Jump to content



120 Hz PC Monitors


EvilRyu

Recommended Posts

Ψήνομαι να αγοράσω 120 Hz PC Monitor αλλά όχι για το 3D (τουλάχιστον για την ώρα δεν με ενδιαφέρει) αλλά για τα 120 Hz που προσφέρουν για ομαλότερη κίνηση και λιγότερο ghosting στα games.

Αυτό εδώ καλύπτει τις ανάγκες μου καθώς έχει όλες τις θύρες που χρειάζομαι (2 HDMI 1 DVI). Επίσης διαθέτει και ενσωματωμένα speakers καθώς και headphone jack.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2363D-PF-3D-TFT-Monitor-23-W2363D-PF.htm

Βέβαια έχω μερικές απορίες.

Ξέρω ότι το DVI-DL καλώδιο υποστηρίζει 120 Hz. Οπότε αν την συνδέσω με το PC βάζω 120 Hz στους drivers της NVIDIA και είμαι κομπλέ.

Τώρα αν πάρω για παράδειγμα αυτόν τον αποκωδικοποιητή

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm

Τον συνδέσω με HDMI στο monitor και την κεραία στο αποκωδικοποιητή θα μπορώ να βλέπω τηλεόραση?

Ξέρω ότι τα κανάλια που δεν υποστηρίζουν Digea δεν θα τα πιάνω, με τα άλλα που υποστηρίζουν θα είμαι εντάξει?

Και τέλος θα συνδέσω στην άλλη HDMI το PS3.

Θα υποστηρίζουν οι δύο HDMI θύρες 120 Hz? Δηλαδή θα μπορώ να βλέπω μπάλα ας πούμε σε 120 Hz και να παίζω στο PS3 στα 120 Hz? (Με καλώδιο HDMI 1.4a)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

WTF φερανε την LG κιολας ? :D φροντισε φιλε οταν σου ερθει να μας πεις πως παει απο backlight bleed γιατι η samsung 2233rz μου εχει σπασει τα φρυδια.

120hz δεχεται η οθονη ΜΟΝΟ μεσω dual dvi.

Mην ξεχασεις να ενεργοποιησεις και το THRU mode που παει το input lag απτα ~16ms στο 0 !!!

Ps3 στα 60hz θα παιζεις θες δεν θες, απτην μια δεν θα ειχε νοημα να σου δινει 120hz αφου τα περισσοτερα games του τρεχουν στα 30fps απτην αλλη αμα θελεις να παιξεις Grand Turismo 5 πχ σε 3D θα πρεπει να εχεις μια απο αυτες τις τηλεορασεις που παιρνουν το 60hz σημα απτην πηγη και του βγαζουν τα ματια ( FAKE 120-240hz ) και τα gay γυαλια

Την καλυτερη δουλεια κανεις παντως, μακαρι να ακολουθησουν σιγα σιγα και οι αλλοι οταν πεσουν οι τιμες, μια φορα εκανα το λαθος στο παρελθον να παρω απλο LCD pc monitor, το επισημο της WCG για το 2006 τρομαρα του ( samsung 931C) και γυρισα κατευθειαν πισω στην παλια καλη crt, νομιζα οτι θα την παλευα με 75hz, αμ δε :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω DVI ε; Ο περιορισμός αλήθεια που υφίσταται?

Στις θύρες HDMI της οθόνης, στο PS3 ή στο HDMI καλώδιο?

Ναι το ξέρω ότι τα πιο πολλά παιχνίδια τρέχουν σε 30 fps αλλά όπως και να χει πιστεύω ότι και σε games και σε movies θα υπάρχει μία διαφορά στα 120 hz καθώς πέφτει το response time άρα λιγότερο ghosting.

Επίσης ξέρω ότι η Sony θα βγάλει κάποια στιγμή update ώστε το PS3 να υποστηρίζει 3D Blu-ray movies, με την συγκεκριμένη οθόνη δηλαδή δεν θα μπορώ να δω 3D? (Όχι ότι με ενδιαφέρει τόσο απλά πληροφοριακά ρωτάω)

Τέλος για το Thru mode εδώ ο τύπος λέει ότι δουλεύει τέλεια

http://3dvision-blog.com/a-little-about-the-input-lag-of-the-lg-w2363d-120hz-lcd-monitor/

Εδώ τα σχόλια είναι αμφιλεγόμενα

http://www.esreality.com/?a=post&id=1926050

Και εδώ η οθόνη φτάνει 2 frames input lag σε ορισμένες μετρήσεις

http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=6&ma1=35&mo1=710&p1=8104&ma2=53&mo2=776&p2=9180&ph=1

Βέβαια δεν λένε τίποτα για το thru mode...

