Jump to content



World of Tanks


deNordic

Recommended Posts

τα εχετε μπερδεψει λιγο, το καθε skill/perk δινει bonus επι του βασικου και οχι επι του βασικου+skill/perk.

πχ

driver μαμα 100% και εχουμε off road, bia.

αρα εχουμε (χοντρικα γιατι παει 6μηνο που εχω να ανοιξω το παιχνιδι) 100+5+5 και οχι

(100+5)*5%

το ιδιο ισχυει και για το ventilation στα equipment απλα προσθετει αλλο ενα 5% και δεν πολλαπλασιαζει χ5% το ηδη υπαρχον αθροισμα απο τα skill.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο υπολογισμός αλλά αν ψάξουμε τί δίνει ουσιαστικά το κάθε perk (πλην BiA) θα διαπιστώσουμε ότι για παράδειγμα έχουμε τμήμα του bonus που δίνει το snap shot ήδη από το BiA (καθώς μαζί με ventilation το skill του gunner είναι 121% - ξέχασες το +5 στο crew που δίνει ο commander επιπλέον). Αντίστοιχα έχουμε αύξηση του view range του commander οπότε έχουμε ίσως καλύτερο αποτέλεσμα από το 6th sense (χρήσιμο για scouters + tds, στα tds λόγω του μικρού view range) το οποίο άλλωστε δεν λειτουργεί πάντα...

Link to comment
Share on other sites

τα εχετε μπερδεψει λιγο, το καθε skill/perk δινει bonus επι του βασικου και οχι επι του βασικου+skill/perk.

πχ

driver μαμα 100% και εχουμε off road, bia.

αρα εχουμε (χοντρικα γιατι παει 6μηνο που εχω να ανοιξω το παιχνιδι) 100+5+5 και οχι

(100+5)*5%

το ιδιο ισχυει και για το ventilation στα equipment απλα προσθετει αλλο ενα 5% και δεν πολλαπλασιαζει χ5% το ηδη υπαρχον αθροισμα απο τα skill.

Οπότε είτε είναι το BiA 1ο είτε 2ο το ίδιο και αυτό. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είτε είναι το BiA 1ο είτε 2ο το ίδιο και αυτό. Σωστά;

σωστα.

Σωστός ο υπολογισμός αλλά αν ψάξουμε τί δίνει ουσιαστικά το κάθε perk (πλην BiA) θα διαπιστώσουμε ότι για παράδειγμα έχουμε τμήμα του bonus που δίνει το snap shot ήδη από το BiA (καθώς μαζί με ventilation το skill του gunner είναι 121% - ξέχασες το +5 στο crew που δίνει ο commander επιπλέον). Αντίστοιχα έχουμε αύξηση του view range του commander οπότε έχουμε ίσως καλύτερο αποτέλεσμα από το 6th sense (χρήσιμο για scouters + tds, στα tds λόγω του μικρού view range) το οποίο άλλωστε δεν λειτουργεί πάντα...

για το 6th sense γινεται ολη η δουλεια ; :p

τι να σου πω, εγω μεχρι να το παρατησω σε ολα τα 10αρια μου ειχα 5+skills/perks οποτε ηταν ολα τερματισμενα :p

εχεις δικιο για τον commander πολυ σημαντικη παραλειψη γιατι το base ειναι 100+5 του κομαντερ = 105.

οποτε ολα τα επιπλεον υπολογιζονται βαση αυτου.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17903]denz[/MENTION]: Δεν έχει σημασία σε ποια σειρά είναι το BiA. To θέμα όμως με το BiA είναι ότι πρέπει να το έχουν όλοι στο 100% για να δουλέψει. Επιπλέον, όπως προείπα, τα perks θέλουν πολλά περισσότερα crew experience points για να φτάσουν στο 100% από ό,τι τα skills γι' αυτό και η συνήθης τακτική είναι να ανεβάζουμε τα skill όσο πρέπει για να πάρουμε στο 100% το perk και μετά να κάνουμε drop τα skill. Λίγο επίπονη η διαδικασία αλλά για μερικά perk αξίζει ο κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και το snap shot ή το smooth ride δίνει μεγαλύτερο bonus με vstab. Ακόμα, όμως, κι αν κάποιος δεν έχει χώρο για vent επωφελείται από το bonus του BiA. Δεν ξέρω αν σου έχει συμβεί αλλά έχω χάσει μάχη 1vs1 λόγω του ότι ήθελα κάποια δέκατα περισσότερα από τον αντίπαλο στο γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=17903]denz[/MENTION]: Δεν έχει σημασία σε ποια σειρά είναι το BiA. To θέμα όμως με το BiA είναι ότι πρέπει να το έχουν όλοι στο 100% για να δουλέψει. Επιπλέον, όπως προείπα, τα perks θέλουν πολλά περισσότερα crew experience points για να φτάσουν στο 100% από ό,τι τα skills γι' αυτό και η συνήθης τακτική είναι να ανεβάζουμε τα skill όσο πρέπει για να πάρουμε στο 100% το perk και μετά να κάνουμε drop τα skill. Λίγο επίπονη η διαδικασία αλλά για μερικά perk αξίζει ο κόπος.

