Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Δεν έχει νόημα να γίνεται συζήτηση...δηλαδή τι;;; Οι άθεοι να κάνουν αυτούς πιστέυουν στον θεο και αυτούς αθεους, ή το αντίθετο...αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά...

Ανταλλαγη ποψεων κανουμε, δεν χρειάζεται να "νικησει" καποιος. Στην καλυτερη περίπτωση απλα οι αποψεις θα δωσουν τροφη για περισσοτερο ψαξιμο σε ολους μας :)

πάντως η θεωρία της εξέλιξης έχει αποδειχθεί γιαυτο κ είναιπλέον ευρέως αποδεκτή στην επιστημονική κοινότητα.(δεν εξηγεί το πώς ξεκίνησε η ζωή-αυτο είναι άλλη υπόθεση)

Δεν νομιζω. Αν κανω λαθος μπορεις σε παρακαλω να μου παραθεσεις καποια εγκυρη πηγη που να το υποστηριζει;

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hydra αγόρι μου η παρουσία του Θεού αποδεικνύεται καθημερινά τόσο γύρω μας όσο και στην λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Παραδείγματα υπάρχουν πολλά που αν τα δεις ακομη και επιπόλαια θα πεις ότι δεν μπορεί, κάτι συμβαίνει εδώ πέρα που πέρα από την λογική, και πέρα από το "τα κάνω όλα ίσωμα".

Να σου δώσω μερικά, αν και μάλλον χάνω τον χρόνο μου.

1) Η Αγ. Κοινωνία. Ξέρεις το κρασάκι και το ψωμάκι. Εξήγησε μου πώς γίνεται από το ίδιο κουτάλι να κοινωνούν άρρωστοι και υγιείς, 'ανθρωποι που ειναι σε νοσοκομειο με βαριές αρρώστιες κλπ και κανεις να μην παθαίνει τίποτα. Ούτε καν ο ιερέας που καταλύει όσο περισσέψει.

Σε προκαλώ να κάνεις το ίδιο και να καταγράψεις τα αποτελέσματα.

2) Ο αγιασμός. Βάλε σε ένα μπουκαλάκι λίγο νερό και άστο για κανα χρόνο. Θα διατηρηθεί άραγε όπως ο αγιασμός ή όχι;

3) Η αφή του αγίου φωτός. Την ιστορία λίγο πολύ την ξέρεις (αν όχι μπορώ να στην πω). Όπως επίσης θα ξέρεις και από πόσο σχολαστικό έλεγχο περνάει ο Πατριάρχης πριν μπει μέσα.

Παρόμοια παραδείγματα υπάρχουν πάρα πολλά αλλά θα ήθελα να προσπαθήσει πρώτα να καταρρίψει τα παραπάνω με την λογική και βλέπουμε..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα. Για αλλη μια φορα. Εσυ; Η απλα παραθετεις κατι μετα απο μια αναγνωση;

για να μην σου παραθέτω έναν τόνο από πράγματα δες το P&T video του σου παρέθεσα

Δεν σφαχτηκε κανενας για τις διδαχες. Η αιματοχυσια εγινε στο ονομα του Χριστου, σαν δικαιολογια και μονο.

το ήξερε. και ποτε σώθηκε κάποιος λαός στο όνομα του χριστού?

Ναι αλλα θελουν μια βαση (τον γενετικο μου κωδικα). Οταν και εφοσον μπορεσουν οι επιστημονες να δημιουργησουν απο το τιποτα ζωη, το ξανασυζηταμε σε νεα βαση.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=5o_QW-lQnUA[/ame]

http://www.ted.com/talks/craig_venter_unveils_synthetic_life.html

Link to comment
Share on other sites

@deacon

Ναι αλλα θελουν μια βαση (τον γενετικο μου κωδικα). Οταν και εφοσον μπορεσουν οι επιστημονες να δημιουργησουν απο το τιποτα ζωη, το ξανασυζηταμε σε νεα βαση.

μα το dna περιεχει τον γενετικο σου κωδικα και ολα σου τα χαρακτηριστικα.

