Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Tοσην ωρα βρε deacon δεν λεμε οτι μπορει να δημιουργηθει ζωη με βαση το dna ενος ανθρωπου?

Που ειπα εγω οτι δημιουργουμε ζωη απο το τιποτα?

Και το να δημιουργουμε ομως ανθρωπους με ενα dna μονο ειναι εξισου επικινδυνο και παλι.Γι αυτο ειχαν απαγορευσει τα πειραματα στα εργαστηρια για καποιον καιρο.

Φανταζεσαι τι εχει να γινει ,αμα χρησιμοποιηθει αυτη η δυνατοτητα για κακο σκοπο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μπορουμε με καθε βεβαιοτητα να πουμε οτι το σπερματοζωάριο ενος ανθρωπου και το ωαριο ενος ανθρωπου εχουν σαν αποτελεσμα, αν ειναι επιτυχης η ενωση, να δημιουργήσουν εναν ανθρωπο.

οχι. απόλυτα σίγουρος δεν μπορείς να είσαι. απλά απο παρατηρήσεις έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι σχεδόν σίγουρο.

Ή υπάρχει περίπτωση να βγει μπαμπουίνος;

οχι. αν συνέβαινε αυτο θα σήμαινε οτι η θεωρία της εξέλιξης είναι λάθος.

Επίσης με βαση τις ερευνες του mendel (sp?) εχουμε μια σαφη εικονα της στατιστικης της κληρονομικότητας.

Σαφως και υφίσταται προσαρμοστικότητα στις συνθηκες διαβίωσης, δεν ειναι τυχαιο πχ οτι αρκετοι ανθρωποι δεν βγαζουν πλεον φρονημήτες, δεν τους χρειάζονται γιατι δεν σπανε κοκκαλα. Το δερμα αν μεινει σε αυξανομενες δοσεις στον ηλιο μαυριζει. Προσαρμόζεται.

Αλλο η εξελίξη των ειδών (απο το ψαρι στο ερπετο) και αλλο η βιοποικιλότητα (γκρι σκυλι, μαυρο σκυλι κοκ)

οι γνώσεις μου πάνω στην βιολογία και στην εξέλιξη είναι περιοριμένες(δε μας την έμαθε και κανείς)

οπότε σταματάω εδώ γιατί μπορει να αρχίσω να λέω βλακείες. ;)

(Τσέκαρε τα λίνκ που σου έδωσα, απαντάνε σε πολλά απο τα επειχειρήματα κατά της εξέλιξης.)

Link to comment
Share on other sites

Αρα με λιγα λογια ο Χριστος εκανε λαθος που ειπε το αγαπατε αλληλους; Λαθος του οτι ειπε να ειστε ειρηνικοι; Λαθος με την παραινεση να αποφευγει καποιος την βια, το ψεμα, την ασυδοσία;

γνωρίζοντας πως θα το πούνε άλλοι μερικές χιλιάδες άνθρωποι μετά από αυτόν και μερικές χιλιάδες άνθρωποι πριν από αυτόν.. ναι

γιατί αποκλείεται μετά τον χρυσό ο άνθρωπος να ανακάλυψε την αγάπη και τον σεβασμό και γενικά δεν είπε απόλυτος τίποτα καινούργιο από αυτά που είχαν ειπωθεί από τους αρχαίους έλληνες, τους βουδιστές e.t.c.

H θεωρια της ανεξαρτητης εναρξης της ζωης δεν ειχε ουτε το γενετικο κωδικα (σχεδιο), ουτε τελειες εργαστηριακες συνθηκες, ουτε υποδοχέα για να αλλαξει την ταυτοτητα του. Ουσιαστικα οι κ.κ. μας λενε οτι βαση ενος γενετικου σχεδιου, καταφεραν κατω απο εξαιρετικα ελεγχομενες συνθηκες να φτιαξουν το χρωμοσωμα το οποιο για να εχει καποιο αποτελεσμα εισάχθηκε σε προυπάρχον κυτταρο αλλαζοντας την γενετικη δομη του τελευταιου.