Ναι ΟΚ το ξέρω αυτό για το BiA, το αναγράφει άλλωστε. Ωραία οπότε σώθηκα από τρελό retraining.

Link to comment
Share on other sites

πάνω που είχα αρχίσει να ψήνομαι να ξανακάνω Login .... το μετάνιωσα :) .. Μάλλον δεν έχω την υπομονή πλέον να προσπαθώ να μαζέψω τα φράγκα για τα επόμενα άρματα... και τα high tier είναι ασύμφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για heavy το 6th sense στον commander είναι παντελώς άχρηστο. Έτσι κι αλλιώς τα heavy είναι στην 2η ή 3η γραμμή άμυνας (αναλόγως του αριθμού των meds/lights). Προσωπική μου επιλογή είναι 1ο το BiA γιατί ανεβάζει όλες τις επιδόσεις και το οποίο μαζί με ventilation μειώνει περίπου 1 sec το loading και μετά repairs. Smooth ride κλπ μένουν για μετά.

Έχεις παίξει κανά Γερμανικό / Γαλλικό heavy να δεις πόσα απίδια πιάνει ο σάκος; Ή κατά παράφραση, πόσα βλήματα θα πιάσει το άρμα σου έτσι και δεν έχεις 6th sense;

Κι όταν λέω "παίξει" εννοώ για να φχαριστηθείς μετά όχι να βάζεις τα κλάματα και να σπας τα πληκτρολόγια.

Θυμάμαι το σοκ που είχα πάθει όταν είχα πρωτοπάρει το 6th sense με το Tiger I και πήγα να παίξω τη μάχη όπως την έπαιζα μέχρι τότε :) Στα 10 δλπτα είχε "σβήσει" η λάμπα κι ετοιμαζόμουν να τη φάω, όπως στο γνωστό ανέκδοτο.

Αν εξαιρέσεις τα Ε75 και Ε100, σ΄ όλα τα υπόλοιπα heavies (German + French) είναι το απολύτως 1ο perκ που πρέπει να κατέχει ο ΑΠΜΑ σου.

Γνώμη μου πάντα, ε;

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά το ΒΙΑ άξιζει ποιο πολύ να το έχει με ανεμιστήρα κάποιος

στο Ις3 συγκεκριμένα πιστεύω καλύτερα να έχει κάποιος rammer egl vstab

"ανεμιστήρας" :sarcastic:

Ω, ρε φίλε. Τρελό γέλιο! Δε το ΄χα φανταστεί έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παίξει κανά Γερμανικό / Γαλλικό heavy να δεις πόσα απίδια πιάνει ο σάκος; Ή κατά παράφραση, πόσα βλήματα θα πιάσει το άρμα σου έτσι και δεν έχεις 6th sense;

Κι όταν λέω "παίξει" εννοώ για να φχαριστηθείς μετά όχι να βάζεις τα κλάματα και να σπας τα πληκτρολόγια.

Θυμάμαι το σοκ που είχα πάθει όταν είχα πρωτοπάρει το 6th sense με το Tiger I και πήγα να παίξω τη μάχη όπως την έπαιζα μέχρι τότε :) Στα 10 δλπτα είχε "σβήσει" η λάμπα κι ετοιμαζόμουν να τη φάω, όπως στο γνωστό ανέκδοτο.

Αν εξαιρέσεις τα Ε75 και Ε100, σ΄ όλα τα υπόλοιπα heavies (German + French) είναι το απολύτως 1ο perκ που πρέπει να κατέχει ο ΑΠΜΑ σου.

Γνώμη μου πάντα, ε;

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι τα Γαλλικά, ειδικά, είναι άρματα υποστήριξης και όχι πρώτης γραμμής; Με θωράκιση κάτω από 100mm που πας και χώνεσαι; Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και για τα αμερικάνικα autoloading άρματα όπως και για τα tigerI/II τα οποία είναι snipers και όχι brawlers...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι τα άρματα θεωρούνται heavy δεν σημαίνει οτι παίζονται με τον ίδιο τρόπο.

