Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Nα προσθεσω και κατι οσο αφορα τα θαυματα.Πεθαινουν καθημερινα χιλιαδες ανθρωποι και υπαρχουν εκατομμύρια με καθε ειδους αναπηρια.Με ποια κριτήρια ο θεος σας επιλεγει ποιους θα θεραπευσει?

Οπως το βλεπω εγω αν υπαρχει θεος ειναι ρατσιστης σκληρος και ακαρδος.

Μέχρι τώρα δεν έχς πει τίποτα αλλά ήρθε η στιγμή βασει της παραπάνω άποψης (μ'αρέσει που το nick σου είναι jesus:P). Υπήρχε ένα παρόμοιο παλιότερο θέμα στο οποίο έχουν ακουστεί αρκετές απόψεις, μαζί και η δικιά μου. Δεν θέλω να επαναληφθώ για αυτό θα πω μόνο αυτό:

Πιστεύω ότι να αποκαλούμε τον Θεό, η οποιαδήποτε άλλη Θεία ύπαρξη με ότι άλλο όνομα θέλετε, ρατσιστή, σκληρό και άκαρδο είναι λίγο υποκριτικό. Όταν έφτιαξε τον άνθρωπό του είπε 5 πράγματα. Τα αθέτησε όλα. Του έδωσε ελεύθερη βούληση λοιπόν να ζήσει όπως θέλει και να κάνει οτι θέλει. Από τότε έχουν γίνει αμέτρητοι πόλεμοι, σφαγές, αρρώστιες κλπ. Όταν παρεμβαίνει του βάζουμε "χέρι". Όταν ΔΕΝ παρεμβαίνει τον "κράζουμε". Αποφασίστε...είπαμε ελεύθερη βούληση αλλά όχι κ έτσι. Δεν υπάρχουν κρητίρια.

Όλα εξαρτώνται από την ικανότητα του ανθρώπου να μπορεί να διαχωρίσει που τελειώνει η ελευθερία του και που αρχίζει η ελευθερία του συνανθρώπου του.

Από την ικανότητα του να βοηθά τον συνάνθρωπο του.

Από την ικανότητα του να αναγνωρίζει τι εστί πόλεμος και πως πρέπει να διαχωριστούμε από την ιδέα αυτή.

Από την ικανότητα του να αναγνωρίζει τα ελλατώματα του συνανθρώπου του και να μην τα εκμεταλεύται για δικό του σκοπό.

Είναι πολύ υποκριτικό να θέλεις από την μια να κάνεις ότι γουστάρεις και από την άλλη όταν τα κάνεις σκ@τά να περιμένεις την παρέμβαση από τον Θεό να σε σώσει. Είναι πολύ υποκριτικό να κινείς πολέμους στο όνομα του ή μη, να σφάζεις κόσμο και κοσμάκη και να περιμένεις τον Θεό να σε σώσει. Είναι πολύ υποκριτικό να χλευάζεις συνανθρώπους σου, να μην βοηθάς εκεί που πρέπει, να κάθεσαι να βλέπεις λαζόπουλο και να λες "σωστά τα λέει πρέπει και εγώ να βάλω το χεράκι μου" και στο τέλος να μην κάνεις τίποτα αλλά όταν έρχεται η στιγμή και βλέπεις στην τιβι "άστεγος πέθανε από πείνα" να λες που είναι ο Θεός ενώ την προηγούμενη μέρα πέρασες από δίπλα του και δεν του έδωσες ουτε ένα κομματάκι ψωμί.

Οπότε ας κοιτάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας και μετά ας αποταθούμε στον Θεό. Δεν λέει πουθενά, ΜΑ πουθενά, οτι ο Θεός θα είναι εκεί να σε βοηθήσει όταν κάνεις πόλεμο και σφάζεις 1000000 αμάχους ή όταν χάνεις όλα τα λεφτά σου στο καζίνο ή όταν ανακάλυψες την ατομική αλλά δυστυχώς χρησημοποιήθηκε στο να σκοτώσει 1000000 άτομα κτλ κτλ. Εμείς τα κάναμε όλα αυτά, εμείς φταίμε για όλα τα δεινά που έχει υποστεί η ανθρωπότητα και, προσωπική μου άποψη, ο Θεός παρέμβει με τέτοιο τρόπο ουτως ώστε να μην συνεχιστεί περαιτέρω το κακό και να αφανιστεί όλη η ανθρωπότητα εξαιτίας μας. Θυμάμαι μια μυθική ατάκα σε ταινία του Hitchcock (νομίζω στο Shadow of a doubt) που παραπονιόταν η κόρη στο Θεό για το κακό που τους βρήκε, εν καιρώ πολέμου, και η απάντηση απο την μάνα ήταν όλα τα λεφτά: "What can god do against the stupidity of men?":-O

