Jump to content



120 Hz PC Monitors


EvilRyu

Recommended Posts

[MENTION=22844]WiFi Thief[/MENTION] με βλέπω να γίνομαι believer κι εγώ :hehe: Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένω λίγο καιρό για την κάρτα, άρα και το monitor, αλλά αξίζει πιστεύω η αναμονή. Μόλις παραλάβουν και τα παιδιά που πήραν την XL2411t θα έχουμε και εντυπώσεις από πρώτο χέρι για την ποιότητα των χρωμάτων της ( που σε σχέση με τη Samsung που έχω αναβάθμιση θα είναι σίγουρα κι ας μην πλησιάζει χρώματα IPS panel)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Ήρθε η XL2411T χθές, την είχα δίπλα-δίπλα με την XL2420T για μερικές ώρες.

Απο πρώτο χέρι σας λέω ότι δεν διαπίστωσα διαφορά απο 120 σε 144hz, όσο και άν την έψαχνα :p Δεν έκατσα να την τεστάρω με προγράμματα κτλπ αλλά προτίμησα τα μάτια μου :p Σε αυτές που έχω, η xl2420t clockάρει έως 129Hz και η XL2411T πάει έως και 146Hz (σε gtx680). Απο άποψη χρωμάτων δεν έχει μεγάλη διαφορά απο την 20T. Το "GAMMA 5" που προτείνει στο review στο PC Monitors δεν με άρεσε (δεν φώτειζαν τα χρώματα), προτίμησα το "GAMMA 2" μαζί με 100 96 98 RGB στο Standard mode. Επίσης έχει μεγλαλύτερο ποσοστό φωτεινότητας απο την 20T (π.χ. το 60 Brightness της 11Τ είναι σαν το 75 της 20Τ). To AMA η καλύτερη ρύθμιση είναι στο "High", στο Premium δημιουργεί ghosting.

Το κομμάτι που μου ήρθε δεν είχε bleeding ούτε καμένα Pixels. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι η βάση και η ποιότητα του πλαστικού γενικά όλης της οθόνης, την βάση μπορείς να την χρησημοποιήσεις και σαν σταχτοδοχείο άμα θες :p Επίσης το λαμπάκι της είναι πράσινο όταν είναι ON και πορτοκαλί σε κατάσταση αναμονής. Το μενού είναι ακριβώς ίδιο με της 20T, απλά δεν έχει τα touch sensitive κουμπιά, αλλά η πλοήγηση γίνεται με κουμπάκια που βρίσκονται κάτω απο την οθόνη. Επίσης αυτό που παρατήτησα είναι ότι έχει λίγο χειρότερες γωνίες θέασης σε σχέση με την 20Τ.

Η οθόνη πέρα των χαρακτηριστικών που έχει, στην ουσία είναι μια ποιο φτηνή έκδοση της 20T σε ποιότητα κατασκευής και κάποιων features. Στα μάτια του τελικού χρήστη, άμα τις δείτε και τις 2 δίπλα-δίπλα έχουν ακριβώς την ίδια απόδοση, δεν θα καταλάβετε διαφορά στα Hz ή στο lag.

Προσοχή στις AMD κάρτες, την δοκιμάσαμε σε 7970 στα 144Hz και τα idle clocks της κάρτας ανέβαιναν σε 500/1375. Στα 120Hz ήταν κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η XL2411T χθές, την είχα δίπλα-δίπλα με την XL2420T για μερικές ώρες.

Απο πρώτο χέρι σας λέω ότι δεν διαπίστωσα διαφορά απο 120 σε 144hz, όσο και άν την έψαχνα :p Δεν έκατσα να την τεστάρω με προγράμματα κτλπ αλλά προτίμησα τα μάτια μου :p Σε αυτές που έχω, η xl2420t clockάρει έως 129Hz και η XL2411T πάει έως και 146Hz (σε gtx680). Απο άποψη χρωμάτων δεν έχει μεγάλη διαφορά απο την 20T. Το "GAMMA 5" που προτείνει στο review στο PC Monitors δεν με άρεσε (δεν φώτειζαν τα χρώματα), προτίμησα το "GAMMA 2" μαζί με 100 96 98 RGB στο Standard mode. Επίσης έχει μεγλαλύτερο ποσοστό φωτεινότητας απο την 20T (π.χ. το 60 Brightness της 11Τ είναι σαν το 75 της 20Τ). To AMA η καλύτερη ρύθμιση είναι στο "High", στο Premium δημιουργεί ghosting.

