Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Αφου λεω οτι δεν πιστευω στην υπαρξη θεου,θα μπορουσα να θεωρηθω αθεος.

Εφόσον ομως δεν ξερει κανεις αν υπαρχει ή οχι και ο χαρακτηρισμος σου αυτος σωστος σωστος θα μπορουσε να θεωρηθει απο μερος μου.

Στον Χριστο μονο πιστευω,απο κει και περα οι ταμπελες ποικιλουν ..

Καλα μη βαρας ντε :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και το σωστό ειναι "πίστευε ή μη, ερέυνα" Τουλαχιστον αυτο κανει οποιος θελει να λεγεται σωστος μελετητής

Σωστό είναι. Σχέση με τον χριστιανισμό δεν έχει (και με καμία θρησκεία βέβαια. Δεν βασίζεται καμία θρησκεία στην έρευνα, αλλά στην πίστη).

Αφου λεω οτι δεν πιστευω στην υπαρξη θεου,θα μπορουσα να θεωρηθω αθεος.

Εφόσον ομως δεν ξερει κανεις αν υπαρχει ή οχι και ο χαρακτηρισμος σου αυτος σωστος σωστος θα μπορουσε να θεωρηθει απο μερος μου.

Στον Χριστο μονο πιστευω,απο κει και περα οι ταμπελες ποικιλουν ..

Τι εννοείς ότι πιστεύεις στον Χριστό; Ότι πιστεύεις πως είναι ο γιος του Θεού; Ότι πιστεύεις πως είχε δίκιο σε αυτά που έλεγε; Ότι πιστεύεις πως υπήρξε; Ότι πιστεύεις πως πρέπει να ακολουθήσουμε τον τρόπο ζωής του;

Γιατί μόνο το πρώτο από αυτά σε κάνει χριστιανό και πιστό. Στα άλλα η λέξη πιστεύω έχει άλλη έννοια. Κι εγώ πιστεύω ότι ubuntu είναι καλύτερο από τα windows 7, αλλά αυτό δεν με κάνει "πιστό".

Link to comment
Share on other sites

Ότι πιστεύεις πως είχε δίκιο σε αυτά που έλεγε; Ότι πιστεύεις πως υπήρξε; Ότι πιστεύεις πως πρέπει να ακολουθήσουμε τον τρόπο ζωής του;

Σε αυτα πιστευω.Κανεις λαθος οτι Χριστιανο σε κανει το πρωτο μονο.Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι πιστος.Αμα μετα απο 1000 χρονια λενε οτι υπηρξα εγω που ειμαι ανθρωπος,δεν ξερω γιατι πρεπει να τους καλουμε "πιστους" .

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα πιστευω.Κανεις λαθος οτι Χριστιανο σε κανει το πρωτο μονο.Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι πιστος.Αμα μετα απο 1000 χρονια λενε οτι υπηρξα εγω που ειμαι ανθρωπος,δεν ξερω γιατι πρεπει να τους καλουμε "πιστους" .

Απλά υπάρχουν εκατοντάδες άνθρωποι που ακολούθησαν τον τρόπο ζωής του Χριστού. Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να λέγεσαι χριστιανός και όχι κάτι άλλο (προερχόμενο από το όνομα του άλλου ανθρώπου που έζησε έτσι) :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Οκ,για βρες μου εσυ αυτο το ονομα...

Και δεν θελω εγω να λεγομαι ετσι,θελω να με λενε ετσι οι αλλοι,οταν δεν θα χουν πως να με χαρακτηρισουν.Αν δεν θες να με λες ετσι,βρες το ονομα που λες οτι σχτιζεται με τον αθρωπο που εζησε ετσι και σε παραδεχομαι.Μεχρι τοτε ,πες με οτι θες,αν δεν σε βολευει το χριστιανος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,για βρες μου εσυ αυτο το ονομα...

Και δεν θελω εγω να λεγομαι ετσι,θελω να με λενε ετσι οι αλλοι,οταν δεν θα χουν πως να με χαρακτηρισουν.Αν δεν θες να με λες ετσι,βρες το ονομα που λες οτι σχτιζεται με τον αθρωπο που εζησε ετσι και σε παραδεχομαι.Μεχρι τοτε ,πες με και αιρετικο.

