Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

κάτι στο οποιο το πως στράφηκαν στον Θεο δεν σημαίνει απόλυτος τίποτα.

Nαι βρε,δεν ειπα αυτο.Απλα μερικοι αθεοι στρεφονται στον Θεο σε δυσκολες στιγμες.Αυτο σαφως και δεν σημαινει οτι υπαρχει,ουτε οτι αυτοι που πιστευουν τωρα τον κανουν υπαρκτο προσωπο.

Αλλα και παλι δεν ξερουμε αμα υπαρχει.

Τιποτα δεν ξερουμε.Υπαρχει ή οχι δεν εχει αποδειχθει απο καμια πλευρα.

:worship:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Ns-fQRnm9sk]YouTube - Iron Maiden - For the Greater Good of God[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nαι βρε,δεν ειπα αυτο.Απλα μερικοι αθεοι στρεφονται στον Θεο σε δυσκολες στιγμες.Αυτο σαφως και δεν σημαινει οτι υπαρχει,ουτε οτι αυτοι που πιστευουν τωρα τον κανουν υπαρκτο προσωπο.

Αλλα και παλι δεν ξερουμε αμα υπαρχει.

Τιποτα δεν ξερουμε.Υπαρχει ή οχι δεν εχει αποδειχθει απο καμια πλευρα.

μπορείς επίσης να πεις η ζωή συνεχίζεται, μην αγχώνεσαι για προβλήματα που λύνονται και για τα προβλήματα που δεν λύνονται μην αγχώνεσαι καθόλου, μπορείς να κάτσεις να ξεσπάσεις σε κάτι όπως το να κανεις το σπίτι σου καλοκαιρινό, να πας ταξιδάκι ότι θέλεις μπορείς να κανεις και να σου δώσει δύναμη...

...ξέρεις δεν υπάρχει το "θεέ μου σώσε με" και μετά το χάος

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, όταν λέμε πως ο θεός είναι άκαρδος σκληρός και άδικος αναφερόμαστε όχι σε σχέση με εμάς.

πες μου σε τι φταίνε τα εκατοντάδες παιδιά που γεννιούνται στις τριτοκοσμικές χώρες που η mira τους, τους έχει καταδικασμένους σε φριχτούς θανάτους χωρίς να μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε πριν καν ακόμα κλείσουν το πρώτο έτος της ηλικίας τους? Ο Θεός που φταίει εκεί πέσμου σε παρακαλώ. Εν έτει 2010 γιατί υπάρχουν χώρες με τα χαρακτηριστικά που λες? Και πόσο μάλλον για Αφρική που σίγουρα εκεί αναφέρεσαι πρωτίστος μιας και η πλειοψηφία των παιδιών που λες γεννιέται εκεί. Πετρέλαιο, blood diamonds κλπ και πέσμου εσύ ποιος φταίει μετά...

ποιος άκαρδος θεός σώζει εμενα από το ατύχημα και αφήνει χιλιάδες νεογνά να πεθαίνουν από ότι χειρότερο υπάρχει? Με το συμπάθειο αλλά ποιος είπε ότι σε έσωσε ο Θεός? Δλδ οτι καλό/θαύμα γίνεται ευθύνεται ο Θεός? Ουστ ψωνάρα:p

και ποιος θεός είναι αυτός που αφήνει να έχει το world record δολοφονιών στο όνομα του? και γιατί οι βουδιστές δεν βάψανε τα χερια τους στο αίμα στο όνομα τις θρησκείας τους? Πάλι τα ίδια θα λέω βρε? Διάβασε ξανά το ποστ μου

και τι μας έδωσε ο χριστός που μας άλλαξε την ζωή? Free will(y)

και από την στιγμή που ανακατεύεται με το θαύμα του, που είναι η ελεύθερη βούληση? Σου είπα το μόνο στο οποίο, πιστεύω, μπορεί να έχει ανακατευτεί ειναι στο να μην αφανιστούμε πλήρως με τισ μακακίες που κάνουμε. Btw είναι αυτό που έλεγα πριν...ακόμα και να ανακατευτεί τον "κράζεις" τονίζοντας την ελεύθερη βούληση..λολ

και επειδή ο χριστιανισμός είναι ακριβώς ίδιος με την νέα δημοκρατία και το πασοκ τα κάνανε σκ@τ@, δεν φταίμε εμείς, θα αλλάξουμε, άλλο η παλιά νέα δημοκρατία και άλλο η νέα νέα δημοκρατία e.t.c. εμείς τα κάναμε σκ@τα και πάλι...το μόνο κοινό στοιχείο μεταξύ χριστιανισμού και Ν.Δ., συγκεκριμένα, είναι ο ακατανόμαστος νομίζω...U know who...

επιβίωση λέγεται

Για αυτό συνήθως δεν θέλω να εμπλέκομαι σε τέτοιες συζυτήσεις μέσω φόρουμ διότι οι περισσότεροι ΔΕΝ διαβάζετε το ποστ του άλλουνου πριν απαντήσετε. :wall:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευκολο να το λες τωρα που εισαι στις καλες σου.Και εγω το ιδιο λεω τωρα.

...ξέρεις δεν υπάρχει το "θεέ μου σώσε με" και μετά το χάος

Oχι δεν το ξερω,τιποτα δεν ξερω περι θεου.Δεν ξερω αν υπαρχει ή οχι.

Οταν βρω καποια απαντηση με αποδειξεις απο την επιστημη ή τους πιστους,τοτε θα τους παραδεχτω.

Προς το παρον λεμε ο καθενας τα δικα του...:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ευκολο να το λες τωρα που εισαι στις καλες σου.Και εγω το ιδιο λεω τωρα.

Oχι δεν το ξερω,τιποτα δεν ξερω περι θεου.Δεν ξερω αν υπαρχει ή οχι.

Οταν βρω καποια απαντηση με αποδειξεις απο την επιστημη ή τους πιστους,τοτε θα τους παραδεχτω.

Προς το παρον λεμε ο καθενας τα δικα του...:rofl:

Tο θέμα είναι με τι αποδείξεις θα είμαστε ικανοποιημένοι γιατί υπάρχουν πράγματα

τα οποία δεν τα καταλαβαίνουμε ή δεν μπορούμε να τα δούμε και όμως υπάρχουν.

Για μένα το ερώτημα είναι τι είναι Θεός , ποιος είναι και τι θέλει τελικά από εμάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό συνήθως δεν θέλω να εμπλέκομαι σε τέτοιες συζυτήσεις μέσω φόρουμ διότι οι περισσότεροι ΔΕΝ διαβάζετε το ποστ του άλλουνου πριν απαντήσετε. :wall:

δεν κατάλαβες καθόλου το τι λέω.

any way, ο χρηστών δεν έδωσε την ελεύθερη βούληση, όση ελεύθερη βούληση είχε ο άνθρωπος πριν, τόση είχε και μετά

και την αδικία που άφησε ο θεός να υπάρχει ο κόσμος τι τον καθιστά? και όταν λέω αδικία ενός την καταδίκη χωρίς να έχεις κάνει απόλυτος καμια επιλογή και χωρίς καμια επιλογή.

και μια ερώτηση, ο θεός γνώριζε από πριν το τι θα γίνει στον χριστιανικό κόσμο, έβαλε την δοκιμασία πάνω από την σωτηρια? είναι σαν να δίνω εγώ ο ίδιος στο παιδί μου πρέζα, να του πω άμα θέλεις πάρτην και μετά να τον κατηγορώ που την πήρε. όπως επίσης άμα το παιδί σου το βλέπεις πως παίρνει τον στραβό δρόμο που ξέρεις πως θα τον οδηγήσει στάνταρ στην καταστροφή, δεν του εξηγείς δυο πράγματα η απλά του πετάς μια χέρι ατάκα "αυτό είναι κακό αλλα κανε ότι θέλεις"?