πόσος καιρός νομίζεις πως χρειάστηκε να δημιουργηθεί το κιανοβακτιριο για παράδειγμα?

και πριν από αυτό προϋπήρξαν αρκετά στάδια από απλές χημικές ένωσις έως ένα rna

ψάξε λίγο τις έρευνες που έχουν γίνει στο πως δημιουργήθηκε η πρώτη ζωή

και τι έχεις να πεις για τους δεινόσαυρους?

Αποχωρώ από την συζήτηση γιατί η ειρωνία έχει και τα όρια της...

συγγνώμη φιλε μου αλλα ποιος σε ειρωνεύτηκε?

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

[απιστος θωμας]

παντως αναφορικα με τα "περιεργα",θυμαμαι πριν 2-3 χρονια τον πατερα μου που κραταγε 1 πασχαλιατικο αυγο εκτος ψυγειου και το επομενο πασχα μολις το εσπασε, το αυγο ηταν σαν "φετινο" και σαν να μην εφτανε μονο αυτο.. το εφαγε κιολας (σε προτροπη του να φαμε οι "σκεπτικιστες" (εγω και ο αδερφος), ουτε που το διανοηθηκαμε... :p), η μονη προχειρη εξηγηση που εδωσα ηταν μηπως οι βαφες, στεγνωνοντας, εφραξαν τους πορους του, οποτε μια ηδη καλη αποστειρωμενη "συσκευασια" εγινε τελεια αφου δεν περνουσε οξυγονο. περα απο τη "Θεϊκη" παρεμβαση οποιαδηποτε αλλη εξηγηση θα με ενδιεφερε.

Για το δε Αγιο Φως ακομη και αν δεχτω κατι το Θειο στην προελευση του, θελω μια πρακτικη απαντηση του γιατι εμφανιστηκε σε ενα πατριαρχη σαν τον προηγουμενο που ειχαν φριξει τα καναλια με τις οικονομικες "λοβιτουρες" του και τα παρε δωσε με το ισραηλ, εκτος αν Αυτος το επετρεψε for the greater good...

[/απιστος θωμας]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πόσος καιρός νομίζεις πως χρειάστηκε να δημιουργηθεί το κιανοβακτιριο για παράδειγμα?

και πριν από αυτό προϋπήρξαν αρκετά στάδια από απλές χημικές ένωσις έως ένα rna

ψάξε λίγο τις έρευνες που έχουν γίνει στο πως δημιουργήθηκε η πρώτη ζωή

και τι έχεις να πεις για τους δεινόσαυρους?

Αρα να υποθέσω οτι αν για εκατομυρια χρόνια βαζεις σε μια τεραστιων διαστάσεων βαρελα (μπετονιερα) τσιμεντο, νερο, αμμο, τουβλα, χρωμα, ασβεστη, ξυλεια και γενικα οτιδηποτε χρειάζεται ενα μεσο σπιτι, θα βγάλει ποτε ενα ετοιμο, σωστο σπιτι; περιμενω την ειλικρινη και λογικη απαντηση σου.

Οσο για τους δεινοσαυρους, ναι υπηρξαν. Κατα την ταπεινη προσωπικη μου γνωμη ειχαν καποιο σκοπο, το εξετελεσαν και μετα επαψαν αν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρα να υποθέσω οτι αν για εκατομυρια χρόνια βαζεις σε μια τεραστιων διαστάσεων βαρελα (μπετονιερα) τσιμεντο, νερο, αμμο, τουβλα, χρωμα, ασβεστη, ξυλεια και γενικα οτιδηποτε χρειάζεται ενα μεσο σπιτι, θα βγάλει ποτε ενα ετοιμο, σωστο σπιτι; περιμενω την ειλικρινη και λογικη απαντηση σου.