Δεν θιγομαι.... :tongue:

Εγώ γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η "ταυτότητά" σου πρέπει να έχει το όνομα κάποιου άλλου, μόνο και μόνο επειδή συμφωνείς με τον τρόπο ζωής του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η "ταυτότητά" σου πρέπει να έχει το όνομα κάποιου άλλου, μόνο και μόνο επειδή συμφωνείς με τον τρόπο ζωής του.

Ρωτησε τον εαυτο σου.Ειμαι σιγουρος θα βρεις την απαντηση σε σενα και σε οποιον ειναι μελος σε αυτο το φορουμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτοί οι οποίοι ποστάρετε περισσότερο στο παρόν θέμα δείχνετε σε όλους ότι είστε κοινοί χασομέρηδες με δήθεν αναζητήσεις. Άμα είστε τόσο σίγουροι για αυτό που (δεν) πιστεύετε, τι κάθεστε και λέτε διαρκώς "Γιατί ο Θεός σας έτσι;" "Γιατί ο Θεός σας το ένα;" "Γιατί ο Θεός σας το άλλο;"; Άμα πραγματικά είχατε τέτοιες αναζητήσεις και δεν είσασταν 100% σίγουροι στον καταπληκτικό εαυτό σας ότι όλος ο υπόλοιπος κόσμος (τωρινοί & προηγούμενοι) απλά δεν έχει τη νοημοσύνη να καταλάβει αυτά τα οποία καταλάβατε τόσο εύκολα εσείς, τότε θα ψάχνατε σε πιο "ζουμερά" μέρη για απαντήσεις. Όχι ότι το thelab είναι κακό, αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενό του.

Ως "κοινός χασομέρης με δήθεν αναζητήσεις" δεν εκπλήσσομαι καθόλου. Έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που κάποιος που πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού με προβλημάτισε με εύλογο ή ευσταθές επιχείρημα. Και η καταχώρησή σου δεν έχει από δαύτα - no surprises there.

2. Επίσης να πω σε όλους τους "επιστήμονες" εδώ μέσα, ότι και άλλοι γνωρίζουν από επιστήμη, οπότε μην πετάτε έναν βαρύγδουπο όρο και περιμένετε να ακούσετε το μπαμ που θα κάνει στα κεφάλια των αναγνωστών σας. Πραγματικά κάνει μπαμ, αλλά κάνει γιατί εδώ έχει ξεσπάσει καταιγίδα βλακειών^2 που συχνά καταρρίπτει όλη τη γνωστή κλασσική και σύγχρονη επιστήμη. Και μια που το έπιασα, εφόσον είμαστε σε εποχή όπου όλοι "λογικοί" άνθρωποι υποστηρίζουν το μην πιστεύεις κάτι αν δεν το δεις μόνος σου με τα μάτια σου, να πω σε μερικά πιτσιρίκια (μικρά & μεγάλα), ότι αφού δεν είδατε κάτι μόνοι σας και απλά διαβάσατε κάτι στο ίντερνετ, περιμένετε να τελειώσετε πρώτα το σχολείο, να μάθετε τα βασικά της επιστήμης, περιμένετε να πάτε στο πανεπιστήμιο σε σχετικά τμήματα να διδαχθείτε και πιο βαριά πράγματα και τότε μιλήστε για επιστήμη. Αλλά αφού μέχρι τότε δεν τη γνωρίζετε μην την πιάνετε στο στόμα σας με τόση σιγουριά! Και κάποιοι άλλοι που θα βιαστείτε να πείτε "Ναι! Εμείς έχουμε περάσει και φυσική Ι και φυσική ΙΙ και Βιολογία" κλπ, θυμηθείτε λίγο πώς τα περάσατε. Στην καλύτερη ανοίξετε πάλι κανένα βιβλίο...

Πολύ μεγάλο αυτό το σκέλος της απάντησής σου για να μας πεις τι; Ότι άμα δεν έχουμε ντοκτορά δεν δικαιούμεθα να χρησιμοποιούμε την λογική μας;

Επίσης, σαφώς και δικαιούσαι να έχεις άποψη αλλά μην προσπαθείς πολύ να την περάσεις και για άγραφο κανόνα που για κάποιο λόγο που μόνο εσύ ξέρεις θα πρέπει να τηρούμε όλοι.

