Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Δηλαδή τα χιλιάδες θάυματα που έχουν γίνει σε απλό κοσμάκι και έχουν θεραπευτεί από ανίατες ασθένειες και την στιγμή που ήταν τελειωμένοι, και οι γιατροί σήκωναν τα χέρια, είναι και αυτά πλαστά;;;

ΜΗΝ λέμε μόνο αυτά που μας βολέυουν....

Υπάρχουν κι άλλες λεπτομέρειες βέβαια για τα θαύματα. Όπως το ότι πχ η Παναγία γιατρεύει μόνο στην Τήνο! (κοινωνικός ρατσισμός από την Παναγία; :hmm: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

η θρησκεια για την οποια μιλαμε ειναι Τριαδικη. Πατερας-υιος και Αγιο Πνευμα,οχι μονοθεϊστηκη για να εννοουμε οτι ο Χριστος ειναι το ιδιο ατομο με τον "Θεο"

5" γιατί θα ξεχάσω και αυτά που με το ζόρι μου μάθαν. και η αγια τριάδα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα χιλιάδες θάυματα που έχουν γίνει σε απλό κοσμάκι και έχουν θεραπευτεί από ανίατες ασθένειες και την στιγμή που ήταν τελειωμένοι, και οι γιατροί σήκωναν τα χέρια, είναι και αυτά πλαστά;;;

ΜΗΝ λέμε μόνο αυτά που μας βολέυουν....

στατιστικά τα ίδια (θαύματα) γίνονται σε όλες απόλυτος τις θρησκείες.

αλλα άμα ασχοληθείς με κβαντική θα δεις πως είναι πιο περιπολοκα τα πράγματα από ότι φαντάζεσαι.

και πως η κβαντική δεν μπερδεύει τον θεό μέσα τις, αλλα πως ο μηχανισμός τις επιτρέπει την οποιαδήποτε πιθανότητα σε οποιαδήποτε κλίμακα και για το οποιοδήποτε πράγμα

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

[ame]http://el.wikipedia.org/wiki/Αγία_Τριάδα[/ame]

Ρε dunkel το ιδιο πραγμα ειπα μονο που χαρακτηρισα την θρησκεια που βασιζεται στην Αγια Τριαδα σαν τριαδικη.Δεν καταλαβαινω γιατι σκαλωσες?Το ιδιο ακριβως ειπα.

αποκλείεις πως ο χριστός μπορεί στην πρωταρχική του μορφή (άμα υπήρχε) να ήταν απλά ένας παπας με δύναμη?

Το αποκλειω η οχι και παλι δεν τον κανει θεο,κατι το οποιο πιστευεις εσυ γι αυτον.Αφου μου τον μπερδευεις με τον Θεο σαν ενα προσωπο.

Για τα θαυματα παντως που λεγατε,αυτο ειναι πραγματι περιεργο και δυσκολο να απαντηθει απο εμας ...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα άμα εξαιρέσεις το πως άμα δεν ακολουθήσεις τον χριστό θα πας στην κόλαση, ναι όντως επέλεξε ότι θέλεις

είπα να μην εμπλακω dunkel_stern, μιας και το θέμα της πίστης είναι ότι ακριβώς λέει η λέξη.. , αλλά αν τα ενθυμούμαι καλώς.. (Έχουν περάσει και χρόνια από το σχολείο και την όποια θρησκευτική καθοδήγηση) για "Βασιλεία των Ουρανών" μίλησε.. ο Χριστός για όσους τον ακολουθήσουν και όχι για κόλαση... βέβαια τα εβραϊκά φερέφωνα πάντα παρουσίαζαν/ερμήνευαν ο,τι και όπως ήθελαν.