Ο Χριστιανισμος ειναι μονοθεϊστικος. Ο Θεος ειναι ενας και μοναδικος. Αλλο πραγμα ο Θεος, αλλο ο Υιος και αλλο το Αγιο Πνευμα.

Nαι εκανα μια λαθος διατυπωση,τωρα το προσεξα.Αλλα η θρησκεια του Χριστιανισμου μπορει να χαρακτηριστει και Τριαδικη.

@haya ,χωρις παρεξηγηση ,αλλα ελεος....μην προσπαθεις να με πεισεις για κατι που ειναι καθαρα θεμα πιστης.Τα κουταλακια και οι φλογες δεν ειναι αποδεικτικα στοιχεια για την υπαρξη μιας οντοτητας.Ενταξει και τα κουταλακια δεν κατασκευαζονται απο υλικα εεεε?

Επισης ειμαι εγω ή εσυ ικανα ατομα να γνωριζουμε ολα τα υλικα που υπαρχουν?Πως να μην το "χαψει" η γιαγια μου που ξερει μονο τον σιδηρο και το αλουμινιο.

Εγω σεβομαι την αποψη σου οτι υπαρχει Θεος,αλλα μη το λες τοσο "χτυπητα" ,σαν να μου ες "ρε βλαμμενο τι χαζομαρες λες και δεν πιστευεις στον Θεο,ο Θεος υπαρχει και εσυ κοιμασαι ολορθος"

Ειπαμε αποδειξεις ,οχι κουταλια και αγιασμους.

Αυτα ειναι ανεξηγητα φαινομενα ,οπως ειναι ο κεραυνος,δεν ειναι συνετο ομως να λες οτι τον στελνει ο Θεος....

Kαι να υπαρχει ομως,δεν θα με ενδιεφερε να πιστεψω.Πιστευω σε μενα και αυτο μου αρκει.

Μπορει και να υπαρχει,προς το παρον ομως αδυνατω να το πιστεψω,αφου δεν υπαρχουν οι αποδειξεις.

Επισης αδυνατω να πιστεψω οτι δεν υπαρχει για τους ιδιους λογους.

Απλα δεν πιστευω πουθενα και ειναι οποιος θελει ο Θεος,αν υπαρχει και αν δεν υπαρχει...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^1) Ας βάλουνε 50 άτομα με εξαιρετικά μεταδοτικές ασθένειες και 50 άτομα υγιέστατα να κοινωνίσουν από το ίδιο κουτάλι και μετά να τα πάνε για εξετάσεις να δούμε τα αποτελέσματα

2) ΕΛΕΟΣ. ναι και εγώ αν βάλω ένα μπουκαλάκι με νερό σε ένα συρτάρι θα διατηρηθεί

3)....... pics or it didnt happen. Γιατί άραγε υπάρχει τόσος μυστικισμός γύρω από το σημείο που "ανάβει" το άγιο φως? Μήπως επειδή ανάβει με σπίρτα (αν και στους καιρούς μας με τον zippo του παπά ανάβει)

τα κατέρριψα με την λογική. happy?

@hayabusa

Link to comment
Share on other sites

1) Η Αγ. Κοινωνία. Ξέρεις το κρασάκι και το ψωμάκι. Εξήγησε μου πώς γίνεται από το ίδιο κουτάλι να κοινωνούν άρρωστοι και υγιείς, 'ανθρωποι που ειναι σε νοσοκομειο με βαριές αρρώστιες κλπ και κανεις να μην παθαίνει τίποτα. Ούτε καν ο ιερέας που καταλύει όσο περισσέψει.

Σε προκαλώ να κάνεις το ίδιο και να καταγράψεις τα αποτελέσματα.

δώσε μου μια ερευνα η απόδειξη που να λέει πως από το ίδιο κουτάλι δεν μεταδόθηκε αρρώστια

2) Ο αγιασμός. Βάλε σε ένα μπουκαλάκι λίγο νερό και άστο για κανα χρόνο. Θα διατηρηθεί άραγε όπως ο αγιασμός ή όχι;

βάλε ένα νερό και πετα μέσα λίγο ασημι να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα (btw αυτό το νερό του αγιασμού είναι νεκρό και δεν είναι καθόλου καλο το να αντικαταστήσεις το απλό νερό με αυτό το νερό)

3) Η αφή του αγίου φωτός. Την ιστορία λίγο πολύ την ξέρεις (αν όχι μπορώ να στην πω). Όπως επίσης θα ξέρεις και από πόσο σχολαστικό έλεγχο περνάει ο Πατριάρχης πριν μπει μέσα.