Το κομμάτι που μου ήρθε δεν είχε bleeding ούτε καμένα Pixels. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι η βάση και η ποιότητα του πλαστικού γενικά όλης της οθόνης, την βάση μπορείς να την χρησημοποιήσεις και σαν σταχτοδοχείο άμα θες :p Επίσης το λαμπάκι της είναι πράσινο όταν είναι ON και πορτοκαλί σε κατάσταση αναμονής. Το μενού είναι ακριβώς ίδιο με της 20T, απλά δεν έχει τα touch sensitive κουμπιά, αλλά η πλοήγηση γίνεται με κουμπάκια που βρίσκονται κάτω απο την οθόνη. Επίσης αυτό που παρατήτησα είναι ότι έχει λίγο χειρότερες γωνίες θέασης σε σχέση με την 20Τ.

Η οθόνη πέρα των χαρακτηριστικών που έχει, στην ουσία είναι μια ποιο φτηνή έκδοση της 20T σε ποιότητα κατασκευής και κάποιων features. Στα μάτια του τελικού χρήστη, άμα τις δείτε και τις 2 δίπλα-δίπλα έχουν ακριβώς την ίδια απόδοση, δεν θα καταλάβετε διαφορά στα Hz ή στο lag.

Προσοχή στις AMD κάρτες, την δοκιμάσαμε σε 7970 στα 144Hz και τα idle clocks της κάρτας ανέβαιναν σε 500/1375. Στα 120Hz ήταν κομπλέ.

Γενικα πανω απο 120hz σε pc monitor δε βλεπεις με τιποτα διαφορα ουτε o superman να εισαι απο CRT εποχες αυτα.Kαπου εκει 105 -110 ειναι το οριο πιστευω ακομα και για superhuman :D Nοημα φυσικα και εχουν βεβαια ακομα και για το Active stuttering 3d οταν βγαλει κανα 3d vision 3 η nvidia ακουγεται για 75hz max per eye(150hz)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι ποιο πολυ προτιμάτε της BENQ οθονες....Ειναι καλυτερες απο της ASUS???Συγκεκριμενα απο αυτην εδω την ASUS Asus VG278H 27" | Skroutz.gr

Θελω γνωμες για να δω ποια θα παρω...Ευχαρηστω...:)

Link to comment
Share on other sites

benq xl2411t

benq2411t-8345.jpg

Αρεκτά ψηλότερο ποσοστό φωτεινότητας όπως είπε και ο HellhammeR (σε συγκρισή με την lg που είχα πριν).

Η βάση της προσωπικά δεν με χαλάει (βρήκα και θήκη για το note2 :hehe: ), διαφορά απο τα 120 στα 144 hz δεν υπάρχει, αλλα για μένα ο κύριος λόγος που την πήρα ηταν το lightboost και όσο έχω παίξει μέχρι στιγμής im in love. 0 motion blur!!

20130308-210232-8351.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σου είναι το bleed, μη του πείς ούτε του παππά :p Το lightboost το χρησημοποιείς με το trick σε 2D? Το είχα δοκμάσει και εγώ, αλλά με χάλασε η μειωμένη φωτεινότητα και τα "χαλασμένα" χρώματα όταν ενεργοποιήθηκε. ;)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σου είναι το bleed, μη του πείς ούτε του παππά :p Το lightboost το χρησημοποιείς με το trick σε 2D? Το είχα δοκμάσει και εγώ, αλλά με χάλασε η μειωμένη φωτεινότητα και τα "χαλασμένα" χρώματα όταν ενεργοποιήθηκε. ;)

Ναι όντως το bleed ειναι πααααρα πολύ καλά!! (αλλα είναι η 2η benq :p έχω άλλη μια εδώ με 4 dead pixels :/ την οποία και θα γυρίσω πίσω την δευτέρα). Ναι το trick σε 2d χρησημοποιώ, η φωτεινότητα βασικά είναι ποιο αυξημένη λογο του Lightboost και όχι ποιο μειωμένη. Οταν έχεις ενεργοποιημένο το LB δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα άλλο εκτός απο contrast οποτε οτιδήποτε αλλαγή θέλεις να κάνεις απο nv panel. Αν παίζεις multi δώστου ξανά μια ευκαιρία και απλά όταν είσαι desktop κλεινεις το lb.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.