Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Δεν με καταλαβαινεις. :p

Δεν χρειαζομαι κανενα,χρειαζομαι μονο την εμπιστοσυνη στον εαυτο μου.

Ειπα εγω οτι πιστευω σε καποιον?

Ειπα απλα οτι για μενα πρεπει να υπηρχε ο Χριστος,οπως εσυ μπορεις να πεις πρεπει να υπηρχε ο Ναπολεοντας και να τον θαυμαζεις.

Δεν ειπα οτι για μενα ειναι καποια θεοτητα και τον προσκυνω.

Εχω την εντυπωση απλα οτι υπηρχε και οτι ηταν πολυ σημαντικος,οπως καποιοι αλλοι για τον Αριστοτελη κτλπ.

Και να μου πουν μια μερα καποιοι επιστημονες ή ιστορικοι που το ψαξαν οτι δεν υπηρχε και οντως δεν υπηρχε η ζωη μου δεν αλλαζει.Οσο πιστευω οτι υπηρχε τον θαυμαζω για αυτα που εκανε.Τον θαυμαζω σαν ανθρωπο.

Ποιος ειπε οτι πιστευω καπου?

Εγω να σε ρωτησω κατι αλλο.

Ειναι κακο να νομιζει κανεις οτι υπηρχε,αν και εσυ διαφονεις?

Respect bro ,αποψη μου ειναι χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Προσωπικα (παλι; ναι παλι χεχε) ειδα τον εαυτο μου συμφωνο σε πολλες απο τις ιδεες του Χριστιανισμου και αποφασισα αν καποιςο να με καλει καπως,να με αποκαλει Χριστιανο και οχι Αναρχικο η φιλελευθερο η οτιδηποτε παρεμφερες,μιας και δεν δινω ουτε δεκαρα για πολιτικη,μιας και τωρα εχω την επιλογη να παραμενω χριστιανος χωρις να πηγαινω εκκλησια,παρα να ειμαι σε καμια κομματικη παραταξη και να πρεπει να λογοδοτω,να μαζοποιουμαι και να κανω αυτα που πρεπει να κανει ενας σαν και εμενα πχ.

Οποτε για μερικους ειναι τροπος ζωης ,για αλλους ειναι εξαναγκασμος,για αλλους ειναι ενα αποτελεσμα απο το μεγαλο παραμυθι (οπως το βλεπουν) της θρησκειας και της υπαρξης Θεου κτλπ.

Εγω σαν Χριστιανος,δεν θελω να πιστευω σε θεους,δεν θελω να προσκυναω,δεν θελω να αναβω κερακια ,ουτε να προσευχομαι,θελω απλα να ζω και να συμπεριφερομαι σαν το προτυπο ατομου που διδαξε ο Ιησους Χριστος.Τιποτε αλλο :/

Για αυτό που λες, αν και θα ξεφύγουμε, ο μόνος τρόπος να μην δίνεις δεκάρα για πολιτική είναι να μην είσαι πολίτης κάποιας κοινωνίας. Και νομίζω ότι είσαι ;)

Αν θυμάμαι καλά είσαι μικρός (πας λύκειο νομίζω) οπότε είναι λογικό να μην ασχολείσαι, ούτε εγώ ασχολιώμουν στην ηλικία σου. Φυσικά δεν εννοώ να βαφτείς μπλε, πράσινος ή κόκκινος, ούτε να έχεις επαφές μαζί τους, απλά να στηρίζεις κάποιο πολίτευμα, κάποια μαρφή διακυβέρνησης.

Τελευταία στη ζωή μου αποφάσισα ακριβώς το αντίθετο! Αν θέλω να με αποκαλεί κάπως κάποιος, θέλω να με αποκαλεί αναρχικό. Γιατί ούτε για θρησκείες νοιάζομαι, ούτε για φυλετικές διαφορές, ούτε για χρήματα. Θεωρώ πως μόνος σκοπός του ανθρώπου θα έπρεπε να είναι η καλύτερη ποιότητα ζωής για όλη την ανθρωπότητα, μέσω αποφάσεων που θα πάρουμε εμείς οι ίδιοι, και όχι κάποιοι άλλοι. Και η θεωρία της αναρχίας δεν βλέπω να διαφέρει με τα πιστεύω μου.