λοιπόν, θέλεις να εμπιστευτώ αυτούς πως δεν κάνουν κάτι?

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=RDWkufPsAW0[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Z8g1YFlBX1Y]YouTube - Fight at Church in Jerusalem . Monks Fight[/ame]

Link to comment
Share on other sites

^1) Ας βάλουνε 50 άτομα με εξαιρετικά μεταδοτικές ασθένειες και 50 άτομα υγιέστατα να κοινωνίσουν από το ίδιο κουτάλι και μετά να τα πάνε για εξετάσεις να δούμε τα αποτελέσματα

2) ΕΛΕΟΣ. ναι και εγώ αν βάλω ένα μπουκαλάκι με νερό σε ένα συρτάρι θα διατηρηθεί

3)....... pics or it didnt happen. Γιατί άραγε υπάρχει τόσος μυστικισμός γύρω από το σημείο που "ανάβει" το άγιο φως? Μήπως επειδή ανάβει με σπίρτα (αν και στους καιρούς μας με τον zippo του παπά ανάβει)

τα κατέρριψα με την λογική. happy?

@hayabusa

1) Επειδή εσύ δεν κοινωνάς δεν ξέρεις...δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα..εξακριβωμένο

2)Αστο για χρόνια και θα σου πω αν θα διατηρηθεί...

3)

Η Επιστήμη, η Τεχνολογία και η Λογική, δεν μπορούν να

δώσουν καμμιάν εξήγηση στο φαινόμενο αυτό, δεδομένου

ότι το θαύμα είναι υπέρ την φύσιν και δεν επιδέχεται

έρευνα. Εκεί παρευρίσκοντο χιλιάδες προσκυνητές από

όλον τον κόσμο, για να δουν το μεγάλο αυτό γεγονός. Τη στιγμή που το Άγιο Φως εμφανίζεται τρέχει σαν αστραπή,

ή σαν περιστέρι ή φτερουγίζει στα σβηστά κανδήλια και

τα ανάβει. Ή ανάβει τα κεριά Χριστιανών ξαφνικά, ενώ

αυτοί βρίσκονται πολύ μακριά. Μόλις πρωτοεμφανίζεται

έχει χρωματισμό γαλάζιο, διαφορετικό από το σύνηθες

φως. Τα τρία πρώτα λεπτά το Άγιο Φως δεν καίει.

Μπορείς να το ακουμπήσεις στο πρόσωπό σου, στα μαλλιά

σου, μπορείς να το πιάσεις με τα χέρια σου χωρίς να

πάθεις τίποτε. Βλέπεις Παπάδες να το βάζουν στα γένια

τους και να μην πιάνουν φωτιά! Πρώτα όμως από όλα

αυτά ο Ορθόδοξος Πατριάρχης, αφού λεπτομερώς ψαχθεί

από Εβραίους Αστυνομικούς, εισέρχεται στον Πανάγιο

Τάφο και εκεί προσεύχεται για να κατέλθει το Άγιο Φως.

