Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Petrossortep:

Πολύ ενδιαφέροντα τα περί εξέλιξης.

Ένα επιστημονικό άρθρο που βρήκα διαβάζοντας, είναι αυτό:

http://www.im.microbios.org/0801/0801023.pdf

Η θρησκευτική άποψη -που δεν συμμερίζομαι, αλλά θα κάνει όποιον πιστεύει με πάθος να αισθανθεί καλύτερα- είναι εδώ:

The origin of life: DNA and protein

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν μπορέσει να εξηγηθει η τυχαια και χωρις εξωτερικη παρεμβολή αυτοδημιουργία ζωης, θα γινω αθεος. Μεχρι τοτε θα ειμαι παρατηρητης της προσπαθειας εξηγησης του ανεξηγητου και των αναπόδεικτων θεωριων. :T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οταν μπορέσει να εξηγηθει η τυχαια και χωρις εξωτερικη παρεμβολή αυτοδημιουργία ζωης, θα γινω αθεος. Μεχρι τοτε θα ειμαι παρατηρητης της προσπαθειας εξηγησης του ανεξηγητου και των αναπόδεικτων θεωριων. :T:

συνειδητοποιείς φυσικά πως οι θρησκείες έχουν την πρώτη θέση στις δολοφονίες, βασανισμούς, υποδούλωση του ανθρωπινου γένους...

...άμα ήμουν θεός, και ο κόσμος σφαζόταν έτσι εξαιτίας μου... θα είχα παραιτηθεί από την θέση μου

και ελπίζω να συνειδητοποιείς πως το να υπερασπίζεσαι την θρησκεία, για κάποιους (όπως για παράδειγμα εγώ) μπορεί να είναι ισάξιο με το να είσαι φασίστας, να φοράς σβάστικες και να έχεις αφίσα του Χίτλερ στο σπίτι σου

και μην μου πεις πως άλλο η θρησκεία και άλλο αυτό που έχουν κάνει οι θρησκείες...

...είναι σαν να σου λέω, άλλο ο φασισμός και άλλο αυτό που έκανε ο φασισμός και άλλο είναι ο Χίτλερ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συνειδητοποιείς φυσικά πως οι θρησκείες έχουν την πρώτη θέση στις δολοφονίες, βασανισμούς, υποδούλωση του ανθρωπινου γένους...

...άμα ήμουν θεός, και ο κόσμος σφαζόταν έτσι εξαιτίας μου... θα είχα παραιτηθεί από την θέση μου

και ελπίζω να συνειδητοποιείς πως το να υπερασπίζεσαι την θρησκεία, για κάποιους (όπως για παράδειγμα εγώ) μπορεί να είναι ισάξιο με το να είσαι φασίστας, να φοράς σβάστικες και να έχεις αφίσα του Χίτλερ στο σπίτι σου

και μην μου πεις πως άλλο η θρησκεία και άλλο αυτό που έχουν κάνει οι θρησκείες...

...είναι σαν να σου λέω, άλλο ο φασισμός και άλλο αυτό που έκανε ο φασισμός και άλλο είναι ο Χίτλερ

Sorry αλλα εισαι λαθος. Δεν θα υποστηριζα ποτε μια θρησκεία που εχει δολοφονισει, βασανισει και εχει κανει αποτρόπαια πράγματα στο ονομα του Χριστου. Ακολουθω τα δικα του βηματα και δεν νομιζω οτι θα υποστηριζε καμμια απο αυτες τις ενεργειες.

Απο εκει και περα το να με θεωρεις φασιστα ή οτιδηποτε αλλο, επειδη υποστηρίζω την υπαρξη του Θεου, ειναι αναφαίρετο δικαιωμα σου, για το οποιο ομως θα μου επιτρέψεις ομως να μην δινω δεκάρα τσακιστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα εισαι λαθος. Δεν θα υποστηριζα ποτε μια θρησκεία που εχει δολοφονισει, βασανισει και εχει κανει αποτρόπαια πράγματα στο ονομα του Χριστου. Ακολουθω τα δικα του βηματα και δεν νομιζω οτι θα υποστηριζε καμμια απο αυτες τις ενεργειες.

Απο εκει και περα το να με θεωρεις φασιστα ή οτιδηποτε αλλο, επειδη υποστηρίζω την υπαρξη του Θεου, ειναι αναφαίρετο δικαιωμα σου, για το οποιο ομως θα μου επιτρέψεις ομως να μην δινω δεκάρα τσακιστη.

Ολες οι θρησκειες εχουν δολοφονησει...