(τα δυο παραπάνω είναι λίγο άσχετα με το θέμα)

Αυτό το κομμάτι το έχω ακούσει και από άλλους και δεν μπορώ να το κατανοήσω. Αν είσαι πολύ καλός οδηγός πρέπει να λέγεσαι Σουμαχερικός; Δεν μπορείς να είσαι απλά καλός οδηγός; Αντίστοιχα και με το καλός άνθρωπος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eσυ γιατι τοτε να σ'αρεσει να σε λενε αναρχικο και οχι εμενα Χριστιανο ή Σουμαχερικο.

Γιατι απ'οτι καταλαβα "πας" τις ιδεες της αναρχιας στην περιπτωση σου και το σεβομαι.

Για αυτό που λες, αν και θα ξεφύγουμε, ο μόνος τρόπος να μην δίνεις δεκάρα για πολιτική είναι να μην είσαι πολίτης κάποιας κοινωνίας. Και νομίζω ότι είσαι

Αν θυμάμαι καλά είσαι μικρός (πας λύκειο νομίζω) οπότε είναι λογικό να μην ασχολείσαι, ούτε εγώ ασχολιώμουν στην ηλικία σου. Φυσικά δεν εννοώ να βαφτείς μπλε, πράσινος ή κόκκινος, ούτε να έχεις επαφές μαζί τους, απλά να στηρίζεις κάποιο πολίτευμα, κάποια μαρφή διακυβέρνησης.

Το ξερω αυτο,αλλα και παλι οταν δεν θα πηγαινω να ψηφιζω,μια χαρα απομακρος θα νιωθω απο ολα αυτα.

Αν και ναι ειναι λιγο Off topic.

Και παλι ομως,επειδη κανεις δεν με εχει καταλαβει ακομα και το χω πει απειρες φορες.Δεν θελω εγω να αποκαλω τον εαυτο μου Χριστιανο γιατι ετσι,αλλα ο κοσμος να με θεωρει Χριστιανος βασει της ζωης που κανω.Το προτιμω απο αναρχας,απο φασιστας και απο ριζοσπαστης και αλλα τετοια,που συνεπαγεται οτι θα πρεπει να ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων και να υποστηριζω 5-6 ιδεες που εθεσαν δεν ξερω και γω ποοι.

Δεν ειναι ωρα ομως να φυγουμε απο μενα?

Γενικη συζητηση κανουμε :p

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Eσυ γιατι τοτε να σ'αρεσει να σε λενε αναρχικο και οχι εμενα Χριστιανο ή Σουμαχερικο.

Γιατι απ'οτι καταλαβα "πας" τις ιδεες της αναρχιας στην περιπτωση σου και το σεβομαι.

Επειδή το "αναρχικός" προσδιορίζει όντως αυτό που είμαι (δεν εννοώ μπαχαλάκης που πετάει μολότωφ σε όποιον βρει).

Το "χριστιανός" ΔΕΝ προσδιορίζει αυτό που είσαι ;) Η λέξη χριστιανός δημιουργήθηκε για κάποιο σκοπό, για να προσδιορίζει τον άνθρωπο που πιστεύει στον χριστιανικό θεό.

Το ξερω αυτο,αλλα και παλι οταν δεν θα πηγαινω να ψηφιζω,μια χαρα απομακρος θα νιωθω απο ολα αυτα.

Αν και ναι ειναι λιγο Off topic.

Και παλι ομως,επειδη κανεις δεν με εχει καταλαβει ακομα και το χω πει απειρες φορες.Δεν θελω εγω να αποκαλω τον εαυτο μου Χριστιανο γιατι ετσι,αλλα ο κοσμος να με θεωρει Χριστιανος βασει της ζωης που κανω.Το προτιμω απο αναρχας,απο φασιστας και απο ριζοσπαστης και αλλα τετοια,που συνεπαγεται οτι θα πρεπει να ανηκω σε μια ομαδα ανθρωπων και να υποστηριζω 5-6 ιδεες που εθεσαν δεν ξερω και γω ποοι.

Δεν ειναι ωρα ομως να φυγουμε απο μενα?

Γενικη συζητηση κανουμε :p

Ώπα, τώρα πρόσεξα ότι και το δεύτερο quote πήγαινε σε εμένα.

Βάσει της ζωής που κάνεις, ο κόσμος μπορεί να σε αποκαλεί καλό άνθρωπο. Γιατί να σε συνδέσει με τον Ιησού; Και γιατί όχι με κάποιον άλλο; (υπάρχουν κι άλλες ιστορικές μορφές που έζησαν παρόμοια ζωή με τον Ιησού).