Και αφού εμφανισθεί όπως το περιγράψαμε, ανάβει ο

Πατριάρχης ένα μάτσο από 33 κεριά και το δίδει στους

πιστούς. Να σημειωθεί όμως, πως το Άγιο Φως ανάβει

μόνο στον Ορθόδοξο Πατριάρχη! Όσες φορές επεχείρησαν

εκπρόσωποι άλλων δογμάτων και θρησκειών να το

λάβουν, το Άγιο Φως δεν άναβε! Όταν κατά το έτος 1517

μ.Χ. οι Άραβες κατέκτησαν τα Ιεροσόλυμα, οι Αρμένιοι

εθεώρησαν το γεγονός τούτο μεγάλη ευκαιρία. Ηθέλησαν

δια ληστρικού τρόπου να αρπάξουν από τους Ορθοδόξους

το προνόμιο του Αγίου Φωτός. Επλησίασαν λοιπόν, τον

Αγαρηνό Διοικητή της Αγίας Πόλεως και του προσέφεραν

άφθονο χρυσό. Η αίτησή των προς τον Αγαρηνό Διοικητή

ήταν να απαγορεύσει την είσοδο στους Ορθοδόξους το

Μέγα Σάββατο, για να πάρουν εκείνοι το προνόμιο του

Αγίου Φωτός. Λύπη και στενοχώρια αφάνταστη για τους

Ορθοδόξους πιστούς. Το Μέγα Σάββατο ανέτειλε και ο

Πανίερος Ναός της Αναστάσεως εκλείσθη για τους

Ορθοδόξους. Ο Πατριάρχης και ο Ιερός Κλήρος

παρέμειναν έξωθεν του Ιερού Ναού. Ο Πατριάρχης

γονάτισε στη βάση της κεντρικής κολώνας στην είσοδο

του Ναού της Αναστάσεως. Προσευχήθηκε και από εκεί

ξεπήδησε το Άγιο Φως, ανοίγοντας μια μεγάλη σχισμή η

οποία φαίνεται ως σήμερα (βλέπε "Είδα το Άγιο Φως" του

Αρχιμανδρίτη Σάββα Αχιλλέως). Το όλο γεγονός που

αφορά το Άγιο Φως, έχει προβληματίσει πολλούς και τους

οδήγησε τελικά εις την Πίστιν προς τον Χριστόν και την

Αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα'θελα νά'ξερα πως είστε τόσο σίγουροι μερικοί ότι δεν κολλάνε ιοι από τη θεια κοινωνία. Αλλά βέβαια, αν πάει το παιδάκι 5 μέρες σχολείο και την κυριακή εκκλησία, και την άλλη τρίτη είναι άρρωστο, κάποιος συμμαθητής του θα τον κόλλησε. Το κουταλάκι της θείας κοινωνίας αποκλείεται!

1) Επειδή εσύ δεν κοινωνάς δεν ξέρεις...δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα..εξακριβωμένο

Δεν έχεις αρρωστήσει ποτέ στη ζωή σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Holy cow!! :o:O

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε έλεος δηλαδή με τις παρωπίδες. εδώ σου λέμε για νοσοκομεία και άτομα με ηπατίτιτδες, aids και ότι άλλο μπορείς να φανταστείες και οι ιερείς που έρχονται σε έμεση επαφή μαζί τους δεν παθαίνουν τίποτα και εσύ μου μιλάς για οδοντόκρεμες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1) Επειδή εσύ δεν κοινωνάς δεν ξέρεις...δεν θα πάθεις απολύτως τίποτα..εξακριβωμένο

2)Αστο για χρόνια και θα σου πω αν θα διατηρηθεί...

3)

Η Επιστήμη, η Τεχνολογία και η Λογική, δεν μπορούν να

δώσουν καμμιάν εξήγηση στο φαινόμενο αυτό, δεδομένου

ότι το θαύμα είναι υπέρ την φύσιν και δεν επιδέχεται

έρευνα. Εκεί παρευρίσκοντο χιλιάδες προσκυνητές από

όλον τον κόσμο, για να δουν το μεγάλο αυτό γεγονός. Τη στιγμή που το Άγιο Φως εμφανίζεται τρέχει σαν αστραπή,

ή σαν περιστέρι ή φτερουγίζει στα σβηστά κανδήλια και

τα ανάβει. Ή ανάβει τα κεριά Χριστιανών ξαφνικά, ενώ

αυτοί βρίσκονται πολύ μακριά. Μόλις πρωτοεμφανίζεται

έχει χρωματισμό γαλάζιο, διαφορετικό από το σύνηθες

φως. Τα τρία πρώτα λεπτά το Άγιο Φως δεν καίει.