Ευκολο να το λες τωρα που εισαι στις καλες σου.Και εγω το ιδιο λεω τωρα.

Oχι δεν το ξερω,τιποτα δεν ξερω περι θεου.Δεν ξερω αν υπαρχει ή οχι.

Οταν βρω καποια απαντηση με αποδειξεις απο την επιστημη ή τους πιστους,τοτε θα τους παραδεχτω.

Προς το παρον λεμε ο καθενας τα δικα του...:rofl:

για την έκφραση αναφέρθηκα

edit:

btw αυτό που λέει χοντρικά η θρησκεία πως είναι υπεροπτησμός το να πιστεύεις πως όλα αυτά δεν φτιάχτηκαν για εμάς

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=HEheh1BH34Q]YouTube - Star Size Comparison HD[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=b0lxbzgwW7I&NR=1]YouTube - Size Of The Universe[/ame]

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

κοίτα είναι πολυ πιο λογικο, απο το να λές οτι έγινε "μαγικά" :)

Πολλες υποθέσεις για να φτασει στα συμπερασματα.

Βρίσκω πολύ αστείο που όταν πρόκειται για την επιστήμη, οι θρησκόληπτοι άνθρωποι ζητάνε αποδείξεις, βρίσκουνε κενά στην θεωρία του Δαρβίνου και άλλων πολλών επιστημόνων, αλλά όταν φτάνουμε στην ύπαρξη του Θεού και στην θεότητα του Χριστού μας αρκούν τα γραπτά κάποιων που έζησαν πριν από 2000 χρόνια, τότε που πιστεύαν ότι η Γη είναι επίπεδη, ότι οι κεραυνοί ήταν η οργή των θεών και που ο κόσμος κυνηγούσε μάγισσες :)

Μα η επιστημονικη μεθοδος βασιζεται στις αποδείξεις. Η θρησκεία στην πιστη. ;)

Και οσον αφορα τα λεγόμενα σε αυτο το βιβλιο που ξεκινησε να γραφεται καπου 6000 χρονια πριν, αν καποιος ειλικρινα μπορει να μου πει τι το κακο εχουν οι διδαχες του Χριστου και κατα συνεπεια ο γνησιος χριστιανισμος σαν δογμα, ευχαριστως να τον ακουσω. Ειλικρινα βρειτε μου κατι που ειπε ο Χριστος και αν καποιος το εφαρμοσει θα χασει με καποιον τροπο.

δεν κατάλαβες καθόλου το τι λέω.

any way, ο χρηστών δεν έδωσε την ελεύθερη βούληση, όση ελεύθερη βούληση είχε ο άνθρωπος πριν, τόση είχε και μετά

και την αδικία που άφησε ο θεός να υπάρχει ο κόσμος τι τον καθιστά? και όταν λέω αδικία ενός την καταδίκη χωρίς να έχεις κάνει απόλυτος καμια επιλογή και χωρίς καμια επιλογή.

Δηλαδη αν εσυ επιλέξεις βαση της ελευθερης βούλησης να πας να παιξεις στο καζινο και μετα χρεοκωπήσεις και τα παιδια σου πεθανουν απο την πεινα φυσικα φταει ο Θεος που πεινας και οχι οι επιλογές σου;

Link to comment
Share on other sites

Μα η επιστημονικη μεθοδος βασιζεται στις αποδείξεις. Η θρησκεία στην πιστη. ;)

Μα δεν έχουμε μόνο μια θρησκεία, έχουμε πολλές και η κάθε μία μιλάει για τον δικό της έναν και μοναδικό Θεό.

Ο κόσμος (μεγάλο μέρος του, τέλος πάντων) δεν είναι πλέον ένα κοπάδι από αμόρφωτους βοσκούς που μπορεί να πιστέψει αβίαστα σε ιστορίες για φλεγόμενες βάτους και θεούς που τιμωρούν τους κολασμένους. Είτε το θέλεις είτε όχι, τα ερωτήματα γεννήθηκαν και περιμένουν απαντήσεις και αποδείξεις.

Πριν από πολλά χρόνια μπορεί να περνούσε το αυταρχικό "πίστευε και μη ερεύνα" αλλά πλέον δεν κερδίζεις/κρατάς κόσμο έτσι.

Ο άλλος μας λέει για τα θαύματα που "ξέρει ότι γίνανε". Το έχω ξαναπεί, είναι επικίνδυνο πράγμα η τυφλή πίστη, αν του πουλήσω Q6600 που πάει 5 γίγα με αέρα, θα μου ζητήσει screenshots, verifications, και πάλι δεν θα το πιστέψει κι ας είναι μια επένδυση των μόλις 50 ευρώ. Αλλά την ζωή του ολόκληρη την έχει βασίσει πάνω σε μια ιστορία καταγεγραμμένη πριν από 2000 χρόνια από ανθρώπους που πίστευαν στην επίπεδη Γη και στον Ήλιο που γυρίζει γύρω γύρω από αυτήν, και που σήμερα διοικείται από 50% χρυσωμένους, 35% διεφθαρμένους, 10% παιδεραστές και 5% αγνούς κληρικούς. Γι'αυτό δεν χρειάζεται ούτε CPUz screenshot, είναι αλήθεια, έτσι του λένε από μωρό παιδί και έχει ακούσει και για θαύματα.

Και οσον αφορα τα λεγόμενα σε αυτο το βιβλιο που ξεκινησε να γραφεται καπου 6000 χρονια πριν, αν καποιος ειλικρινα μπορει να μου πει τι το κακο εχουν οι διδαχες του Χριστου και κατα συνεπεια ο γνησιος χριστιανισμος σαν δογμα, ευχαριστως να τον ακουσω. Ειλικρινα βρειτε μου κατι που ειπε ο Χριστος και αν καποιος το εφαρμοσει θα χασει με καποιον τροπο.

Τίποτα κακό. Πίστευε και στον Κάσπερ το φαντασματάκι άμα θέλεις, ούτε αυτός έχει βλάψει κανέναν.

Η εφαρμογή του λόγου του σήμερα (=τα τελευταία 2000 χρόνια) είναι που εμπεριέχει πολλή σαπίλα. Πως έχει καταλήξει μια θρησκεία που έχει δομηθεί πάνω στην υπόσχεση για μετά θάνατο ζωή και στην ματαιότητα των υλικών αγαθών, να διαχειρίζεται περισσότερο πλούτο κι από τους πλουσιότερους οργανισμούς; Πως έχει καταλήξει να εμπλέκεται στην πολιτική ζωή της κάθε χώρας με νόμους και δημαγωγία; Να σφάζει επί αιώνες μάγισσες και άπιστους στο όνομα του Θεού; Να καταδικάζει ανύπαντρες μητέρες, ομοφυλόφιλους, εώς και καπνιστές;

Κάποιος στην προηγούμενη σελίδα μίλησε για τον προσυλητισμό και το ότι αποτελεί παρανομία. Από που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις με αυτό το οξύμωρο, να τιμωρείται δηλαδή ο προσυλητισμός σε μια χώρα που σε βαφτίζουνε πριν αποκτήσεις την δυνατότητα να μιλήσεις/σκεφτείς και σε ποτίζουνε για χρόνια με το τι είναι σωστό "γι'αυτούς". Η πιο ανήθικη μορφή προσυλητισμού δηλαδή, μηδέν δυνατότητα επιλογής και ελεύθερης κρίσης.