Επίσης η viewsonic θα βγάλει 120 Hz LED monitor!

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1263457115

Ίσως περιμένω και λίγο να δω μπας και πέσουν λίγο οι τιμές και μη τυχόν βγουν και άλλα μοντέλα.

Βέβαια η LG έχει όλα τα inputs που χρειάζομαι αν και βέβαια προτιμώ 16:10 στο PC αντί για 16:9...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικα μαλλον καλα εκανες και δεν πηρες ακομα την LG, αποτι φαινεται η αντιστοιχη asus τα παει καλυτερα στο θεμα του backlight bleed και των χρωματων

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1282234432

Για 120hz μεσω hdmi θες hdmi 1.4 αποσο ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ξεθαβω λιγο το θεμα,μιας και το τελευταιο sips πανελ,δεν μου τα πε και τοσο καλα στα χρωματα,λεω να το στειλω και να προβω σε αγορα 120hz,τουλαχιστον να χω αποδοση στα fps games,και με μια αποδοση στα χρωματα οχι αισχρη,αλλα τουλαχιστον να ειμαι στο μετριο..

δεν ξερω τι παιζει απο release καινουργιων μοντελων,προσανατολιζομαι σε Alienware AW2310,διαβασα καλες κριτικες και σχετικα "καλα" χρωματα για tn,ειμαι και λιγο φανμπου dell,πιστευω θα μου παει..χεχε

μετα ειδα σε benq xl2410 καλη αποδοση,οχι τοσο καλη απεικονιση χρωματων..

δεν ξερω τι αλλο..

δεν με ενδιαφερει τα 3d vision και αυτα δεν προκειται να ασχοληθω καν.

@ GruntGR,

κατι θα ξερεις παραπνω επι του θεματος..:D

Link to comment
Share on other sites

ξεθαβω λιγο το θεμα,μιας και το τελευταιο sips πανελ,δεν μου τα πε και τοσο καλα στα χρωματα,λεω να το στειλω και να προβω σε αγορα 120hz,τουλαχιστον να χω αποδοση στα fps games,και με μια αποδοση στα χρωματα οχι αισχρη,αλλα τουλαχιστον να ειμαι στο μετριο..

δεν ξερω τι παιζει απο release καινουργιων μοντελων,προσανατολιζομαι σε Alienware AW2310,διαβασα καλες κριτικες και σχετικα "καλα" χρωματα για tn,ειμαι και λιγο φανμπου dell,πιστευω θα μου παει..χεχε

μετα ειδα σε benq xl2410 καλη αποδοση,οχι τοσο καλη απεικονιση χρωματων..

δεν ξερω τι αλλο..

δεν με ενδιαφερει τα 3d vision και αυτα δεν προκειται να ασχοληθω καν.

@ GruntGR,

κατι θα ξερεις παραπνω επι του θεματος..:D

Και το Benq XL2410 και το Alienware AW2310 ειναι πολυ καλα 120Hz monitor με το δευτερο ως Dell να ειναι πιο ακριβο.Ριξε μια ματια και στο LG W2363D καθως εχει την επιλογη THRU mode και σχεδον εξαφανιζει το input lag σε 2D mode αφου δεν σε ενδιαφερει το 3D vision.Εγω εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος απο το LG παντως.

Επισης εχει βγαλει και η Acer δυο νεα μοντελα τα GN245 και ΗΝ274 τα οποια εχουν και HDMI 1.4 αν σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ή ξέρετε αν αναμένεται να κυκλοφορήσει monitor 120hz (s\e)-ips?Και αν ναι σε τι ανάλυση και ίντσες?

Άμα είναι 24-27 και full hd θα με ενδιέφεραι!

Ολα τα πανελ ειναι πολυ αργα εκτος απτα TN που καλυπτουν οριακα τις απαιτησεις για 3d, ( και παλι πολλοι γκρινιαζουν για crosstalk ) δεν μιλαω μονο για ονομαστικο response time αλλα και για ιnput lag και motion blur, η συγκεκριμενη που προτεινα στον gbak μπορει να φοραει TN αλλα μονο με TN δεν μοιαζει αμα την δεις με τα ματια σου, οι γωνιες θεασης και γενικα η ποιοτητα εικονας ειναι πολυ καλη.

Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Samsung S27A950 27" 3D LED Monitor - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Link to comment
Share on other sites

Για λόγο frame και vsync!

edit

Τελικά δεν υπάρχει κάτι σε αυτό που ζητάω???

Ωπα για να καταλαβω.

Τι ακριβως θα κερδισεις εχοντας το Vsync On...?

Τι 60 τι 120.

Παλι input lag θα χεις....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορώ να έχω παραπάνω frames με ενεργοποιημένο ή οχι το vsync χωρίς πρόβλημα των "σπαστικών οριζόντιων γραμμών"!

Γιατί θα έχω lag?Ποιο στοιχείο είναι αυτό που λες ότι θα αποδίδει το input lag?Τα 120hz?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορώ να έχω παραπάνω frames με ενεργοποιημένο ή οχι το vsync χωρίς πρόβλημα των "σπαστικών οριζόντιων γραμμών"!

Γιατί θα έχω lag?Ποιο στοιχείο είναι αυτό που λες ότι θα αποδίδει το input lag?Τα 120hz?

"Σπαστικες οριζοντιες γραμμες" θα εχεις σε οποιοδηποτε γκεημ με μη ενεργοποιημενο το Vsync.

Tι Vsync στα 60hz, τι στα 120hz.

Ανοιγοντας το Vsync "χανεις" σε αμεσοτητα και φυσικα εχεις 666 κιλα input lag.

120 hz οθονη για μη χρηση 3D , δωρον αδωρον.

Link to comment
Share on other sites

Οριζόντιες γραμμές υπάρχουν όταν τα frames ξεπερνάνε τη συχνότητα της οθόνης!

Για αυτό ενεργοποιούμε και το vsync.Για να μην ξεπερνάνε τα frames αυτόν τον αριθμό και να μην υπάρχουν αυτές οι γραμμές.

Οπότε στα 120hz οι γραμμές θα εμφανίζονται από 120+ frames και θα ενεργοποιούμε το vsync και δε θα υπάρχουν!

Τώρα θα μου πεις δύο πράγματα...

1)Τι 60 με vsync τι 120!Αλλά έχει διαφορά.

κ

2)input λαγ μπορεί να υπάρχει τόσο στα 60 όσο και στα 120 λόγο ενεργοποιημένου vsync στην ίδια ποσότητα.Όμως εγώ δεν έχω πουθενά!Τι να πω!Μπορεί με άλλη οθόνη(120hz) να έχω?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ γινεται να παιζεις με Vsync ON και να μην εχεις lag.

Απλα το εχεις συνηθίσει.

Βαλτο Off σε κανα COD:BLOPS με εντολη για να εχει free fps (δεν θυμαμαι την εντολη)

και θα δεις τι "εχανες"..

Ασε που σε ολα τα γκεημς που εστω και για δοκιμη που βαλα Vsync το ποντικι "επεπλεε".

0 responce.

Link to comment
Share on other sites

"Σπαστικες οριζοντιες γραμμες" θα εχεις σε οποιοδηποτε γκεημ με μη ενεργοποιημενο το Vsync.

Tι Vsync στα 60hz, τι στα 120hz.

Ανοιγοντας το Vsync "χανεις" σε αμεσοτητα και φυσικα εχεις 666 κιλα input lag.

120 hz οθονη για μη χρηση 3D , δωρον αδωρον.

Δεκτό... αλλά πόση αμεσότητα ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι "χάνεις"...?

Το "input lag" , πέρα από το εγγενές της οθόνης, είναι καθαρά συνάρτηση των Hz.

Με παραπάνω fps μειώνεις το render time μεν.. των καρε που ΔΕΝ βλέπεις δε.., οπότε για vsync :

120hz..-> 8.33ms

60hz-> 16.66ms

Προσωπικά μπορώ να ζήσω με 8.33ms παραπάνω.. (ακόμη και 240hz monitor να είχες θα μιλάγαμε για μόνο 4.17ms βελτίωση σε σχέση με την 120άρα), Αλλά για κάποιους είναι crucial αυτά τα 8.33ms. Όσον αφορά τo com_maxfps στο cod, παλιότερα (εποχές 1/2 τουλάχιστον) χρησίμευε μόνο για συγκεκριμένα glitch-jumps, και 333fps να έχεις, αν η οθόνη σου είναι 60hz θα τα φας τα 16.66ms latency "στη μαπα" θες δε θες.-

