Jump to content



Πλαίσιο... άντε να δούμε


dunkel_Stern

Recommended Posts

την παρασκευή που μας πέρασε, η 295 παρέδωσε πνεύμα (καιρό τώρα δεν την πάλευε ιδιαιτερα).

το σάββατο την πήγα πρωί πρωί (10:00) στο πλαίσιο για rma και ρωτάω τι που ποτε θα έχω απάντηση και μου λέει η υπάλληλος "το μεσημέρι".

το μεσημέρι περνώ τηλ και μου λένε "ok, όντως είναι dead η κάρτα, δευτερα-τρίτη θα έχουμε μια 295", λέω ok και περιμένω τηλ.

...σήμερα μου έρχεται μήνυμα πως η κάρτα είναι έτοιμη. πάω στο πλαίσιο με το χαρτί και ο τεχνικός μου αραδιάζει μια κακήν κακός τυλιγμένη σε μια σακούλα του πλαισίου μια 470!

του λέω, ευγενικά, "φιλε, a) αυτή δεν είναι 295 όπως μου είπατε στο τηλ και B) αυτή είναι κατώτερη από την 295 g) και γιατί είναι σε τέτοια κατάσταση?"

και μου λέει, δεν είχαμε 295 και αυτή είναι πιο καινούργια (ακούς εκεί δικαιολογία).. (βεβαια μετά όταν του έδειξα τα Benchs και διαφορα specs παραδέχτηκε πως είναι κατώτερη), επίσης μου πρόσθεσε πως το κουτί τις χρησιμοποιήθηκε για να σταλθεί η 295 στην μαμά εταιρία (άσχετος που ήταν η 295 πεταμένη λίγο πιο πίσω στον πάγκο) και φυσικά δεν είχε κάτι να απαντήσει στο "γιατί είναι σπασμένο το αυτοκόλλητο τις συσκευασίας της κάρτα" αλλα any way....

...αφού το ξεκαθαρίσαμε πως αυτήν την κάρτα δεν παίζει να την πάρω (ως εδώ καλά) πάει και το λέει στους άλλους τεχνικούς για να βρούν λύση και εκεί είναι που μου φτιάξανε την μέρα.

ενώ τους έχω πει πως το μηχανάκι είναι επαγγελματικό μου γυρνάει ο άλλος τεχνικός και μου λέει "άμα δεν θέλεις αυτήν τότε θα περιμένεις ούτε και εγώ δεν ξέρω μέχρι ποτε.. ok?!" με ύφος λες και "Η θα πάρεις αυτήν η τίποτα".

ok του λέω, αλλα τι ακριβώς να περιμένω? και η απάντηση ήταν "μια 295 από την εταιρία ("παλιτ" by the way)".

όταν του ξαναείπα πως ρε φιλε, δεν μπορώ να περιμένω τόσο καιρό μου συνέχισε με το ίδιο ύφος "από τεταρτη θα δούμε άμα θα έχουμε απάντηση e.t.c."

το παράπονο μου είναι πως a) θα μπορούσαν να μου δώσουν μια 480 B) άμα ήμουν άσχετος δηλαδή θα μου πάσαραν χειρότερη gpu και μεταχειρισμένη με πολύ φτηνές δικαιολογίες.

(επίσης δεν με ενδιαφέρει και τόσο το ύφος γιατί μπορεί και να μου φάνηκε αλλα και γενικά δεν με εδιαφέρει το τι ύφος έχει ένας υπάλληλος, κάνει την δουλειά του)

any way, το θέμα το άνοιξα γιατί έχω μια διαίσθηση πως δεν θα έχει καθόλου καλή εξέλιξη το θέμα:mamba:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

απο προσωπικη εμπειρια εχω διαπιστωσει οτι στο πλαισιο εργαζονται ασχετοι με το αθλημα τεχνικοι.ειναι αναλογως που θα πεσεις,στον εκαστοτε διευθυντη καταστηματος πλαισιου.παντως σε θεμα after sales ειναι το καλυτερο ελληνικο καταστημα σε μια χωρα που θυμιζει ουγκαντα να μην ξεχνιομαστε.η μονη λυση για μενα ειναι να σου δωσουν νεα gtx 295 η gtx 480.εγω ειχα παει dual pcb gtx 295 χαλασμενη και μου εδωσαν new single pcb gtx 295

Link to comment
Share on other sites

Ζητα να μιλησεις στον υπευθυνο του καταστηματος, κανε παραπονα για την συμπεριφορα και αν δεν δεις φως ΙΝΚΑ

Αυτό, μίλα με τον υπεύθυνο και την επόμενη μέρα θα σου έχουν φέρει καινούρια 295.

Το λάθος του πλαίσιο είναι πως δεν έχουν ένα ξεχωριστό τμήμα για αυτά τα ζητήματα αλλά τα χειρίζεται το service...