Πριν κάτι χρόνια βλέπαμε ένα ντοκυμαντέρ για τους φανατικούς μουσουλμάνους και γυρίζει ο πατέρας μου και λέει "πωπω τι πλύση εγκεφάλου να τους έχουνε κάνει από μικρά παιδιά για να είναι έτσι πορωμένοι στα 30 τους;"

Τι να του πω; Ότι έχει την απάντηση μπροστά στα μάτια του και δεν την βλέπει;

Απλά δε μπορείς να παίρνεις κάτι τόσο μπλεγμένο και δικτυωμένο, να το καθαρίζεις μέσα σε ένα ποστ και να το πουλάς σαν κάτι αγνό και παρθένο. Είναι σα να λέμε "αφήστε στην άκρη τις σφαγές και τις γενοκτονίες για τις οποίες είναι υπεύθυνος ο Χίτλερ και πείτε μου αν υπήρχε τίποτα αρνητικό στον τρόπο διατροφής και γυμναστικής του".

Η πλάκα είναι ότι όλοι πιστεύουμε στην ύπαρξη του (εκάστοτε) Θεού: απλά άλλοι τον βλέπουν σαν έναν ασπρομάλλη παππούλη στα σύνεφα που έχει ανθρώπινα χαρακτηριστικά & συναισθήματα (οργή, αγάπη, τιμωρία κλπ) που είναι δυνατός για τα πάντα αλλά κάνει μόνο αυτά που θέλει (και ενίοτε και μερικά θαύματα :hehe: ) και άλλοι τον βλέπουν ως μια έννοια δημιουργημένη από τους ανθρώπους για τον έλεγχο των συνανθρώπων τους, δυνατή για να ελέγχει πλήθη και μάζες βάσει ενός fool-proof συστήματος ("πίστευε και μη ερεύνα" + "είναι αμαρτία να με αμφισβητείς").

:)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτάω γιατί βλέπω πολλοί το αναφέρουν και κανείς δεν δίνει ξεκάθαρη απάντηση..

ΠΟΙΟΣ έγραψε το τα ευαγγέλια; ΠΟΤΕ?

Έχετε ακούσει για "ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΙΔΡΥΣΗΣ";;

Τι θα πει..."ΓΝΗΣΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ"?

ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ο χριστός κάποια καινούργια ΛΕΞΗ-ΕΝΝΟΙΑ που δεν προυπήρχε αυτού;

ΘΕΟΣ για μένα είναι αυτό που δεν πρόκειται να το καταλάβεις-προσδιορίσεις ποτέ. Γιατί πάντα θα είναι ΑΓΝΩΣΤΟ-και άρα ΑΝΩΤΕΡΟ σου. Αλλά ούτε τιμωρεί, ούτε εποπτεύει, ούτε μοιράζει, ούτε ανταμοίβει. Και δεν κάνει τίποτα από όλα αυτά, επειδή δεν είναι άνθρωπος, ούτε μοιάζει σε άνθρωπο. Είναι κάτι το ΑΠΙΑΣΤΟ.

Είναι η βροχή που δεν ήξερα 7000 χρόνια πριν, είναι η πανούκλα που δεν μπορούσα να ερμηνεύσω 2000 χρόνια πριν, είναι η πτήση που δεν γνώριζα κάποιους αιώνες πριν, είναι το ηλεκτρόνιο και το νετρονιο που δεν ήξερα την ύπαρξη τους αιώνες πριν, είναι το φεγγάρι που έβλεπα να στέκεται κάθε βράδυ πάνω μου και δεν ήξερα τι είναι, είναι οι 2 ώρες που κάνω να πάω στην Αγγλία, ενώ ήθελα μήνες να πάω πριν αιώνες.

Έχετε μπλεχτεί σε μια σχέση ανθρώπου-θεού στην οποία βλέπετε υποχρεώσεις και ανταλάγματα. Οι πράξεις του ανθρώπου καθορίζουν τον ΘΕΟ. Οι "άγνωσται βουλαί" είναι το ανεξήγητο.

Και άντε ακόμα μιά...

Ξεφυλίστε την ιστορία του ανθρώπου. Δείτε πως εξελίσετε το ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΤΙΣΤΟ όσο εξελίσεται ο ανθρωπος. Αυτό το ΑΝΩΤΕΡΟ όμως, οχι ο Μεσσίας, ο Ιησούς, ο Βούδας, ο Αλλάχ και ο Δίας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα. Ήθελα και εγώ να γράψω μία άποψη επί του θέματος αλλά δυστυχώς μετά από την (συνηθισμένη) τροπή που πήρε το θέμα, μετά από τις απαντήσεις που διάβασα και κόντεψα να καραφλιάσω και κατάλαβα ότι τζάμπα θα έφθειρα το πληκτρολόγιο... Απλά επιτρέψτε μου να παρατηρήσω 4 πράγματα.

1. Αυτοί οι οποίοι ποστάρετε περισσότερο στο παρόν θέμα δείχνετε σε όλους ότι είστε κοινοί χασομέρηδες με δήθεν αναζητήσεις. Άμα είστε τόσο σίγουροι για αυτό που (δεν) πιστεύετε, τι κάθεστε και λέτε διαρκώς "Γιατί ο Θεός σας έτσι;" "Γιατί ο Θεός σας το ένα;" "Γιατί ο Θεός σας το άλλο;"; Άμα πραγματικά είχατε τέτοιες αναζητήσεις και δεν είσασταν 100% σίγουροι στον καταπληκτικό εαυτό σας ότι όλος ο υπόλοιπος κόσμος (τωρινοί & προηγούμενοι) απλά δεν έχει τη νοημοσύνη να καταλάβει αυτά τα οποία καταλάβατε τόσο εύκολα εσείς, τότε θα ψάχνατε σε πιο "ζουμερά" μέρη για απαντήσεις. Όχι ότι το thelab είναι κακό, αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενό του.

2. Επίσης να πω σε όλους τους "επιστήμονες" εδώ μέσα, ότι και άλλοι γνωρίζουν από επιστήμη, οπότε μην πετάτε έναν βαρύγδουπο όρο και περιμένετε να ακούσετε το μπαμ που θα κάνει στα κεφάλια των αναγνωστών σας. Πραγματικά κάνει μπαμ, αλλά κάνει γιατί εδώ έχει ξεσπάσει καταιγίδα βλακειών^2 που συχνά καταρρίπτει όλη τη γνωστή κλασσική και σύγχρονη επιστήμη. Και μια που το έπιασα, εφόσον είμαστε σε εποχή όπου όλοι "λογικοί" άνθρωποι υποστηρίζουν το μην πιστεύεις κάτι αν δεν το δεις μόνος σου με τα μάτια σου, να πω σε μερικά πιτσιρίκια (μικρά & μεγάλα), ότι αφού δεν είδατε κάτι μόνοι σας και απλά διαβάσατε κάτι στο ίντερνετ, περιμένετε να τελειώσετε πρώτα το σχολείο, να μάθετε τα βασικά της επιστήμης, περιμένετε να πάτε στο πανεπιστήμιο σε σχετικά τμήματα να διδαχθείτε και πιο βαριά πράγματα και τότε μιλήστε για επιστήμη. Αλλά αφού μέχρι τότε δεν τη γνωρίζετε μην την πιάνετε στο στόμα σας με τόση σιγουριά! Και κάποιοι άλλοι που θα βιαστείτε να πείτε "Ναι! Εμείς έχουμε περάσει και φυσική Ι και φυσική ΙΙ και Βιολογία" κλπ, θυμηθείτε λίγο πώς τα περάσατε. Στην καλύτερη ανοίξετε πάλι κανένα βιβλίο...