κάποιες πιθανότητες υπάρχουν, αλλα είναι απειροελάχιστες, ίσος άμα το κανεις σε μια πάροδο μερικών εξάκιςεκατομμυρίων ετών να τα καταφέρεις. (χωρίς πλακα ψάξε κβαντική φυσική)

αλλα και πάλι μην μπερδεύεις την ωμή μηχανική μας με την βιοτεχνολογία

και η φύση έχει κάνει και αγάλματα και αλλα πολλά που μοιάζουν με ανθρώπους, ζώα e.t.c.

και ένας άλλος τρόπος είναι να φτιάξει εμάς για να φτιάξουμε τα σπίτια ;) mission is done!

αλλα κατά τα αλλα εδώ και μια ώρα ψάχνω κάτι βιντεάκια που φτιάξανε σε φυσικές περιοχές (όπως γεωθερμικές πηγες) πρότυπες μορφές οι οποιες είναι ικανές για εξέλιξη σε ζωντανούς οργανισμούς από απλά χημικά που υπάρχουν στην φύση

Οσο για τους δεινοσαυρους, ναι υπηρξαν. Κατα την ταπεινη προσωπικη μου γνωμη ειχαν καποιο σκοπο, το εξετελεσαν και μετα επαψαν αν υπάρχουν.

να δημιουργούν αιρετικούς

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

κάποιες πιθανότητες υπάρχουν, αλλα είναι απειροελάχιστες, ίσος άμα το κανεις σε μια πάροδο μερικών εξάκιςεκατομμυρίων ετών να τα καταφέρεις. (χωρίς πλακα ψάξε κβαντική φυσική)

αλλα κατά τα αλλα εδώ και μια ώρα ψάχνω κάτι βιντεάκια που φτιάξανε σε φυσικές περιοχές (όπως γεωθερμικές πηγες) πρότυπες μορφές οι οποιες είναι ικανές για εξέλιξη σε ζωντανούς οργανισμούς από απλά χημικά που υπάρχουν στην φύση

Οι πιθανοτητες για ενα λογικο ανθρωπο ειναι μηδενικες. Αλλα ειπαμε ειναι αποψεις αυτες :)

να δημιουργούν αιρετικούς

Πιστευω οτι αν καποιος με θεωρει αιρετικο γιατι πιστευω στους δεινοσαυρους ή στην πιθανότητα υπάρξης ζωης εκτος γης, ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του αλλα δεν με ενοχλει κιολας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανοτητες για ενα λογικο ανθρωπο ειναι μηδενικες. Αλλα ειπαμε ειναι αποψεις αυτες :)

μηδενικές πιθανότητες στην φύση δεν υπάρχουν

απόδειξη? υπάρχουν σπίτια (μην ξεχνάς, είμαστε μέρος τις φύσης ;))

τώρα το να μην γίνονται όπως τα φαντάζεσαι δεν είναι απόδειξη ύπαρξης θεού, αλλα όπως λέγανε στον στρατό "όπως βρήκες και όχι όπως τα άκουσες"

Πιστευω οτι αν καποιος με θεωρει αιρετικο γιατι πιστευω στους δεινοσαυρους ή στην πιθανότητα υπάρξης ζωης εκτος γης, ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του αλλα δεν με ενοχλει κιολας. :)

όχι είπα πως η αποστολή των δεινοσαύρων είναι για να δημιουργήσει αιρετικούς, αλλόθρησκους και τους έβαλε ο διάβολος μαζί με τους σπόγγους και τα κυανοβακτήρια:yes2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα να υποθέσω οτι αν για εκατομυρια χρόνια βαζεις σε μια τεραστιων διαστάσεων βαρελα (μπετονιερα) τσιμεντο, νερο, αμμο, τουβλα, χρωμα, ασβεστη, ξυλεια και γενικα οτιδηποτε χρειάζεται ενα μεσο σπιτι, θα βγάλει ποτε ενα ετοιμο, σωστο σπιτι; περιμενω την ειλικρινη και λογικη απαντηση σου.