το να πιστευεις ειναι δικαιωμα σου,αλλα δεν ειναι δικαιωμα σου να κραζεις αυτους που δε πιστευουν και να τους κοιτας με μισο ματι λεγοντας τους Infidels...:baby:

οπως δικαιωμα δεν εχει κανεις να σε κραζει επειδη πιστευεις.

απο το blog παραπανω...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ:

Αγαπητέ e-θεϊστή,

Το να πιστεύεις σε οποιαδήποτε μορφή θεού είναι αποκλειστικά αυτό: ΠΙΣΤΗ. Κάτι καθαρά προσωπικό που δεν μπορεί να μελετηθεί σωστά και μεθοδικά από ουδέτερη αρχή. Αν πας να βάλεις λογική στη συζήτηση είναι σαν να πας να μετρήσεις το ύψος σου με ζυγαριά. Μη φέρνεις επιστημονικές αρχές στην κουβέντα, δε σε παίρνει! Η πίστη είναι ένα από τα λίγα θέματα που, αν σε ρωτήσουν γιατί το στηρίζεις, μπορείς απλά να πεις "Γιατί έτσι γουστάρω" και να φύγεις χωρίς περεταίρω εξηγήσεις. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΟΥ ΤΟ!

Αγαπητέ e-άθεε,

Είτε είσαι άθεος από αποστροφή στην οργανωμένη θρησκεία, είτε από καθαρό φιλοσοφικό ψάξιμο, ειλικρινά χεστήκαμε και η βάρκα γέρνει! Το ξέρω πως το θεωρείς κατόρθωμα που αποτίναξες τη θρησκεία από πάνω σου, αλλά δεν είναι. Απλά έφτασες σε ένα συμπέρασμα χρησιμοποιώντας τη λογική σου. Το ίδιο έκανες όταν σταμάτησες να πιστεύεις στον Άη-Βασίλη και το ίδιο κάνει ο εγκέφαλός σου κάθε λεπτό που είσαι ξύπνιος. Αν γουστάρεις να το γιορτάσεις κάνοντας online κήρυγμα, υπάρχουν πολλές θρησκείες που ψάχνουν υπαλλήλους. Όσο δε θέλω να μου τα πρήζει η κάθε μπορδόχα στην Ομόνοια με φυλλάδια για το Χριστούλη και την Παναγίτσα, άλλο τόσο δε θέλω και τη γνώμη των άθεων που πλέον έχουν γίνει οι Ιεχωβάδες του YouTube!

Link to comment
Share on other sites

Chosen: Ναι αλλά τον μονοκύτταρο οργανισμό πως τον εξηγείς; Γιατί δεν κατάφερε ο άνθρωπος να φτιάξει ζωή από το τίποτα, ε; Άρα υπάρχει Θεός.

Άρα υπάρχει ακόμα ενδεχόμενο να υπάρχει Θεός είναι το σωστό. Και έχουν δικαίωμα ακόμα άνθρωποι να πιστεύουν σε αυτόν. Χαώδης η διαφορά.

jax7480: Επειδή δεν κατάφερε να εξηγήση κάτι (ακόμα) ο άνθρωπος κατέληξες σ'αυτό το συμπέρασμα;

Chosen: Σταμάτα να κλονίζεις την πίστη μου, βλάσφημε! Θα σου κάνω μήνυση γιατί προσβάλλεις το δικαίωμά μου για ανεξιθρησκεία.

Αυτό το (ακόμα) μπορεί να σε κρατάει όμηρο για 100.000 χρόνια από σήμερα.

Το Pc σου όμως που κατασκευάστηκε βάσει θεωριών φυσικής είναι στο γραφείο σου αυτή τη στιγμή και δεν σου αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης.

Ήθελα να'ξερα τί κύρος θα είχε η επιστήμη με λογικοφανείς θεωρίες και χωρίς καθόλου πρακτικές εφαρμογές;

Η λογική του αφού η επιστήμη εξήγησε το τάδε άρα θα εξηγήσει και το δείνα σε εύλογο χρονικό διάστημα δεν στέκει.

Που ξέρεις αν το πρόβλημα τάδε και το πρόβλημα δείνα είναι της ίδιας φύσεως;

Πάντως αυτό που έμαθα από την επιστήμη μέχρι στιγμής είναι ότι ένα φαινόμενο έχει καταστεί κατανοητό όταν υπάρχει ένα μαθηματικό μοντέλο που το εξηγεί με ικανοποιητική ακρίβεια. Όχι απλώς κάποια πειστικά κείμενα της καθομιλουμένης γλώσσας. Όταν καλουπωθούν οι μηχανισμοί της εξέλιξης το φαινόμενο θα μπορεί λογικά να αναπαραχθεί και από τον άνθρωπο. Αυτή τη στιγμή περιμένω.