3. Στους φίλους που λατρεύουν την επιστήμη να θυμίσω επιπλέον 4 πράγματα.

Πρώτον ότι σε πολλά θέματα (ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση Θεού-Επιστήμης, προέλευση ανθρώπου κλπ) στην επιστημονική κοινότητα δεν υπάρχει ομοφωνία όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι ότι όλοι συμφωνούν σε βασικά θέματα όπως η θεωρία της εξέλιξης. Άμα έτυχε ποτέ να έχετε σχέση με επιστημονικούς κύκλους, καθηγητές πανεπιστημίου, ερευνητές κλπ σίγουρα με καταλαβαίνετε...

Δεύτερον, σήμερα λέτε για τους αμόρφωτους και αγροίκους που πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη κλπ. Να σας θυμίσω και πάλι λοιπόν ότι οι επιστήμονες της εποχής αυτά πίστευαν και δίδασκαν. Το αν τα υποστήριζε και η οποιαδήποτε θρησκεία δεν μειώνει το γεγονός ότι η επιστήμη δεν έχει το αλάθητο (του πάπα :worship:)

Τρίτον, να θυμίσω ότι μέχρι το 1927 περίπου όλοι οι σοβαροί επιστήμονες πίστευαν ότι το σύμπαν είναι άπειρο, τόσο χρονικά, όσο και χωρικά. Σήμερα κάτι τέτοιο είναι αναχρονιστικό. Πού στηρίζετε λοιπόν αυτή την τόσο μεγάλη πεποίθησή σας ότι η επιστήμη αποτελεί τον μόνο αξιόπιστο φορέα;;; Και δεν το λέω γιατί είμαι κανένας αγράμματος, το ρωτάω γιατί και εγώ σαν άτομο που ασχολείται με Θετικές & Τεχνολογικές επιστήμες σας δείχνω μέσα από την ιστορία της επιστήμης ότι δεν αποτελεί τη σίγουρη λύση των πάντων.

Τέταρτον να θυμίσω στους φίλους καραορθολογιστές ότι η λέξη "δόγμα" δεν είναι βρισιά για τον επιστήμονα. Απλά επιστημονικά λέγεται "παραδοχή". Όσοι δεν το θυμάστε ανοίξτε και διαβάστε.

4. Κλείνοντας, αν θέλετε ο λόγος σας να έχει κύρος, σας παρακαλώ την επόμενη φορά που θα επικαλεστείτε το τι είπε ο Ιησούς Χριστός, ανοίξτε το μόνο αξιόπιστο επί του θέματος βιβλίο, την Αγία Γραφή. Γιατί εγώ που τη διαβάζω από μικρός, πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που προσπαθείτε να μας πείσετε μερικοί ότι γράφει! Αλλά ακόμη και παραπομπή να δώσετε, και πάλι λάθος θα είστε, γιατί αν δεν ξέρεις το υπόβαθρο θα οδηγηθείς αλλού γι' αλλού (πχ Ο Χριστός είπε "Χτυπάτε"! Ενώ λέει "Χτυπάτε και θα σας ανοίξουν"...).

Αυτά... Συγνώμη που μακρηγόρησα (εξάλλου πόσοι θα το διαβάσουν; ) αλλά δεν θα ήθελα να ποστάρω πάλι στο θέμα και έτσι τα είπα μαζεμένα. Καλή σας ημέρα και καλές αναζητήσεις.

ΥΓ1: Και βαρέστε όσα καμπανάκια θέλετε, εγώ είπα την αλήθεια ωμά... Γιατί τα επιχειρήματα δεν σερβίρονται ζεστά σαν τις ύβρεις...

ΥΓ2: Απάντησα στους κορμούς του θέματος γιατί αν έπαιρνα σβάρνα τα απανταχού στραβά θα το είχα τερματίσει το quote!

Έγινε επεξεργασία από Karababas
Άφησα κενά για να διαβάζεται!...
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3. Στους φίλους που λατρεύουν την επιστήμη να θυμίσω επιπλέον 4 πράγματα.

Πρώτον ότι σε πολλά θέματα (ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση Θεού-Επιστήμης, προέλευση ανθρώπου κλπ) στην επιστημονική κοινότητα δεν υπάρχει ομοφωνία όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι ότι όλοι συμφωνούν σε βασικά θέματα όπως η θεωρία της εξέλιξης. Άμα έτυχε ποτέ να έχετε σχέση με επιστημονικούς κύκλους, καθηγητές πανεπιστημίου, ερευνητές κλπ σίγουρα με καταλαβαίνετε...

Δεύτερον, σήμερα λέτε για τους αμόρφωτους και αγροίκους που πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη κλπ. Να σας θυμίσω και πάλι λοιπόν ότι οι επιστήμονες της εποχής αυτά πίστευαν και δίδασκαν. Το αν τα υποστήριζε και η οποιαδήποτε θρησκεία δεν μειώνει το γεγονός ότι η επιστήμη δεν έχει το αλάθητο (του πάπα :worship:)

Τρίτον, να θυμίσω ότι μέχρι το 1927 περίπου όλοι οι σοβαροί επιστήμονες πίστευαν ότι το σύμπαν είναι άπειρο, τόσο χρονικά, όσο και χωρικά. Σήμερα κάτι τέτοιο είναι αναχρονιστικό. Πού στηρίζετε λοιπόν αυτή την τόσο μεγάλη πεποίθησή σας ότι η επιστήμη αποτελεί τον μόνο αξιόπιστο φορέα;;; Και δεν το λέω γιατί είμαι κανένας αγράμματος, το ρωτάω γιατί και εγώ σαν άτομο που ασχολείται με Θετικές & Τεχνολογικές επιστήμες σας δείχνω μέσα από την ιστορία της επιστήμης ότι δεν αποτελεί τη σίγουρη λύση των πάντων.

Τέταρτον να θυμίσω στους φίλους καραορθολογιστές ότι η λέξη "δόγμα" δεν είναι βρισιά για τον επιστήμονα. Απλά επιστημονικά λέγεται "παραδοχή". Όσοι δεν το θυμάστε ανοίξτε και διαβάστε.

Σορρυ κιολανες... αλλα ολο το παραπανω μαλλον ΔΕΝ ειναι κατα της επιστημης ακομα κι αν θελεις να το παρουσιαζεις ετσι.

Αντε να εξαιρεσεις κανα 1ο/2ο θερμοδυναμικο νομο, αλλα η επιστημη ποτε δεν ειπε οτι ειναι αξιοπιστος φορεας ετσι απο μονη της... Απλα στην συγκεκριμενη συγκριση που γινεται με την θρησκεια/εκκλησια βγαινει ετσι. Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος... Αντικειμενικα αξιοπιστος για μενα ειναι ο Χρηστος Σωτηρακοπουλος και στο στανταρακι διπλο που παιζει την Αντερλεχτ με 4.50.

Προτιμω να διαβασω ενα βιβλιο σημερα (και να το περασω και με σκονακι, αμα θελεις να το πεις ετσι) το οποιο σε 10/20/50 χρονια απλα θα εχει αντικατασταθει/αχρηστευθει με ενα καλυτερο το οποιο θα γραφει πιο "σωστα/ολοκληρωμενα" (με ή χωρις εισαγωγικα) παρα να καθομαι να στηριξω την ζωη μου σε κατι το οποιο (και καλα) δεν εχει αλλαξει 2000+++ χρονια τωρα.

