Jump to content



Πίστη,θρησκεία,Θεός και όλα τα σχετικά


Recommended Posts

Εχεις ενα δικιο,δεν μπορω να πω.Απλα η ιδεα μου ειναι οτι υπηρξε σαν ανθρωπος απλος και εκανε ενα σπουδαιο φιλοσοφικο εργο.Τιποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερα.

Φυσικα και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος,ουτε μεσα απο την ιστορια,που τα λεει οπως θελει συνηθως.

Ενα αλυτο μυστηριο κατα καποιον τροπο θα μεινει...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kοιτα,θεωρω πως το να μετραμε στο χρονολογικο μας συστημα βασει Χριστου (προ/μετα Χριστου),δεν ειναι τυχαιο.Λαθη γινονται,αλλα για να υπαρχει το π.Χ/μ.Χ πιστευ δηλωνει οτι υπηρξε και μαλιστα ηταν πολυ σημαντικος.

Εγω τον θαυμαζω μπορω να πω,για τις ιδεες του,το φιλελευθερο πνευμα του και τη διδασκαλια που δεν εχει καμια σχεση με οτι διδασκει το σχολειο και η εκκλησια.

Δεν λεω οτι ηταν κανας υπερανθρωπος η γιος του Θεου,αλλα σιγουρα ηταν ενας σημαντικος φιλοσοφος της εποχης του.Πρωτοπορος σε πολλα θεματα.Ενας απλος ανθρωπος btw με κοτσια.

Ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον. :)

Οι αποψεις σιγουρα δυιστανται σε τετοια ζητηματα...

Μακαρι λαμβανοντας αυτο και μονο υποψην να μην παρεκτραπουμε.:sarcastic:

search about jesus 40 Year Gap

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ενα δικιο,δεν μπορω να πω.Απλα η ιδεα μου ειναι οτι υπηρξε σαν ανθρωπος απλος και εκανε ενα σπουδαιο φιλοσοφικο εργο.Τιποτε περισσοτερο τιποτε λιγοτερα.

Φυσικα και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος,ουτε μεσα απο την ιστορια,που τα λεει οπως θελει συνηθως.

Ενα αλυτο μυστηριο κατα καποιον τροπο θα μεινει...:)

ας δώσουμε λίγη τροφή για σκέψη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I2DQyZi-Qkc]YouTube - The God Who Wasn't There - History of the Gospels (Part 1)[/ame]

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

search about jesus 40 Year Gap

Ναι εχω δει και γι αυτο.

Κοιτα οπως προειπα,η ιστορια οχι μονο εχει ανακριβιες,αλλα παρουσιαζει τα πραγματα και οπως θελει.

Μαλλον αυτα τα χρονια ηταν και τα πιο ανθρωπινα του Χριστου και δεν τα αναφερουν,για να μην χαλασουν το ξεχωριστο,το θεϊκο και το αναμαρτητο στο προσωπο του.

Και επειδη ηταν ανθρωπος απλος οπως πιστευω,θα χε και αυτος τα μελανα του σημεια και ας μη το παραδεχεται η εκκλησια...

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη μια κουβεντα στο ΠΟΘ για τη θρησκεια,θεωρω καλο την υπαρξη ενος θεματος.

Πιστευω θα ειπωθουν πολλες ενδιαφεροντες αποψεις.

Θρησκεια και σχολεια?

Καλυτερα θα ηταν να διδασκεται θρησκολογια, ωστε τα παιδια να μαθουν ποιες κυριες θρησκιες υπάρχουν στον κοσμο. Ετσι, αν κατι τους κινήσει το ενδιαφέρον μπορουν να το ψαξουν περισσοτερο με δικη τους πρωτοβουλία

Βαφτισμα των παιδιων?

Ουδεποτε δεν καταγραφεται στην Αγια Γραφη (αν παρουμε αυτο το βιβλιο σαν βαση για το χριστιανικο βάφτισμα) βαφτισμα παιδιου. Ετσι μπορει να αντιληφθει κανεις οτι το βαφτισμα αποτελει ενσυνείδητη επιλογη ωριμου ατόμου και οχι κατι το τελετουργικο απλα.

Εκκλησια και Θρησκεια?