Όπως σου έδειξα προηγουμένως η συνταγή τύχη και φυσική επιλογή μέχρι στιγμής δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα στις ανθρώπινες κατασκευές. Και όμως φαίνεται τόσο γοητευτική στη θεωρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γοητευτική στη θεωρία.

Για έναν που γνωρίζει ελάχιστη θερμοδυναμική και κβαντομηχανική, τα πειράματα τέτοιου τύπου απλά δεν μπορούν να αποτελέσουν απόδειξη για τίποτα.

Το ότι δεν έχουμε μαθηματικό μοντέλο για την εξέλιξη, δεν σημαίνει τίποτα.

Δεν έχουμε μαθηματικό μοντέλο ΚΑΝ για ένα απλό μόριο, π.χ. H2O.

Τι σημαίνει αυτό?

Ότι δεν υπάρχει νερό?

Ότι το νερό το έφτιαξε ο θεός? (η γιαγιά μου αυτό πίστευε, κι ας γεννήθηκε και έζησε τον 20ό αιώνα).

Για να αναπαράγεις τα πειράματα της εξέλιξης, χρειάζεσαι χρόνο.

Τα πειράματα της εξέλιξης είναι επιβεβαιωμένα σε βιολογικούς οργανισμούς.

Για να βρεις τώρα το . . . μηχανικό ανάλογο, δεν είναι και τόσο εύκολο.

Το ότι έφτιαξε κάποιος ένα software και περιμένει να εξελιχθεί, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, διότι τον κόσμο δεν μπορούμε να τον περιγράψουμε εξ ολοκλήρου με μαθηματικά, τουλάχιστον όχι μέχρι σήμερα.

Το μόνο καλό είναι ότι μαθαίνουμε, αν και πολλές φορές βρισκόμαστε σε κενά ανακαλύψεων και εφευρέσεων.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι θρησκειες εχουν δολοφονησει...

το να πιστευεις ειναι δικαιωμα σου,αλλα δεν ειναι δικαιωμα σου να κραζεις αυτους που δε πιστευουν και να τους κοιτας με μισο ματι λεγοντας τους Infidels...:baby:

οπως δικαιωμα δεν εχει κανεις να σε κραζει επειδη πιστευεις.

απο το blog παραπανω...

Μαλλον πρέπει να ψαξεις περισσοτερο γιατο το bold κειμενο σου δείχνει απλα τσουβάλιασμα και τιποτα παραπανω. Θρησκείες δεν ειναι ΜΟΝΟ Καθολικοι, Ορθοδοξοι, Μουσουλμάνοι Βουδιστές και Ινδουιστες.

Τέλος δεν κράζω κανενα. Δικαιωμα του καθενος να πιστευει οπου και οτι θελει. Η ανταλλαγη απόψεων, νομιζω ειναι θεμιτη μεσα στα πλαισια ενος fora

Link to comment
Share on other sites

Τα πειράματα της εξέλιξης είναι επιβεβαιωμένα σε βιολογικούς οργανισμούς.

Need more info on that. Αλλα οχι επιβεβαίωση προσαρμογης ενος ειδους αλλα μεταπίδηση σε ενα διαφορετικο, εστω και της ιδιας συνομοταξιας. Δλδ οχι οτι το ασπρο κορακι εγινε μαυρο επειδη το πηγαμε στην Αφρικη απο την Αλασκα, αλλα οτι το ασπρο κοράκι εγινε ασπρος/μαυρος/μπλε γυπας ή εστω καρακαξα.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος μπορεί να μου πει πχ ότι το dna έτσι όπως λειτουργεί δεν είναι έργο ενός θεού?, δηλ εννοώ πως αυτό που έχει αποδείξει ο άνθρωπος μπορεί να είναι έργο (ενός) θεού

όλα έχουν μια αρχή, την αρχή για τα πάντα στην φύση κανείς δεν τα ξέρει με απόλυτη σιγουριά.

γιατί όμως κάποιος να προσπαθεί να διαψεύσει μια θρησκεία? σε οποιαδήποτε τάξη και επάγγελμα του κόσμου

και ακόμα να μπορούσε να γίνει αυτό ποτέ, τότε το σίγουρο είναι οτι δεν θα είχε καμία σχέση ο άνθρωπος, καλό? κακό? ποιος ξέρει?