Αν εισαι οντως ατομο των θετικων επιστημων, θα επρεπε να ξερεις οτι η θρησκεια ειναι αυτη που αυτεπαγγελτα λεει οτι αποτελει τη σίγουρη λύση των πάντων ενω η επιστημη ειναι αυτη που αυτεπαγγελτα λεει οτι προσπαθει να βρει τη σίγουρη λύση των πάντων. Τουλαχιστον ετσι αντιλαμβανομαι εγω τον ρολο της. Αν εσυ τον αντιλαμβανεσαι διαφορετικα, τοτε μαλλον κανεις παρεες με λαθος επιστημονες. Δεν εχει νοημα να προσαπτεις στην επιστημη ιδιοτητες που κανενας σοβαρος επιστημονας δεν εχει πει οτι εχει...

Τελος αν σκεφτεις πραγματικα οτι απο τους 2 κλαδους επιστημης-θρησκειας μονο ο ενας κινδυνευει.... ΑΝ μεινει χωρις οπαδους. Ο Θεος ειναι παντοτινος και παντοδυναμος και αμα τυχον σταματησουμε να τον πιστευουμε ολοι, τραβαει ενα ψιλοβροχο και την σκαπουλαρει μονο ο Νοε και οι αγελαδες του. Αντιθετα αμα σταματησουμε να πιστευουμε ολοι στην επιστημη, αυτη απλα "πεθανε". Εχοντας στο μυαλο αυτη την συγκριση ειναι αρκετα ενδιαφερον οτι η θρησκεια ειναι αυτη που φαινεται πιο "απελπισμενη" να φερει κοσμο κοντα της και πιο πολλοι να πιστεψουν στον σωτηριο ρολο της. Μαλλον αυτο εχει να κανει με την καλη φυση της εκκλησιας που θελει να σωσει οσο πιο πολυ κοσμο μπορει απο ενδεχομενη ταπηροκρανιαση του Παναγαθου...

Για τα υπολοιπα δεν θα σχολιασω γιατι κατα την γνωμη μου ειναι θεματα προσωπικα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4. Κλείνοντας, αν θέλετε ο λόγος σας να έχει κύρος, σας παρακαλώ την επόμενη φορά που θα επικαλεστείτε το τι είπε ο Ιησούς Χριστός, ανοίξτε το μόνο αξιόπιστο επί του θέματος βιβλίο, την Αγία Γραφή. Γιατί εγώ που τη διαβάζω από μικρός, πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που προσπαθείτε να μας πείσετε μερικοί ότι γράφει! Αλλά ακόμη και παραπομπή να δώσετε, και πάλι λάθος θα είστε, γιατί αν δεν ξέρεις το υπόβαθρο θα οδηγηθείς αλλού γι' αλλού (πχ Ο Χριστός είπε "Χτυπάτε"! Ενώ λέει "Χτυπάτε και θα σας ανοίξουν"...).

Συμφωνώ με τα παραπάνω αλλά ......

1. Αυτοί οι οποίοι ποστάρετε περισσότερο στο παρόν θέμα δείχνετε σε όλους ότι είστε κοινοί χασομέρηδες με δήθεν αναζητήσεις. Άμα είστε τόσο σίγουροι για αυτό που (δεν) πιστεύετε, τι κάθεστε και λέτε διαρκώς "Γιατί ο Θεός σας έτσι;" "Γιατί ο Θεός σας το ένα;" "Γιατί ο Θεός σας το άλλο;"; Άμα πραγματικά είχατε τέτοιες αναζητήσεις και δεν είσασταν 100% σίγουροι στον καταπληκτικό εαυτό σας ότι όλος ο υπόλοιπος κόσμος (τωρινοί & προηγούμενοι) απλά δεν έχει τη νοημοσύνη να καταλάβει αυτά τα οποία καταλάβατε τόσο εύκολα εσείς, τότε θα ψάχνατε σε πιο "ζουμερά" μέρη για απαντήσεις. Όχι ότι το thelab είναι κακό, αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενό του.

Είναι κρίμα να κρίνεις (και να κατακρίνεις) έτσι εύκολα τις προθέσεις του άλλου και "Βιβλικά" να το δεις

δεν είναι σωστό.

2. Επίσης να πω σε όλους τους "επιστήμονες" εδώ μέσα, ότι και άλλοι γνωρίζουν από επιστήμη, οπότε μην πετάτε έναν βαρύγδουπο όρο και περιμένετε να ακούσετε το μπαμ που θα κάνει στα κεφάλια των αναγνωστών σας. Πραγματικά κάνει μπαμ, αλλά κάνει γιατί εδώ έχει ξεσπάσει καταιγίδα βλακειών^2 που συχνά καταρρίπτει όλη τη γνωστή κλασσική και σύγχρονη επιστήμη. Και μια που το έπιασα, εφόσον είμαστε σε εποχή όπου όλοι "λογικοί" άνθρωποι υποστηρίζουν το μην πιστεύεις κάτι αν δεν το δεις μόνος σου με τα μάτια σου, να πω σε μερικά πιτσιρίκια (μικρά & μεγάλα), ότι αφού δεν είδατε κάτι μόνοι σας και απλά διαβάσατε κάτι στο ίντερνετ, περιμένετε να τελειώσετε πρώτα το σχολείο, να μάθετε τα βασικά της επιστήμης, περιμένετε να πάτε στο πανεπιστήμιο σε σχετικά τμήματα να διδαχθείτε και πιο βαριά πράγματα και τότε μιλήστε για επιστήμη. Αλλά αφού μέχρι τότε δεν τη γνωρίζετε μην την πιάνετε στο στόμα σας με τόση σιγουριά! Και κάποιοι άλλοι που θα βιαστείτε να πείτε "Ναι! Εμείς έχουμε περάσει και φυσική Ι και φυσική ΙΙ και Βιολογία" κλπ, θυμηθείτε λίγο πώς τα περάσατε. Στην καλύτερη ανοίξετε πάλι κανένα βιβλίο...

Κατά τη γνώμη μου η επιστήμη δεν έρχεται σε αντίθεση με την Αγία Γραφή αλλά και πάλι "μερικές φορές"

τα "πιτσιρίκια (μικρά & μεγάλα)", καταλαβαίνουν πράγματα πιο εύκολα από τους "μεγάλους" (Βιβλικά μιλάω πάλι).

3. Στους φίλους που λατρεύουν την επιστήμη να θυμίσω επιπλέον 4 πράγματα.

Πρώτον ότι σε πολλά θέματα (ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση Θεού-Επιστήμης, προέλευση ανθρώπου κλπ) στην επιστημονική κοινότητα δεν υπάρχει ομοφωνία όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι ότι όλοι συμφωνούν σε βασικά θέματα όπως η θεωρία της εξέλιξης. Άμα έτυχε ποτέ να έχετε σχέση με επιστημονικούς κύκλους, καθηγητές πανεπιστημίου, ερευνητές κλπ σίγουρα με καταλαβαίνετε...