Οσο για τους δεινοσαυρους, ναι υπηρξαν. Κατα την ταπεινη προσωπικη μου γνωμη ειχαν καποιο σκοπο, το εξετελεσαν και μετα επαψαν αν υπάρχουν.

Κοίτα οι θεωρίες για την προέλευση της ζωής, αν και θεωρούνται ελλιπείς δε λένε οτι ξαφνηκά πετάχτηκε ένας άνθρωπος, απλά οτι βγήκε ένα πρωιμο είδος κυττάρου, που είχε την ικανόνητα να αυτοδιπλασιάζεται. απο κει και πέρα αυτο εξελίχθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι θεωρίες για την προέλευση της ζωής, αν και θεωρούνται ελλιπείς δε λένε οτι ξαφνηκά πετάχτηκε ένας άνθρωπος, απλά οτι βγήκε ένα πρωιμο είδος κυττάρου, που είχε την ικανόνητα να αυτοδιπλασιάζεται. απο κει και πέρα αυτο εξελίχθηκε.

Ok βγαλε οτιδηποτε μετα τα τουβλα και πες μου αν υπάρχουν λογικες πιθανοτητες να φτιαχτει ενα γιαπι αλλα με ισια δοκαρια και κολώνες (αντιστοιχο του μη ελλατωματικου dna)

Ειναι αεναη η συζητηση, απλα ο καθενας μας επιλεγει να εξηγησει την προέλευση της ζωης με τον τροπο που του ταιριαζει. Εγω δεν απορριπτω φυσικα την επιστήμη, μας εχει δωσει τοσες θαυμαστες εξηγησεις, απλα θεωρω την υπαρξη μιας ανωτερης μορφης σχεδιαστη - Θεος - αναγκαια για να γινει η αρχη των παντων.

Link to comment
Share on other sites

Deacon δεν μπορω να ξερω με ακριβεια πως ξεκινησε η ζωη μας,αλλα αν εχω γραψει 100 προτασεις σε αυτο το θεμα ,η πιο σιγουρη προταση ειναι αυτη που λεω οτι αυτη τη στιγμη που εμεις το ζαλιζουμε (πλακιτσα) στα εργαστηρια μπορουν να φτιαξουν αλλον εναν ιδιο deacon ή hydra.

Δεν τα λεω ετσι,μου τα χουν πει 2 διαφορετικοι βιολογοι ,ακρως καταρτισμενοι ,που παρακολουθουν τις εξελιξεις τη βιολογιας.Και ειχα αναφερει και σε ενα αλλο θεμα κατι τετοιο,οταν ειχα διαβασει καποιο αρθρο σε ενα περιοδικο για αυτο το γεγονος και μετα ρωτησα τους καθηγητες μου.

Link to comment
Share on other sites

Deacon δεν μπορω να ξερω με ακριβεια πως ξεκινησε η ζωη μας,αλλα αν εχω γραψει 100 προτασεις σε αυτο το θεμα ,η πιο σιγουρη προταση ειναι αυτη που λεω οτι αυτη τη στιγμη που εμεις το ζαλιζουμε (πλακιτσα) στα εργαστηρια μπορουν να φτιαξουν αλλον εναν ιδιο deacon ή hydra.

Δεν τα λεω ετσι,μου τα χουν πει 2 διαφορετικοι βιολογοι ,ακρως καταρτισμενοι ,που παρακολουθουν τις εξελιξεις τη βιολογιας.Και ειχα αναφερει και σε ενα αλλο θεμα κατι τετοιο,οταν ειχα διαβασει καποιο αρθρο σε ενα περιοδικο για αυτο το γεγονος και μετα ρωτησα τους καθηγητες μου.