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω κάτι, για την γνωστή καραμέλα περι εκκλησία και πίστης/θρησκείας, ότι τα 2 αυτά ΔΕΝ συνδέονται. Για μένα εκκλησία δεν έχει ουδεμία σχέση με την θρησκεία.:whistling

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μέχρι τώρα δεν έχς πει τίποτα αλλά ήρθε η στιγμή βασει της παραπάνω άποψης (μ'αρέσει που το nick σου είναι jesus:P). Υπήρχε ένα παρόμοιο παλιότερο θέμα στο οποίο έχουν ακουστεί αρκετές απόψεις, μαζί και η δικιά μου. Δεν θέλω να επαναληφθώ για αυτό θα πω μόνο αυτό:

Πιστεύω ότι να αποκαλούμε τον Θεό, η οποιαδήποτε άλλη Θεία ύπαρξη με ότι άλλο όνομα θέλετε, ρατσιστή, σκληρό και άκαρδο είναι λίγο υποκριτικό. Όταν έφτιαξε τον άνθρωπό του είπε 5 πράγματα. Τα αθέτησε όλα. Του έδωσε ελεύθερη βούληση λοιπόν να ζήσει όπως θέλει και να κάνει οτι θέλει. Από τότε έχουν γίνει αμέτρητοι πόλεμοι, σφαγές, αρρώστιες κλπ. Όταν παρεμβαίνει του βάζουμε "χέρι". Όταν ΔΕΝ παρεμβαίνει τον "κράζουμε". Αποφασίστε...είπαμε ελεύθερη βούληση αλλά όχι κ έτσι. Δεν υπάρχουν κρητίρια.

Όλα εξαρτώνται από την ικανότητα του ανθρώπου να μπορεί να διαχωρίσει που τελειώνει η ελευθερία του και που αρχίζει η ελευθερία του συνανθρώπου του.

Από την ικανότητα του να βοηθά τον συνάνθρωπο του.

Από την ικανότητα του να αναγνωρίζει τι εστί πόλεμος και πως πρέπει να διαχωριστούμε από την ιδέα αυτή.

Από την ικανότητα του να αναγνωρίζει τα ελλατώματα του συνανθρώπου του και να μην τα εκμεταλεύται για δικό του σκοπό.

Είναι πολύ υποκριτικό να θέλεις από την μια να κάνεις ότι γουστάρεις και από την άλλη όταν τα κάνεις σκ@τά να περιμένεις την παρέμβαση από τον Θεό να σε σώσει. Είναι πολύ υποκριτικό να κινείς πολέμους στο όνομα του ή μη, να σφάζεις κόσμο και κοσμάκη και να περιμένεις τον Θεό να σε σώσει. Είναι πολύ υποκριτικό να χλευάζεις συνανθρώπους σου, να μην βοηθάς εκεί που πρέπει, να κάθεσαι να βλέπεις λαζόπουλο και να λες "σωστά τα λέει πρέπει και εγώ να βάλω το χεράκι μου" και στο τέλος να μην κάνεις τίποτα αλλά όταν έρχεται η στιγμή και βλέπεις στην τιβι "άστεγος πέθανε από πείνα" να λες που είναι ο Θεός ενώ την προηγούμενη μέρα πέρασες από δίπλα του και δεν του έδωσες ουτε ένα κομματάκι ψωμί.