τώρα για την εκκλησία έχει πολλά κατ εμε παράλογα διδάγματα η πρέπει

και ας με κάνουν βλάσφημο η αμαρτωλό γιατί ακολουθώ την δικιά μου πορεία και τρόπο

αλλά δεν παύει η εκκλησιά να είναι μια παγκόσμια κυβέρνηση και όσο νάνε να είναι ένα πολιτικό κομμάτι με τεράστια δύναμη/επιρροή

επίσης δέχομαι οτι στην εποχή που μεγαλουργούσαν οι θρησκείες ο άνθρωπος ηταν με λίγα λόγια άβουλος, αλλα αμα μεχρι σήμερα δεν υπήρχε θρησκεία και προσπαθούσε κάποιος να διδάξει την λέξη θρησκεία τότε φανταστείτε την αντιμετώπιση που θα υπήρχε

πάντα η θρησκεία είχε υποστηρικτές απο τους αδύναμους ανθρώπους και δεν το λέω απο την κακή/αρνητική πλευρά, αλλά γενικά

Έγινε επεξεργασία από Borg
Link to comment
Share on other sites

και ποιος μπορεί να μου πει πχ ότι το dna έτσι όπως λειτουργεί δεν είναι έργο ενός θεού?, δηλ εννοώ πως αυτό που έχει αποδείξει ο άνθρωπος μπορεί να είναι έργο (ενός) θεού

όλα έχουν μια αρχή, την αρχή για τα πάντα στην φύση κανείς δεν τα ξέρει με απόλυτη σιγουριά.

γιατί όμως κάποιος να προσπαθεί να διαψεύσει μια θρησκεία? σε οποιαδήποτε τάξη και επάγγελμα του κόσμου

και ακόμα να μπορούσε να γίνει αυτό ποτέ, τότε το σίγουρο είναι οτι δεν θα είχε καμία σχέση ο άνθρωπος, καλό? κακό? ποιος ξέρει?

τώρα για την εκκλησία έχει πολλά κατ εμε παράλογα διδάγματα η πρέπει

και ας με κάνουν βλάσφημο η αμαρτωλό γιατί ακολουθώ την δικιά μου πορεία και τρόπο

αλλά δεν παύει η εκκλησιά να είναι μια παγκόσμια κυβέρνηση και όσο νάνε να είναι ένα πολιτικό κομμάτι με τεράστια δύναμη/επιρροή

επίσης δέχομαι οτι στην εποχή που μεγαλουργούσαν οι θρησκείες ο άνθρωπος ηταν με λίγα λογία άβουλος, αλλα αμα μεχρι σήμερα δεν υπήρχε θρησκεία και προσπαθούσε κάποιος να διδάξει την λέξη θρησκεία τότε φανταστείτε την αντιμετώπιση που θα υπήρχε

πάντα η θρησκεία είχε υποστηρικτές απο τους αδύναμους ανθρώπους και δεν το λέω απο την κακή/αρνητική πλευρά, αλλά γενικά

Να φανταστώ πως αφού είσαι υποστηριχτής τις οποιοδήποτε πιθανότητας, τότε πιστεύεις στον ίδιο βαθμό πως μας κατασκεύασε το ιπτάμενο "μακαρονοτερας", ο αλλάχ είναι ο μοναδικός θεός, πως ο steve jobs έχει μηχανή του χρόνου μεταλλάχθηκε σε φίδι (γιατί έχει και τέτοια μηχανή, για να κάνει μεταλλάξεις) και χρησιμοποίησε τον αδάμ και την εύα (που φυσικά αυτοί ήταν η αρχή των πάντων) για να διαφημίσει την apple.

αν όχι.. γιατί?

Link to comment
Share on other sites

αλλα αμα μεχρι σήμερα δεν υπήρχε θρησκεία και προσπαθούσε κάποιος να διδάξει την λέξη θρησκεία τότε φανταστείτε την αντιμετώπιση που θα υπήρχε

πάντα η θρησκεία είχε υποστηρικτές απο τους αδύναμους ανθρώπους και δεν το λέω απο την κακή/αρνητική πλευρά, αλλά γενικά

Από την άλλη νομίζω ότι αν δεν υπήρχε θρησκεία τα πράγματα θα ήταν κατά πολύ καλύτερα, η ματαιοδοξία της πίστης είναι ότι χειρότερο έχει συμβεί στον άνθρωπο. Να περιμένουμε τους αγίους να μας πουν τι θα κάνουμε δηλαδή. Όπως και να χει, η πίστη πρέπει να υπάρχει στον άνθρωπο, αλλά με την μορφή ης πίστης στους συνανθρώπους σου και στην οικογένεια σου. Κατά τα άλλα μπορείτε να πιστεύετε και σε ιπτάμενους δράκους με φωσφοριζέ μάτια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη νομίζω ότι αν δεν υπήρχε θρησκεία τα πράγματα θα ήταν κατά πολύ καλύτερα, η ματαιοδοξία της πίστης είναι ότι χειρότερο έχει συμβεί στον άνθρωπο. Να περιμένουμε τους αγίους να μας πουν τι θα κάνουμε δηλαδή. Όπως και να χει, η πίστη πρέπει να υπάρχει στον άνθρωπο, αλλά με την μορφή ης πίστης στους συνανθρώπους σου και στην οικογένεια σου. Κατά τα άλλα μπορείτε να πιστεύετε και σε ιπτάμενους δράκους με φωσφοριζέ μάτια.

