Jump to content



Πλαίσιο... άντε να δούμε


dunkel_Stern

Recommended Posts

Tιμο νομιζω οτι γινεσαι λιγο υπερβολικος.

Δεν δικαιουσαι ουτε καινουρια αλλα ουτε σφραγισμενη καρτα γραφικων.

Τυπικα, και εμφανως χρησιμοποιημενη/επισκευασμενη 295 αμα σου δωσουν ειναι οκ.

Τωρα επειδη για την 470 τιθεται θεμα επιδοσεων υπο ορισμενες συνθηκες

παζαρεψε το μηπως βρουν 295 απο αλλο καταστημα (εγω παντως θα προτιμουσα τη φρεσκια πιτσιρικα)

αλλα για gtx 480 κοιτα μηπως σου εκοβαν πιστωση την 295 και πληρωνες καποια χρηματικη διαφορα

για μια η αλλη δεν μου φαινεται δικαιο.

αυτο ακριβως του ειπα και εγω στο msn αλλα επειμενει οτι η αναλογη με τη 295 ειναι η 480 . Οπως και να εχει παντως ειναι αναλογα και σε τι υπαλληλο θα πεσεις στο πλαισιο και αναλογα τις ορεξης του εμενα για να μου αλλαξουν ενα τροφοδοτικο το βραδυ ενας μου λεει φερε και υπολοιπα καλωδια να σου κοψω πιστωτικο και παω την επομενη και ο αλλος ελλεγε οτι θα πρεπει να περιμενω ενα μηνα που θα εχουν παραλαβη ιδιο τροφοδοτικο με το δικο μου και τελικα μετα απο αρκετη φασαρια μου δωσαν ενα corsair 1000

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

λοιπόν, σήμερα μου φέρανε μια 295 pny,

αν και το αυτοκόλλητο στην ζελατίνα δεν μου φάνηκε σπασμένο, για κάποιο ανεξήγητο λόγο κολλήσανε και ένα δεύτερο από πάνω.

any way, μόλις την κουμπώσω όταν πάω σπίτι και δουλέψει τότε θα πω όλα καλά.

Παντως και η 470 ειναι "σωστη" αλλαγη.

http://www.hexus.net/content/item.php?item=24024&page=12

http://www.guruht.com/2010/05/gigabyte-hd-5870-soc-vs-gtx-480-vs-gtx.html

όπως στο folding για παράδειγμα η 470 είναι αρκετά κατώτερη από την 295... είναι το τι χρήση κανεις της κάρτας.

any way αφού πήρα 295 είμαι ok, το θέμα είναι να δουλεύει και όλας

Tιμο νομιζω οτι γινεσαι λιγο υπερβολικος.

Δεν δικαιουσαι ουτε καινουρια αλλα ουτε σφραγισμενη καρτα γραφικων.

Τυπικα, και εμφανως χρησιμοποιημενη/επισκευασμενη 295 αμα σου δωσουν ειναι οκ.

Τωρα επειδη για την 470 τιθεται θεμα επιδοσεων υπο ορισμενες συνθηκες

παζαρεψε το μηπως βρουν 295 απο αλλο καταστημα (εγω παντως θα προτιμουσα τη φρεσκια πιτσιρικα)

αλλα για gtx 480 κοιτα μηπως σου εκοβαν πιστωση την 295 και πληρωνες καποια χρηματικη διαφορα

για μια η αλλη δεν μου φαινεται δικαιο.

επισκευασμένη θα δεχτώ μονο την ίδια, από δεύτερο χέρι προτιμάω να μου κόψουν το χέρι.

δεν ξέρω τι χρήση την έκανε ο άλλος, δεν ξέρω γιατί την επέστρεψε οποτε δεν την θέλω

και δεν ήθελα 480, απλά έλεγα άμα είναι να μην δοθεί 295, δεν περνώ την 470 ούτε ATi.

όπως επίσης δεν κατάλαβα, άμα σου καεί κάτι, τι στο πηγάδι κατούρησες και δίνετε το δικαίωμα το να σου πασάρουν ότι σαβούρα έχουν?