Για την ψήφο που λες, το βρίσκω τελείως λάθος να μην ψηφίζεις. Από τη στιγμή που έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία, ο μόνος τρόπος να ακουστεί η γνώμη σου είναι μέσω της κάπλης. Αν δεν συμφωνείς με την κοινοβουλευτική δημοκρατία, that's fine, απλά να μην είσαι αδιάφορος (άσε τους άλλους να ψηφίζουν και ότι γίνει δηλαδή. Οι αποφάσεις που θα πάρουν δεν θα επηρρεάσουν και εσένα;;; )

Για τις διάφορες ιδεολογίες που λες, όχι να υπερασπιστώ τη δικιά μου ( :p ), αλλά όσοι αναρχικοί ξέρω πιστεύουν απλά στην ελευθερία του ανθρώπου, δεν έχουν κάποια κεντρική κομματική γραμμή (όπως πασοκ, νδ, κκε).

PS: Τώρα που σε πιάσαμε, δεν σε αφήνουμε με τίποτα :p

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το "χριστιανός" ΔΕΝ προσδιορίζει αυτό που είσαι Η λέξη χριστιανός δημιουργήθηκε για κάποιο σκοπό, για να προσδιορίζει τον άνθρωπο που πιστεύει στον χριστιανικό θεό.

Συγγνωμη,αλλα το βρισκω υπερβολικα λαθος. :nada:

χριστιανος βασει της ζωης που κανω ειπα οτι ειμαι οχι βασει λατρειας και πιστης.

Βάσει της ζωής που κάνεις, ο κόσμος μπορεί να σε αποκαλεί καλό άνθρωπο. Γιατί να σε συνδέσει με τον Ιησού; Και γιατί όχι με κάποιον άλλο; (υπάρχουν κι άλλες ιστορικές μορφές που έζησαν παρόμοια ζωή με τον Ιησού).

Για τον ιδιο λογο που εσυ θες να σε αποκαλουν αναρχικο και να σε συνδεουν με καποιον που δεν εχει αρχες ουσιαστικα.

Για τις διάφορες ιδεολογίες που λες, όχι να υπερασπιστώ τη δικιά μου ( ), αλλά όσοι αναρχικοί ξέρω πιστεύουν απλά στην ελευθερία του ανθρώπου, δεν έχουν κάποια κεντρική κομματική γραμμή (όπως πασοκ, νδ, κκε).

Kαι παλι λαθος νομιζω.:meeting:

Σαν αναρχικος που θεωρεις τον εαυτο σου ,θα σου δωσω ενα παραδειγμα φανατισμου (μην τσαντιστεις,ολες οι πολιτικες μεριες τον εχουν δυστυχως σου αρεσει ειτε οχι) που σε διακατεχει μαζι με ολους οσους ειναι "αναρχικοι" και θα δεις οτι δεν εχουν σεβασμο στην ελευθερια του ανθρωπου.

Ειναι το γεγονος οτι τοσην ωρα δεν σεβεσαι οτι θελω να λεγομαι Χριστιανος.for gods shake αφου ετσι μου αρεσει.Δεν σεβεσαι την διαφορετικη απο την δικη σου επιλογη.

Αυτο ειναι μισσαλοδοξια.Καθολου συμβατο με την ελευθερια του ανρθωπου που προανεφερες.

Kαι στην θρησκεια υπαρχει φανατισμος και μεγαλος,αλλα απότι εχω πει και πιο πανω δεν ειμαι συμφωνος με καμια θρησκεια.

Κοιτα δεν σου κανω πολεμο,απλα μιλαμε ,μην με παρεξηγσεις,αλλα για καποιον πολτικα ανεξαρτητο που πραγματικα απεχει παααρα πολυ απο αναρχιες,φασισμους,κομματα,παραταξεις ,ειναι πολυ χτυπητες οι χαζομαριτσες της καθε μεριας :victory:

Και πιστεψε με οσο γελοιο και να σου φανει,οταν ενας αναρχικος μου πιασει κουβεντα,γιατι εχω πολλους αναρχικους φιλους και γνωστους,ξερω παντα που θα καταληξει.Παντα θα θελε να με βγαλει λαθος και παντα θα καταληγει στο να με πεισει για "τα δικα του".

Το ιδιο και ενας "φασιστας".