Μπορείς να το ακουμπήσεις στο πρόσωπό σου, στα μαλλιά

σου, μπορείς να το πιάσεις με τα χέρια σου χωρίς να

πάθεις τίποτε. Βλέπεις Παπάδες να το βάζουν στα γένια

τους και να μην πιάνουν φωτιά! Πρώτα όμως από όλα

αυτά ο Ορθόδοξος Πατριάρχης, αφού λεπτομερώς ψαχθεί

από Εβραίους Αστυνομικούς, εισέρχεται στον Πανάγιο

Τάφο και εκεί προσεύχεται για να κατέλθει το Άγιο Φως.

Και αφού εμφανισθεί όπως το περιγράψαμε, ανάβει ο

Πατριάρχης ένα μάτσο από 33 κεριά και το δίδει στους

πιστούς. Να σημειωθεί όμως, πως το Άγιο Φως ανάβει

μόνο στον Ορθόδοξο Πατριάρχη! Όσες φορές επεχείρησαν

εκπρόσωποι άλλων δογμάτων και θρησκειών να το

λάβουν, το Άγιο Φως δεν άναβε! Όταν κατά το έτος 1517

μ.Χ. οι Άραβες κατέκτησαν τα Ιεροσόλυμα, οι Αρμένιοι

εθεώρησαν το γεγονός τούτο μεγάλη ευκαιρία. Ηθέλησαν

δια ληστρικού τρόπου να αρπάξουν από τους Ορθοδόξους

το προνόμιο του Αγίου Φωτός. Επλησίασαν λοιπόν, τον

Αγαρηνό Διοικητή της Αγίας Πόλεως και του προσέφεραν

άφθονο χρυσό. Η αίτησή των προς τον Αγαρηνό Διοικητή

ήταν να απαγορεύσει την είσοδο στους Ορθοδόξους το

Μέγα Σάββατο, για να πάρουν εκείνοι το προνόμιο του

Αγίου Φωτός. Λύπη και στενοχώρια αφάνταστη για τους

Ορθοδόξους πιστούς. Το Μέγα Σάββατο ανέτειλε και ο

Πανίερος Ναός της Αναστάσεως εκλείσθη για τους

Ορθοδόξους. Ο Πατριάρχης και ο Ιερός Κλήρος

παρέμειναν έξωθεν του Ιερού Ναού. Ο Πατριάρχης

γονάτισε στη βάση της κεντρικής κολώνας στην είσοδο

του Ναού της Αναστάσεως. Προσευχήθηκε και από εκεί

ξεπήδησε το Άγιο Φως, ανοίγοντας μια μεγάλη σχισμή η

οποία φαίνεται ως σήμερα (βλέπε "Είδα το Άγιο Φως" του

Αρχιμανδρίτη Σάββα Αχιλλέως). Το όλο γεγονός που

αφορά το Άγιο Φως, έχει προβληματίσει πολλούς και τους

οδήγησε τελικά εις την Πίστιν προς τον Χριστόν και την

Αλήθεια.

επιχειρήματα?

any way εδώ δες την δικοίμου διατύπωση

και σε σχέση αυτό με την φλόγα, 1 video ώρες μου για αρχή

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω. Αν κανω λαθος μπορεις σε παρακαλω να μου παραθεσεις καποια εγκυρη πηγη που να το υποστηριζει;

Καταρχάς δεν είμαι βιολόγος.

Απόδειξη μαθηματικού τύπου(χωρίς αμφιβολία) δεν υφίστατε στις φυσικές επιστήμες. Δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε ποτε οτι είμαστε απόλυτα σίγουροι για κάτι. όμως πλέον υπάρχουν πολλές αποδείξεις υπέρ της εξέλιξης, ενώ εξειγείται και γενετικά.

Απόσω ξέρω, η εξέλιξη έχει παρατηρηθεί .(μικροοργανισμοί ανάπτυξαν την ικανότητα να τρώνε νάιλον)

Ορίστε μερικά άρθα της wiki για το θέμα(ναι οκ δεν είναι και η πιο έγκυρρη πηγη)

http://en.wikipedia.org/wiki/Nylon-eating_bacteria

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Evidence_of_evolution[/ame]

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_support_for_evolution[/ame]

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Objections_to_evolution[/ame]

Link to comment
Share on other sites

το ήξερε. και ποτε σώθηκε κάποιος λαός στο όνομα του χριστού?