Αν παλι μιλαμε για χριστιανισμο, νομιζω οτι το και παλι η Γραφές δεν μιλανε πουθενα για επι χρημασι διδασκαλια αντιθετως την καταδικαζουν. Ο καθενας βγάζει τα συμπεράσμα τα του.

Θεος και πραγματικοτητα?

Δυσκολη παράμετρος και εδω υπεισέρχεται η έννοια της πίστης. Δεν μπορεί να αποδειχθει ευθέως οτι υπάρχει θεος αλλα μια ματια γυρω μας στο πως ειναι διαμορφωμενα και στις σχετικες θέσεις τους οι πλανητες πχ, μπορει καποιος να υποθέσει ασφαλως οτι καποιου ειδους διάνοια βρισκεται πισω απο αυτον το σχεδιασμο

Δηλώνω συνειδητοποιημενος χριστιανος για οποιον εχει απορία :yes2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι πως άμα λέγανε στα παιδάκια πως ο χριστιανισμός διαδόθηκε με τόνους αίματος και όχι απλά από στόμα σε στόμα, πως έγιναν τα top ιστορικά εγκλήματα κατά τις ανθρωπότητας με την χρήση τις εκκλησιας και αλλα πολύ όμορφα αντίστοιχα πράγματα και μετά παραθέτανε για παράδειγμα το βουδισμό, αύριο όλα τα παιδάκια θα γινόντουσαν βουδιστές.

κοινή λογική. ποτε δεν μου είπε κανεις στο σχόλιο "ωραίος ο χριστιανισμός επίσης ο hitler τέτοια score θανάτου ούτε στα όνειρα του δεν έβλεπε και btw ο βουδισμός το δεν σκότωσε κανέναν"

edit: btw άμα γουστάρετε ταμπέλα μόλις τώρα σας έφτιαξα μια για να ταμπελωσω τον εαυτό μου (δεν ξέρω καν άμα υπάρχει τέτοιος χαρακτηρισμός και που τον χρησιμοποιούν) ανθρωπιστής, πιστεύω στην αξια που έχει η ανθρώπινη ζωή και την ποιότητα της

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι πως άμα λέγανε στα παιδάκια πως ο χριστιανισμός διαδόθηκε με τόνους αίματος και όχι απλά από στόμα σε στόμα, πως έγιναν τα top ιστορικά εγκλήματα κατά τις ανθρωπότητας με την χρήση τις εκκλησιας και αλλα πολύ όμορφα αντίστοιχα πράγματα και μετά παραθέτανε για παράδειγμα το βουδισμό, αύριο όλα τα παιδάκια θα γινόντουσαν βουδιστές.

κοινή λογική. ποτε δεν μου είπε κανεις στο σχόλιο "ωραίος ο χριστιανισμός επίσης ο hitler τέτοια score θανάτου ούτε στα όνειρα του δεν έβλεπε και btw ο βουδισμός το δεν σκότωσε κανέναν"

edit: btw άμα γουστάρετε ταμπέλα μόλις τώρα σας έφτιαξα μια για να ταμπελωσω τον εαυτό μου (δεν ξέρω καν άμα υπάρχει τέτοιος χαρακτηρισμός και που τον χρησιμοποιούν) ανθρωπιστής, πιστεύω στην αξια που έχει η ανθρώπινη ζωή και την ποιότητα της

Ισως εχεις αυτην την ορθη κατα τα αλλα αποψη για τον χριστιανισμο που διδασκεται μεσω της εκκλησίας.

Τα Ευαγγέλια απεναντιας μιλάνε για καταδικη της αιματοχυσίας. Ο ιδιος ο Χριστος ειπε στον Πετρο, οταν ο τελευταιος επιτεθηκε σε εναν Ρωμαιο, να βαλει το σπαθι του στην θηκη του, γιατι οποιος σκοτωνει με σπαθι θα πεθανει απο σπαθι.

Ας μην μπερδευουμε το τι σημαινει Χριστιανος (αυτος που παραδειγματιζεται απο τον Χριστο) με τις διαφορες "Χριστιανικες" εκκλησιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας μην μπερδευουμε το τι σημαινει Χριστιανος (αυτος που παραδειγματιζεται απο τον Χριστο) με τις διαφορες "Χριστιανικες" εκκλησιες.

+1000 ακριβως αυτο.