έτσι το βλέπω εγώ τώρα, άλλος μπορεί να το δει "και σε δίχτυ με πατάτες να μου την φέρουν, άμα δουλεύει δεν με νοιάζει"

όπως είμαι αντίθετος με την λογική το να σου φέρουν άλλη μάρκα κάρτας με την δικαιολογία πως είναι ίδιες..

...άμα είναι ίδιες τότε γιατί τις έχεις μέχρι και 100E διαφορα στην τιμή?

και πάλι το λέω επειδή το βλέπω εγώ έτσι

any way αυτάαααα

και όπως είπα πριν, δεν προτρέχω. εμενα η δουλειά μου έγινε (αν και ειλικρινά δεν το περίμενα) οποτε είμαι ok

συνεχεια στο θέμα θα δοθεί μονο άμα δεν δουλεύει (τότε θα πηδηχτώ από το παράθυρο)

edit:

η 295 που είχα είχε HDMI θήρα..

...αυτή δεν έχει...

...να την πάω τώρα πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς σφραγισμένη δικαιούσαι αν αυτή που επέστρεψες ήταν σφραγισμένη :) (ή άντε το πολύ DOA, μερικών ημερών κλπ)

Κατά δεύτερον ως προς το τι μοντέλο δικαιούσαι, αυτό δεν είναι πολύ ξεκάθαρο. Στην Dell αν είχες πληρώσει για την *τότε* καλύτερη κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή και πρέπει να σου αλλάξουν το σύστημα λόγο αδύνατης επισκευής, η Dell σου δίνει πάλι την καλύτερη κάρτα ή επεξεργαστή για την τρέχουσα χρονική στιγμή.

Αλλά δεν το κάνουν όλοι έτσι, σε γενικές γραμμές ο νόμος είναι "equal or better performance".

Link to comment
Share on other sites

Στήνω υπολογιστή ενός συγγενή με δίσκο WD Green 640gb. Ο δίσκος δεν δούλευε από τη πρώτη στιγμή, ενώ τον αναγνώριζε το bios αντίθετα κατά την εγκατάσταση πετούσε σφάλμα και κολλούσε το σύστημα. Τον πάει στη Μαγούλα τον ελέγχουν και του λένε ότι του έκαναν format και του λένε ότι τώρα είναι εντάξει. Δοκιμάζω πάλι, τπτ ούτε φορματ δεν είχαν κάνει, μπαρούφες του είπαν. Τον ξαναπάει πίσω και του λένε καθίστε να δοκιμάσουμε να περάσουμε λειτουργικό, περνάει πόση ώρα και του λένε ότι όντως δεν δουλευεί. Ο τεχνικός (ο εξπερ :dots:) τον κουνάει μπροστά του και του λέει "ωχ κάτι τρίζει μέσα, τον χαλάσατε εσείς". Ο δίσκος άθικτος, κανένα σημάδι χτυπήματος - γδασίρματος.

Τα παίρνει ο θείος μου, φωνάζουν τον υπέυθυνο του καταστήματος και με τα πολλά τον αλλάζουν με ίδιο. Του είχα πει να πάρει τα λεφτα πίσω και να πάρει έναν άλλον δίσκο άλλης σειράς και του είπαν μα-μου-σου-του είναι μεγάλη διαδικασία και τέτοια. Το λένε και οι ίδιοι ότι μέσα σε 20 ημέρες απο την αγορά μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω αλλά @@.

Τελικά δούλεψε ό δίσκος σήμερα, διαφορετικά θα γινόταν του βιετναμ εκεί μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς σφραγισμένη δικαιούσαι αν αυτή που επέστρεψες ήταν σφραγισμένη :) (ή άντε το πολύ DOA, μερικών ημερών κλπ)

που λέει κάτι τέτοιο?

και επαναλαμβάνω, όπως δεν θέλω να φορέσω ξένο σώβρακο γιατί το δικό μου ήταν μάπα, έτσι δεν θέλω να κουμπώσω κάρτα επειδή η δικια μου ήταν μάπα.

αλλιώς θα έπαιρνα stock house έτσι απλά.

είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω?

δηλαδή επειδή υπάρχουν κάτι τυπάκια που καίνε τις κάρτες τους με το τσουβάλι, πρέπει να υπάρχει αντίστοιχη συμπεριφορά με όλους?