Το καθένα θέλει πολύ ξεχωριστή τακτική .... και αυτή είναι ο ομορφιά αυτού του παιχνιδιού... οτί αν ξέρεις το άρμα σου, μπορείς κάνεις πολύ ωραία παιχνίδια... αντιστρόφως ανάλογα.. αν δεν το ξέρεις ...σε τρώνε λάχανο και 2 tiers κάτω άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι τα Γαλλικά, ειδικά, είναι άρματα υποστήριξης και όχι πρώτης γραμμής; Με θωράκιση κάτω από 100mm που πας και χώνεσαι; Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και για τα αμερικάνικα autoloading άρματα όπως και για τα tigerI/II τα οποία είναι snipers και όχι brawlers...

Μα δεν αναφέρομαι στην 1η γραμμή. Τι να το κάνεις εκεί το 6th sense;;;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι τα άρματα θεωρούνται heavy δεν σημαίνει οτι παίζονται με τον ίδιο τρόπο.

Το καθένα θέλει πολύ ξεχωριστή τακτική .... και αυτή είναι ο ομορφιά αυτού του παιχνιδιού... οτί αν ξέρεις το άρμα σου, μπορείς κάνεις πολύ ωραία παιχνίδια... αντιστρόφως ανάλογα.. αν δεν το ξέρεις ...σε τρώνε λάχανο και 2 tiers κάτω άνετα.

Κι όταν είσαι top tier με το TIGER I λες στους άλλους με το επίπεδο 5:

"πηγαίντε μπροστά εσείς παιδιά, να το παίξετε τσαμπουκάδες με τα 7άρια heavies που θα βρείτε απέναντι και μη φοβάστε τίποτα. Εγώ εδώ είμαι να σας καλύπτω!!!"

Ο β' ενικός δεν πάει σε σένα αλλά έχω σε όλους τους τύπους που κάθονται πίσω - ο καθένας για τους λόγους του - και σε στέλνουν για τη βρωμο-δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τα tier5 είναι meds ή lights? Δεν έχει scouts η ομάδα σου; Όταν παίζω meds αποδέχομαι τον ρόλο μου ο οποίος είναι κυρίως το "φώτισμα" των εχθρικών αρμάτων και, δοθείσης της ευκαιρίας, η πλαγιοκόπηση. Αυτό γιατί το med μπορεί να κρυφτεί πιο γρήγορα από το heavy και επιπλέον το χαμηλό του προφίλ δυσκολεύει τον εχθρό στην εύστοχη βολή. Αν αυτόν τον ρόλο τον αναλάβουν οι κουβάδες (heavies) τότε θα αποδεκατιστούν σε χρόνο 0 και η ήττα είναι αναπόφευκτη...

Πάντως, για να καταλάβεις τί εννοώ, όταν έπαιζα τα Γαλλικά AMX 50 100 και AMX50B ήμουν πίσω από άλλο tier9/10 heavy. Μόλις έβγαινε το εχθρικό και έβαλε κατά του συμμάχου έβγαινα και του έριχνα 1η στην ερπύστρια (για να μην μπορεί να κρυφτεί) και όλες τις υπόλοιπες για να κάνω όση περισσότερη ζημιά μπορούσα. Πολύ σπάνια μου έβγαιναν τα παιχνίδια που προσπάθησα να το παίξω μάγκας top tier...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

SirDiman μάλλον δεν έχεις διαβάσει τόσο καλά την ιστορία του tigerI. Το πλεονέκτημά του ήταν ότι μπορούσε να βάλλει από αποστάσεις στις οποίες οι εχθροί το έβλεπαν μόνο με το κυάλι (ούτε καν μέσα από τα σκοπευτικά τους). Έτσι τους τελείωναν πριν καν φτάσουν σε σημείο βολής. Οι Ρώσοι κατάφεραν να το αντιμετωπίσουν επειδή, λόγω μεγάλου αριθμού ρωσικών αρμάτων, δεν προλάβαιναν τα tiger να τους τελειώσουν από μακρυά. Φυσικά όλα άλλαξαν με την ανάπτυξη νέων πυροβόλων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι τώρα έχω σαν πρώτα κάποια perks που από ότι καταλαβαίνω έπρεπε να μπουν δεύτερα ή τρίτα. Οπότε δεν λέει να τα ρίξω. Θα βάλω το BiA σαν 2ο.

Για να καταλάβω , αν είχα το ΒiA 1ο , θα έδινε bonus και στο Snap shot , Smooth Ride, Safe stowage κτλπ; ...ενώ τώρα σαν 2ο δεν τα δίνει επειδή είναι μετά από αυτά;

όχι βρε! Οπότε και να ολοκληρωθεί ένα skill/perk την ίδια ισχύ έχει άσχετα με τη σειρα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.