Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Μην μπερδευεις τα δογματα με τον χριστιανισμο σαν συνολο. Το ορθοδοξο και το ρωμαιοκαθολικο δόγμα απεχουν παρα πολυ απο την ουσια της χριστιανοσυνης και απο αυτα που λενε οι Γραφες.

Ο Δαρβινος διατυπωσε μια θεωρια, την θεωρια της φυσικης επιλογης αλλα ουδεποτε αποδειχθηκε πειραματικα η προέλευση της ζωης. Δεν μπορεις να εξελιξεις το τίποτα σωστα;

Επισης οι αποδείξεις της μετάβασης απο τους μονοκυταρους σε πολυκυτταρους οργανισμους, απο αυτους στα ψαρια και απο τα ψαρια στα ερπετα και στην συνεχεια στα πουλια και τα θηλαστικα ειναι στην καλυτερη περιπτωση "περίεργες". Δεν υπάρχουν σαφως εξακριβωμενα απολίθωματα που να αποδείκνυουν περαν καθε αμφισβήτησης (οπως πρεπει να κανει μια αποδεδειγμενη επιστημονικη θεωρια) την υπαρξη αυτων των "ενδιαμεσων" μορφων ζωης.

Αν υπάρχουν στοιχεια που μου διαφευγουν επι του ζητηματος θα ηθελα να τα μελετησω, ισως να κανω λαθος καπου :)

Βασικά αυτά είναι δυο διαφορετικές θεωρίες. Η θεωρία του δαρβίνου (που εξηγεί την εξέλιξη στους πολυκύτταρους οργανισμούς) και η θεωρία του big bang (που εξηγεί την αρχή του σύμπαντος). Νομίζω πως η πρώτη έχει αποδειχτεί ενώ η δεύτερη όχι (απλά οι επιστήμονες διαφωνούν στις λεπτομέρειες νομίζω).

Α, και κάτι που βρήκα:

List of scientists who became creationists after studying the evidence :laughing:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ενώ έχει αποδειχθεί η θεωρία από πλευρά της θρησκείας;

Σαφως και ΟΧΙ. Δεν υποστηριξα ποτε κατι τετοιο. Προσωπικα μπορει λογο ΠΙΣΤΗΣ να ακολουθω την θεωρια της θεικής δημιουργίας, ισως γιατι ταιριαζει περισσοτερο με τις δικες μου εσωτερικες αναγκες. Αν στο μελλον αποδειχθει κατι επιστημονικα σε σχέση με την θεωρια της μη θεεικης προελευσης της ζωης, σαφως, εχωντας ανοιχτο μυαλο (νομιζω) θα εξετασω το ενδεχόμενο να κανω λαθος.

Απλα την δεδομενη στιγμη, και μετα απο αρκετη προσωπικη ερευνα θεωρω πιο πιθανη την υπαρξη ενος νοημονου πλασματος - Θεος - που εχει δημιουργησει αυτα που βλεπω με τα ματια μου αλλα και αυτα που δεν βλεπω, παρα την τυχαια συγκεντωση αμινωξεων κατω απο τυχαιως ιδανικες συνθηκες οξυτητας, πιεσης και αλλων παραμετρων που συνεβαλαν στην αυθορμητη δημιουργια του προτου κυτταρου.

Βασικά αυτά είναι δυο διαφορετικές θεωρίες. Η θεωρία του δαρβίνου (που εξηγεί την εξέλιξη στους πολυκύτταρους οργανισμούς) και η θεωρία του big bang (που εξηγεί την αρχή του σύμπαντος). Νομίζω πως η πρώτη έχει αποδειχτεί ενώ η δεύτερη όχι (απλά οι επιστήμονες διαφωνούν στις λεπτομέρειες νομίζω).

Α, και κάτι που βρήκα:

List of scientists who became creationists after studying the evidence :laughing:

Η θεωρια του Big Bang αναφερεται στην δημιουργια του συμπαντος, η θεωρια του Δαρβινου αναλυει την ελευση της ζωης στην γη. Κανενα απο τα δυο δεν εχει αποδειχθει περαν πασης αμφισβητισεως. Αλλα αν σου πω οτι η θεωρια του Big Bang ειναι πιθανη, οντας υποστηρικτης της δημιουργιας, τι θα ελεγες; Για μενα ειναι πιθανο μια συγκεντρωση ενεργειας περα απο την ανθρωπινη φαντασια να ηταν η απαρχη της δημιουργιας.

Έγινε επεξεργασία από narta
Προσθηκες
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ξεκαθαρα ειναι οτι την 7η μερα ο θεος αναπαυθηκε και την κατεστησε ιερη ημερα. δεν λεει τιποτα του στυλ "και εποιησε μπλα μπλα μπλα και εγενετο βραδυ και ημερα εβδομη. check your facts

ναι sorry για το θέμα τις εβδομης μέρας, έχεις δίκιο.

στις εφτά μέρες δημιούργησε τα πάντα και μετά από αυτές έφτιαξε τον αδάμ και μετά την εύα.

ναι δεν τους έκανε στην εβδομη αλλα πιο μετά.