Ειδικά το κομμάτι που λες "αφού δεν είδατε κάτι μόνοι σας και απλά διαβάσατε κάτι στο ίντερνετ" είναι απλά κωμικοτραγικό. Εσύ πιστεύεις κάτι που σου είπε ο παππούς σου και ο παπάς της ενορίας σου και σε χαλάνε αυτοί που έχουν άποψη "διαβάζοντας κάτι στο ίντερνετ";

Δεύτερον, σήμερα λέτε για τους αμόρφωτους και αγροίκους που πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη κλπ. Να σας θυμίσω και πάλι λοιπόν ότι οι επιστήμονες της εποχής αυτά πίστευαν και δίδασκαν. Το αν τα υποστήριζε και η οποιαδήποτε θρησκεία δεν μειώνει το γεγονός ότι η επιστήμη δεν έχει το αλάθητο (του πάπα :worship:)

Δεν διαφωνούμε εδώ, σαφώς και κάνανε λάθη και οι επιστήμονες τότε. Η διαφορά είναι ότι η επιστήμη προσαρμόζεται, μαθαίνει από τα λάθη της και εξελίσσεται. Αντίθετα, όταν κάποια από τις ιστορίες της Αγίας Γραφής (π.χ. Λωτ) αρχίζει με τα χρόνια να φαντάζει όλο και πιο απίστευτη ή πιο ελαφριά (ενώ παλιά προκαλούσε δέος/φόβο/σεβασμό) θα βιαστούν οι ειδικοί να την βαφτίσουν παραβολή, ή ότι έχει βαθύτερο νόημα και δεν σημαίνει ότι ο Λωτ έκανε σεξ μεθυσμένος με τις κόρες του αλλά ότι το κάνανε για να συνεχιστεί η οικογένεια...

Τρίτον, να θυμίσω ότι μέχρι το 1927 περίπου όλοι οι σοβαροί επιστήμονες πίστευαν ότι το σύμπαν είναι άπειρο, τόσο χρονικά, όσο και χωρικά. Σήμερα κάτι τέτοιο είναι αναχρονιστικό. Πού στηρίζετε λοιπόν αυτή την τόσο μεγάλη πεποίθησή σας ότι η επιστήμη αποτελεί τον μόνο αξιόπιστο φορέα;;; Και δεν το λέω γιατί είμαι κανένας αγράμματος, το ρωτάω γιατί και εγώ σαν άτομο που ασχολείται με Θετικές & Τεχνολογικές επιστήμες σας δείχνω μέσα από την ιστορία της επιστήμης ότι δεν αποτελεί τη σίγουρη λύση των πάντων

Έξοχο επιχείρημα. Δεν θεωρώ την επιστήμη τον μόνο αξιόπιστο φορέα, αλλά τον μόνο φορέα που προσπαθεί να εξηγήσει βήμα προς βήμα με αποδείξεις και λογικές ακολουθίες, αντί να ισοπεδώνει τα πάντα κάτω από ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν από 2000 χρόνια.

Και στην τελική, εσύ άμα βγάλεις πέτρα στο νεφρό, να πας στον παπά της ενορίας ή στον μάγο του χωριού για να σε σώσει με γιατροσόφια που δεν έχουν αλλάξει εδώ και χιλιάδες χρόνια, εγώ θα πάω σε έναν γιατρό που ξέρει τι κάνει.

4. Κλείνοντας, αν θέλετε ο λόγος σας να έχει κύρος, σας παρακαλώ την επόμενη φορά που θα επικαλεστείτε το τι είπε ο Ιησούς Χριστός, ανοίξτε το μόνο αξιόπιστο επί του θέματος βιβλίο, την Αγία Γραφή. Γιατί εγώ που τη διαβάζω από μικρός, πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που προσπαθείτε να μας πείσετε μερικοί ότι γράφει! Αλλά ακόμη και παραπομπή να δώσετε, και πάλι λάθος θα είστε, γιατί αν δεν ξέρεις το υπόβαθρο θα οδηγηθείς αλλού γι' αλλού (πχ Ο Χριστός είπε "Χτυπάτε"! Ενώ λέει "Χτυπάτε και θα σας ανοίξουν"...).