Εγω θεωρω τον εαυτο μου Χριστιανο βασει της συμπεριφορας μου προς τον συνανθρωπο και του τροπου που βλεπω πολλα πραγματα.Οχι οτι λατρευω καποιον,ουτε πιστευω στον Θεο,ουτε προσκυναω,ουτε προσευχομαι,ουτε πηγαινω εκκλησια.

Χριστιανος ειμαι,γιατι πχ θα σεβαστω τον συνανθρωπο μου,γιατι θα μοιραστω κατι με οποιον το χρειαστει.Και πολυ καλυτερος ειμαι απο αυτους που δεν ειναι μαλλιαδες (ω ναι,οποιος ειναι περιεργος εμφανισιακα ειναι απειλη για την θρησκεια) που πανε στην εκκλησια και νομιζουν οτι ο θεος τους σχωρα και οτι ειναι καλοι ανθρωποι,αλλα στον δρομο θα βρισουν τον αλλον,θα κοιταξουν το συμφερον τους κτλπ.

Χριστιανισμος ειναι τροπος ζωης πιστευω και ο Χριστος ειναι απλα το ατομο που τον διδαξε,δεν ειναι ενα προσωπο που πρεπει να το τιμαμε φιλωντας μια εικονα ή κανοντας προσευχες στα πατωματα πρωι-βραδυ.Ειναι ενας ανθρωπος με σπουδαιο κοινωνικο εργο.

Η εκκλησια απεχουν πολυυυυυ απο τον Χριστιανισμο.Παααρα πολυ!Η ασυνεπεια πιστης και χριστιανικου τροπου ζωης απο τους εκπροσωπους της εξαλλου το δηλωνει απο μονη της.:giveup:

Link to comment
Share on other sites

φίλε Hydra δεν ξέρω αν έχεις γράψει ιστορία ... αν δεν έχεις γράψει ιστορία πήγαινε κεφ 1 στο 5 (Η Εικονομαχία) και διάβασε εκεί πού λέει ανεικονικές αντιλήψεις (είναι με πατημένα γράμματα) να δεις γιατί έγινε η εικονομαχία ... και είναι και καρασοσαρα (έπεσε σήμερα σε εμένα) :happy:

Link to comment
Share on other sites

Η ασυνεπεια πιστης και χριστιανικου τροπου ζωης απο τους εκπροσωπους της εξαλλου το δηλωνει απο μονη της.:giveup:

επειδή δεν έχω το χρόνο να κάνω quote όλα τα αποσπάσματα από τα προηγούμενα posts είπα να τσιμπήσω αυτό για αρχή και βλέπουμε.

Μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα για να τεκμηριώσεις αυτό που λες ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φαινομενο οπου οι ιερεις κλεβουν απο παγκαρια.

Σκανδαλα οπως του Βατοπεδιου.

Πιωμενοι παπαδες.

Παπαδες εκμεταλευτες(στο χωριο μου πχ εστελνε με τα παιδακια φακελακι στο σπιτι των κατοικων και ζητουσε λευτα για την εκκλησια για να κανει εργα.Τελικα μαθευτηκε οτι τα μισα ηταν για εργα και τα αλλα μισα για το αγροτικο)

Λευτα που δεν φτανουν ποτε στην εκκλησια απο δωρεες και τα τρωνε οι μεσαζοντες της θρησκευτικης ηγεσιας.

Ιερεις με μεγαλη γλωσσα

Εχω πετυχει σε ιερεις μερικα απο αυτα αρκετες φορες,πραγματικα.

Ολα αυτα και αλλα πολλα δινουν κινητρο σε σενα η σε μενα να "σιχαθουμε" την εκκλησια.

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις αυτην την ορθη κατα τα αλλα αποψη για τον χριστιανισμο που διδασκεται μεσω της εκκλησίας.

Τα Ευαγγέλια απεναντιας μιλάνε για καταδικη της αιματοχυσίας. Ο ιδιος ο Χριστος ειπε στον Πετρο, οταν ο τελευταιος επιτεθηκε σε εναν Ρωμαιο, να βαλει το σπαθι του στην θηκη του, γιατι οποιος σκοτωνει με σπαθι θα πεθανει απο σπαθι.

Ας μην μπερδευουμε το τι σημαινει Χριστιανος (αυτος που παραδειγματιζεται απο τον Χριστο) με τις διαφορες "Χριστιανικες" εκκλησιες.