Δεύτερον, σήμερα λέτε για τους αμόρφωτους και αγροίκους που πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη κλπ. Να σας θυμίσω και πάλι λοιπόν ότι οι επιστήμονες της εποχής αυτά πίστευαν και δίδασκαν. Το αν τα υποστήριζε και η οποιαδήποτε θρησκεία δεν μειώνει το γεγονός ότι η επιστήμη δεν έχει το αλάθητο (του πάπα )

Τρίτον, να θυμίσω ότι μέχρι το 1927 περίπου όλοι οι σοβαροί επιστήμονες πίστευαν ότι το σύμπαν είναι άπειρο, τόσο χρονικά, όσο και χωρικά. Σήμερα κάτι τέτοιο είναι αναχρονιστικό. Πού στηρίζετε λοιπόν αυτή την τόσο μεγάλη πεποίθησή σας ότι η επιστήμη αποτελεί τον μόνο αξιόπιστο φορέα;;; Και δεν το λέω γιατί είμαι κανένας αγράμματος, το ρωτάω γιατί και εγώ σαν άτομο που ασχολείται με Θετικές & Τεχνολογικές επιστήμες σας δείχνω μέσα από την ιστορία της επιστήμης ότι δεν αποτελεί τη σίγουρη λύση των πάντων.

Τέταρτον να θυμίσω στους φίλους καραορθολογιστές ότι η λέξη "δόγμα" δεν είναι βρισιά για τον επιστήμονα. Απλά επιστημονικά λέγεται "παραδοχή". Όσοι δεν το θυμάστε ανοίξτε και διαβάστε.

Να προσθέσω ότι και πολλοί επιστήμονες αναζητούν απαντήσεις από την Αγία Γραφή αλλά και πολλοί

ερευνητές και απλοί άνθρωποι που πιστεύουν χρησιμοποιούν και επιστημονικές μεθόδους για να κατανοήσουν

την Αγία Γραφή.

Γιατί εγώ που τη διαβάζω από μικρός, πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που προσπαθείτε να μας πείσετε μερικοί ότι γράφει!

Μπορεί να έχεις δίκιο στα περισσότερα και να έχεις γνώσεις όμως καλύτερα θα ήτανε αντί να

επισημαίνεις μόνο το λάθος να δίνεις και κάτι σωστό (όπως θα έκανε και ο Απόστολος Παύλος ?)

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

4. Κλείνοντας, αν θέλετε ο λόγος σας να έχει κύρος, σας παρακαλώ την επόμενη φορά που θα επικαλεστείτε το τι είπε ο Ιησούς Χριστός, ανοίξτε το μόνο αξιόπιστο επί του θέματος βιβλίο, την Αγία Γραφή.

επειδή μου αρέσει να διαβάζω όλες τις απόψεις θα μπορούσες να μου πείς και το "αναξιόπιστο"?

ένα βιβλίο, σύγγραμα οτιδήποτε δηλαδή σύγχρονο της αγίας γραφής που να έχει διαφορετική ερμηνεία ή καταγραφή?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα. Ήθελα και εγώ να γράψω μία άποψη επί του θέματος αλλά δυστυχώς μετά από την (συνηθισμένη) τροπή που πήρε το θέμα, μετά από τις απαντήσεις που διάβασα και κόντεψα να καραφλιάσω και κατάλαβα ότι τζάμπα θα έφθειρα το πληκτρολόγιο... Απλά επιτρέψτε μου να παρατηρήσω 4 πράγματα.

1. Αυτοί οι οποίοι ποστάρετε περισσότερο στο παρόν θέμα δείχνετε σε όλους ότι είστε κοινοί χασομέρηδες με δήθεν αναζητήσεις. Άμα είστε τόσο σίγουροι για αυτό που (δεν) πιστεύετε, τι κάθεστε και λέτε διαρκώς "Γιατί ο Θεός σας έτσι;" "Γιατί ο Θεός σας το ένα;" "Γιατί ο Θεός σας το άλλο;"; Άμα πραγματικά είχατε τέτοιες αναζητήσεις και δεν είσασταν 100% σίγουροι στον καταπληκτικό εαυτό σας ότι όλος ο υπόλοιπος κόσμος (τωρινοί & προηγούμενοι) απλά δεν έχει τη νοημοσύνη να καταλάβει αυτά τα οποία καταλάβατε τόσο εύκολα εσείς, τότε θα ψάχνατε σε πιο "ζουμερά" μέρη για απαντήσεις. Όχι ότι το thelab είναι κακό, αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενό του.

2. Επίσης να πω σε όλους τους "επιστήμονες" εδώ μέσα, ότι και άλλοι γνωρίζουν από επιστήμη, οπότε μην πετάτε έναν βαρύγδουπο όρο και περιμένετε να ακούσετε το μπαμ που θα κάνει στα κεφάλια των αναγνωστών σας. Πραγματικά κάνει μπαμ, αλλά κάνει γιατί εδώ έχει ξεσπάσει καταιγίδα βλακειών^2 που συχνά καταρρίπτει όλη τη γνωστή κλασσική και σύγχρονη επιστήμη. Και μια που το έπιασα, εφόσον είμαστε σε εποχή όπου όλοι "λογικοί" άνθρωποι υποστηρίζουν το μην πιστεύεις κάτι αν δεν το δεις μόνος σου με τα μάτια σου, να πω σε μερικά πιτσιρίκια (μικρά & μεγάλα), ότι αφού δεν είδατε κάτι μόνοι σας και απλά διαβάσατε κάτι στο ίντερνετ, περιμένετε να τελειώσετε πρώτα το σχολείο, να μάθετε τα βασικά της επιστήμης, περιμένετε να πάτε στο πανεπιστήμιο σε σχετικά τμήματα να διδαχθείτε και πιο βαριά πράγματα και τότε μιλήστε για επιστήμη. Αλλά αφού μέχρι τότε δεν τη γνωρίζετε μην την πιάνετε στο στόμα σας με τόση σιγουριά! Και κάποιοι άλλοι που θα βιαστείτε να πείτε "Ναι! Εμείς έχουμε περάσει και φυσική Ι και φυσική ΙΙ και Βιολογία" κλπ, θυμηθείτε λίγο πώς τα περάσατε. Στην καλύτερη ανοίξετε πάλι κανένα βιβλίο...

3. Στους φίλους που λατρεύουν την επιστήμη να θυμίσω επιπλέον 4 πράγματα.

Πρώτον ότι σε πολλά θέματα (ιδιαίτερα σε ότι έχει να κάνει με τη σχέση Θεού-Επιστήμης, προέλευση ανθρώπου κλπ) στην επιστημονική κοινότητα δεν υπάρχει ομοφωνία όσο και αν προσπαθούν να μας πείσουν κάποιοι ότι όλοι συμφωνούν σε βασικά θέματα όπως η θεωρία της εξέλιξης. Άμα έτυχε ποτέ να έχετε σχέση με επιστημονικούς κύκλους, καθηγητές πανεπιστημίου, ερευνητές κλπ σίγουρα με καταλαβαίνετε...

Δεύτερον, σήμερα λέτε για τους αμόρφωτους και αγροίκους που πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη κλπ. Να σας θυμίσω και πάλι λοιπόν ότι οι επιστήμονες της εποχής αυτά πίστευαν και δίδασκαν. Το αν τα υποστήριζε και η οποιαδήποτε θρησκεία δεν μειώνει το γεγονός ότι η επιστήμη δεν έχει το αλάθητο (του πάπα :worship:)

Τρίτον, να θυμίσω ότι μέχρι το 1927 περίπου όλοι οι σοβαροί επιστήμονες πίστευαν ότι το σύμπαν είναι άπειρο, τόσο χρονικά, όσο και χωρικά. Σήμερα κάτι τέτοιο είναι αναχρονιστικό. Πού στηρίζετε λοιπόν αυτή την τόσο μεγάλη πεποίθησή σας ότι η επιστήμη αποτελεί τον μόνο αξιόπιστο φορέα;;; Και δεν το λέω γιατί είμαι κανένας αγράμματος, το ρωτάω γιατί και εγώ σαν άτομο που ασχολείται με Θετικές & Τεχνολογικές επιστήμες σας δείχνω μέσα από την ιστορία της επιστήμης ότι δεν αποτελεί τη σίγουρη λύση των πάντων.