Στο COD2 συγκεκριμένα, έχει bug και μόλις βάζεις vsync, έχει μια καθυστέρηση άστα να πάνε που φαίνεται και στο μενού μέσα, για αυτό το απενεργοποιούσα εξ'ορισμού, ΟΧΙ για το input lag.. Είτε με com_maxfps 60(62.5), είτε με 333, το ίδιο "lag" θα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα πανελ ειναι πολυ αργα εκτος απτα TN που καλυπτουν οριακα τις απαιτησεις για 3d, ( και παλι πολλοι γκρινιαζουν για crosstalk ) δεν μιλαω μονο για ονομαστικο response time αλλα και για ιnput lag και motion blur, η συγκεκριμενη που προτεινα στον gbak μπορει να φοραει TN αλλα μονο με TN δεν μοιαζει αμα την δεις με τα ματια σου, οι γωνιες θεασης και γενικα η ποιοτητα εικονας ειναι πολυ καλη.

Περιφερειακά & Αξεσουάρ :: Περιφερειακά Η/Υ :: Οθόνες :: Samsung S27A950 27" 3D LED Monitor - E-Gate | Η πύλη στον κόσμο των υπολογιστών

Ομορφιά εε!!,ακριβο αλλα είναι θέμα το Πανελακι,παίζει να το τιμήσω..ίσως το μόνο πάνελ απο την samsung που μου μου αρέσει και σχεδιαστικά.

Άπαξ και χεις 120αρι δεν ξανασχολεισαι με το vsync,τέλος απλά off και το ξεχνάς.

Και σαφώς η κίνηση είναι πολυ πιο smooth διχως σπασιματα,ghosting και αλλα περίεργα..και φυσικά αμελητέο ινπουτ λαγκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό... αλλά πόση αμεσότητα ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι "χάνεις"...?

Το "input lag" , πέρα από το εγγενές της οθόνης, είναι καθαρά συνάρτηση των Hz.

Με παραπάνω fps μειώνεις το render time μεν.. των καρε που ΔΕΝ βλέπεις δε.., οπότε για vsync :

120hz..-> 8.33ms

60hz-> 16.66ms

Προσωπικά μπορώ να ζήσω με 8.33ms παραπάνω.. (ακόμη και 240hz monitor να είχες θα μιλάγαμε για μόνο 4.17ms βελτίωση σε σχέση με την 120άρα), Αλλά για κάποιους είναι crucial αυτά τα 8.33ms. Όσον αφορά τo com_maxfps στο cod, παλιότερα (εποχές 1/2 τουλάχιστον) χρησίμευε μόνο για συγκεκριμένα glitch-jumps, και 333fps να έχεις, αν η οθόνη σου είναι 60hz θα τα φας τα 16.66ms latency "στη μαπα" θες δε θες.-

Στο COD2 συγκεκριμένα, έχει bug και μόλις βάζεις vsync, έχει μια καθυστέρηση άστα να πάνε που φαίνεται και στο μενού μέσα, για αυτό το απενεργοποιούσα εξ'ορισμού, ΟΧΙ για το input lag.. Είτε με com_maxfps 60(62.5), είτε με 333, το ίδιο "lag" θα έχεις

H εξαλειψη του tearring ειναι το βασικο κερδος, το input lag εξαρταται απο ενα σωρο παραγοντες, υπαρχουν 60αρια πανελ με πιο μικρο lag απο απο 120αρια, για τις τηλεορασεις που δεχονται μεχρι 60hz σημα και μετα κανουν interpolation ας μην το συζητησουμε καλυτερα, απατη σκετη.

Μην ξαπαναπεταξει κανεις αυτη την μπουρδα οτι τα 120hz εχουν νοημα μονο αμα παιζεις με vsync γιατι εχεις framerate cap 120 αντι για 60, το εχουμε αναλυσει 500 φορες, λιγοτερο tearring + και λιγοτερα artifacts σε κινουμενη εικονα (και παλι δεν ειναι πεντακαθαρη οπως στις CRT ) αυτα ειναι τα ουσιαστικα ωφελη.

Το 3D το λανσαρουν απο διπλα μπας και πουληθουν αυτα τα μονιτορ σε σεβαστες ποσοτητες, γιατι ολα τα παρανω για τον κοσμακι φαινονται αλλαμπουρνεζικα, τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.