Link to comment
Share on other sites

θα πάρω αύριο τηλ να δω τι γίνετε, αλλιώς άμα τεταρτη δεν βγάλω άκρη, θα μιλήσω με τον υπεύθυνο.

γιατί είναι η δεύτερη φορα που ταλαιπωρούμε επειδή κάποιος δεν κάνει την δουλειά του.

την πρώτη έφτασα το να βρίζω διευθυντές. και πάλι δεν έβγαλα την άκρη που ήθελα

σχετικό θέμα από το post #47 και κάτω

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να παρεις τηλεφωνο στα κεντρικα και να κανεις παραπονα για την συμπεριφορα και το στυλακι του π@π@ρ@ του τεχνικου (και για την κατασταση της καρτας που σου εδωσαν).

Ε, οχι να λεμε μονο τα καλα του πλαισιου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι αν παρεις στα κεντρικα θα δωσουν εντολη και θα βρεις λυση.. Ειχα παει DFI P45 και μου κοψαν πιστωση 49 ευρω (!) ενω την ειχα παρει 125, πηρα στα κεντρικα και μετα μου δωσανε P5Q premium ως αλλαγη η οποια ειχε κ 159 ευρω υποψιν ;) με αποδειξη 49 ευρω μου την εδωσαν αλλα κατι ειναι και αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Με βρισιμο δεν θα καταφερεις τπτ. Συνεχισε στην σταση σου, δηλαδη αντικατασταση με την ιδια (295) η καποια καλυτερη (480). Το δικαιουσαι. Επισης, δεν ξερω αν δικαιουσαι και rma μεσα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (το πλαισιο διαφημιζει 4 ωρες). Ψαξτο λιγο και αυτο, και πηγαινε αυριο, ηρεμα και ωραια, μηπως πεσεις σε καποιον με περισσοτερη ορεξη. Αν οχι, μιλα με τον υπευθυνο. Ουτε φωνες ουτε τπτ. Αυτα που δικαιουσαι ζητας. Αν δεν στα δωσει ουτε ο τεχνικος ουτε ο υπευθυνος, υπαρχει και αλλη οδος. Ενημερωσε τους οτι θα απευθυνθεις στον ινκα, και καντο...

Link to comment
Share on other sites

και πιο είναι το τηλ για τα κεντρικά?

εγώ στο site έχω βρει μονο των καταστημάτων η του internet e.t.c.

Με βρισιμο δεν θα καταφερεις τπτ. Συνεχισε στην σταση σου, δηλαδη αντικατασταση με την ιδια (295) η καποια καλυτερη (480). Το δικαιουσαι. Επισης, δεν ξερω αν δικαιουσαι και rma μεσα σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (το πλαισιο διαφημιζει 4 ωρες). Ψαξτο λιγο και αυτο, και πηγαινε αυριο, ηρεμα και ωραια, μηπως πεσεις σε καποιον με περισσοτερη ορεξη. Αν οχι, μιλα με τον υπευθυνο. Ουτε φωνες ουτε τπτ. Αυτα που δικαιουσαι ζητας. Αν δεν στα δωσει ουτε ο τεχνικος ουτε ο υπευθυνος, υπαρχει και αλλη οδος. Ενημερωσε τους οτι θα απευθυνθεις στον ινκα, και καντο...

φυσικά και χωρίς φωνές και τσαμπουκά.

άμα δεν βρω άκρη με το καλο η δεχτώ κάποιο άμεσο τσαμπουκά (εννοώ που να είναι προσβλητικότατος) τότε και μονο θα κάνω ((φασαρία)).

γιατί και στο παλικάρι που του είπα. ενώ στην αρχή μου έλεγε αυτά που μάλλον του είπαν, με 10' συζήτηση κατάλαβε πως έχω δίκιο.

επίσης άμα δεν είναι σφραγισμένη η κάρτα δεν παίζει να την δεχτώ.

την συγκεκριμένη και 480 να ήταν, δεν θα την δεχόμουνα γιατί ήταν όχι απλά έχω από το κουτί τις αλλα και με σπασμένο το αυτοκόλλητο στην σακούλα.

όπως δεν δέχτηκα άλλη φορα κάρτα γραφικών που την βγάλανε από την συσκευασία και κολλήσανε ίδιο αυτοκόλλητο από πάνω

αυτό που με χαλάει πιο πολύ είναι πως άμα πέφτανε σε πιο άσχετο άτομο...

..θα την έπαιρνε και δεν θα έλεγε και τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μίλα με τον υπεύθυνο και δες αν θα βγάλεις άκρη,αλιώς μαζευόμαστε όλοι και πάμε από κει και βλέπουν πως είναι να μιλάς σωστά και να συμπεριφέρεσαι όπως πρέεπι...με λίγα λόγια τους κάνουμε έναν πάνικο μέσα στο μαγαζί και ρεζίλι που θα το θυμούνται για πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μίλα με τον υπεύθυνο και δες αν θα βγάλεις άκρη,αλιώς μαζευόμαστε όλοι και πάμε από κει και βλέπουν πως είναι να μιλάς σωστά και να συμπεριφέρεσαι όπως πρέεπι...με λίγα λόγια τους κάνουμε έναν πάνικο μέσα στο μαγαζί και ρεζίλι που θα το θυμούνται για πάντα!