Αρα με λιγα λογια ο Χριστος εκανε λαθος που ειπε το αγαπατε αλληλους; Λαθος του οτι ειπε να ειστε ειρηνικοι; Λαθος με την παραινεση να αποφευγει καποιος την βια, το ψεμα, την ασυδοσία;

Starting with the digital code in the computer... transplanting it to a recipient bacterial cell, hence transforming that cell to a new bacteria species
H θεωρια της ανεξαρτητης εναρξης της ζωης δεν ειχε ουτε το γενετικο κωδικα (σχεδιο), ουτε τελειες εργαστηριακες συνθηκες, ουτε υποδοχέα για να αλλαξει την ταυτοτητα του. Ουσιαστικα οι κ.κ. μας λενε οτι βαση ενος γενετικου σχεδιου, καταφεραν κατω απο εξαιρετικα ελεγχομενες συνθηκες να φτιαξουν το χρωμοσωμα το οποιο για να εχει καποιο αποτελεσμα εισάχθηκε σε προυπάρχον κυτταρο αλλαζοντας την γενετικη δομη του τελευταιου.
@deacon

μα το dna περιεχει τον γενετικο σου κωδικα και ολα σου τα χαρακτηριστικα.

Ναι περιέχει το σχέδιο μου. Ποιος ομως ο σχεδιαστης; ;)

Nαι εκανα μια λαθος διατυπωση,τωρα το προσεξα.Αλλα η θρησκεια του Χριστιανισμου μπορει να χαρακτηριστει και Τριαδικη.

Η Τριάδα ανήκει στο δόγμα της Ανατολικής Ρωμαικαθολικης Εκκλησιας (Ορθοδοξη) και σε αυτο της Δυτικης Ρωμαιοκαθολικης Εκκλησιας (Καθολικη). Δεν υπάρχει η διδαχη της Τριάδας στις Γραφές.

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλα υλικα με απειρες ικανοτητες στον πλανητη γη απο τα οποια ουτε τα μισα δεν γνωριζει ενας απλος ανθρωπος.

Ο haya ειναι σιγουρος οτι ειναι ευλογημενα απο τον Θεο τα κουταλια και αποκλυει καθε αλλο ενδεχομενο.Ενταξει εγω το σεβομαι απολυτα.Απο κει και περα δεν θα μεινω σε μαι εκδοχη,προσωπικα ολα τα σκευτομαι,οπως αυτο με τα υλικα.

Μαριε η απαντηση σου στο πρωτο ερωτημα του Alouvatar ειναι καθαρα απο τη δικη σου σκοπια.Ουτε κατι τεκμηριωμενο,ουτε "εξακριβωμενο" οπως το αποκαλεις.

Ναι μεν δεν παθαινεις τιποτα ,αλλα το θεμα ειναι οτι ισως να μην το παθαινεις για αλλους λογους,οχι γιατι το "θελει ο Θεος".

Και ρε παιδια ελεος,αυτο που ελεγα και πριν για τους "δηθεν" χριστιανους.

Απ'οσα λεμε κολλησατε εσεις οι "πιστοι" στα κουταλια και τους αγιασμους?

Πολυ σημασια τους δινεται και αρχιζω να ανυσηχω...

Δηλαδη αν αμφισβητηθει οτι ειναι ευλογημενα απο τον θεο,παει να πει οτι απειλειται η πιστη σας σε αυτον?Τι σημασια εχει κιολας Μαριε να κοινωνας αμα πιστευεις πραγματικα?

Δεν κανει το νερο,ουτε η φλογα (η αγια) ,ουτε τα κουταλια ουτε οι εικονες κανουν τον πιστο. :fie:

@deacon

Ναι περιέχει το σχέδιο μου. Ποιος ομως ο σχεδιαστης;

Φιλε μου πιστεψε με γινεται αυτο που σου ειπα και μαλιστα γινοντουσαν μελετες για πολλα χρονια και τα τελευταια καταφεραν να φτασουν στο να δημιουργουν ανρθωπους.