δηλαδή τους έκανε στην έκτη και μετά τους ξαναέκανε μετά το ρεπό τις εβδομης

24 Καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἐξαγαγέτω ἡ γῆ ψυχὴν ζῶσαν κατὰ γένος, τετράποδα καὶ ἑρπετὰ καὶ θηρία τῆς γῆς κατὰ γένος. καὶ ἐγένετο οὕτως. 25 καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὰ θηρία τῆς γῆς κατὰ γένος, καὶ τὰ κτήνη κατὰ γένος αὐτῶν καὶ πάντα τὰ ἑρπετὰ τῆς γῆς κατὰ γένος αὐτῶν. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλά. 26 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ᾿ εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ᾿ ὁμοίωσιν, καὶ ἀρχέτωσαν τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ γῆς γῆς. 27 καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς. 28 καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς. 29 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· ἰδοὺ δέδωκα ὑμῖν πάντα χόρτον σπόριμον σπεῖρον σπέρμα, ὅ ἐστιν ἐπάνω πάσης τῆς γῆς, καὶ πᾶν ξύλον, ὃ ἔχει ἐν ἑαυτῷ καρπὸν σπέρματος σπορίμου, ὑμῖν ἔσται εἰς βρῶσιν· 30 καὶ πᾶσι τοῖς θηρίοις τῆς γῆς καὶ πᾶσι τοῖς πετεινοῖς τοῦ οὐρανοῦ καὶ παντὶ ἑρπετῷ ἕρποντι ἐπὶ τῆς γῆς, ὃ ἔχει ἐν ἑαυτῷ ψυχὴν ζωῆς, καὶ πάντα χόρτον χλωρὸν εἰς βρῶσιν. καὶ ἐγένετο οὕτως. 31 καὶ εἶδεν ὁ Θεὸς τὰ πάντα, ὅσα ἐποίησε, καὶ ἰδοὺ καλὰ λίαν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα ἕκτη.

Αὕτη ἡ βίβλος γενέσεως οὐρανοῦ καὶ γῆς, ὅτε ἐγένετο· ᾗ ἡμέρᾳ ἐποίησε Κύριος ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν 5 καὶ πᾶν χλωρὸν ἀγροῦ πρὸ τοῦ γενέσθαι ἐπὶ τῆς γῆς καὶ πάντα χόρτον ἀγροῦ πρὸ τοῦ ἀνατεῖλαι· οὐ γὰρ ἔβρεξεν ὁ Θεὸς ἐπὶ τὴν γῆν, καὶ ἄνθρωπος οὐκ ἦν ἐργάζεσθαι αὐτήν· 6 πηγὴ δὲ ἀνέβαινεν ἐκ τῆς γῆς καὶ ἐπότιζε πᾶν τὸ πρόσωπον τῆς γῆς. 7 καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν. 8 Καὶ ἐφύτευσεν ὁ Θεὸς παράδεισον ἐν ᾿Εδὲμ κατὰ ἀνατολὰς καὶ ἔθετο ἐκεῖ τὸν ἄνθρωπον, ὃν ἔπλασε. 9 καὶ ἐξανέτειλεν ὁ Θεὸς ἔτι ἐκ τῆς γῆς πᾶν ξύλον ὡραῖον εἰς ὅρασιν καὶ καλὸν εἰς βρῶσιν καὶ τὸ ξύλον τῆς ζωῆς ἐν μέσῳ τοῦ παραδείσου καὶ τὸ ξύλον τοῦ εἰδέναι γνωστὸν καλοῦ καὶ πονηροῦ. 10 ποταμὸς δὲ ἐκπορεύεται ἐξ ᾿Εδὲμ ποτίζειν τὸν παράδεισον· ἐκεῖθεν ἀφορίζεται εἰς τέσσαρας ἀρχάς. 11 ὄνομα τῷ ἑνὶ Φισῶν· οὗτος ὁ κυκλῶν πᾶσαν τὴν γῆν Εὐιλάτ, ἐκεῖ οὗ ἐστι τὸ χρυσίον· 12 τὸ δὲ χρυσίον τῆς γῆς ἐκείνης καλόν· καὶ ἐκεῖ ἐστιν ὁ ἄνθραξ καὶ ὁ λίθος ὁ πράσινος. 13 καὶ ὄνομα τῷ ποταμῷ τῷ δευτέρῳ Γεῶν· οὗτος ὁ κυκλῶν πᾶσαν τὴν γῆν Αἰθιοπίας. 14 καὶ ὁ ποταμὸς ὁ τρίτος Τίγρις· οὗτος ὁ προπορευόμενος κατέναντι ᾿Ασσυρίων. ὁ δὲ ποταμὸς ὁ τέταρτος Εὐφράτης. 15 Καὶ ἔλαβε Κύριος ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, ὃν ἔπλασε, καὶ ἔθετο αὐτὸν ἐν τῷ παραδείσῳ τῆς τρυφῆς, ἐργάζεσθαι αὐτὸν καὶ φυλάσσειν. 16 καὶ ἐνετείλατο Κύριος ὁ Θεὸς τῷ ᾿Αδὰμ λέγων· ἀπὸ παντὸς ξύλου τοῦ ἐν τῷ παραδείσῳ βρώσει φαγῇ, 17 ἀπὸ δὲ τοῦ ξύλου τοῦ γινώσκειν καλὸν καὶ πονηρόν, οὐ φάγεσθε ἀπ᾿ αὐτοῦ· ᾗ δ᾿ ἂν ἡμέρᾳ φάγητε ἀπ᾿ αὐτοῦ, θανάτῳ ἀποθανεῖσθε. 18 Καὶ εἶπε Κύριος ὁ Θεός· οὐ καλὸν εἶναι τὸν ἄνθρωπον μόνον· ποιήσωμεν αὐτῷ βοηθὸν κατ᾿ αὐτόν. 19 καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς ἔτι ἐκ τῆς γῆς πάντα τὰ θηρία τοῦ ἀγροῦ καὶ πάντα τὰ πετεινὰ τοῦ οὐρανοῦ καὶ ἤγαγεν αὐτὰ πρὸς τὸν ᾿Αδάμ, ἰδεῖν τί καλέσει αὐτά. καὶ πᾶν ὃ ἐὰν ἐκάλεσεν αὐτὸ ᾿Αδὰμ ψυχὴν ζῶσαν, τοῦτο ὄνομα αὐτῷ. 20 καὶ ἐκάλεσεν ᾿Αδὰμ ὀνόματα πᾶσι τοῖς κτήνεσι καὶ πᾶσι τοῖς πετεινοῖς τοῦ οὐρανοῦ καὶ πᾶσι τοῖς θηρίοις τοῦ ἀγροῦ· τῷ δὲ ᾿Αδὰμ οὐχ εὑρέθη βοηθὸς ὅμοιος αὐτῷ. 21 καὶ ἐπέβαλεν ὁ Θεὸς ἔκστασιν ἐπὶ τὸν ᾿Αδάμ, καὶ ὕπνωσε· καὶ ἔλαβε μίαν τῶν πλευρῶν αὐτοῦ καὶ ἀνεπλήρωσε σάρκα ἀντ᾿ αὐτῆς. 22 καὶ ᾠκοδόμησεν ὁ Θεὸς τὴν πλευράν, ἣν ἔλαβεν ἀπὸ τοῦ ᾿Αδάμ, εἰς γυναῖκα καὶ ἤγαγεν αὐτὴν πρὸς τὸν ᾿Αδάμ. 23 καὶ εἶπεν ᾿Αδάμ· τοῦτο νῦν ὀστοῦν ἐκ τῶν ὀστέων μου καὶ σὰρξ ἐκ τῆς σαρκός μου· αὕτη κληθήσεται γυνή, ὅτι ἐκ τοῦ ἀνδρὸς αὐτῆς ἐλήφθη αὕτη· 24 ἕνεκεν τούτου καταλείψει ἄνθρωπος τὸν πατέρα αὐτοῦ καὶ τὴν μητέρα καὶ προσκολληθήσεται πρὸς τὴν γυναῖκα αὐτοῦ, καὶ ἔσονται οἱ δύο εἰς σάρκα μίαν. 25 καὶ ἦσαν οἱ δύο γυμνοί, ὅ τε ᾿Αδὰμ καὶ ἡ γυνὴ αὐτοῦ, καὶ οὐκ ᾐσχύνοντο.