Μα δεν αμφιβαλλει κανεις για την δυνατότητα κλωνοποιησης. Υπάρχει. Το ποσο τελειοποιημενη ειναι η μέθοδος δεν το ξερω. Αυτο που ξερω ειναι οτι απο ζωη χωρις σχεδιο (δλδ απο το τιποτα) δεν μπορει να υπάρξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω ενα παλαιοτερο post μου σε ενα παρομοιο thread που νομιζω οτι συνοψίζει τις αποψεις μου πανω στο θεμα.

O ανθρωπος απο παλαιοτατων χρονων προσπαθει να εξηγησει ολα τα απιθανα πραγματα που βλεπει γυρω του.Σε ορισμενες περιπτωσεις που δεν μπορουσε να εξηγησει καποιο συγκεκριμενο φαινομενο απο φοβο και απο δεος το θεοποιουσε(πχ εχουμε δει τον ηλιο σαν θεοτητα η και την γυναικα ακομα κ.α.).

Με την παροδο τον χρονων και με την αναπτυξη των επιστημων καταφεραμε να εξηγησουμε παρα πολλα πραγματα που δεν κατανουσαμε στο παρελθον.Αυτο που ακομα δεν μπορουμε να καταλαβουμε ειναι το ποιοι ειμαστε απο που ερχομαστε ποιος ειναι ο σκοπος μας στο συμπαν ερωτηματα καπως αοριστα για να εξηγηθουν,και που κατα την γνωμη μου δεν θα μπορεσουμε ποτε να εξηγησουμε.Οι περισοτεροι ανθρωποι δεν μπορουν να ζουν με αυτη την αγνοια.Για αυτο το λογο δημιουργησαν ανωτερες οντοτητες και τους χρεωσαν την δημιουργια ολων.

Τωρα παλι απο παλαιοτατων χρονων ορισμενοι καταλαβαν την αδυναμια πολλων ανθρωπων και προσπαθησαν να την εκμεταλευτουν προς οφελος τους.Πατησαν και πανω στην εμφανιση προσωπικοτητων οπως ο Χριστος και αλλων (που καμια συγγενεια φυσικα δεν ειχαν και ανωτερες οντοτητες ουτε η συλληψη τους εγινε με ενα λουλουδι),προσωπικοτητες που επηρεασαν παρα πολυ κοσμο και μπορεσαν σε τελικη αναλυση να χαλιναγωγησουν λαους ολοκληρους.Καταφεραν στο ονομα της πιστης να γινουν πραγματα αποτροπαια.

Ποτε μου δεν καταλαβα για ποιο λογο καποιος εχει αναγκη να πιστεψει οτι υπαρχει ενας θεος,αδυναμια χαρακτηρα ειναι κατα την γνωμη μου.Παρ ολα αυτα τον σεβομαι.Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστεψει οτι θελει.

ΑΛΛΑ οσο αφορα την εκπαιδευση ενος μικρου παιδιου που καλα καλα δεν εχει καταλαβει ακομα τον κοσμο γυρω του ειναι τραγικο να διδασκονται θρησκευτικα στο σχολειο.Πρωτον γιατι καμια σχεση δεν εχει η εκπαιδευση με θρησκεια κλπ κλπ και δευτερον επειδη ενας ανθρωπος πρεπει μονος του να σχηματισει αποψη μεσα απο τις εμπειριες του.ΚΑΙ το πιο σημαντικο πρεπει να ΕΧΕΙ το δικαιωμα να μπορει να σχηματισει μονος του αποψη.

Μην κρυβομαστε τα καλα που εχει προσφερει η πιστη στον πλανητη αυτο σε σχεση με τα κακα ειναι μηδαμινα.Ολοκληροι λαοι εχουν σφαγιαστει και ακομα μιλατε?Ειναι ισως κατα την γνωμη μου το πιο μαυρο κομματι της ανθρωποτητας

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολα οσα ειπες.Σε βρισκω απολυτα σωστο.

Μονο για πατωντας σε αυτα τα λογια σου

Ποτε μου δεν καταλαβα για ποιο λογο καποιος εχει αναγκη να πιστεψει οτι υπαρχει ενας θεος,αδυναμια χαρακτηρα ειναι κατα την γνωμη μου.Παρ ολα αυτα τον σεβομαι.Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστεψει οτι θελει.