Τέταρτον να θυμίσω στους φίλους καραορθολογιστές ότι η λέξη "δόγμα" δεν είναι βρισιά για τον επιστήμονα. Απλά επιστημονικά λέγεται "παραδοχή". Όσοι δεν το θυμάστε ανοίξτε και διαβάστε.

4. Κλείνοντας, αν θέλετε ο λόγος σας να έχει κύρος, σας παρακαλώ την επόμενη φορά που θα επικαλεστείτε το τι είπε ο Ιησούς Χριστός, ανοίξτε το μόνο αξιόπιστο επί του θέματος βιβλίο, την Αγία Γραφή. Γιατί εγώ που τη διαβάζω από μικρός, πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που προσπαθείτε να μας πείσετε μερικοί ότι γράφει! Αλλά ακόμη και παραπομπή να δώσετε, και πάλι λάθος θα είστε, γιατί αν δεν ξέρεις το υπόβαθρο θα οδηγηθείς αλλού γι' αλλού (πχ Ο Χριστός είπε "Χτυπάτε"! Ενώ λέει "Χτυπάτε και θα σας ανοίξουν"...).

Αυτά... Συγνώμη που μακρηγόρησα (εξάλλου πόσοι θα το διαβάσουν; ) αλλά δεν θα ήθελα να ποστάρω πάλι στο θέμα και έτσι τα είπα μαζεμένα. Καλή σας ημέρα και καλές αναζητήσεις.

ΥΓ1: Και βαρέστε όσα καμπανάκια θέλετε, εγώ είπα την αλήθεια ωμά... Γιατί τα επιχειρήματα δεν σερβίρονται ζεστά σαν τις ύβρεις...

ΥΓ2: Απάντησα στους κορμούς του θέματος γιατί αν έπαιρνα σβάρνα τα απανταχού στραβά θα το είχα τερματίσει το quote!

ότι είπες εδώ, ήταν απλά ένα flame post. μια επιχειρηματολογία δεν έδωσες, βεβαια με την δικαιολογία πως θα γίνει τεράστιο το post σου και πως δεν θα τελειώσεις ποτε. αυτή η δικαιολογία όμως δεν στέκει γιατί μπορείς να τα λες όλα ένα ένα και από το να πεις σχεδόν τίποτα σε ένα ολόκληρο post απλά για να δώσεις παρουσία, καλύτερα να μην πεις τίποτα.

με λίγα λόγια σου λέω πως, άποψη χωρίς επιχείρημα είναι φτερό στον άνεμο. κάτι που δεν εξυπηρετεί την συζήτηση που έχουμε.

επίσης, για πες ποιος είναι ο άξιος για την θρησκεία τόπος για να συζητήσεις κάτι?

γιατί εγώ πιστεύω πως σε έναν κόσμο που δεν συνειδητοποιεί το τι είναι ο hitler, όλοι οι τόποι και οι χρόνοι είναι κατάλληλοι.

(και αυτό είναι δικη μου άποψη πάντα, το πως θεωρώ την θρησκεία έναν πρώτο hitler η stalin)

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος (μεγάλο μέρος του, τέλος πάντων) δεν είναι πλέον ένα κοπάδι από αμόρφωτους βοσκούς που μπορεί να πιστέψει αβίαστα σε ιστορίες για φλεγόμενες βάτους και θεούς που τιμωρούν τους κολασμένους. Είτε το θέλεις είτε όχι, τα ερωτήματα γεννήθηκαν και περιμένουν απαντήσεις και αποδείξεις. Απέδειξε μου την αιτιολογία της επιστήμης για το πως ξεκίνησε η ζωή και την θεωρία του Big Bang.

Πριν από πολλά χρόνια μπορεί να περνούσε το αυταρχικό "πίστευε και μη ερεύνα" αλλά πλέον δεν κερδίζεις/κρατάς κόσμο έτσι.Ο σκοπός της θρησκείας ΔΕΝ είναι να κερδίσει κόσμο, απλά είναι να ΔΕΙΞΕΙ στον κόσμο έναν τρόπο ζωής ο οποίος θεωρείται σωστός κατά το χριστιανισμό. Αν δεν γουστάρεις τότε "dont do it faidon"

Τίποτα κακό. Πίστευε και στον Κάσπερ το φαντασματάκι άμα θέλεις, ούτε αυτός έχει βλάψει κανέναν.Ένα link σε παρακαλώ με την Αγία Γραφή βy Casper:P

Η εφαρμογή του λόγου του σήμερα (=τα τελευταία 2000 χρόνια) είναι που εμπεριέχει πολλή σαπίλα. Πως έχει καταλήξει μια θρησκεία που έχει δομηθεί πάνω στην υπόσχεση για μετά θάνατο ζωή και στην ματαιότητα των υλικών αγαθών, να διαχειρίζεται περισσότερο πλούτο κι από τους πλουσιότερους οργανισμούς; Πως έχει καταλήξει να εμπλέκεται στην πολιτική ζωή της κάθε χώρας με νόμους και δημαγωγία; Να σφάζει επί αιώνες μάγισσες και άπιστους στο όνομα του Θεού; Να καταδικάζει ανύπαντρες μητέρες, ομοφυλόφιλους, εώς και καπνιστές;Για πολλοστή φορά ΜΗΝ μπερδεύετε την θρησκεία με την εκκλησία. Στο όνομα του Chosen σφάζω 10 άτομα. Είσαι (συν)υπαίτιος?

Πριν κάτι χρόνια βλέπαμε ένα ντοκυμαντέρ για τους φανατικούς μουσουλμάνους και γυρίζει ο πατέρας μου και λέει "πωπω τι πλύση εγκεφάλου να τους έχουνε κάνει από μικρά παιδιά για να είναι έτσι πορωμένοι στα 30 τους;"

Τι να του πω; Ότι έχει την απάντηση μπροστά στα μάτια του και δεν την βλέπει;Έχεις δίκιο. Ποιός φταίει όμως?

Η πλάκα είναι ότι όλοι πιστεύουμε στην ύπαρξη του (εκάστοτε) Θεού: απλά άλλοι τον βλέπουν σαν έναν ασπρομάλλη παππούλη στα σύνεφα που έχει ανθρώπινα χαρακτηριστικά & συναισθήματα (οργή, αγάπη, τιμωρία κλπ) που είναι δυνατός για τα πάντα αλλά κάνει μόνο αυτά που θέλει (και ενίοτε και μερικά θαύματα :hehe: ) και άλλοι τον βλέπουν ως μια έννοια δημιουργημένη από τους ανθρώπους για τον έλεγχο των συνανθρώπων τους, δυνατή για να ελέγχει πλήθη και μάζες βάσει ενός fool-proof συστήματος ("πίστευε και μη ερεύνα" + "είναι αμαρτία να με αμφισβητείς").Χάνετε τίποτα αν απλά πιστεύετε σε μια θρησκεία? Αν ναι πείτε μου τι παρακαλώ. Προσοχη: Απλά να πιστεύετε. Ούτε εκκλησίες, ούτε τίποτα.