και άμα το διαβάσεις πιο προσεκτικά, δεν σπάει η γένεσης στα 2 (περίληψη και επεξήγηση) αλλα είναι όλη μια συνεχεια.

στην μια λέει πως έγιναν όλα σε 7 μέρες και μετά τις 7 μέρες λέει πως απλά έφτιαξε τα πάντα ώστε να βάλει τον άνθρωπο τον οποιο ξεχάστηκαν πως τον φτιάξαν ήδη στις 7 μέρες.

πεντακάθαρα τα λέει, και η εκκλησια επισήμως πλέον αναφέρει πως να μωρέ, η παλαιά διαθήκη δεν μετράει.

και άμα θέλεις μπορώ να σου βρω άπειρα πράγματα τα οποια είναι να πηδάς από γκρεμούς.

φυσικά πάντα μπορείς να σκέφτεσαι και έτσι, επιλογή είναι.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wZTEtiwtBbQ]YouTube - DNA EVOLVED BY CHANCE?[/ame]

και τελικά σε γενικές γραμμές τι άλλαξε ο χριστός στο ανθρώπινο γένος?

γιατί άμα δούμε διαφορους πολιτισμούς ανεξαρτητους από τον χριστιανισμό, όπως πηγαίνανε αυτοί πάνε και όπως πηγαίναμε εμείς πάμε δεν βλέπω κάποια διαφορα.

και στην τελική άμα συγκρίνουμε τον χριστιανικό κόσμο με π.χ. τον βουδιστικό κόσμο, εμείς έχουμε στο όνομα του χριστού wayyyy offf περισσότερα εγκλήματα παρα αυτοί.

επίσης μην μου πεις πως άμα υπήρξε ο χριστός δεν τα ήξερε όλα αυτά

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι sorry για το θέμα τις εβδομης μέρας, έχεις δίκιο.

στις εφτά μέρες δημιούργησε τα πάντα και μετά από αυτές έφτιαξε τον αδάμ και μετά την εύα.

ναι δεν τους έκανε στην εβδομη αλλα πιο μετά.

δηλαδή τους έκανε στην έκτη και μετά τους ξαναέκανε μετά το ρεπό τις εβδομης

και άμα το διαβάσεις πιο προσεκτικά, δεν σπάει η γένεσης στα 2 (περίληψη και επεξήγηση) αλλα είναι όλη μια συνεχεια.

στην μια λέει πως έγιναν όλα σε 7 μέρες και μετά τις 7 μέρες λέει πως απλά έφτιαξε τα πάντα ώστε να βάλει τον άνθρωπο τον οποιο ξεχάστηκαν πως τον φτιάξαν ήδη στις 7 μέρες.

πεντακάθαρα τα λέει, και η εκκλησια επισήμως πλέον αναφέρει πως να μωρέ, η παλαιά διαθήκη δεν μετράει.

και άμα θέλεις μπορώ να σου βρω άπειρα πράγματα τα οποια είναι να πηδάς από γκρεμούς.

φυσικά πάντα μπορείς να σκέφτεσαι και έτσι, επιλογή είναι.

http://www.youtube.com/watch?v=wZTEtiwtBbQκαι τελικά σε γενικές γραμμές τι άλλαξε ο χριστός στο ανθρώπινο γένος?