Έγινε επεξεργασία από papatsonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αποκλειω η οχι και παλι δεν τον κανει θεο,κατι το οποιο πιστευεις εσυ γι αυτον.Αφου μου τον μπερδευεις με τον Θεο σαν ενα προσωπο.

ok τότε ισχύει αυτή η απάντηση

γιατί το να σέβεσαι τον διπλανό σου δεν χρειάζεται να αναφέρεσαι στον Χριστό και με συνέπεια την θρησκεία που αντιπροσωπεύει. είναι σαν να λέω λατρεύω τον Hitler σαν προσωπικότητα και να τα περνώ όταν τον συνδέουν με τον φασισμό.
Link to comment
Share on other sites

είπα να μην εμπλακω dunkel_stern, μιας και το θέμα της πίστης είναι ότι ακριβώς λέει η λέξη.. , αλλά αν τα ενθυμούμαι καλώς.. (Έχουν περάσει και χρόνια από το σχολείο και την όποια θρησκευτική καθοδήγηση) για "Βασιλεία των Ουρανών" μίλησε.. ο Χριστός για όσους τον ακολουθήσουν και όχι για κόλαση... βέβαια τα εβραϊκά φερέφωνα πάντα παρουσίαζαν/ερμήνευαν ο,τι και όπως ήθελαν.

ok τότε λέμε πως ο χριστιανισμός ισχύει και είναι αληθινός. δεν ακολουθείς τον χριστό... πεθαίνεις... που πας??? και άμα πας πάλι στον παράδεισο σε σχέση με τον βίο που έκανες, πια η διαφορα του να τον ακολουθήσεις η όχι?

Link to comment
Share on other sites

γιατί το να σέβεσαι τον διπλανό σου δεν χρειάζεται να αναφέρεσαι στον Χριστό και με συνέπεια την θρησκεία που αντιπροσωπεύει. είναι σαν να λέω λατρεύω τον Hitler σαν προσωπικότητα και να τα περνώ όταν τον συνδέουν με τον φασισμό.

Τοτε ενας κομμουνιστης δεν θα χρειαζοταν να μαθει τις ιδεες που υποτιθεται οτι πρεσβευει απο τον Καρλ Μαρξ και τα περι κοινωνικων στρωματων,διαλεκτικου υλισμου και θρησκειας.

Επισης δεν θα χρειαζοταν να μελεταμε τη φιλοσοφια πανω σε αυτα που ειπαν Αριστοτελης,Ντε Καρτ,Σπινοζα,Χιουμ,Καντ,Πλατωνας,Επικουρος,Λαϊμπνιτς.

Και ο Χριστος δεν τα ειπε ολα αυτα πριν 2000 χρονια για να τα κανεις εσυ σημερα.

Ειπε αυτα που ειπε για να δωσει θαρρος στον σκλαβωμμενο τοτε λαο μεσα απο παραβολες κτλπ.

Δεν θυμαμαι να βγαλε καμια λιστα με εντολες.Εσυ τα λεες αυτα.Αλλο οι 10 εντολες του Μωυση που ηρθαν ουρανοκατεβατες. :tomato:

βέβαια τα εβραϊκά φερέφωνα πάντα παρουσίαζαν/ερμήνευαν ο,τι και όπως ήθελαν.

+1

Link to comment
Share on other sites

ok τότε λέμε πως ο χριστιανισμός ισχύει και είναι αληθινός. δεν ακολουθείς τον χριστό... πεθαίνεις... που πας??? και άμα πας πάλι στον παράδεισο σε σχέση με τον βίο που έκανες, πια η διαφορα του να τον ακολουθήσεις η όχι?

αν μπορουσα να σου απαντησω στις αφοπλιστικα απλοϊκες και καυστικες συναμα ερωτησεις σου, πιθανον να ημουν ο πρωταγωνιστης στο "Man frοm Earth" ,αλλα δεν ειμαι..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες λεπτομέρειες βέβαια για τα θαύματα. Όπως το ότι πχ η Παναγία γιατρεύει μόνο στην Τήνο! (κοινωνικός ρατσισμός από την Παναγία; :hmm: )

Πρώτον...η Παναγία δεν γιατρέυει μόνο στην Τήνο, και δευτερον όλοι οι αγίοι κάνουν θάυματα...