Κατά δεύτερον ως προς το τι μοντέλο δικαιούσαι, αυτό δεν είναι πολύ ξεκάθαρο. Στην Dell αν είχες πληρώσει για την *τότε* καλύτερη κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή και πρέπει να σου αλλάξουν το σύστημα λόγο αδύνατης επισκευής, η Dell σου δίνει πάλι την καλύτερη κάρτα ή επεξεργαστή για την τρέχουσα χρονική στιγμή.

Αλλά δεν το κάνουν όλοι έτσι, σε γενικές γραμμές ο νόμος είναι "equal or better performance".

είπε κανεις το αντίθετο?

αλλα δεν είναι performance αλλα spects

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Παίρνεις την 295 της ΧΨΥ εταιρείας. Όταν σου χαλάσει και είσαι μέσα στην εγγύηση, δεν πρέπει να στην αντικαταστήσουν με ανάλογη της ΙΔΙΑΣ εταιρείας? Η εγγύηση ουσιαστικά δεν έχει τις ρίζες της στον κατασκευαστή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, η εγγύηση είναι του πλαίσιο και όχι του κατασκευαστή σε κάποιες περιπτώσεις.

Όταν γίνεται αντικατάσταση σου κόβουν καινούρια απόδειξη πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, η εγγύηση είναι του πλαίσιο και όχι του κατασκευαστή σε κάποιες περιπτώσεις.

Όταν γίνεται αντικατάσταση σου κόβουν καινούρια απόδειξη πάντως.

καπως ετσι για αυτο και αναφερει 2 χρονια εγγυηση πλαισιου

Link to comment
Share on other sites

που λέει κάτι τέτοιο?

και επαναλαμβάνω, όπως δεν θέλω να φορέσω ξένο σώβρακο γιατί το δικό μου ήταν μάπα, έτσι δεν θέλω να κουμπώσω κάρτα επειδή η δικια μου ήταν μάπα.

αλλιώς θα έπαιρνα stock house έτσι απλά.

είναι τόσο παράλογο αυτό που λέω?

Τώρα μιλάμε για δικαιώματα ή για το τι γουστάρουμε; Και γω γουστάρω ένα τοπικό μασάζ από ανατολίτισσα χορεύτρια κάθε φορά που καίγεται ένα DIMMάκι μου, αλλά δυστυχώς πάλι DIMMάκι μου δίνουν.

Επιστρέφεις μια χαλασμένη μεταχειρισμένη κάρτα και δικαιούσαι μια κάρτα ιδίων χαρακτηριστικών που να δουλεύει.

Αν στο προϊόν παίζει ρόλο και η εμφάνιση (οθόνη, κουτί κλπ) τότε πρέπει να είναι και σε αντίστοιχα καλή κατάσταση εμφανισιακά. Από κει και πέρα το τι θέλεις και το τι δεν θέλεις, κράτα τα για το γράμμα στον Santa Claus :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες στο θέμα μας, έγω είχα μια Palit 295(αγοράστηκε απο πλαίσιο τον Αύγουστο του 2009).

Η κάρτα πάνω στο 9μηνο(τον Μάη 2010) παρέδωσε πνεύμα.

Πολύ απλά,την πήγα στο service του ΠΛΑΙΣΙΟΥ,την κοιτάξανε μέσα σε 2 ημέρες και μου είπαν ότι όντως υπήρχε πρόβλημα με την κάρτα.

Η κάρτα μου ήτανε σε έλλειψη και δεν υπήρχε καινούρια-σφραγισμένη σε κανένα κατάστημα(καρτα οποιασδήποτε μάρκας αλλά 295).

Εννοείται ότι τους ανέφερα οτι η αλλάγη θα γίνει μόνο με καινούρια και σφραγισμένη κάρτα.

Μου προτείναν να την αντικαταστήσουν με 5870,αρνήθηκα(λόγο κατωτέρων επιδόσεων κάρτας) και αντιπρότεινα να την αντικαταστήσουν με 5970 και όπως είναι φυσικό μου το αρνήθηκαν και αυτοί με την σειρά τους.(λογικό, κάρτα καλύτερων επιδόσεων και +200γιουργια παραπάνω τοτε).