Όταν το ερώτημα είναι αν αυτά που έγραψαν κάποιοι άνθρωποι στην Αγία Γραφή είναι πραγματικότητα ή ιστορίες πλασμένες από ανθρώπους, τότε δεν έχει και πολύ νόημα να χρησιμοποιώ την ίδια για απόδειξη, ε;

"Σας λέει την αλήθεια ο κατηγορούμενος, ρωτήστε και τον ίδιο" meh...

ΥΓ1: Και βαρέστε όσα καμπανάκια θέλετε, εγώ είπα την αλήθεια ωμά...

Αυτό που πιστεύεις είπες, όχι την ωμή αλήθεια. Όταν παρατηρώ κάτι που δεν μου κάθεται καλά, το συζητάω με άλλο κόσμο και προσπαθώ να βγάλω άκρη και αν τα επιχειρήματά μου είναι δυνατά και βάσιμα, τότε θα δημιουργήσουν από μόνα τους ερωτηματικά και σε άλλα κεφάλια.

Αν κάποιος δεν έχει δυνατά επιχειρήματα για αντιπαράθεση, καταφεύγει στο να δημαγωγεί με εκφράσεις του στυλ "πιτσιρίκια", "χασομέρηδες", "περιμένετε/κάντε/ράντε/σπουδάστε πριν μιλήσετε" "εγώ σας είπα την ωμή αλήθεια" κλπ

Πάνε οι εποχές που μπορούσες να πείσεις τον κόσμο απειλώντας τον ότι θα καεί στην κόλαση ή εντυπωσιάζοντάς τον με βαρύγδουπες αλλά και ανυπόστατες επεξηγήσεις, τώρα πλέον ο κόσμος σκέφτεται κάπως παραπάνω και αυτό ήταν πάντα το μεγαλύτερο εμπόδιο των θρησκειών - οι σκεπτόμενοι άνθρωποι.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα: να μπει τέλος στο μονοπώλιο του χριστιανισμού στα σχολεία!

Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο μονοπώλιο. Θυμάμαι τα θρησκευτικά σαν ένα απλό μάθημα από ιστοριούλες. Στην τελική αν δεν ήθελες να το διδαχθείς το ΔΗΛΩΝΕΣ και τέλος.

Δεν είδα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ συμμαθητή μου ουδέποτε να "εκχριστιανίζεται" μέσα από το μάθημα αυτό. Όυτε ένα. Ίσα ίσα που όλοι το βαριόμασταν.

Εσύ θυμάσαι κάποιο παιδί να προσυλητίζεται από τον θεολόγο/ιερέα;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θυμάσαι κάποιο παιδί να προσυλητίζεται από τον θεολόγο/ιερέα;

Μα δεν είπαμε ότι προσυλητίστηκε κανείς μέσα σε ένα δίωρο μάθημα θρησκευτικών την εβδομάδα. Από τα 10.000.000 χριστιανούς ορθόδοξους στην Ελλάδα, πόσοι γίναν χριστιανοί συνειδητά και μετά από ώριμη κρίση/απόφαση που πήραν στα 18+ τους, χωρίς να έχουν προηγηθεί δεκαετίες "εκμάθησης" κατά την πιο εύπιστη, ευάλωτη και απροστάτευτη ηλικία ενός ανθρώπου;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

H γενιά του πατέρα μου, σημερινοί 50άρηδες, σιγόυρα ότι έκανε το έκανε συνειδητά. Πιο πριν εντάξει πέρα από το κύρηγμα, ο κόσμος σπρωχνόταν από τον κοινωνικό του περιγύρο και μέσω της μαζοποίησης γινόταν χριστιανός.

Με τον ίδιο τρόπο πιο πριν γινόσουν βασιλικός ή βενιζελικός, εικονομάχος και εικονολάτρης κλπ κλπ.

Γενικά τους προηγούμενες αιώνες η μάζα σε έκανε ότι ήθελε αυτή, ή μαλλον ότι ήθελαν αυτοί που την ήλεγχαν. Μέσα σε οοοοοολα αυτά, σε έκανε και χριστιανό. H γνώση διεύρυνε τους πνευματικούς ορίζοντες και την κρίση του ανθρώπου.

Θα μου πείτε ναι οκ, αυτά λέμε τόση ώρα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί τόση επίθεση στον χριστιανισμό, και προς τι η όλη συζήτηση.