στατιστικά τα ίδια (θαύματα) γίνονται σε όλες απόλυτος τις θρησκείες.

αλλα άμα ασχοληθείς με κβαντική θα δεις πως είναι πιο περιπολοκα τα πράγματα από ότι φαντάζεσαι.

και πως η κβαντική δεν μπερδεύει τον θεό μέσα τις, αλλα πως ο μηχανισμός τις επιτρέπει την οποιαδήποτε πιθανότητα σε οποιαδήποτε κλίμακα και για το οποιοδήποτε πράγμα

Γίνονται απολύτως σε όλες τις θρησκείες φίλε dunkel επειδή ο Θεός είναι ΕΝΑΣ, αλλά σε κάθε θρησκεία έχει διαφορετικό όνομα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ενας κομμουνιστης δεν θα χρειαζοταν να μαθει τις ιδεες που υποτιθεται οτι πρεσβευει απο τον Καρλ Μαρξ και τα περι κοινωνικων στρωματων,διαλεκτικου υλισμου και θρησκειας.

Επισης δεν θα χρειαζοταν να μελεταμε τη φιλοσοφια πανω σε αυτα που ειπαν Αριστοτελης,Ντε Καρτ,Σπινοζα,Χιουμ,Καντ,Πλατωνας,Επικουρος,Λαϊμπνιτς.

κοίτα δεν ηπα να μην λέμε παραμυθια, είπα απλά πως επιτέλους πρέπει να σταματήσουμε να λέμε πως η κοκκινοσκουφίτσα υπήρχε, δεν είναι καλο και προκαλεί πολύ πόνο σε πολύ κόσμο.

όπως επίσης δεν ηπα πως το να μελετήσεις τον βίο παράδειγμα του marx είναι κακό, αλλα τον να τον ακολουθείς η να τον στηρίζεις δεν σε κατατάσσει λίγο στου κουμμουνιστές?

Και ο Χριστος δεν τα ειπε ολα αυτα πριν 2000 χρονια για να τα κανεις εσυ σημερα.

Ειπε αυτα που ειπε για να δωσει θαρρος στον σκλαβωμμενο τοτε λαο μεσα απο παραβολες κτλπ.

ανά bravo, αυτή είναι η χρήση του και εκεί να μείνει. οι καιροί αλλάξανε

αν μπορουσα να σου απαντησω στις αφοπλιστικα απλοϊκες και καυστικες συναμα ερωτησεις σου, πιθανον να ημουν ο πρωταγωνιστης στο "Man frοm Earth" ,αλλα δεν ειμαι..

καυστικές? παιδική λογική είναι.

άμα ο θεός είναι τόσο περίπλοκος τότε δεν είναι για τον άνθρωπο

Γίνονται απολύτως σε όλες τις θρησκείες φίλε dunkel επειδή ο Θεός είναι ΕΝΑΣ, αλλά σε κάθε θρησκεία έχει διαφορετικό όνομα...

επίσης είμαι πεπεισμένος πως τα ίδια θαύματα γινόντουσαν και στους κανίβαλους (που να σου θυμίσω η ανθρωπότητα πέρασε μεγάλες εποχές κανιβαλισμού)

btw αναρωτιέμαι οι άνθρωποι των σπηλαίων... τι απέγιναν μετά τον θάνατο τους?

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον...η Παναγία δεν γιατρέυει μόνο στην Τήνο, και δευτερον όλοι οι αγίοι κάνουν θάυματα...

Γίνονται απολύτως σε όλες τις θρησκείες φίλε dunkel επειδή ο Θεός είναι ΕΝΑΣ, αλλά σε κάθε θρησκεία έχει διαφορετικό όνομα...

Και πως αποφασίζει το ποιους θα θεραπεύσει ο θεός με τα θαύματά του; Ανάλογα με την πίστη του καθενός;

Μου θυμίζουν πολύ αυτή την εικόνα αυτά που λέτε:

2gt19ts.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το θεσω αλλιως.