Κάτι τέτοιο εννοείς; :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hvdxuDp7vrk]YouTube - Ξ Ξ±ΟΞ­ΞΌΞ²Ξ±ΟΞ· Ξ±ΟΟΞΏΞ½ΟΞΌΟΞ½ ΟΞ΅ "Ξ±Ξ½ΟΞΉΟΞ±ΟΟΞΉΟΟΞΉΞΊΞ

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαίνεστε. υφάκι είχε, δεν είπε καμια χοντράδα (τουλάχιστον που να βγαίνει από τα όρια μου).

θα δούμε από αύριο-μεθαύριο.

αλλα από αλλα σκηνικά που άκουσα τελευταία, με τρομάζει λίγο η νέα πολιτική του πλαισίου.

σε γνωστούς έχουν γίνει χοντρά σκηνικά. για αυτό πιο πολύ ποστάρω εδώ από τώρα (που δεν έγινε και κάτι το τόσο χοντρό με εμενα.. ακόμα) αλλα έχω την διαίσθηση πως δεν θα εξελιχτεί καθόλου καλά το θέμα γιατί αφού δεν μου δώσαν τώρα 295, σημαίνει πως δεν έχουν... και "καταπασα" πιθανότητα ούτε η μαμά palit έχει... αλλα για να με βάζουν να περιμένω, πιο πολύ για καψώνι μου κάνει.. αλλα δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

ελπίζω να είναι όλα αυτά στην σφαίρα της φαντασίας μου.

μέχρι στιγμής για να το "χαναεπαναλαβω" (ώστε να μην γίνουν παρεξηγήσεις) το πρόβλημα είναι πως με βάλαν να περιμένω μια κάρτα που δεν είχαν, πήγαν να μου δώσουν μια κατώτερη και κατά πασα πιθανότητα μεταχειρισμένη. και πιθανό πρόβλημα (στην σφαίρα της φαντασίας μου ίσος) είναι πως με βάζουν να περιμένω μια κάρτα φάντασμα

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής για να το "χαναεπαναλαβω" (ώστε να μην γίνουν παρεξηγήσεις) το πρόβλημα είναι πως με βάλαν να περιμένω μια κάρτα που δεν είχαν, πήγαν να μου δώσουν μια κατώτερη και κατά πασα πιθανότητα μεταχειρισμένη. και πιθανό πρόβλημα (στην σφαίρα της φαντασίας μου ίσος) είναι πως με βάζουν να περιμένω μια κάρτα φάντασμα

Μα αυτό κάνουν συνέχεια, και όσοι δεν γνωρίζουν την πατάνε.

Και σε εμένα το ίδιο έκαναν και όταν έγινε αντικατάσταση μου έδωσαν χρησιμοποιημένη κάρτα, απευθύνθηκα στον υπεύθυνο και την επόμενη μου έφεραν σφραγισμένη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά drunken με αυτό το πλαευρό να κοιμάσαι!!!Σε-μας δουλεύουν ή τουλάχιστον θέλουν και προσπαθούν μπροστά στα μούτρα μας!Έτσι κάνουν σε όλους και προσπαθούν να την βγάλουν καθαρή και να μας την πουν!Για να περάσει το δικό τους και για να δείχνουν ότι μόνον αυτοί ξέρουν και έχουν δίκιο!Η συμπεριφορά του ήταν πέρα για πέρα απρεπής και η δουλειά του τελείως λάθος!Α ρε να ήμουν εκεί...!Θα έπρεπε να απαιτήσεις καινούργια αμέσως αντικατάσταση ή με την ίδια ή με κάποια των ίδιων τουλάχιστον δυνατοτήτων και όχι κατώτερη αφού δεν σου έδιναν πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Tιμο νομιζω οτι γινεσαι λιγο υπερβολικος.

Δεν δικαιουσαι ουτε καινουρια αλλα ουτε σφραγισμενη καρτα γραφικων.

Τυπικα, και εμφανως χρησιμοποιημενη/επισκευασμενη 295 αμα σου δωσουν ειναι οκ.

Τωρα επειδη για την 470 τιθεται θεμα επιδοσεων υπο ορισμενες συνθηκες

παζαρεψε το μηπως βρουν 295 απο αλλο καταστημα (εγω παντως θα προτιμουσα τη φρεσκια πιτσιρικα)

αλλα για gtx 480 κοιτα μηπως σου εκοβαν πιστωση την 295 και πληρωνες καποια χρηματικη διαφορα

για μια η αλλη δεν μου φαινεται δικαιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.