Αφού δεν συμφωνήσαμε στα παραπάνω,ζήτησα να μου κόψουν πιστωτικό στην τιμή αγοράς της 295 (σχεδόν 500 γιουργια παρα κάτι).Εκείνη την στιγμή ήρθε ο υπεύθυνος, του service μάλλον, και μου είπε ότι θα μου βρεί σε 3-4 ημέρες 295.Του απάντησα οτι αν δεν είναι new and boxed δεν υπάρχει περίπτωση να την παραλάβω.

Όντως μετα απο 4 ημέρες με καλέσανε,πήγα,είδα ότι η 295 που φέρανε είναι μεταχείρω και φυσικά δεν την παρέλαβα όπως και συμφωνήσαμε.

Ζήτησα ξανά πιστωτικό,μού είπανε πως δεν γίνεται να μου κόψουν πιστωτικό.

Ζήτησα την 480 (που ήτανε σε ελειψη εκείνη την περίοδο) και συμφωνήσανε τελικά.

Μετά απο αναμονή 8 ημερών παρελάβα την 480(PALIT GTX 480 NEW&BOXED).

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα αρχιζουν και ζοριζουν μου φαινεται.Φαντασου αν κανει αυτα το πλαισιο τι θα κανουν τα μικροτερα μαγαζια με πολυ χαμηλοτερο budget.Τελος καλο ολα καλα παντως.Αντε και μεγια!!!

Link to comment
Share on other sites

Για σκεφτείτε λίγο πιο πολύ οι πιο έμπειροι με τα RMA γιατί να δίνουν ανοικτά προιόντα...

Όταν έπαιρνες ένα κλειστό προιόν από το service, είχες το διακίωμα να το έκανες επιστροφή και να ζητούσες πιστωτικό..Τώρα λοιπόν με το ανοικτό προιόν θα μπορείς να το κάνεις αυτό ; Προφανώς όχι γιατί δεν θα το δεχτούν πίσω .

Φίλος μου είχε πάει μια P5E πίσω με τα παρελκόμενα, full συσκευασία και του επέστρεψαν μια P5E μέσα σε κουτί από το stock, χωρίς παρελκόμενα παρά μόνο το backplate...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει να σου δωσουν καρτα ιδια με ιδιες δυνατοτητες επισκευασμενη η καινουργια.Οχι μεταχειρισμενη.Αυτο ειναι το μονο θεωρητικα λογικο.Επειδη ομως επισκευες δεν γινονται και απο ενα χρονικο διαστημα και μετα τα μοντελα αλλαζουν αρχιζουν τα "προβληματα" και εκει ο καθενας συμφωνα με την δικια του λογικη θελει τα δικα του.Γενικα το πλαισιο εξυπηρετει παντως και αυτο ειναι κατι που εχω διαπιστωσει προσωπικα απο μενα και τους γνωστους μου.Ισως ομως να συμβαινει μονο σε "'μας".

Καλοδουλευτη.

Αν δεν εχει HDMI και το χρειαζεσαι να την πας πισω,να τους πεις την ιστορια και να ζητησεις ευγενικα μια ΡΗΜΑΔΟκαρτα οπως τη δικια σου η μια καλυτερη σε ΟΛΟΥΣ του τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρε μια 5870, να τελειωνει το παραμυθι...Η 5870 στο crysis κοβει φετες την 295...ασε τα frames και τα bench....seb speaking!

Θα εχεις μια καρτα, καλυτερη (μονοπυρινη) + 130 watt κατω + cool...

Αλλιως παρε το volcano 480 (οχι απο πλευρα επιδοσεων)

ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 295 ΞΑΝΑ...

Σου εκατσε rma και πας να το ΠΕΤΑΞΕΙΣ!!!!

Απαιτησε 5870 2gb MATRIX. (πετα το παραμυθι οτι εχουν ιδια μνημη σε ποσοτητα με την 295)

Μακρια απο 295....το 2009 αξιζε με χιλια, αλλα τωρα εχουν βγει ΝΕΑ ΚΟΥΜΠΟΥΡΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.