Ας αποδειξετε οι αθεοι οτι δεν υπηρχε θεος

Ας αποδειξετε οι πιστοι στον Θεο οτι υπηρξε

και οι δυο με επιχειρηματα και αποδεικτικα στοιχεια.

Ακομη ουτε η επιστημη εχει αποδειξει οτι δεν υπηρχε,ουτε και οι πιστοι οτι υπηρχε.

Ο καθενας απλα λεει τα δικα του.

Γι αυτο λεγεεται πιστη και γι αυτο εχει ο καθενας δικαιωμα να νομιζει οτι θελει.

Αλλα μη κρινετε τους αλλους για τις επιλογες τους.

Οσοι θεωρειτε κακο να ειναι κανεις αθεος,απλα κοιταχτε αν ακομα εχετε αποδειξει την υπαρξη θεου.

Οσοι θεωρειτε οτι το να πιστευεις στον Θεο ειναι κακο,κοιταχτε αν οι επιστημονες το χουν αποδειξει ακομα.

Και οι δυο ειστε κακοι τοτε ,αφου θα δειτε οτι δεν ειναι τιποτα σιγουρο.

Πιστευετε λοιπον οτι θεωρειτε σωστο ο καθενας,αλλα μην φερεστε ρατσιστικα στην επιλογη των αλλων.

:banging:

Link to comment
Share on other sites

επίσης είμαι πολέμιος πως η έκφρασης του τύπου "δικαίωμα μου να πιστεύω σε οποιον θέλω" απαγορεύουν την μετωπική αμφισβήτηση από άλλους σε αυτό που πιστεύει... η ιστορία έδειξε πως αυτός ήταν από τους μεγαλύτερους λόγους που η ανθρωπότητα έκανε λάθη (όχι η θρησκεία αλλα το αναμφισβήτητο)

Εγω θα το θεσω αλλιως.

Ας αποδειξετε οι αθεοι οτι δεν υπηρχε θεος

Ας αποδειξετε οι πιστοι στον Θεο οτι υπηρξε

και οι δυο με επιχειρηματα και αποδεικτικα στοιχεια.

Ακομη ουτε η επιστημη εχει αποδειξει οτι δεν υπηρχε,ουτε και οι πιστοι οτι υπηρχε.

Ο καθενας απλα λεει τα δικα του.

Γι αυτο λεγεεται πιστη και γι αυτο εχει ο καθενας δικαιωμα να νομιζει οτι θελει.

Αλλα μη κρινετε τους αλλους για τις επιλογες τους.

Οσοι θεωρειτε κακο να ειναι κανεις αθεος,απλα κοιταχτε αν ακομα εχετε αποδειξει την υπαρξη θεου.

Οσοι θεωρειτε οτι το να πιστευεις στον Θεο ειναι κακο,κοιταχτε αν οι επιστημονες το χουν αποδειξει ακομα.

Και οι δυο ειστε κακοι τοτε ,αφου θα δειτε οτι δεν ειναι τιποτα σιγουρο.

Πιστευετε λοιπον οτι θεωρειτε σωστο ο καθενας,αλλα μην φερεστε ρατσιστικα στην επιλογη των αλλων.

:banging:

άμα προσβάλλεται κάποιος πως αμφισβητώ χωρίς να χρησιμοποιήσει το αναμφισβήτητο τότε μπορεί πολύ απλά να μην συμμετέχει σε αυτό το thread.

και γιατί να μην αμφισβητείται μια θρησκεία και να αμφισβητείται ο φασισμός για παράδειγμα?

btw κρίνω τις επιλογές και με το πως την στάση που έχουν σε σχέση με αυτές μπορώ μονο να κρίνω αυτόν που τις πήρε

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Aν το λες για μενα,εγραψα ολοκληρη εκθεση μεσα στο νημα για το οτι ο Χριστιανισμος ετσι οπως διδαχτηκε απο τον Χριστο εξεφραζε πολλες ελευθεριες για τον αθρωπο.