γιατί άμα δούμε διαφορους πολιτισμούς ανεξαρτητους από τον χριστιανισμό, όπως πηγαίνανε αυτοί πάνε και όπως πηγαίναμε εμείς πάμε δεν βλέπω κάποια διαφορα.

και στην τελική άμα συγκρίνουμε τον χριστιανικό κόσμο με π.χ. τον βουδιστικό κόσμο, εμείς έχουμε στο όνομα του χριστού wayyyy offf περισσότερα εγκλήματα παρα αυτοί.

επίσης μην μου πεις πως άμα υπήρξε ο χριστός δεν τα ήξερε όλα αυτά

α) Αρα θα πρεπει να υπάρχει και μια ογδοη μερα, μιας και καθε ημερα εγινε κατι, σωστα; Αλλα δεν αναφερεται πουθενα. Η εκκλησια ποσως με απασχολει τι λεει, δεν εχουμε τις ιδιες αποψεις :no:

β) Ο τυπος στο βιντεο ειναι stupid.-

γ) Ειπες κατι πολυ ωραιο "εμείς (υποθετω εννοεις τους χριστιανους) έχουμε στο όνομα του χριστού wayyyy offf περισσότερα εγκλήματα παρα αυτοί". Δηλαδη αν εγω, εν ονοματι σου, παω και βιασω μια, φταις εσυ; Αν στο ονομα της ελευθεριας και της δικαιοσυνης σφαξω τους 300 πλην κατι σωστους της ελληνικης βουλης, φταει η δικαιοσυνη και η ελευθερια σαν εννοιες; Το γεγονος οτι οι πλειονοτητα των εκπροσωπων του χριστιανισμου εχουν επιδοθει σε αιματοχυσια, κλεψια, απανθρωπια και οτι μπορει να βαλει ο νους σου δεν σημαινει οτι ευθυνεται ο Χριστος οι οι διδαχες του. Αντιθετως αν διαβασεις χωρις προκαταληψη τις Ελληνικες γραφες θα δεις οτι γινεται διακυρηξη ισοτητας, δικαιοσυνης, ειρηνικης συνυπαρξης, αγαπης, συμπονιας και γενικα αρχων που ο καθε λογικος ανθρωπος θα ηθελε να επικρατουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλα εξακολουθεί να ειναι μια θεωρία που δεν εχει μπορέσει ποτε να αποδειχθει πειραματικα. Αρα η θεωρία υπαρξης του θεου ειναι αλλη μια θεωρια για το απο που προηλθε η ζωη.

Θεωρια?Αν ψαχτεις λιγο με τη βιολογια,θα δεις οτι υπαρχουν τεκμηριωμενες απαντησεις στο θεμα "ζωη".

Επισης για να μη νομιζεις οτι ειναι απλες θερωριες,εχε στο νου σου οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ,σε εργαστηρια μπορουν να δημιουργησουν ανθρωπους με βαση ενα DNA.Μπορουν να δημιουργησουν αλλον εναν Deacon,μετα ιδια χαρακτηριστικα του.

Αυτο μπορει να σου φανει παραξενο,αλλα γινεται και οντως ειναι τρελο.Μαλιστα ειχαν απαγορευτει για καποιο διαστημα τετοιου ειδους δοκιμες και φετος ξαναδοθηκε το εναυσμα στην Αμερικη.

Εδω μπορουμε να δημιουργησουμε ζωη,εναν ανθρωπο οπως τον θελουμε εμεις και δεν ξερουμε πως εμφανιστηκαμε;:p

Εχουν γινει τρομερες μελετες πανω στα κυτταρα,στους οργανισμους κτλπ που κατεληξαν σε συμπερασματα μη αμφισβητισιμα.

Οσο σιγουρος και να τα αμφισβητει κανεις ομως και παλι,δεν μπορει να λεει οτι πιο εγκυρη ειναι η εκδοχη της Π.Διαθηκης που λεει μια ιστοριουλα απλα.

Ουσιαστικα μπορει να το πει και αυτο,αλλα ειναι η γνωμη μου.Σεβαστη λοιπον.

Κατι που μου εκανε εντυπωση εδω περα βασει των δημοσιευσεων πολλων απο σας ειναι οτι μπερδευετε τον Χριστιανισμο με την εκκλησια και με τους εκπροσωπους τους.Μπερδευετε την πιστη με ειδωλα και τυπολατριες.Μπερδευετε τον Χριστο με τον Θεο.Ο dunkel μου λεγε οτι πιστευω στον Χριστο εννοωντας οτι τον προσκηναω και περιμενω καμια λυτρωση στον Παραδεισο.Ας ξεκαθαρισουμε πρωτα οτι ο Χριστος και ο Θεος ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.Αλλο πιστευω στην υπαρξη του Χριστου,που ηταν ανθρωπος και αλλο στον Θεο που δεν ξερει κανεις μας τι ειναι...

Επισης ειναι χαζο να κρινετε τον Χριστιανισμο στηριζομενοι στα λαθη των εκπροσωπων τους.Dunkel οταν μιλαγες για τον Χριστιανισμο και για την "προωθηση" του δια τσεκουριου και αιματος επρεπε να λαβεις υποψην σου οτι ολα αυτα εγιναν απο τους εκπροσωπους του ,οι οποιοι ηταν ακρως φανατισμενοι.

Θρησκευτικο φανατισμο ειδαμε σε πολλες περιπτωσεις,σταυροφοριες πχ.