Οπότε ας κοιτάξουμε πρώτα τους εαυτούς μας και μετά ας αποταθούμε στον Θεό. Δεν λέει πουθενά, ΜΑ πουθενά, οτι ο Θεός θα είναι εκεί να σε βοηθήσει όταν κάνεις πόλεμο και σφάζεις 1000000 αμάχους ή όταν χάνεις όλα τα λεφτά σου στο καζίνο ή όταν ανακάλυψες την ατομική αλλά δυστυχώς χρησημοποιήθηκε στο να σκοτώσει 1000000 άτομα κτλ κτλ. Εμείς τα κάναμε όλα αυτά, εμείς φταίμε για όλα τα δεινά που έχει υποστεί η ανθρωπότητα και, προσωπική μου άποψη, ο Θεός παρέμβει με τέτοιο τρόπο ουτως ώστε να μην συνεχιστεί περαιτέρω το κακό και να αφανιστεί όλη η ανθρωπότητα εξαιτίας μας. Θυμάμαι μια μυθική ατάκα σε ταινία του Hitchcock (νομίζω στο Shadow of a doubt) που παραπονιόταν η κόρη στο Θεό για το κακό που τους βρήκε, εν καιρώ πολέμου, και η απάντηση απο την μάνα ήταν όλα τα λεφτά: "What can god do against the stupidity of men?":-O

Υ.Γ. Να ξεκαθαρίσω κάτι, για την γνωστή καραμέλα περι εκκλησία και πίστης/θρησκείας, ότι τα 2 αυτά ΔΕΝ συνδέονται. Για μένα εκκλησία δεν έχει ουδεμία σχέση με την θρησκεία.:whistling

λοιπόν, όταν λέμε πως ο θεός είναι άκαρδος σκληρός και άδικος αναφερόμαστε όχι σε σχέση με εμάς.

πες μου σε τι φταίνε τα εκατοντάδες παιδιά που γεννιούνται στις τριτοκοσμικές χώρες που η mira τους, τους έχει καταδικασμένους σε φριχτούς θανάτους χωρίς να μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε πριν καν ακόμα κλείσουν το πρώτο έτος της ηλικίας τους?

ποιος άκαρδος θεός σώζει εμενα από το ατύχημα και αφήνει χιλιάδες νεογνά να πεθαίνουν από ότι χειρότερο υπάρχει?

και ποιος θεός είναι αυτός που αφήνει να έχει το world record δολοφονιών στο όνομα του? και γιατί οι βουδιστές δεν βάψανε τα χερια τους στο αίμα στο όνομα τις θρησκείας τους?

και τι μας έδωσε ο χριστός που μας άλλαξε την ζωή?

και από την στιγμή που ανακατεύεται με το θαύμα του, που είναι η ελεύθερη βούληση?

και επειδή ο χριστιανισμός είναι ακριβώς ίδιος με την νέα δημοκρατία και το πασοκ.

τα κάνανε σκ@τ@, δεν φταίμε εμείς, θα αλλάξουμε, άλλο η παλιά νέα δημοκρατία και άλλο η νέα νέα δημοκρατία e.t.c.

επιβίωση λέγεται

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, όταν λέμε πως ο θεός είναι άκαρδος σκληρός και άδικος αναφερόμαστε όχι σε σχέση με εμάς.

-Πάντα σε σχέση με εμάς αν «μας αδικεί» ποτέ σε σχέση με εμάς «αν την έχουμε καλά».

πες μου σε τι φταίνε τα εκατοντάδες παιδιά που γεννιούνται στις τριτοκοσμικές χώρες που η mira τους, τους έχει καταδικασμένους σε φριχτούς θανάτους χωρίς να μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε πριν καν ακόμα κλείσουν το πρώτο έτος της ηλικίας τους?

Δεν φταίνε, αλλά τουλάχιστον στην μικρή αυτή ηλικία δεν θυμούνται τον πόνο, και μπορεί απλά για τόσο να πρέπει να έρθουν στον κόσμο.

ποιος άκαρδος θεός σώζει εμενα από το ατύχημα και αφήνει χιλιάδες νεογνά να πεθαίνουν από ότι χειρότερο υπάρχει?

Πάλι πάμε στην επιλογή. Αν δεν έχεις να φας, και δεν έχεις και χωράφι να καλλιεργήσεις δεν κάνεις 12 παιδιά.

και ποιος θεός είναι αυτός που αφήνει να έχει το world record δολοφονιών στο όνομα του? και γιατί οι βουδιστές δεν βάψανε τα χερια τους στο αίμα στο όνομα τις θρησκείας τους?

Γιατί οι βουδιστές είναι αδελφές

και τι μας έδωσε ο χριστός που μας άλλαξε την ζωή?

Την Χρηστοπαναγία

και από την στιγμή που ανακατεύεται με το θαύμα του, που είναι η ελεύθερη βούληση?