Μαλλον να ξερουμε να διαβαζουμε πρεπει...γιατι λεμε τα ιδια πραγματα.Οποτε θα συμφωνησω με οσα ειπες. :D

Πραγματικα ομως περιμενω να δω που ειπε ο Χριστος (Ο ΧΡΙΣΤΟΟΟΟΣ!!) να με τιματε(να τιμαμε τον ΧΡΙΣΤΟ!) σε ναους.

οχι βεβαια,ο καθενας εκφραζεται ελευθερα,απλα ειπα την γνωμη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια,ο καθενας εκφραζεται ελευθερα,απλα ειπα την γνωμη μου.

Σεβαστη η γνωμη σου,αλλα οχι επειδη ειμαστε "αθεοι" να λεμε οτι ο Χριστος δεν υποστηριζε την ελευθερια ετσι επειδη δεν τον γουσταρουμε.:fie:

Και παλι σεβαστη ομως.:T:

και γιατί να μην αμφισβητείται μια θρησκεία και να αμφισβητείται ο φασισμός για παράδειγμα?

και γιατι να μην αμφισβητεισαι εσυ που ακομα να αποδειξεις οτι δεν υπηρχε θεος.

Οχι οτι οι πιστοι το εχουν αποδειξει,αλλα γιατι να μην εισαι εσυ λαθος?

Ειναι θεμα πιστης και προσωπικης επιλογης.Μην θεωρεις δεδομενο οτι οποιος πιστευει ειναι ηληθιος η κατωτερος απο σενα.Αυτο ειναι εσχατος ρατσισμος.:rubik:

Link to comment
Share on other sites

τα διάβασες αυτά που σου παράθεσα? δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου.

και σκέψου πως είναι απλά ένα πολύ μικρό δείγμα

Τα διαβασα. Για αλλη μια φορα. Εσυ; Η απλα παραθετεις κατι μετα απο μια αναγνωση;

με μονη διαφορα είναι πως για παράδειγμα, άμα ήξερα πως άμα (διδάξω κάτι), στο όνομα μου θα σφαχτεί το μισό σύμπαν δεν θα το έκανα.

ξεχνάς πως ο χριστός ήξερε τα πάντα.

οποτε, ναι φταίει.

εγώ δεν ήξερα, το σύνταγμα δεν ήξερε.

αλλα και πάλι δεν μου απάντησες ο χριστός τι ρολο έπαιξε?

Δεν σφαχτηκε κανενας για τις διδαχες. Η αιματοχυσια εγινε στο ονομα του Χριστου, σαν δικαιολογια και μονο.

Θεωρια?Αν ψαχτεις λιγο με τη βιολογια,θα δεις οτι υπαρχουν τεκμηριωμενες απαντησεις στο θεμα "ζωη".

Επισης για να μη νομιζεις οτι ειναι απλες θερωριες,εχε στο νου σου οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε ,σε εργαστηρια μπορουν να δημιουργησουν ανθρωπους με βαση ενα DNA.Μπορουν να δημιουργησουν αλλον εναν Deacon,μετα ιδια χαρακτηριστικα του.

Ναι αλλα θελουν μια βαση (τον γενετικο μου κωδικα). Οταν και εφοσον μπορεσουν οι επιστημονες να δημιουργησουν απο το τιποτα ζωη, το ξανασυζηταμε σε νεα βαση.

κοίτα άμα εξαιρέσεις το πως άμα δεν ακολουθήσεις τον χριστό θα πας στην κόλαση, ναι όντως επέλεξε ότι θέλεις

edit: btw με ακριβώς την ίδια ευκολία μπορώ να σου πω πως δεν είσαι υποχρεωμένος να τρώς, άμα εξαιρέσουμε το πως άμα δεν φας θα πεθάνεις

Η Γραφες δεν μιλανε για κολαση και αιωνιο βασανισμο οταν ενας ανθρωπος πεθάνει. ΠΟΥΘΕΝΑ.