Να πω πως η γνωμη μου ειναι η εξης.

Καποοι λεμε οτι δεν πιστευουμε στην υπαρξη Θεου.Οκ επιλογη μας ειναι.

Αλλα και να μην υπαρχει,πιστευω οτι αμα χασεις εναν δικο σου για παραδεγιμα.Χανει το παιδι το 15χρονο τη μανα,δεν θα θελει να ελπιζει οτι "ειναι καπου καλα" "ειναι στον Παραδεισο" και οτι "ο Θεος την -φυλαει-";Φανταστειτε ποσο σκληρο θα ηταν για ενα παιδι και οχι μονο να γνωριζει (ισως και τεκμηριωμενα,αν το καταφερει η επιστημη) οτι δεν υπαρχει Θεος?Φανταζεστε τι αντικτυπο θα χει σε αυτο?Το ξερω με το να του λες παραμυθια για να νιωσει καλυτερα δεν ειναι οτι το καλυτερο.Αλλα σιγουρα καλυτερο.

Ακομα και ενας "απιστος" ,ισως καταληξει να πιστευει στον Θεο,απλα και μονο γιατι το επιβαλει κατα καποιον τροπο η ψυχοσυνθεση του.

Απλα σκεφτειτε το ... καλα ειναι να λεω και γω οτι δεν πιστευω,αλλα αν μου τυχει κατι παρομοιο,δεν ξερω αν θα εβαζα μπροστα απ'το συναισθημα τις "ιδιεες" και τις πεποιθησεις μου περι υπαρξης Θεου κτλπ.

Ο Θεος για μενα ειναι ουσιαστικα η δυναμη του ανθρωπου.Ο ανθρωπος θελει απο καπου να στηριχτει στις δυσκολες στιγμες.Θελει δυναμη,την εχει αυτη τη δυναμη,αλλα αδυνατει να πιστεψει στον εαυτο του,οποτε την ταυτιζει με τον Θεο,αφου το κανουν ολοι και νιωθει πιο μεγαλη σιγουρια.

Ετσι νομιζω εγω.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Nα προσθεσω και κατι οσο αφορα τα θαυματα.Πεθαινουν καθημερινα χιλιαδες ανθρωποι και υπαρχουν εκατομμύρια με καθε ειδους αναπηρια.Με ποια κριτήρια ο θεος σας επιλεγει ποιους θα θεραπευσει?

Οπως το βλεπω εγω αν υπαρχει θεος ειναι ρατσιστης σκληρος και ακαρδος.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεος για μενα ειναι ουσιαστικα η δυναμη του ανθρωπου.Ο ανθρωπος θελει απο καπου να στηριχτει στις δυσκολες στιγμες.Θελει δυναμη,την εχει αυτη τη δυναμη,αλλα αδυνατει να πιστεψει στον εαυτο του,οποτε την ταυτιζει με τον Θεο,αφου το κανουν ολοι και νιωθει πιο μεγαλη σιγουρια.

Ετσι νομιζω εγω.

Αρα αν ολοι μας πιστεψουμε στους εαυτους μας δεν θα εχουμε αναγκη κανεναν θεο!!!Ελπιδα μπορεις να δωσεις σε καποιον με πολλους τροπους! Εγω παντως επειδη ειπες για Παραδεισο πιστευω οτι ο Θεος(αν υπαρχει) μας εστειλε εδω στην κολαση και μετα οταν πεθαινουμε να γλιτωνουμε ξερω γω :whistling Γιατι οχι:happy2: Οριστε αλλη μια ελπιδα :jester:

Link to comment
Share on other sites

Ok βγαλε οτιδηποτε μετα τα τουβλα και πες μου αν υπάρχουν λογικες πιθανοτητες να φτιαχτει ενα γιαπι αλλα με ισια δοκαρια και κολώνες (αντιστοιχο του μη ελλατωματικου dna)

Ειναι αεναη η συζητηση, απλα ο καθενας μας επιλεγει να εξηγησει την προέλευση της ζωης με τον τροπο που του ταιριαζει. Εγω δεν απορριπτω φυσικα την επιστήμη, μας εχει δωσει τοσες θαυμαστες εξηγησεις, απλα θεωρω την υπαρξη μιας ανωτερης μορφης σχεδιαστη - Θεος - αναγκαια για να γινει η αρχη των παντων.