Να σου θυμισω οτι οι σταυροφοριες δεν εγιναν πραγματικα για την επιστροφη του Σταυρου και τη διδασκαλια του Χριστιανισμου,αλλα για πολιτικα συμφεροντα και επεπτακτικες φιλοδοξιες αρχηγων?

Ο Χριστιανισμος ,οπως τον διδαξε ο Ιησους ΔΕΝ ΣΤΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΡΘΩΠΟΥ,ΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΣΤΕΡΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ,οπως εχει φανει αλλωστε και μεσ'απτην ιστορια.

Για αυτο ειναι αδικο λοιπον να κρινεις με τετοια αυστηροτητα τον Χριστιανισμο,λαμβανοντας υποψην σου μονο τις χαζομαρες των εκπροσωπων του.Οπως ειναι αδικο να λες οτι το ποδοσφαιρο ειναι χαζο αθλημα,επειδη στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ποδοσφαιριστες ειναι ασχετοι.

Μπερδευετε σημαντικα πραγματα παιδια.Ο Χριστος δεν μιλησε ποτε ο ιδιος για Θεο,για εναν Πατερα ειχε πει και ακοκα δεν ξερουμε τι εννοουσε με αυτο.Θεο ηθελαν να τον ονομαζουν οι Εβραιοι που ειχαν συνδρομο υψιστης κατωτεροτητας εκεινα τα χρονια.Εδω αυτοι περιμενουν ακομα τον "Μεσσια" ,ο Χριστος δεν τους εφτανε.Οταν ειδαν οτι ειναι απλα ενας ανθρωπος δεν ευχαριστιθηκαν και τον σταυρωσαν.Τι να λεμε τωρα...

Ξερετε τι βλεπω ?Βλεπω το αποτελεσμα που καταφερε η μαζοποιηση του κοινου νου απο το "συστημα" ,που θελει τους ανθρωπους στην αγνοια,ακρως παραπληροφορημενους,ετσι ωστε να τους "πηγαινει" και να τους "φερνει" οποτε θελει.

Βλεπω παιδια και ενηλικες που μπερδευουν τον Χριστιανισμο με την λειτουργια της εκκλησιας για παραδειγμα.

Που οδηγει αυτη η ψευδαισθηση ? (που απο τη σχολικη ηλικια μας περναν τα βιβλια).

Οδηγει να θεωρει ο καθενας τον εαυτο του Χριστιανο,επειδη απλα παει στην εκκλησια και αναβει κερι ή ειναι παρων στην πρωτοχρονια να λαβει το φως.

Δεν παιζει ρολο που στον δρομο θα πει 50 φορες "γαμω την $$$$$ μου" ,δεν παιζει ρολο που θα κοντεψει να πατησει με το αμαξι κανα παιδι και μετα θα γυρισει να του πει "στα διαλα κοκοπαιδο" ,δεν παιζει ρολο που θα μαθει στα παιδια του να μισουν οσους ειναι διαφορετικους ,δεν παιζει ρολο που θα κλεψει οποτε μπορεσει για προσωπικο συμφερον,δεν παιζει ρολο που θα βαζει τρικλοποδια σε οποιον δεν συμπαθει ,για να τον μειωσει.

Οχι ολα αυτα δεν παιζουν κανενα ρολο,εφ΄οσον θα παει στην εκκλησια καθε Κυριακη,θα μετανοησει και θα του αφεθουν η αμαρτιες...

ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ.

Θα μας μαθαινουν οτι εγω επειδη εχω μαλλια ειμαι γιος του σατανα και ο γειτονας μου,ο οικογενειαρχης θα ειναι "καλος" επειδη παει στον ναο.

Κατι τελευταιο γιατι καπου ειδα και αυτο (παλι απο τον dunkel),οτι ο Χριστος εγινε mainstream και προωθειται πιο πολυ απο αλλους παλιοτερους.Φιλε μου ξερεις οτι ο Χριστος ΠΟΤΕ δεν μιλησε για τον εαυτο του?

ΠΟΤΕ.Μονο οι προηγουμενοι και οι επομενοι του μιλησαν γι αυτον.

Το συστημα βλεπω οτι τα καταφερε τοσο καλα....ΑΨΟΓΑ θα ελεγα.

Y.Γ: Και μη νομιζετε οτι αυτοι που γραφουν τα βιβλια ειναι και Χριστιανοι Ορθοδοξοι.Αμα μαθετε καμια φορα οτι γραφτηκαν απο καναν εραιτικο,μην ξαφνιαστειτε.Θυμηθειτε το αυτο... ;)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνω,και στην τελικη πιστευω ο Χριστιανισμος απεχει παρα πολυ απο την εκκλησια...Απο τα παλια χρονια οι θρησκευτικες ηγεσιες εκμεταλευονταν την πιστη και την θρησκευτικοτητα των ανθρωπων,οδηγωντας τους σε δικα τους συμφεροντα.

Και αυτο εχει αποδειχθει και απο την ιστορια.

Ετσι και αλλιως ο Χριστος δεν ζητησε να τον λατρευουν σε ναους και εκκλησιες.

εισαι σιγουρος οτι δεν ζητησε να τον λατρευουν μεσα σε ναους?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός είναι αυτός, που διαφοροποιεί τη χριστιανική από κάθε άλλη λατρεία. Ο χριστοκεντρικός χαρατήρας της εκκλησιαστικής λατρείας τη διαχώρισε ριζικά όχι μόνο από την εθνική, αλλά και από την ιουδαϊκή λατρεία (βλ. Εβρ. κεφ. 9).