Επιχειρήματα, αντεπιχειρήματα, πάθος, χαμός, όπου ναναι θα πέσουνε και κάρτες ξέρω γω.

Προσωπικά δέχομαι τον άλλο όπως είναι, αλλά εδώ μέσα βλέπω άτομα ακραία και καθόλου μετριοπαθή. Δε μου αρέσει αυτό που βλέπω και κανονικα θα έπρεπε να αγνοήσω το όλο thread όπως πολλά άλλα άτομα. Ήθελα βέβαια να πω κάτι και το είπα. Αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο μονοπώλιο. Θυμάμαι τα θρησκευτικά σαν ένα απλό μάθημα από ιστοριούλες. Στην τελική αν δεν ήθελες να το διδαχθείς το ΔΗΛΩΝΕΣ και τέλος.

Δεν είδα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ συμμαθητή μου ουδέποτε να "εκχριστιανίζεται" μέσα από το μάθημα αυτό. Όυτε ένα. Ίσα ίσα που όλοι το βαριόμασταν.

Εσύ θυμάσαι κάποιο παιδί να προσυλητίζεται από τον θεολόγο/ιερέα;

Μα δεν ειναι το θεμα αν ειναι ιστοριουλες,θα πρεπει να διδασκομαστε κανονικα ολες τις θρησκειες ή καθολου,να το κανουμε μονοι μας εκτος σχολειου.

Και αυτο που λες για την απαλλαγη,δεν νομιζω αμα το λεγες στους δικους σου στο δημοτικο ή και στο γυμνασιο να στην υπογραφαν.Εγω στο δημοτικο ειχα βρισει εναν ιερεα στη λειτουργια και μετα ετσι οπως καναν ολοι νομιζα οτι θα με μαστιγωνει ο ιδιος ο Θεος στην κολαση και συ θεωρεις οτι ενα παιδι στην ηληκια μου τοτε,του δημοτικου δηλαδη ειναι ικανο να ξερει τι ειναι σωστο και τι οχι?Και στο γυμνασιο δεν ειναι τοσο ξεκαθαρα τα πραγματα για ενα παιδι,ουτε για μενα ειναι τωρα σε πολλα θεματα,αλλα 2-3 πραγματακια ,το αν θα θελω στο μελλον να ειμαι πολιτικα ανεξαρτητος η οχι και το αν θα πιστευω η οχι,μπορω και τα ελεγχω για παραδειγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επίθεση στον Χριστιανισμό, συζητάμε απλά γιατί πολλοί εδώ είναι ορθόδοξοι, και ακόμα και αυτοί που δεν είναι το θρησκευτικό υπόβαθρο που έχουν είναι πάλι προσανατολισμένο στον χριστιανισμό και συνεπώς είναι πιο εμπεριστατωμένα τα επιχειρήματα.

Δεν είναι «βαράμε όλοι το λαϊκό κορίτσι τον χριστιανισμό» και αγαπάμε τον βούδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι επίθεση στον Χριστιανισμό, συζητάμε απλά γιατί πολλοί εδώ είναι ορθόδοξοι, και ακόμα και αυτοί που δεν είναι το θρησκευτικό υπόβαθρο που έχουν είναι πάλι προσανατολισμένο στον χριστιανισμό και συνεπώς είναι πιο εμπεριστατωμένα τα επιχειρήματα.

Δεν είναι «βαράμε όλοι το λαϊκό κορίτσι τον χριστιανισμό» και αγαπάμε τον βούδα.

Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει πει μέχρι τώρα ότι αγαπάει τον Βούδα.. χμμ. Εκτός αν άθεος είναι αυτός που αγαπάει τον Βούδα/Σαταν/Μωάμεθ/Θορ/12θεο :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει πει μέχρι τώρα ότι αγαπάει τον Βούδα.. χμμ. Εκτός αν άθεος είναι αυτός που αγαπάει τον Βούδα/Σαταν/Μωάμεθ/Θορ/12θεο :crazy_pilot:

Μην το γελάς, έχω γνωρίσει φανατικούς χριστιανούς που το πιστεούν αυτό. Δεν μπορούν να διανοηθούν ότι ένας άθεος δεν λατρεύει κάποιον. Κάπου πιστεύουμε, αλλά το κρύβουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.