κοίτα είναι πολυ πιο λογικο, απο το να λές οτι έγινε "μαγικά" :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=U6QYDdgP9eg]YouTube - The Origin of Life - Abiogenesis - Dr. Jack Szostak[/ame]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με ολα οσα ειπες.Σε βρισκω απολυτα σωστο.

Μονο για πατωντας σε αυτα τα λογια σου

Να πω πως η γνωμη μου ειναι η εξης.

Καποοι λεμε οτι δεν πιστευουμε στην υπαρξη Θεου.Οκ επιλογη μας ειναι.

Αλλα και να μην υπαρχει,πιστευω οτι αμα χασεις εναν δικο σου για παραδεγιμα.Χανει το παιδι το 15χρονο τη μανα,δεν θα θελει να ελπιζει οτι "ειναι καπου καλα" "ειναι στον Παραδεισο" και οτι "ο Θεος την -φυλαει-";Φανταστειτε ποσο σκληρο θα ηταν για ενα παιδι και οχι μονο να γνωριζει (ισως και τεκμηριωμενα,αν το καταφερει η επιστημη) οτι δεν υπαρχει Θεος?Φανταζεστε τι αντικτυπο θα χει σε αυτο?Το ξερω με το να του λες παραμυθια για να νιωσει καλυτερα δεν ειναι οτι το καλυτερο.Αλλα σιγουρα καλυτερο.

Ακομα και ενας "απιστος" ,ισως καταληξει να πιστευει στον Θεο,απλα και μονο γιατι το επιβαλει κατα καποιον τροπο η ψυχοσυνθεση του.

Απλα σκεφτειτε το ... καλα ειναι να λεω και γω οτι δεν πιστευω,αλλα αν μου τυχει κατι παρομοιο,δεν ξερω αν θα εβαζα μπροστα απ'το συναισθημα τις "ιδιεες" και τις πεποιθησεις μου περι υπαρξης Θεου κτλπ.

Ο Θεος για μενα ειναι ουσιαστικα η δυναμη του ανθρωπου.Ο ανθρωπος θελει απο καπου να στηριχτει στις δυσκολες στιγμες.Θελει δυναμη,την εχει αυτη τη δυναμη,αλλα αδυνατει να πιστεψει στον εαυτο του,οποτε την ταυτιζει με τον Θεο,αφου το κανουν ολοι και νιωθει πιο μεγαλη σιγουρια.

Ετσι νομιζω εγω.

η απάντηση "η μαμά ενώθηκε με τον πλανήτη μας και έγινε μέρος με την φύση" θα σε χαλούσε σαν απάντηση?

και άμα σκεφτείς μια ωρίτσα ακόμα θα βρείς άλλες 50 καλύτερες απαντήσεις

και όσοι δηλαδή δεν πιστεύουν τι κάνουν? με την πρώτη δυσκολία πηδάνε από τα παράθυρα?

είναι ακριβώς το ίδιο με το είχαμε τα win 98 πήγαμε στα χρ "AAA! τι αθλια που είναι αυτά τα παράθυρα, θα μείνω με το skin των 98" από τα χρ στα vista "AAA! τι αθλια που είναι αυτά τα παράθυρα, θα μείνω με το skin των χρ" από τα vista στα 7 ""AAA! τι αθλια που είναι αυτά τα παράθυρα, θα μείνω με το skin των Vista"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.