Για την ψήφο που λες, το βρίσκω τελείως λάθος να μην ψηφίζεις. Από τη στιγμή που έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία, ο μόνος τρόπος να ακουστεί η γνώμη σου είναι μέσω της κάπλης. Αν δεν συμφωνείς με την κοινοβουλευτική δημοκρατία, that's fine, απλά να μην είσαι αδιάφορος (άσε τους άλλους να ψηφίζουν και ότι γίνει δηλαδή. Οι αποφάσεις που θα πάρουν δεν θα επηρρεάσουν και εσένα;;; )

Ok ,ισως το βρισκεις λαθος.Σεβαστο και παλι ομως λεω απλα δεν θελω να ψηφιζω,ας ειμαι πολιτης .Ψηφο δεν ριχνω πουθενα.Κακο ειναι να μην θελω?Απλα δεν θελω.

Γι αυτο απο τα βαθη της καρδιας μου σε παρακαλω ας μεινουμε στο θεμα και ας μην υπαρξει αλλη μια συζητηση για πολιτικη.Υπαρχουν αλλα θεματα.

Παντως really δεν εκανα το θεμα για να σας δωσω στοιχεια να μου κανετε βιογραφικο σημειωμα.

Παμ' παρακατω...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου απαγόρεψα να αυτοαποκαλείσαι χριστιανός, απλά είπα πως το βρίσκω ανούσιο λόγω του ότι η λέξη δεν σημαίνει αυτό που λες.

Είναι σαν να λέω εγώ, πως επειδή εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με τους υπολογιστές, να με φωνάζουν βουδιστή, επειδή πιστεύω πως ο βουδιστής είναι αυτός που έχει πάθος με τους υπολογιστές. Δικαίωμά μου να αυτοαποκαλούμαι όπως θέλω, απλά δεν έχει νόημα λόγω λεξιλογίου και κοινής συνεννόησης ;)

Τέσπα, έχεις δίκιο, αρκετά με το βιογραφικό σου ( :D ), οπότε το σταματάω εδώ :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Χριστιανισμός σηκώνει ολόκληρη ζωή για να το ερευνήσεις. (Νομίζω άλλες θρησκείες δεν σας απασχολούν τόσο πολύ)

Όποιος θέλει να το κάνει νομίζω καλύτερα να ξεκινήσει με ιστορικά και μόνο κριτήρια. Πότε εμφανίστηκε, γιατί εμφανίστηκε, ΠΟΥ εμφανίστηκε, ποιες κοινωνικοιπολιτικές συνθήκες επικρατούσαν όταν εμφανίστηκε.

Τώρα τα άλλα περί πίστης και "έχω την ανάγκη να πιστεύω σε κάτι ανώτερο" είναι ανθρώπινο. Μόνο που είτε λέγεται Χριστός, είτε Βούδας, είτε DELL, είτε, ΒΜW, είτε Monroe, είτε Μέγας Αλέξανδρος, είτε Αφροδίτη, είτε Καζαντζάκης, είτε ΠΑΣΟΚ...στο "είναι" του καθενός, αντιπροσωπεύει το ίδιο. Το ποιος θα επικρατήσει είναι θέμα marketing και γνωριμιών....

Ευαγγέλια; Τι είναι ρε παιδιά το Ευαγγέλιο; Σε ποιους απευθύνεται; Από ποιον γράφτηκε; Πόσες version του υπαρχουν; Που πάνω "πατησε" για να γραφτεί;

Όσο για κακούς παπάπες, "κακούς χριστιανούς", "φαρισαίους" "αιρέσεις", "εκκλησίες", κτλ απλά αποδεικνύουν το αυταπόδεικτο. Όλα τα κόμματα είναι ενωμένα, έχουν κοινή ιδεολογία, αλλά τα μέλη τους δρουν μεμονωμένα.

Επίσης για όλους εμάς που δηλώνουμε ΑΘΕΟΙ. Τα περι "εμπιστοσύνης στον εαυτό μου" καταρρέουν στο πρώτο ισχυρό χτύπημα της ζωής. Ναι, για μένα οτιδήποτε συμβεί είναι τύχη, πιθανότητες, με ισχυρή δόση βέβαια.....της ΧΕΙΡΑΣ μας...αλλά εκείνη την στιγμή ο άνθρωπος ψάχνει ΚΑΤΙ να τον κρατήσει στην ζωή, στην πραγματικότητα. Αυτο το ΓΙΑΤΙ είναι τόσο ισχυρό που πολλές φορές παρακάμπτει και νόμους της φύσης, και θεωρίες πιθανοτήτων κτλ κτλ. Όσοι έχουν παιδιά και τα βάζουν καθε βράδυ στο κρεβάτι τους ξέρουν για τι μιλάω. Ξέρουν τι σκέψεις κάνουν. Αλλά κανείς μας δεν ξέρει πως θα αντιδράσει αν φτάσει η κακιά στιγμή.