όταν ο άνθρωπος μέχρι και σήμερα είναι πολεμοχαρής, φιλοχρήματος, υλιστής κλπ τότε δεν μπορώ να φανταστώ τον κόσμο χωρίς θρησκεία

Link to comment
Share on other sites

όταν ο άνθρωπος μέχρι και σήμερα είναι πολεμοχαρής, φιλοχρήματος, υλιστής κλπ τότε δεν μπορώ να φανταστώ τον κόσμο χωρίς θρησκεία

και θύμισε μου ποιος ακριβώς ήταν ο ρόλος που έπαιξε η θρησκεία σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

και θύμισε μου ποιος ακριβώς ήταν ο ρόλος που έπαιξε η θρησκεία σε αυτό?

δεν στηρίζω απόλυτα τα πιστεύω της εκκλησιάς

και ούτε θα μπω στο κόπο να συζητήσω τα εγκλήματα της κάθε θρησκείας, ουδείς αλάνθαστος

αλλά δεν μπορώ εγώ σήμερα με τον τρόπο που μεγάλωσα και με αυτά που "θέλω" να πιστεύω πως "πχ" το να σκοτώνεις δεν είναι "κακό" η το να εισαι φιλοχρήματος δεν μεταμορφώνεσαι σε άπληστο πλάσμα

Έγινε επεξεργασία από Borg
Link to comment
Share on other sites

και ποιος μπορεί να μου πει πχ ότι το dna έτσι όπως λειτουργεί δεν είναι έργο ενός θεού?, δηλ εννοώ πως αυτό που έχει αποδείξει ο άνθρωπος μπορεί να είναι έργο (ενός) θεού

όλα έχουν μια αρχή, την αρχή για τα πάντα στην φύση κανείς δεν τα ξέρει με απόλυτη σιγουριά.

Σου απάντησα πριν καν το ποστάρεις αυτό. Όταν δεν έχεις αποδείξει ακόμα το πως και το γιατί, δε μπορείς να βγαίνεις με σιγουριά και να λες "πιστεύω πως ο θεός υπάρχει γιατί δεν ξέρω πως δημιουργήθηκε η ζωή".

Όπως λένε και στους νομικούς κύκλους, αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Με το δικό σου σκεπτικό, βρίσκω ένα πτώμα στους δρόμους της πόλης και σε συλλαμβάνω γιατί το σπίτι σου είναι απέναντι. Σε αντιμετωπίζω ως ένοχο μέχρι να μου αποδείξεις ότι δεν είσαι. Σου φαίνεται λογικό αυτό;

αλλά δεν μπορώ εγώ σήμερα με τον τρόπο που μεγάλωσα και με αυτά που "θέλω" να πιστεύω πως "πχ" το να σκοτώνεις δεν είναι "κακό" η το να εισαι φιλοχρήματος δεν μεταμορφώνεσαι σε άπληστο πλάσμα

Και η θρησκεία σε προστατεύει από αυτά τα κακά; Δηλαδή θα ήταν αδύνατο ή δύσκολο οι γονείς σου να μεγαλώσουν έναν σωστό και συνετό άνθρωπο, χωρίς τις υπόλοιπες σάλτσες; Δεν μπορούν να σου πουν και να σου δείξουν ότι το να σκοτώνεις είναι κακό πράγμα, πρέπει να σου πουν ότι ο θεός έστειλε έναν Εβραίο στο βουνό και του είπε να σκαλίσει 2 πλάκες με 10 εντολές, μια εκ των οποίων λέει "ου φονεύσεις" και άμα παραβείς τον κανόνα θα πας στην κόλαση;

Μου δίνεις την εντύπωση ότι αυτό που σε κρατάει στο να πιστεύεις στον θεό δεν είναι το "νιώθω την ύπαρξη του θεού, πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι υπάρχει", αλλά το "έλα μωρέ, αφού τόσα χρόνια έτσι μας τα λέγανε οι γιαγιάδες μας, αλήθεια θα είναι".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.