Ουσιαστικό στοιχείο της χριστιανικής λατρείας είναι η εσωτερικότητα η καρδιακή ευχαριστία και δοξολογία του Θεού για τις δωρεές Του

Κατι που δεν γινεται σημερα,γιατι δεν παμε για προσωπικη ευχαριστηση μεσα απο την καρδια μας,παμε για να φιλησουμε 2 εικονες,να αναψουμε 1 κερι και να φιλησουμε ενα χερι παπα.

Λες και ειναι μαι ρουτινα.....

Οσο για αυτο που λεει οτι ο Χριστος τη διαχωρησε απο την ιουδαϊκη λατρεια,ηθελε να αποφυγει ακριβως αυτο που κανουμε εμεις σημερα.Να προσκυναμε εικονες και ειδωλα και επιταφιους.

Kαι κατι ακομα,μετα απο οσα ειπα περι βιβλιων και "συστηματος" ,περιμενεις πολλες "χριστιανικες" πηγες να αναφερουν ακριβως οπως εγιναν τα πραγματα?Εγω παλι οχι.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

ρε Hydra, κάνε μου μια χάρη. μην γράφεις ότι κοτσάνα σου κατεβαίνει στο κεφάλι ώρες-ώρες. ακομα και ενα παιδί που έχει διαβάσει 2-3 πράγματα, αν δει τα ποστ σου και κυρίως το παραπάνω θα καραφλιάσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε Hydra, κάνε μου μια χάρη. μην γράφεις ότι κοτσάνα σου κατεβαίνει στο κεφάλι ώρες-ώρες. ακομα και ενα παιδί που έχει διαβάσει 2-3 πράγματα, αν δει τα ποστ σου και κυρίως το παραπάνω θα καραφλιάσει.

Εγω απαντησα στο ερωτημα του φιλου με επιχειρηματα.Κανε και εσυ το ιδιο αν νομιζεις οτι ειμαι λαθος.

Δεν τα λεω εγω εξαλλου .Ο Χριστος τα πε. :sarcastic:

Αποδειξε μου οτι δεν τα πε απλα :coax:

Link to comment
Share on other sites

α) Αρα θα πρεπει να υπάρχει και μια ογδοη μερα, μιας και καθε ημερα εγινε κατι, σωστα; Αλλα δεν αναφερεται πουθενα. Η εκκλησια ποσως με απασχολει τι λεει, δεν εχουμε τις ιδιες αποψεις :no:

τα διάβασες αυτά που σου παράθεσα? δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.

και σκέψου πως είναι απλά ένα πολύ μικρό δείγμα

γ) Ειπες κατι πολυ ωραιο "εμείς (υποθετω εννοεις τους χριστιανους) έχουμε στο όνομα του χριστού wayyyy offf περισσότερα εγκλήματα παρα αυτοί". Δηλαδη αν εγω, εν ονοματι σου, παω και βιασω μια, φταις εσυ; Αν στο ονομα της ελευθεριας και της δικαιοσυνης σφαξω τους 300 πλην κατι σωστους της ελληνικης βουλης, φταει η δικαιοσυνη και η ελευθερια σαν εννοιες; Το γεγονος οτι οι πλειονοτητα των εκπροσωπων του χριστιανισμου εχουν επιδοθει σε αιματοχυσια, κλεψια, απανθρωπια και οτι μπορει να βαλει ο νους σου δεν σημαινει οτι ευθυνεται ο Χριστος οι οι διδαχες του. Αντιθετως αν διαβασεις χωρις προκαταληψη τις Ελληνικες γραφες θα δεις οτι γινεται διακυρηξη ισοτητας, δικαιοσυνης, ειρηνικης συνυπαρξης, αγαπης, συμπονιας και γενικα αρχων που ο καθε λογικος ανθρωπος θα ηθελε να επικρατουν.

με μονη διαφορα είναι πως για παράδειγμα, άμα ήξερα πως άμα (διδάξω κάτι), στο όνομα μου θα σφαχτεί το μισό σύμπαν δεν θα το έκανα.

ξεχνάς πως ο χριστός ήξερε τα πάντα.

οποτε, ναι φταίει.

εγώ δεν ήξερα, το σύνταγμα δεν ήξερε.

αλλα και πάλι δεν μου απάντησες ο χριστός τι ρολο έπαιξε?

Link to comment
Share on other sites

Oκ,παντως επειδη την εχω διαβασει ,δεν θυμαμαι να λενε κατι περι λατρειας του Ιησου στους ναους .Εγω για τον Ιησου ειπα ,οχι για τον Θεο.Για τον Θεο δεν θα διαφωνουσα.

Να τι ειπα :

Ετσι και αλλιως ο Χριστος δεν ζητησε να τον λατρευουν σε ναους και εκκλησιες.

:giveup:

Link to comment
Share on other sites

και εξαλου κανενας δεν υποχρεωνει κανεναν να πιστευει,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,η επιλογη της ελευθεριας,εξαλου το ειπε και ο Χριστος ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ,τι Θεος θα ηταν αυτος που θα σε υποχρεωνε να πιστεψεις με το ζορι.Η προσωπικη αποψη ειναι σεβαστη του καθενος,αλλα καμια φορα να ξερουμε και τι γραφουμε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αλλα καμια φορα να ξερουμε και τι γραφουμε

Aν το λες για μενα,εγραψα ολοκληρη εκθεση μεσα στο νημα για το οτι ο Χριστιανισμος ετσι οπως διδαχτηκε απο τον Χριστο εξεφραζε πολλες ελευθεριες για τον αθρωπο.