Αλλά αυτό είναι θέμα προσωπικό του ανθρώπου και αυτού που θέλει να πιστεύει. Δεν έχει να κάνει με Χριστανισμό και με οποιαδήποτε θρησκεία. Η σχέση αρχίζει όταν αρχίζει και το "Μια φορά σε μία φάτνη γεννήθηκε ένα μωράκι, και ήρθαν τρεις μάγοι...κτλ κτλ." Κάποιοι άνθρωποι όμως δεν έχουν ακούσει αυτό το παραμύθι ποτε, και είναι πραγματικά ΑΓΙΟΙ προς τον συνάνθωπό τους. Οπότε ευχαριστώ....φτάνουν οι ταμπελίτσες.

Επίσης κάτι που λένε οι χριστιανοί είναι το ότι Η ΑΓΑΠΗ δεν έχει όνομα, είναι για όλους τους ανθρώπους, χριστιανούς και μη και οτι πριν τον Χριστο δεν υπήρχε ΑΓΑΠΗ ή ότι με την έλευση του, απέκτησε άλλη υπόσταση, και πριν απο αυτόν το ΧΑΟΣ κτλ...

απλα επαναλαμβάνω...Ερευνήστε τα ιστορικά γεγονότα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

btw hydra μου δημιουργήθηκε μια απλή απορία, όταν αναφέρεις τον χριστιανικό βίο, τι ακριβώς εννοείς.

δηλαδή τι θεωρείς που κάνει τον βίο σου χριστιανικό.

(sorry που το τραβάω, απλά ανταλλαγή απόψεων και σπάω το κεφάλι μου να δω το τι εννοείς και δεν το καταλαβαίνω)

*αλλα πάλι θα πας στην κόλαση επειδή δεν έδωσες την δεύτερη nVidia σου... άσε που η εκκλησια είναι και κατά τις σατανικής τεχνολογίας... απαρνήθηκες και τον χριστιανικό θεό... μαζί με τον Hitler θα κάθεσαι...

βεβαια θα είναι και το μισό thelab μαζί σου να σου κάνει παρέα...

...αλλα τώρα που το σκέφτομαι να έχεις ένα αστρολάβο διπλα σου να ρίχνει κάρτες... πoooo κόλαση!

:rip:

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

*αλλα πάλι θα πας στην κόλαση επειδή δεν έδωσες την δεύτερη nVidia σου... άσε που η εκκλησια είναι και κατά τις σατανικής τεχνολογίας... απαρνήθηκες και τον χριστιανικό θεό... μαζί με τον Hitler θα κάθεσαι...

βεβαια θα είναι και το μισό thelab μαζί σου να σου κάνει παρέα...

...αλλα τώρα που το σκέφτομαι να έχεις ένα αστρολάβο διπλα σου να ρίχνει κάρτες... πoooo κόλαση!

Mπα ασε,δεν θα σου απαντησω στο πρωτο ερωτημα.Ακομη δεν λες να καταλαβεις οτι δεν με ενδιαφερει τι λεει η εκκλησια,δεν με ενδιαφερει αν υπαρχει παραδεισος η κολαση.

Δεν λες να καταλαβεις οτι δεεεεεν πιστευωωω σε καποια θρησκειααα. :banging:

Ποσες φορες να το πω.:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Mπα ασε,δεν θα σου απαντησω στο πρωτο ερωτημα.Ακομη δεν λες να καταλαβεις οτι δεν με ενδιαφερει τι λεει η εκκλησια,δεν με ενδιαφερει αν υπαρχει παραδεισος η κολαση.

Δεν λες να καταλαβεις οτι δεεεεεν πιστευωωω σε καποια θρησκειααα. :banging:

Ποσες φορες να το πω.:whistle2:

και τι το χριστιανικό έχει αυτό?

γιατί αυτό που λες έχει τόση σχέση με τον χριστιανισμό όση και με την nasa

btw με το addblocker σου σκότωσα την μυρμηγκoμυγα

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα πιο πανω ποστ μου και θα καταλαβεις τι ειναι Χριστιανισμος για μενα και πως τον νιωθω.

:nuke::nuke::nuke::nuke::nuke::nuke:

Αλλαγη θεματος.:sarcastic:

Εκκλησια και χρημα . :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στα πιο πανω ποστ μου και θα καταλαβεις τι ειναι Χριστιανισμος για μενα και πως τον νιωθω.