Μα έχεις πει 12 παραδείγματα που ΔΕΝ ανακατεύεται.

και επειδή ο χριστιανισμός είναι ακριβώς ίδιος με την νέα δημοκρατία και το πασοκ.

Όχι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερος, οι παπάδες από την άλλη…

τα κάνανε σκ@τ@, δεν φταίμε εμείς, θα αλλάξουμε, άλλο η παλιά νέα δημοκρατία και άλλο η νέα νέα δημοκρατία e.t.c.

Οι παπάδες από πάντα ήταν χοντροί

επιβίωση λέγεται

Όντος.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αμφιβαλλει κανεις για την δυνατότητα κλωνοποιησης. Υπάρχει. Το ποσο τελειοποιημενη ειναι η μέθοδος δεν το ξερω. Αυτο που ξερω ειναι οτι απο ζωη χωρις σχεδιο (δλδ απο το τιποτα) δεν μπορει να υπάρξει.

Βρίσκω πολύ αστείο που όταν πρόκειται για την επιστήμη, οι θρησκόληπτοι άνθρωποι ζητάνε αποδείξεις, βρίσκουνε κενά στην θεωρία του Δαρβίνου και άλλων πολλών επιστημόνων, αλλά όταν φτάνουμε στην ύπαρξη του Θεού και στην θεότητα του Χριστού μας αρκούν τα γραπτά κάποιων που έζησαν πριν από 2000 χρόνια, τότε που πιστεύαν ότι η Γη είναι επίπεδη, ότι οι κεραυνοί ήταν η οργή των θεών και που ο κόσμος κυνηγούσε μάγισσες :)

και εξαλου κανενας δεν υποχρεωνει κανεναν να πιστευει,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ,η επιλογη της ελευθεριας,εξαλου το ειπε και ο Χριστος ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ,τι Θεος θα ηταν αυτος που θα σε υποχρεωνε να πιστεψεις με το ζορι.Η προσωπικη αποψη ειναι σεβαστη του καθενος,αλλα καμια φορα να ξερουμε και τι γραφουμε

Ρε Λευτέρη, σε ποια χώρα γεννήθηκες; Ο Χριστός δεν είπε "όποιος θέλει να με ακολουθήσει", είπε "να με διδάσκουν στα παιδιά υποχρεωτικά από το νηπιαγωγείο μέχρι να ποτίσει το μυαλό τους ότι ο Αγιοβασίλης είναι πραγματικός, ο Αδάμ φτιάχτηκε από άμμο και ότι ο Θεός έδωσε πέτρινες πλάκες με κανόνες στον άνθρωπο και μετά από 18 χρόνια να τους δωθεί η επιλογή να διαλέξουν".

Ουψ, συγνώμη, αν δεν είπε τέτοιο πράγμα ο Χριστός, τότε μάλλον κάτι κάνουμε λάθος :)

Δηλαδή τα χιλιάδες θάυματα που έχουν γίνει σε απλό κοσμάκι και έχουν θεραπευτεί από ανίατες ασθένειες και την στιγμή που ήταν τελειωμένοι, και οι γιατροί σήκωναν τα χέρια, είναι και αυτά πλαστά;;;

ΜΗΝ λέμε μόνο αυτά που μας βολέυουν....

Σου απαντήσανε ήδη πιο πάνω. Αν κάτι δεν μπορεί να εξηγήσει ακόμα η επιστήμη, δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του Θεού. Αυτό που λες δεν είναι απόδειξη, είναι νοοτροπία χιλιάδων χρόνων πίσω ("αφού δε μπορείς κύριε Αρχιμήδη να μου εξηγήσεις τους κεραυνούς, θα λέμε ότι τους έστειλε ο Δίας")

και τελικά σε γενικές γραμμές τι άλλαξε ο χριστός στο ανθρώπινο γένος?

Πολλά:

attachment.php?attachmentid=39731&stc=1&d=1276075027

post-129-1416074490,6411_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

-Πάντα σε σχέση με εμάς αν «μας αδικεί» ποτέ σε σχέση με εμάς «αν την έχουμε καλά».

όχι φιλε μου, δεν κατάλαβες. ξεχωρίζω πολύ χοντρικά τον ανεπτυγμένο (και καλά) κόσμο λέγοντας εμάς, από τους τριτοκοσμικούς λαούς που τους πράττει καθημερινά με ότι αρρώστια, δεινό και αλλα πολλά τέτοια. καταδίκες!