Μαλλον να ξερουμε να διαβαζουμε πρεπει...γιατι λεμε τα ιδια πραγματα.Οποτε θα συμφωνησω με οσα ειπες. :D

Πραγματικα ομως περιμενω να δω που ειπε ο Χριστος (Ο ΧΡΙΣΤΟΟΟΟΣ!!) να με τιματε(να τιμαμε τον ΧΡΙΣΤΟ!) σε ναους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απαντησα στο ερωτημα του φιλου με επιχειρηματα.Κανε και εσυ το ιδιο αν νομιζεις οτι ειμαι λαθος.

Δεν τα λεω εγω εξαλλου .Ο Χριστος τα πε. :sarcastic:

Αποδειξε μου οτι δεν τα πε απλα :coax:

λογική θέλει.

αυτά τα παραθέτω απλά ως τροφή για σκέψη.

http://www.bigvidpro.com/?v=agmpFd0KCFuM67hkPMGZmQ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gPOfurmrjxo]YouTube - George Carlin on Religion and God[/ame]

και εξαλου κανενας δεν υποχρεωνει κανεναν να πιστευει,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,η επιλογη της ελευθεριας,εξαλου το ειπε και ο Χριστος ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ,τι Θεος θα ηταν αυτος που θα σε υποχρεωνε να πιστεψεις με το ζορι.Η προσωπικη αποψη ειναι σεβαστη του καθενος,αλλα καμια φορα να ξερουμε και τι γραφουμε

κοίτα άμα εξαιρέσεις το πως άμα δεν ακολουθήσεις τον χριστό θα πας στην κόλαση, ναι όντως επέλεξε ότι θέλεις

edit: btw με ακριβώς την ίδια ευκολία μπορώ να σου πω πως δεν είσαι υποχρεωμένος να τρώς, άμα εξαιρέσουμε το πως άμα δεν φας θα πεθάνεις

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

λογική θέλει.

αυτά τα παραθέτω απλά ως τροφή για σκέψη.

http://www.bigvidpro.com/?v=agmpFd0KCFuM67hkPMGZmQ

Ρε dunkel σοβαρα τωρα.Μας κοροϊδευεις ? Μιλαμε για τον ΧΡΙΣΤΟ και εσυ μου δειχνεις ενα βιντεο για τον ΘΕΟ

Αλλο θεος ,αλλο Χριστος,ξεκαθαρισε τα λιγο ,γιατι το ουρλιαζω 10 σελιδες τωρα και ακομα μου μιλας για τον θεο οταν αναφερω τον Χριστο.Δεν ειναι το ιδιο ατομο ξερεις και εμενα μην μου τα λες τα περι λατρειας στον Θεο,γιατι δεν πιστευω σε Θεους το πα και πιο πριν.Λαθος ατομο βρηκες.

Αλλα και παλι αυτο το βιντεο που ποσταρες δειχνει εναν ανθρωπο να σατιριζει με θεατρικες κινησεις και δικες του αποψεις την υπαρξη θεου.Δεν βλεπω κατι τεκμηριωμενο.

koi άμα εξαιρέσεις το πως άμα δεν ακολουθήσεις τον χριστό θα πας στην κόλαση, ναι όντως επέλεξε ότι θέλεις

ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ με τον Θεο και τον Χριστο.Κουλουβαχατα τα κανες (χωρις παρεξηγηση :) )

Oυτε αυτοι που θελουν να προσηλιτισουν στον Χριστιανισμο αλλους δεν το λενε αυτο.Δικα σου λογια ειναι αυτα.

άμα ψάχνεις κάπου να βρείς στην βίβλο να λέει "Hydra! Εγώ ο χριστός, ο γιος του θεού, ηπα να λατρεύουν εμενα τον "χριτστο" τον ιο του θεού και κανέναν άλλο"

θα σε στεναχωρήσω, αλλα δεν θα βρείς την λέξη Hydra

.

Δεν καταλαβα,αλλα τελοσπαντων.:look:

:jump1: φιλικα παντα. Ας χαμηλοσουμε και λιγο τους τονους.Ας μην κλεισει το θεμα.Και πανω απολα ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ τις επιλογες των αλλων.

Εστω λιγακι αν μπορειτε...αλλιως χτυπαει ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

και εξαλου κανενας δεν υποχρεωνει κανεναν να πιστευει,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,η επιλογη της ελευθεριας,εξαλου το ειπε και ο Χριστος ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ,τι Θεος θα ηταν αυτος που θα σε υποχρεωνε να πιστεψεις με το ζορι.Η προσωπικη αποψη ειναι σεβαστη του καθενος,αλλα καμια φορα να ξερουμε και τι γραφουμε

Όντως, γι'αυτό το λόγο βαφτιζόμαστε από ενός χρονών και στο σχολείο λέγαμε 12 χρόνια προσευχή αλλιώς τώγαμε απουσία :D

Ρε dunkel σοβαρα τωρα.Μας κοροϊδευεις ? Μιλαμε για τον ΧΡΙΣΤΟ και εσυ μου δειχνεις ενα βιντεο για τον ΘΕΟ

Αλλο θεος ,αλλο Χριστος

Ο Χριστός δεν υποστήριζε ότι είναι ο γιός του θεού; :hmm:

Έγινε επεξεργασία από tolis_01
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλα τα θαύματα αφορούν περιπτώσεις που μπορεί εύκολα να είναι πλαστά. Τυφλοί που ξαναβλέπουν, κουτσοί που περπατάνε. Γιατί να μην ξαναφυτρώσει σε έναν το χέρι του ας πούμε; (σε κάποιον προφανώς που πχ από ατύχημα το έχασε). Seriously, αν είναι τόσο απλό για τον θεό να κάνει τον τυφλό να δει, τι τον εμποδίζει να φυτρώσει ένα τόσο δα χεράκι;

Δηλαδή τα χιλιάδες θάυματα που έχουν γίνει σε απλό κοσμάκι και έχουν θεραπευτεί από ανίατες ασθένειες και την στιγμή που ήταν τελειωμένοι, και οι γιατροί σήκωναν τα χέρια, είναι και αυτά πλαστά;;;

ΜΗΝ λέμε μόνο αυτά που μας βολέυουν....