:nuke::nuke::nuke::nuke::nuke::nuke:

Αλλαγη θεματος.:sarcastic:

Εκκλησια και χρημα . :cool:

τα κοίταξα και δεν κατάλαβα. any way.

πάντως άμα έχετε τόσο μα τόσο ανάγκη σε κάποιον θεό. να σας γνωρίσω τον Ήλιο, είναι αυτός που σας έφτιαξε και σας τάισε...

οι οδηγίες χρήσης είναι οι εξής: δεν χρειάζεται ούτε προσευχές, ούτε θυσίες, ούτε σας ανταμείβει, ούτε σας τιμωρεί, ούτε σας κρίνει. είναι απλά εκεί που είναι και του φτάνει, και εμάς μας φτάνει.

τουλάχιστον τον βλέπετε και τον νιώθετε.

παρενέργειες: η μεγάλη έκθεση στον θεό μπορεί να σας προκαλέσει εγκαύματα ακόμα και καρκίνο

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Dunkel, παληκάρι μου, αν δεν πιστεύεις στον Θεό της επίσημης θρησκείας του Ελληνικού κράτους, ειναι ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ.

Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΟΥ όμως, να σεβαστείς αυτούς που πιστεύουν, είτε λίγο, είτε πολύ, είτε ορθόδοξα, είτε ανορθόδοξα. Όπως επίσης, πρέπει να λάβεις υπ' όψην σου οτι ο προσηλυτισμός είναι αδίκημα και διώκεται ποινικά.

Πρόσεχε πως εκφράζεσαι. Το ίδιο ισχύει για όλους.

Ευχαριστώ.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Xlf7RCgNnfw&feature=related]YouTube - San Xristianos Orthodoxos[/ame]

Σας διαβάζω 4 σελίδες και δεν είδα να αναφερθεί κάποιος στα θάυματα, δεν πιστέυει κανένας?, και από ποιόν προέρχονται τα θάυματα, από μόνα τους? η επιστήμη τι έχει να πει...μπορεί να τα εξηγήσει??

Link to comment
Share on other sites

ίσως να το παρατραβάω αλλά για τα θαύματα έχω να πω pics or it didnt happen :S Δηλαδή έλεος.... αν τα πεις σε κάποιον που δεν έχει ξανακούσει για χριστιανισμό και θρησκείες θα γελάσει μάλλον....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσυ θέλεις φωτος για να πιστέψεις ότι ένας ανάπηρος περπάτησε ή ένας τυφλός ξαναμπόρεσε και είδε χάρη στους αγίους?

Και επειδή θα με ρωτήσεις...ναι ξέρω περιπτώσεις που αυτά έγιναν μέσα στην εκκλησία την στιγμή που γινόταν λειτουργία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν θέλω να τρολλάρω ή να τα ισοπεδώσω όλα, αλλά όπως έχω ξαναγράψει πιο πάνω πιστεύω σε ότι μπορεί να εξηγηθεί με επιστημονικούς όρους ή με εξακριβωμένα και διασταυρωμένα από έγκυρες πηγές ιστορικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε πει και μια ψυχή, το ερώτημα που τίθεται στον καθένα μας ΔΕΝ είναι αν υπάρχει Θεός, αυτό δεν το ξέρει κανείς. Το ερώτημα είναι "αν εσύ πιστεύεις στον Θεό ή όχι".

Η ερώτηση αυτή δεν μπορεί να απαντηθεί με ένα "ναι" ή ένα "όχι", οπότε θα το κάνω λίγο πιο εύκολο: αν ο Θεός (όποιος κι αν είναι αυτός στον οποίο πιστεύεις) μέσω της θρησκείας σου ή κάποιου που ισχυρίζεται ότι είναι προφήτης του, σου ζητούσε ποτέ να θυσιάσεις/σκοτώσεις (a la Αβραάμ/Ισαάκ) αυτόν/ην που αγαπάς περισσότερο στη ζωή σου (γυναίκα, σύζυγος, το νεογέννητο μωρό σου κλπ), θα το έκανες;

Αν απαντήσεις "όχι", τότε δεν πιστεύεις ότι υπάρχει Θεός, απλά προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου να δεχτεί αυτό που σε πιέζαν από μικρό να πιστέψεις και που όσο μεγαλώνεις και συνειδητοποιείς τον κόσμο γύρω σου, σου φαίνεται όλο και πιο δύσκολο.

Αν απαντήσεις "ναι", stay the f*ck away from me :)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.