Δεν φταίνε, αλλά τουλάχιστον στην μικρή αυτή ηλικία δεν θυμούνται τον πόνο, και μπορεί απλά για τόσο να πρέπει να έρθουν στον κόσμο.

δηλαδή ο θεός θυσιάζει κοσμάκη.

ωραίος! πιστεύετε σε θεό δολοφόνο και παιδοκτόνο

Πάλι πάμε στην επιλογή. Αν δεν έχεις να φας, και δεν έχεις και χωράφι να καλλιεργήσεις δεν κάνεις 12 παιδιά.

ωραία. επίσης απαγορεύεται να αγαπήσεις άμα πεινας, να κανεις ερωτα, να είσαι άνθρωπος και γενικά πρέπει να πεθάνεις

γιατί ο θεός προτίμησε να σώσει με jocker κάποιον από ατύχημα.

πιο πολύ αυτά τα θαύματα μου φαίνονται σαν τις κληρώσεις που κάνουν διαφορες εταιρίες για διαφημιστικούς σκοπούς

Γιατί οι βουδιστές είναι αδελφές

...είπε ο κύριος!

btw, αν και είμαι κάθετα αντίθετος με αυτό που λες αλλα χάρι του επιχειρήματος να συμφωνήσω...

...αδερφισμος vs δολοφονίες... χμμμμ δύσκολη επιλογή

Την Χρηστοπαναγία

και τα μπιπ-σταυρίδια όταν χτυπάς το κεφάλι σου στο ντουλάπι που ξέχασες να κλήσεις

Μα έχεις πει 12 παραδείγματα που ΔΕΝ ανακατεύεται.

τότε είναι άχρηστος

Όχι είναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερος, οι παπάδες από την άλλη…

το ίδιο μπορώ να πω και για το πασοκ

Οι παπάδες από πάντα ήταν χοντροί

το ίδιο και οι βουλευτές

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βλέπω αναφερθήκατε και στη θεωρία του Δαρβίνου ...όπου πιστεύουν ότι ήρθαμε από τους πιθήκους (εξελιχθήκαμε) να το κάνουμε σαν poll :jump1: ώστε να δούμε πόσοι πιστεύουν (αριθμό θέλω να δω).

γιατί είναι πολύ κουφό .

γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι ? έπρεπε να είχαν εξαφανισθεί

έπρεπε να είναι τουλάχιστον 100 άτομα άνδρες γυναίκες κάθε φορά στο στάδιο της εξέλιξης.

a old another black hole of history

Link to comment
Share on other sites

γιατί είναι πολύ κουφό .

γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι ? έπρεπε να είχαν εξαφανισθεί

έπρεπε να είναι τουλάχιστον 100 άτομα άνδρες γυναίκες κάθε φορά στο στάδιο της εξέλιξης.

a old another black hole of history

Δεν είναι black hole της ιστορίας, απλά ο άνθρωπος και ο πίθηκος είχαν κοινό πρόγονο.

Link to comment
Share on other sites

@dunkel

και όσοι δηλαδή δεν πιστεύουν τι κάνουν? με την πρώτη δυσκολία πηδάνε από τα παράθυρα?

Μερικοι απο αυτους αρχιζουν να πιστευουν,οταν τους συμβει κατι ασχημο για ευνοητους λογους.Το πα και πριν.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν το σκεφτείς καλά μπορεί να μην υπάρχει η εξέλιξη που εννοούμε εμείς οι άνθρωποι ... μπορεί η πραγματική αλήθεια να είναι να μην είχε/έχει γίνει ποτέ εξέλιξη στους ανθρώπους ... δηλαδή ήρθαμε φυτευτεί στη γη .

θα μου πεις για τους δεινόσαυρους και τα λοιπά ..... θα συμφωνήσω ότι υπήρχαν . γενικά η ιστορία που μαθαίνουμε στα σχολεία είναι τελείως διαφορετική από την πραγματική ... γιατί υπάρχουν και αυτή που την κρύβουν :giveup: ώστε να μην μάθει ο κόσμος την πραγματική αλήθεια και ξεσηκωθεί

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν το σκεφτείς καλά μπορεί να μην υπάρχει η εξέλιξη που εννοούμε εμείς οι άνθρωποι ... μπορεί η πραγματική αλήθεια να είναι να μην είχε/έχει γίνει ποτέ εξέλιξη στους ανθρώπους ... δηλαδή ήρθαμε φυτευτεί στη γη .