:)

Το κακό είναι ότι το τραβάτε πολύ μακριά. Δεν υπάρχει λόγος να τρελέναιστε. Είναι πολύ απλό. Αν θέλεις πιστεύεις αν δεν θες δεν πιστεύεις. Ότι γουστάρεις κάνεις. Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, ούτε να νοιαστείς για κάτι. Αν θες ακολούθα τις 10 εντολές ή μόνο 2 ή καμία. Πιστεύω ότι να προσπαθούν οι μεν "επιστήμοες" να πείσουν τους δε "πιστούς" ότι Θεός δεν υπάρχει και σταμάτα να πιστεύεις αλλά και vice versa, με συνήθως όχι τόσο βατά επιχειρήματα, είναι όλιγον χαζό και γκεμπελιστικό. Ταπεινή μου άποψη.

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και ο ιδιος "αθεος" ,βλεπω οτι οι "αθεοι" του φορουμ,που τους ενοχλουσε παντα η υποτιθεμενη καταπιεση να πιστευουν (ειτε απο το κρατος,ειτε απο τους γυρω μας),ειναι πιο "σκληροι" με αυτους που πιστευουν και προσπαθουν πιο πολυ να τους πεισουν οτι δεν υπαρχει Θεος.

Αυτο ηθελα να θιξω απλα... χωρις κακια βεβαια.:)

Το θεμα ειναι ενα και δεν νομιζω οτι το λεω υποκειμενικα,οποιος το νομιζει,ας με διαψευσει αν μπορει.

Το θεμα ειναι οτι ακομα κανεις δεν εχει αποδειξει οτι υπαρχει ή οτι δεν υπαρχει θεος.Καμια απο τις δυο πλευρες δεν το χουν αποδειξει.Εμεις σφαζομαστε τωρα ...γιατι ο ενας πιστευει σε διαφορετικο "παραμυθι" .Ενας λεει οτι υπαρχει και ο αλλος οχι.Λες και ξερει κανεις..

Κανεις σας δεν ξερει.

Απλα διαλεγουμε "παραμυθι" και σεβομαστε τους αλλους για το δικο τους παραμυθι. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και ο ιδιος "αθεος" ,βλεπω οτι οι "αθεοι" του φορουμ,που τους ενοχλουσε παντα η υποτιθεμενη καταπιεση να πιστευουν (ειτε απο το κρατος,ειτε απο τους γυρω μας),ειναι πιο "σκληροι" με αυτους που πιστευουν και προσπαθουν πιο πολυ να τους πεισουν οτι δεν υπαρχει Θεος.

Αυτο ηθελα να θιξω απλα... χωρις κακια βεβαια.:)

Το θεμα ειναι ενα και δεν νομιζω οτι το λεω υποκειμενικα,οποιος το νομιζει,ας με διαψευσει αν μπορει.

Το θεμα ειναι οτι ακομα κανεις δεν εχει αποδειξει οτι υπαρχει ή οτι δεν υπαρχει θεος.Καμια απο τις δυο πλευρες δεν το χουν αποδειξει.Εμεις σφαζομαστε τωρα ...γιατι ο ενας πιστευει σε διαφορετικο "παραμυθι" .Ενας λεει οτι υπαρχει και ο αλλος οχι.Λες και ξερει κανεις..

Κανεις σας δεν ξερει.

Απλα διαλεγουμε "παραμυθι" και σεβομαστε τους αλλους για το δικο τους παραμυθι. ;)

hydra μου φιλικα παντα αλλα πως αυτοαποκαλεισαι και χριστιανος και αθεος?Sorry που στο λεω αλλα ο χριστιανισμος εχει μεσα και την εννοια του θεου θες δεν θες.Τωρα θα μου ξαναπεις εγω το χριστο γουσταρω και αυτα πυο ελεγε.Περιμενες δηλαδη το χριστο να σου πει να εισαι καλος ανθρωπος κλπ κλπ?Πραγματα αυτονοητα για ενα λογικο ανθρωπο νομιζω.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εσυ (ή ο οποιοσδηποτε) μπορειτε και πιστευετε σε κατι που δεν ξερετε αν υπαρχει.Εγω με την σειρα μου ΜΠΟΡΩ να αντιλαμβανομαι αλλιως (καλυτερα πιστευω) τον Χριστιανισμο.Αν "αφαιρουσε" καποιος απο τον Χριστιανισμο τον ιδιο τον Θεο,θα δεις οτι αυτοματως θα καταργουνταν ο θεσμος της εκκλησιας,οι τυπολατριες,οπως να προσκυναμε,να μετανοουμε,να αναβουμε κερακια,να εμπιστευομαστε τα ρασα το ιδιο επισης.

Ολα αυτα λοιπον,τα οποια θεωρω ανουσια για εναν πιστο,τα καταργω για τον εαυτο μου δηλωνοντας αθεος ,για να μην με σκοτιζει αν θα με τιμωρησει που δεν πηγα εκκλησια κτλπ.

Το ξερω θα σου φανει ακραια λογικη ή κατι αιρετικο ,αλλα εγω παντα ετσι ημουν-ειμαι και θα ειμαι.Θα πιστευω οπου και οπως θελω,παντα με τον δικο μου τροπο,για να μην γινω ανδρεικελο κανενος στο μελλον.

Και αν σκεφτεις οτι εσυ (γενικα μιλαω) πιστευεις σε κατι που δεν ξερεις αν υπαρχει,εγω δικαιολογουμαι και με το παραπανω για το "αθεος χριστιανος".Εγω Χριστιανισμο λεω τον τροπο ζωης που διδαξε ο Ιησους,γιατι δεν εχω αλλη λεξη να το χαρακτιρισω,απο κει και περα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να συμφωνω με ολα οσα λεει μια ιδεολογια,μια θρησκεια κτλπ.Μηπως να κανω δικια μου θρησκεια σαν τον Μωαμεθ?Μη τρελαθουμε...

οσο νιωθω ωραια με αυτα που πιστευω στα πλαισια της λογικης παντα,δεν ακουω κανεναν.Και αν δεν σε επεισα για την αποψη μου,που δεν το θελω πραγματικα,δεν με ενδιαφερει τι θα λες εσυ ή ο κοσμος (καπως επιθετικο ακουστηκε,αλλα δεν το θεττω ετσι).

Γιατι και ο Μπαμπης απο το ψιλικατζηδικο κατω ειναι Χριστιανος ,παει στην εκκλησια,πιστευει οτι υπαρχει θεος,αλλα την γυναικα του την δαιρνει.

Ε ναι αφου συμφωνει σε ολα με την θρησκεια μας ειναι πιο Χριστιανος απο μενα.Λες?

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Hydra εισαι αθρησκος, οχι αθεος. Μπην μπερδευεις τις δυο εννοιες.

@Chosen, μην συνταυτίζεις τον Χριστιανισμο με την Ορθοδοξια/Καθολικισμο. Αυτα ειναι δογματα. Ο Χριστινισμος ειναι αρχες βασισμένες στην ζωη του Χριστου.

Και το σωστό ειναι "πίστευε ή μη, ερέυνα" Τουλαχιστον αυτο κανει οποιος θελει να λεγεται σωστος μελετητής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hydra εισαι αθρησκος, οχι αθεος. Μπην μπερδευεις τις δυο εννοιες.

Αφου λεω οτι δεν πιστευω στην υπαρξη θεου,θα μπορουσα να θεωρηθω αθεος.

Εφόσον ομως δεν ξερει κανεις αν υπαρχει ή οχι και ο χαρακτηρισμος σου αυτος σωστος σωστος θα μπορουσε να θεωρηθει απο μερος μου.

Στον Χριστο μονο πιστευω,απο κει και περα οι ταμπελες ποικιλουν ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.