είμαι κάθετα αντίθετος στην οπτική γωνια σου (<-- αυτό το είπα απλά για να όξινο το τι θα πω πιο μετά :hehe:)

σοβαρά τώρα, έχω μια αρκετά διαφορετική οπτική γωνια από την δικη σου, δεν βλέπω το δέντρο αλλα το δασος.

πολύ απλά ότι μα ότι και να πω, άμα βρεθεί κόσμος να το υποστηρίξει θανατικά, σε βάθος χρόνου θα περάσουν έξυπνα θανατικά μυαλά που αυτά που ηπα όσο και να μην στέκανε θα τα κόψουν και ράψουν ώσπου να μην μπορούν να αμφισβητηθούν (βλέπε το σχίσμα των εκκλησιών σαν ένα πολύ πολύ μικρό παράδειγμα).

δεν θέλει αποδεικτικά στοιχεια, χρόνο θέλει. (μην ξεχνάς πως ο che guevara ήταν ρατσιστής. πέρασε ο καιρός, άλλαξαν τα πράγματα και αυτό ξεχάστηκε)

επίσης σκέψου πως κάτι το οποιο κατασκευάστηκε εξαρχής και χρησιμοποιήθηκε για αιώνες με πρώτο σκοπό τον έλεγχο της μάζας, μπορεί όσο όμορφα και να το τυλίξεις να σταματήσει να εκπροσωπεί αυτήν την λειτουργία?

----

επίσης αυτό που βλέπω είναι, πως κόσμος σκοτωνότανε και σκοτώνεται, πως η θρησκεία έχει κάνει περισσότερο κακό παρα καλο και πως δεν δόθηκε ποτε η ευκαιρία στις dominate θρησκείες να τις αμφισβητήσει και όταν αφέθηκε ο κόσμος να τις αμφισβητήσει, ριζώθηκε πολύ βαθιά στην ιστορία.

αλλα η θρησκεία δεν είναι η αρρώστια αλλα η ένδειξη πως όπως ήμασταν πριν 1000000 χρονια έτσι ακριβώς μείναμε, χρειαζόμαστε κάποιον να μας τρομάζει για να σεβαστούμε τον διπλανό μας και τον εαυτό μας

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Hydra

θα σου απαντήαω με μια ερώτηση. γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι την ίδια στιγμή που εσύ δεν δέχεσαι να μπεις στο τσυοβάλι που ανήκουν οι ομοιοι σου (και πολύ καλα κανεις) όπως λες παραπάνω :

Και πολυ καλυτερος ειμαι απο αυτους που δεν ειναι μαλλιαδες (ω ναι,οποιος ειναι περιεργος εμφανισιακα ειναι απειλη για την θρησκεια)

Μου ανέφερες 2-3 γενικολογίες αλλά εγώ μπορώ να σου δώσω χιλιάδες απτά παραδείγματα είτε ιερέων είτε μοναχών που θα καταρρίψουν τους δήθεν ισχυρισμούς σου εν ριπή οφθαλμού.

Προσπαθώ να σου εξηγήσω όπως κατάλαβες ότι το να γενικεύεις δεν σε οδηγεί σε σωστά συμπεράσματα.

Παντού υπάρχουν οι κακές περιπτώσεις, και όταν λέμε παντού εννοούμε παντού. Αλλά είναι δυνατόν να κατηγορήσουμε πχ ολόκληρο τον ιατρικό κλάδο επειδή 3-4 τα παίρνουν ή κάποιος ξέχασε το νυστέρι μέσα στην καρδία του ασθενούς;

Και όσον αφορά το Βατοπέδι μιας και το ανέφερες, μπορεί όντως να παίχτηκαν πολλά λεφτά (ας μην αναλύσουμε τους λογους) αλλά οι μοναχοί που ζουν εκεί πέρα τρώνε παξιμαδάκι και όχι σολωμούς και χαβιάρι ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο,πραγματικα δεν ειχα σκοπω να τους βαλω ολους στο ιδιο τσουβαλι,ετσι φανηκε ομως με βαση αυτα που ειπα.

Επρεπε να το χα πει αλλιως.

Η ασυνεπεια πιστης και χριστιανικου τροπου ζωης μερικων απο τους εκπροσωπους της εξαλλου το δηλωνει απο μονη της.