θα μου πεις για τους δεινόσαυρους και τα λοιπά ..... θα συμφωνήσω ότι υπήρχαν . γενικά η ιστορία που μαθαίνουμε στα σχολεία είναι τελείως διαφορετική από την πραγματική ... γιατί υπάρχουν και αυτή που την κρύβουν :giveup: ώστε να μην μάθει ο κόσμος την πραγματική αλήθεια και ξεσηκωθεί

Αυτά που κρύβουν είναι πρόσφατα γεγονότα και αφορούν πολιτική. Ποιος θα ξεσηκωθεί αν μάθει ότι έγινε κάτι πριν από 2 εκατομμύρια χρόνια;; :eek:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βλέπω αναφερθήκατε και στη θεωρία του Δαρβίνου ...όπου πιστεύουν ότι ήρθαμε από τους πιθήκους (εξελιχθήκαμε) να το κάνουμε σαν poll :jump1: ώστε να δούμε πόσοι πιστεύουν (αριθμό θέλω να δω).

γιατί είναι πολύ κουφό .

γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι ? έπρεπε να είχαν εξαφανισθεί

έπρεπε να είναι τουλάχιστον 100 άτομα άνδρες γυναίκες κάθε φορά στο στάδιο της εξέλιξης.

a old another black hole of history

το πως δεν κατανόησες τι σημαίνει εξέλιξη και πως γίνετε, αυτό δεν σημαίνει πως είναι black hole.

δεν το λέω προσβλητικά, απλά είναι μια απορία που με απλό google μπορείς να την λύσεις. και άμα βαριέσαι στάνταρ θα υπάρχει ένας τόνος από σοβαρά video που θα σου λύσουν την απορία.

@dunkel

Μερικοι απο αυτους αρχιζουν να πιστευουν,οταν τους συμβει κατι ασχημο για ευνοητους λογους.Το πα και πριν.

το οποιο σημαίνει?...

...τίποτα

κοίτα αν το σκεφτείς καλά μπορεί να μην υπάρχει η εξέλιξη που εννοούμε εμείς οι άνθρωποι ... μπορεί η πραγματική αλήθεια να είναι να μην είχε/έχει γίνει ποτέ εξέλιξη στους ανθρώπους ... δηλαδή ήρθαμε φυτευτεί στη γη .

θα μου πεις για τους δεινόσαυρους και τα λοιπά ..... θα συμφωνήσω ότι υπήρχαν . γενικά η ιστορία που μαθαίνουμε στα σχολεία είναι τελείως διαφορετική από την πραγματική ... γιατί υπάρχουν και αυτή που την κρύβουν :giveup: ώστε να μην μάθει ο κόσμος την πραγματική αλήθεια και ξεσηκωθεί

και τώρα που την ξέρουν τι έγινε?

και αύριο άμα βγει μια αναμφισβήτητη απόδειξη μη ύπαρξης θεού στάνταρ οι θρησκόληπτοι κάτι θα βρούν.

εκτος και άμα πιστεύεις πως οι πιθανότητες για κάτι που έχει αποδειχθεί (όπως η εξέλιξη) είναι λιγότερες από το να μας έστειλαν εξωγήινοι

που σε αυτήν την περίπτωση θα σου δώσω μια προσωπική συμβουλή, κανε κάτι με τις προτεραιότητες πιθανότητας. άμα θέλεις την ακούς βεβαια

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βλέπω αναφερθήκατε και στη θεωρία του Δαρβίνου ...όπου πιστεύουν ότι ήρθαμε από τους πιθήκους (εξελιχθήκαμε) να το κάνουμε σαν poll :jump1: ώστε να δούμε πόσοι πιστεύουν (αριθμό θέλω να δω).

γιατί είναι πολύ κουφό .

γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι ? έπρεπε να είχαν εξαφανισθεί

έπρεπε να είναι τουλάχιστον 100 άτομα άνδρες γυναίκες κάθε φορά στο στάδιο της εξέλιξης.

a old another black hole of history

Δεν έχει σημασία πόσοι την πιστεύουν. Η επιστήμη δεν είναι δημοκρατική ;)

Εμείς κ οι πίθηκοι είχαμε κοινο πρόγονο. Και ναι υπάρχουν απολιθώματα που δείχνουν την ανθρώπινη εξέλιξη.

αλλά βέβαια η ιστορία του αδάμ, της εύας και της κιβωτου, είναι πολύ πιο λογική :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξελιξη σιγουρα υπηρχε παιδια στον ανρωπο και αν δεν ειστε σιγουροι ,λογω αποκρυψης των γεγονοτων,δειτε τι εξελιξη υπηρξε στα τελευταια χρονια.Ειναι πολυ μεγαλη...

το οποιο σημαίνει?...

...τίποτα

Τα μηδενιζεις ολα ρε φιλαρακι.Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ αθεος δεν πιστεψε στον Θεο αργοτερα για διαφορους λογους.

Οκ αμα το χεις τοσο σιγουρο...

Γιατι εγω ξερω καμια 10αρια ατομα.

Link to comment
Share on other sites

@dunkel

Μερικοι απο αυτους αρχιζουν να πιστευουν,οταν τους συμβει κατι ασχημο για ευνοητους λογους.Το πα και πριν.

το οποιο σημαίνει?...

...τίποτα

Αυτό ακριβώς. Κι εγώ αν πάθω κάτι τώρα, μπορεί να λέω "θεέ μου σώσε με", ειδικά σε περίπτωση που πάθω κάτι μη αναστρέψιμο. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως υπάρχει θεός. Στο κάτω κάτω μπορεί να μην ζητήσω τη βοήθεια του θεού, αλλά μιας νεράιδας. Σημαίνει πως υπάρχουν ΚΑΙ νεράιδες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαινει πως υπαρχουν,αλλα θα το κανεις και ας δηλωνεις αθεος.Δεν θα κατσεις πανω στην δυστυχια σου να σκεφτεις "τωρα τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω,να πιστεψω?να μην πιστεψω?" "να το σκεφτω λιγο πρωτα και μετα να συνεχισω το κλαμα ή να το παρω ολο κλαμα" ?

Λεεμε τωρα..και δεν μιλω για σενα για οποιονδηποτε.Δεν ειναι τοσο ακεραιοι οσο εσυ για να παραμεινουν αθεοι.

Δεν ειπα οτι θα υπαρχει ο Θεος αμα πιστευουν ετσι,αλλα ισως τους δωθει μια παρηγορια.Τι ισως,σε ολους δινεται .

Link to comment
Share on other sites

Εξελιξη σιγουρα υπηρχε παιδια στον ανρωπο και αν δεν ειστε σιγουροι ,λογω αποκρυψης των γεγονοτων,δειτε τι εξελιξη υπηρξε στα τελευταια χρονια.Ειναι πολυ μεγαλη...

βασικά τα τελευταία 5000 χρονια ο άνθρωπος σαν οργανισμός δεν εξελίχθηκε, κάτι ψιλά στο επίπεδο κοινωνία έκανε

Τα μηδενιζεις ολα ρε φιλαρακι.Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ αθεος δεν πιστεψε στον Θεο αργοτερα για διαφορους λογους.

Οκ αμα το χεις τοσο σιγουρο...

Γιατι εγω ξερω καμια 10αρια ατομα.

δεν είπα αυτό. και δεν κατάλαβες το τι εξαρχής.

κάτι στο οποιο το πως στράφηκαν στον Θεο δεν σημαίνει απόλυτος τίποτα.

δηλαδή να καταλάβεις τι ενός είναι πως έχεις 100 άθεους (που θα παραμείνουν άθεοι) και έχει 100 θρήσκους και 100 άθεους (που θα γίνουν θρήσκοι)

σε μια δύσκολη στιγμή οι άθεοι που θα παραμείνουν άθεοι δεν θα αρχίσουν να πηδάνε από τα παράθυρα.

είναι σαν να λένε πως αυτοκτόνησε επειδή πήγε φαντάρος. όχι δεν αυτοκτόνησε για αυτό αλλα επειδή ήταν προβληματικός χαρακτήρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ένα είναι το σίγουρο η επόμενη ριζική ''εξέλιξη'' του ''ανθρώπου'' θα είναι όταν απαλλαγεί από το σώμα του και γίνει καθαρεί ενέργεια .