Link to comment
Share on other sites

Όντως, γι'αυτό το λόγο βαφτιζόμαστε από ενός χρονών και στο σχολείο λέγαμε 12 χρόνια προσευχή αλλιώς τώγαμε απουσία :D

Eδω ερχεται αυτο που ειχα πει νωριτερα για τους εκπροσωπους της θρησκειας.

Εδω ερχεται και το δασκαλε που διδασκεες και νομο δεν εκρατεις που ειχα πει για αυτους χτες.

Εδω αποδυκνυεται οτι ο κοσμος θεωρει τον χριστιανισμο λανθασμενο,γιατι?

Γιατι βαφτιζεται απο τα 1μιση λες και ο Χριστος ειχει πει να βαφτιζομαστε απο τα 1μιση.Ο ιδιος ενηλικας βαφτιστηκε ;)

Απλα ετσι βολευει το συστημα ,Ελλαδα?Εθνικη θρησκεια ο ορθοδοξος Χριστιανισμος?Σταυρουδακι στην σημαια?

Εμ μετα πως να με συμφαιρει να σε βαφτιζω στα 18.1μιση και πολυ σε αφησα!!!!! :p

Ο Χριστός δεν υποστήριζε ότι είναι ο γιός του θεού;

To οτι εσυ εισαι γιος της Χαρουλας πχ ,παει να πει οτι ειστε το ιδιο ατομο?Δεν το καταλαβαινω...

Η Αγια Γραφη η ιδια λεει να πιστευουμε σε εναν Θεο ,οχι στον Χριστο,ο Χριστος υποτιθεται οτι ηταν αυτος που θα μας διδαξει τον τροπο,που θα μας δειξει τον "δρομο" προς την πραγματικη αληθεια που ειναι ο Θεος.

η θρησκεια για την οποια μιλαμε ειναι Τριαδικη. Πατερας-υιος και Αγιο Πνευμα,οχι μονοθεϊστηκη για να εννοουμε οτι ο Χριστος ειναι το ιδιο ατομο με τον "Θεο"

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ρε dunkel σοβαρα τωρα.Μας κοροϊδευεις ? Μιλαμε για τον ΧΡΙΣΤΟ και εσυ μου δειχνεις ενα βιντεο για τον ΘΕΟ

Αλλο θεος ,αλλο Χριστος,ξεκαθαρισε τα λιγο ,γιατι το ουρλιαζω 10 σελιδες τωρα και ακομα μου μιλας για τον θεο οταν αναφερω τον Χριστο.Δεν ειναι το ιδιο ατομο ξερεις και εμενα μην μου τα λες τα περι λατρειας στον Θεο,γιατι δεν πιστευω σε Θεους το πα και πιο πριν.Λαθος ατομο βρηκες.

Αλλα και παλι αυτο το βιντεο που ποσταρες δειχνει εναν ανθρωπο να σατιριζει με θεατρικες κινησεις και δικες του αποψεις την υπαρξη θεου.Δεν βλεπω κατι τεκμηριωμενο.

ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ με τον Θεο και τον Χριστο.Κουλουβαχατα τα κανες (χωρις παρεξηγηση :) )

Oυτε αυτοι που θελουν να προσηλιτισουν στον Χριστιανισμο αλλους δεν το λενε αυτο.Δικα σου λογια ειναι αυτα.

.

Δεν καταλαβα,αλλα τελοσπαντων.:look:

:jump1: φιλικα παντα. Ας χαμηλοσουμε και λιγο τους τονους.Ας μην κλεισει το θεμα.Και πανω απολα ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ τις επιλογες των αλλων.

Εστω λιγακι αν μπορειτε...αλλιως χτυπαει ασχημα.

άμα όλη η θρησκεία τα έχει κάνει μαντάρα με τον theo και τα λοιπά, πιστεύεις πως δεν έχει κάνει το ίδιο με τον χριστό?

αποκλείεις πως ο χριστός μπορεί στην πρωταρχική του μορφή (άμα υπήρχε) να ήταν απλά ένας παπας με δύναμη?

έχουμε δει άπειρες φορες πως η ιστορία γράφετε όπως την γουστάρει ο καθένας.

(άσε που ο χριστός αποκλείεται να ήταν μακρυμάλλης)

+πως σε μια εποχή που οι ιστορίες ήταν η καθημερινότητα και οι άνθρωποι πιστεύανε σε δράκους και η λεκτική εντύπωση ήταν το pan, πως γίνετε να gialegei κάποιο κάτι το οποιο απλά είναι σύμβολο αυτού που εκπροσωπεύει.

γιατί το να σέβεσαι τον διπλανό σου δεν χρειάζεται να αναφέρεσαι στον Χριστό και με συνέπεια την θρησκεία που αντιπροσωπεύει. είναι σαν να λέω λατρεύω τον Hitler σαν προσωπικότητα και να τα περνώ όταν τον συνδέουν με τον φασισμό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.