συμφωνω με οσα ειπες.:T:

Link to comment
Share on other sites

και πάλι είσαι φάουλ γιατί Η ασυνεπεια πιστης και χριστιανικου τροπου ζωης μερικων απο τους εκπροσωπους της δεν δηλώνει τίποτα απολύτως για το σύνολο. ;)

διαφωνώ κάθετα στην έκφραση "μερικοί", δεν χρειάζονται όλοι για να τα κάνουν σαν τα μούτρα τους.

όπως έχει αποδείξει την ιστορία την κάνανε σκ@τ@ μερικοί, όχι πολλοί.

αυτοί οι μερικοί είναι το όλο ζουμί τις υπόθεσις και ειδικά όταν είναι σε τόσο ευαίσθητα θέματα.

και όταν αυτοί οι μερικοί φτιάχνουν κάτι το οποιο κάνει κακό τότε όλοι οι ακόλουθοι τους αυτόν τον σκοπό εξυπηρετούν... φράγκα και εξουσία, έμμεσα η άμεσα την κάνουν την δουλειά τους έστω και άμα δεν το ξέρουν

θύμισε μου ποτε σε δίδαξε κάποια θρησκεία τον σεβασμό του συνανθρώπου χωρίς καμια ανταμοιβή και χωρίς κανένα λόγο?

αλλα θα σου θυμίσω πως ακόμα η θρησκεία θεωρεί σοβαρή αμαρτία το να αμφισβητούν μπροστά σου τον χριστιανισμό και να μην τον υπερασπίζεσαι, δεν σε θέλουν ανεξάρτητο ευσυνείδητο πολίτη χωρίς αυτούς

γιατί το κανε τον καλο και ριχτό στο γιαλό δεν πιάνει γιατί η εκκλησια σου δίνει και έναν αστερίσκο που λέει "και θα πας στον παράδεισο"

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

άρα λοιπόν, όλοι εσείς οι μαλλιάδες, metalάδες κλπ, είστε ανώμαλοι, ναρκομανείς και τα συναφή. και δεν με νοιάζει τι λες για τον εαυτό σου αλλά έχω υπόψην μου μερικούς τέτοιους που μπορεί να μην τους ξέρεις.

Σου φαίνεται λογικό το παραπάνω;

Και στην τελική γιατί δεν πας αντίστροφα; Ξέρεις πόσοι ειναι αυτοί που με τη ζωή τους και τις πράξεις τους αποτελούν λαμπρά παραδείγματα; Εκατονταπλάσσιοι (και λίγα λέω ) από αυτούς που αναφέρεις. Δεν νομίζω πως γκρεμίστηκε ποτέ κανένα οικοδόμημα επειδή ράγισε ο σοβάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άρα λοιπόν, όλοι εσείς οι μαλλιάδες, metalάδες κλπ, είστε ανώμαλοι, ναρκομανείς και τα συναφή. και δεν με νοιάζει τι λες για τον εαυτό σου αλλά έχω υπόψην μου μερικούς τέτοιους που μπορεί να μην τους ξέρεις.

Σου φαίνεται λογικό το παραπάνω;

Και στην τελική γιατί δεν πας αντίστροφα; Ξέρεις πόσοι ειναι αυτοί που με τη ζωή τους και τις πράξεις τους αποτελούν λαμπρά παραδείγματα; Εκατονταπλάσσιοι (και λίγα λέω ) από αυτούς που αναφέρεις. Δεν νομίζω πως γκρεμίστηκε ποτέ κανένα οικοδόμημα επειδή ράγισε ο σοβάς.

και εδώ θα διαφωνήσω. γιατί χάνεις το δασος, το οποιο δασος είναι η πρωταρχικός λόγος ύπαρξης.

ο πρωταρχικός λόγος ύπαρξης δεν είναι τα ναρκωτικά και η ανωμαλία... αλλα η μουσική και η διαφορετικότητα, κάτι που ακόμα και σήμερα υπηρέτη πιστα ο μαλλιάς και ο "μεταλας"

και όπως δεν παρατήρησες, η αναφορά μου στον χριστιανισμό ήταν ως πρώτος λόγος ύπαρξης του, ο οποιος όπως το ανέφερα είναι η εξουσία και το χρήμα που την παρέχει

Έγινε επεξεργασία από dunkel_Stern
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.