Εχω μιλησει και με 2 βιολογους για αυτο το θεμα.Τα ιδια μου ειπαν both.

Το ξερω σου ακουγεται τρελο...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Απο την θεία κοινωνία ποτέ και είμαι απόλυτα σίγουρος !

Πως; Ακολούθησες κάθε μικρόβιο που κόλλησες ποτέ προς την πηγή του και κατέληξες ότι κανένα δεν ήταν από την θεία κοινωνία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ηπατίτιτδες,

η μοναδική ηπατίτιδα που δεν βαράμε εμβόλιο όταν είμαστε μικροί, μπορείς να την κολλήσεις μονο από μετάγγιση με αίμα και σεξουαλική επαφή

aids

διάβασε πως μεταδίδεται το HIV

και ότι άλλο μπορείς να φανταστείες και οι ιερείς που έρχονται σε έμεση επαφή μαζί τους δεν παθαίνουν τίποτα και εσύ μου μιλάς για οδοντόκρεμες.

ερευνα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν είμαι βιολόγος.

Απόδειξη μαθηματικού τύπου(χωρίς αμφιβολία) δεν υφίστατε στις φυσικές επιστήμες. Δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε ποτε οτι είμαστε απόλυτα σίγουροι για κάτι. όμως πλέον υπάρχουν πολλές αποδείξεις υπέρ της εξέλιξης, ενώ εξειγείται και γενετικά.

Απόσω ξέρω, η εξέλιξη έχει παρατηρηθεί .(μικροοργανισμοί ανάπτυξαν την ικανότητα να τρώνε νάιλον)

Ορίστε μερικά άρθα της wiki για το θέμα(ναι οκ δεν είναι και η πιο έγκυρρη πηγη)

http://en.wikipedia.org/wiki/Nylon-eating_bacteria

http://en.wikipedia.org/wiki/Evidence_of_evolution

http://en.wikipedia.org/wiki/Level_of_support_for_evolution

http://en.wikipedia.org/wiki/Objections_to_evolution

Μπορουμε με καθε βεβαιοτητα να πουμε οτι το σπερματοζωάριο ενος ανθρωπου και το ωαριο ενος ανθρωπου εχουν σαν αποτελεσμα, αν ειναι επιτυχης η ενωση, να δημιουργήσουν εναν ανθρωπο. Ή υπάρχει περίπτωση να βγει μπαμπουίνος; Επίσης με βαση τις ερευνες του mendel (sp?) εχουμε μια σαφη εικονα της στατιστικης της κληρονομικότητας.

Σαφως και υφίσταται προσαρμοστικότητα στις συνθηκες διαβίωσης, δεν ειναι τυχαιο πχ οτι αρκετοι ανθρωποι δεν βγαζουν πλεον φρονημήτες, δεν τους χρειάζονται γιατι δεν σπανε κοκκαλα. Το δερμα αν μεινει σε αυξανομενες δοσεις στον ηλιο μαυριζει. Προσαρμόζεται.

Αλλο η εξελίξη των ειδών (απο το ψαρι στο ερπετο) και αλλο η βιοποικιλότητα (γκρι σκυλι, μαυρο σκυλι κοκ)

@deacon

Φιλε μου πιστεψε με γινεται αυτο που σου ειπα και μαλιστα γινοντουσαν μελετες για πολλα χρονια και τα τελευταια καταφεραν να φτασουν στο να δημιουργουν ανρθωπους.

Εχω μιλησει και με 2 βιολογους για αυτο το θεμα.Τα ιδια μου ειπαν both.

Το ξερω σου ακουγεται τρελο...

εεε, lol? Τωρα θα πω το pics or it didn't happen. sorry αλλα αν υπηρχε η περιπτωση να εχει δημιουργηθει ζωη (δεν αναφερομαι σε πολυκυτταρο νοημων ων, αλλα ενα μονοκυτταρο οργανισμο, απο το τιποτα, τοτε θα ειχε γινει τετοιος παταγος που θα ειχε αλλαξει ολη η ανθρωπότητα.

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.