κοιτάξτε τα προηγούμενα που είπα είναι ένα μικρό μέρος μιας παγκόσμιας συνωμοσίας :triniti:.......................................................

και μην είστε τόσο σίγουροι ότι ο πλανήτης Γη διηκήτε από ανθρώπους ...

παραπάνω δεν θα πω

γιατί θα με βγάλετε τρελό

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαινει πως υπαρχουν,αλλα θα το κανεις και ας δηλωνεις αθεος.Δεν θα κατσεις πανω στην δυστυχια σου να σκεφτεις "τωρα τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω,να πιστεψω?να μην πιστεψω?" "να το σκεφτω λιγο πρωτα και μετα να συνεχισω το κλαμα ή να το παρω ολο κλαμα" ?

Λεεμε τωρα..και δεν μιλω για σενα για οποιονδηποτε.Δεν ειναι τοσο ακεραιοι οσο εσυ για να παραμεινουν αθεοι.

Δεν ειπα οτι θα υπαρχει ο Θεος αμα πιστευουν ετσι,αλλα ισως τους δωθει μια παρηγορια.Τι ισως,σε ολους δινεται .

Συμφωνώ σε αυτό. Ακόμα κι εγώ, αν αύριο πχ ο γιατρός μου δώσει 5 μήνες ζωής, θα σκεφτώ ότι υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θεός και να με στείλει στον παράδεισο. Να μην τελειώνουν όλα εδώ.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υπάρχει. Αλλά και φυσικά, δεν θα στήσω όλη μου τη ζωή γύρω από την έννοια του θεού (όπως κάνουν οι περισσότερες κοινωνίες τώρα). Προσωπικά, ζω με την πεποίθηση πως δεν υπάρχει θεός. Αν τελικά υπάρχει, δεν έχασα και τίποτα (εκτός βέβαια αν με στείλει στην κόλαση επειδή δεν τον πίστευα/προσκύναγα, οπότε μάλλον είναι εχθρός μου).

και μην είστε τόσο σίγουροι ότι ο πλανήτης Γη διηκήτε από ανθρώπους ...

παραπάνω δεν θα πω

γιατί θα με βγάλετε τρελό

Γιατί δεν λες; Συζήτηση κάνουμε :)

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαινει πως υπαρχουν,αλλα θα το κανεις και ας δηλωνεις αθεος.Δεν θα κατσεις πανω στην δυστυχια σου να σκεφτεις "τωρα τι υποτιθεται οτι πρεπει να κανω,να πιστεψω?να μην πιστεψω?" "να το σκεφτω λιγο πρωτα και μετα να συνεχισω το κλαμα ή να το παρω ολο κλαμα" ?

Λεεμε τωρα..και δεν μιλω για σενα για οποιονδηποτε.Δεν ειναι τοσο ακεραιοι οσο εσυ για να παραμεινουν αθεοι.

Δεν ειπα οτι θα υπαρχει ο Θεος αμα πιστευουν ετσι,αλλα ισως τους δωθει μια παρηγορια.Τι ισως,σε ολους δινεται .

μπορείς επίσης να πεις η ζωή συνεχίζεται, μην αγχώνεσαι για προβλήματα που λύνονται και για τα προβλήματα που δεν λύνονται μην αγχώνεσαι καθόλου, μπορείς να κάτσεις να ξεσπάσεις σε κάτι όπως το να κανεις το σπίτι σου καλοκαιρινό, να πας ταξιδάκι ότι θέλεις μπορείς να κανεις και να σου δώσει δύναμη...

...ξέρεις δεν υπάρχει το "θεέ μου σώσε με" και μετά το χάος

ένα είναι το σίγουρο η επόμενη ριζική ''εξέλιξη'' του ''ανθρώπου'' θα είναι όταν απαλλαγεί από το σώμα του και γίνει καθαρεί ενέργεια .

κοιτάξτε τα προηγούμενα που είπα είναι ένα μικρό μέρος μιας παγκόσμιας συνωμοσίας :triniti:.......................................................

και μην είστε τόσο σίγουροι ότι ο πλανήτης Γη διηκήτε από ανθρώπους ...

παραπάνω δεν θα πω

γιατί θα με βγάλετε τρελό

κανε νέο thread

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.