η θρησκεια για την οποια μιλαμε ειναι Τριαδικη. Πατερας-υιος και Αγιο Πνευμα,οχι μονοθεϊστηκη για να εννοουμε οτι ο Χριστος ειναι το ιδιο ατομο με τον "Θεο"

Ο Χριστιανισμος ειναι μονοθεϊστικος. Ο Θεος ειναι ενας και μοναδικος. Αλλο πραγμα ο Θεος, αλλο ο Υιος και αλλο το Αγιο Πνευμα.

ok τότε λέμε πως ο χριστιανισμός ισχύει και είναι αληθινός. δεν ακολουθείς τον χριστό... πεθαίνεις... που πας??? και άμα πας πάλι στον παράδεισο σε σχέση με τον βίο που έκανες, πια η διαφορα του να τον ακολουθήσεις η όχι?

Αν παρουμε σαν δεδομενο τον χριστιανισμο, αρα => η Αγιες Γραφες ισχυουν τοτε:

Περι θανατου: Γενεσις 3 κεφαλαιο, στοίχος 19 "Χωμα είσαι και στο χωμα θα επιστρέψεις", Εκκλησιαστης 9 κεφαλαιο στοίχος 5 "οι νεκροι δεν γνωριζουν τιποτα απολυτως, ούτε έχουν πια απολαβή, επειδή η ενθύμηση για αυτούς έχει ξεχαστεί". Συνεπως δεν "πας" πουθενα. Οπως δεν υπηρχες πριν γεννηθείς, δεν υπαρχεις και αφου πεθάνεις. Παυεις να υφιστασαι.

Απο την αλλη οποιος ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να κανει πράξη στην ζωη του τις διδαχες του Χριστου παλι συμφωνα με τις Γραφες παιρνεις σαν ανταμοιβη αιώνια ζωη.

(θελουν ΠΟΛΥ αναλυση τα θεματα αυτα και ειναι δυσκολο)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να γίνεται συζήτηση...δηλαδή τι;;; Οι άθεοι να κάνουν αυτούς πιστέυουν στον θεο και αυτούς αθεους, ή το αντίθετο...αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά...

άμα δεν βγάζει πουθενά για εσένα σημαίνει πως μάλλον δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχεις σε αυτό το thread γιατί a) η είσαι τόσο σίγουρος αυτά που πιστεύεις που δεν υπάρχει περίπτωση να αμφισβητηθούνε B) σείεται η γη της πιστης σου

και γιατι να μην αμφισβητεισαι εσυ που ακομα να αποδειξεις οτι δεν υπηρχε θεος.

Οχι οτι οι πιστοι το εχουν αποδειξει,αλλα γιατι να μην εισαι εσυ λαθος?

ποιος είπε πως είμαι αναμφισβητήτως? και με μεγάλη μου χαρά να αμφισβητηθώ, αλλιώς δεν θα συμμετείχα σε καμια περίπτωση σε αυτό το thread.

Ειναι θεμα πιστης και προσωπικης επιλογης.Μην θεωρεις δεδομενο οτι οποιος πιστευει ειναι ηληθιος η κατωτερος απο σενα.Αυτο ειναι εσχατος ρατσισμος.:rubik:

χαρακτήρισα κανέναν πως είναι χαζός η κάτι αντίστοιχο?

και το ξαναλέω, άμα πιστεύει πως είναι εξύβριση το να αμφισβητείται η πιστη του, έχει το ελεύθερο να μην συμμετέχει στο thread αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πάντως η θεωρία της εξέλιξης έχει αποδειχθεί γιαυτο κ είναιπλέον ευρέως αποδεκτή στην επιστημονική κοινότητα.(δεν εξηγεί το πώς ξεκίνησε η ζωή-αυτο είναι άλλη υπόθεση)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lmS2Au476os&feature=related]YouTube - The Power Of Prayer[/ame]

Έγινε επεξεργασία από darthtony
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.