Jump to content



120 Hz PC Monitors


EvilRyu

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Λοιπόν το είδα απο κοντά το Samsung S27A950 εδώ στο Βουκουρέστι,το λανσάρει η samsung σε όλα τα μαγαζιά αρκετά,είναι πολυ καλο,αρκετά εντυπωσιακό,και δείχνει πρωτότυπο σχεδιαστικά,η ποιότητα κατασκευής είναι πολυ καλη.

Απο χρώματα πάντως είναι μια χαρά,νομίζω σε σχέση με το αναιμικο sips που χω τώρα ,δεν θα δω διάφορες..

απο γωνία θέασης πάντως αρκετά βελτιωμένο,δεν έχει καμία σχέση με τα κοινά TN.

Τα αρνητικά,είναι glossy αρκετά,δεν ρυθμίζεται σε ύψος..

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είδα την s27950 εδώ στην ρουμανια στην τιμισοαρα ο απο πάνω λογικα θα ξερει και τα καταστηματα dobo.

Ας αρχίσω με τον σχεδιασμο εξαιρετικο πολυ ομορφο μονιτορ να ξερεται τα μισα λεφτα απο αυτο το μονιτορ πανε στον σχεδιασμο και στην ονομασια!

Δευτερον το 3D είναι εντελος ασχημο! Βλεπεις μεν 3D αλλα βλέπεις μέσα στο μονιτορ δεν βλεπεις να πετάγετε τιποτα έξω! Οσο και αν πειραζα το depth δεν γινοταν τιποτα! Ειναι σαν τα βιβλιαρακια που εχει ο αδερφοσ μου τα 3D στο βαθος το βουνο εξω τα δεντρα πιο έξω ο δυνοσαυρος ξερω εγω! Επισης παρολο που εχει shutter active γυαλια και πρεπει να έχουν μια τεχνολογια δεν κανουν τιποτα!

Επισης αμα έχετε έτοιμο 3D το 3D δεν μπορει να παιξει σε αυτην την οθονη γιατι και στο ενχειριδιο μεσα λεει: ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΤΟΙΜΟΥ 3D τα γυαλια δεν θα ανοιξουν και για αυτο δεν μπορεις να χρησιμοποιηθει και το Nvidia 3D Vision! και συνεχιζει: Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ 3D ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΤΗΣ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗΣ ΑΠΟ 2D σε 3D! Δηλαδή άμα εχετε οτιδηποτε σε 3D δεν το βλεπετε μονο με εικονα 2D μπορειτε!

Τριτον Χρωματα καμια σχέση όλα πολύ ελαφρια και άχαρα και την σύγκρινα με μια samsung va panel που είχαν ακριβως δίπλα όσο και αν αλλαζα τα contrast τα color και τα σχετικα ναι μεν η εικονα αλλαζε αλλα τα χρώματα ήταν άσχημα!

και εκει κατάλαβα την διαφορα σε TN σε VA και ποσο μαλλον σε IPS που δεν έχω δει ακομα! Μπορω να σας αναλυσω και αλλο το 3D αμα θελετε του συγκεκριμενου μονιτορ με αντοιστιχο της LG και SONY ΑΛΛΑ!! ειναι τηλεωρασης!

αποψη μου ειναι αμα θελετε 3D παρτε μια τηλεωραση απο αυτες που κανουν 1000 και 2000 ευρω και εκει σας το εγγυομαι θα ευχαριστηθειτε 3D!

επισης να τονισω οτι το 3D της sa27950 ειχε τρομερο μα τρομερο ghosting και σας το λεω αυτα οχι για να δυσφιμησω το μονιτορ αλλα εγώ ο ιδιο πήγα να το πάρω πριν 2 μερες εβγαλα 2700 lei δηλαδη 600 ευρω για να παω να την παρω!

Και πάλι καλα που με έσωσε ενας υπαλληλος που μου ειπε να την δοκιμασουμε αν δουλευει και του ειπα ας μου κανει μια επιδιξη γιατι την περνω μονο για το 3D και τελικα παλι καλα που δεν εχασα τα λεφτα και αγορασα SSD και HDD!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον παω για benq xl2410,το βρηκα ελαφρως μτχ,στα 250ε,αμα ειναι και ρεβ 5 που απο οτι εψαξα εχουν διορθωσει και το bleed,θα ειναι μια χαρα το πανελ..

δεν νομιζω οτι αξιζει να δωσεις παραπανω λεφτα για tn panel,και ηδη πολλα ειναι..

ασε που 3d με γυαλακια και αλλα τετοια χαζα δεν προκειται να τα ακουμπησω,μονο τα 120hz θελω,και το benq ειναι στεγνο,διχως αυτα.

asus δεν θελω λογω glossy,και υψηλο input lag.. acer δεν θελω ουτε να τα βλεπω

και το alienware αγγιζει τα 450,ειναι πολλα! και στα 3ms

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νταξ με το 120αρι,ολα καλα

χρωματα μετρια,παιζει να το σενιαρω βεβαια,εχω την εντυπωση παιρνει βελτιωση

τσιμπαει λιγο bleed στην κατω ακρη,δεν με απασχολει καθολου,καθως δεν το βλεπεις σχεδον πουθενα,οταν τρεχεις παιχνιδια.

τωρα ονλαιν,αλλο πραμα το 120αρι,καταρχας το πανελ παει σφαιρα,δεν υπαρχoυν σπασιματα και bluring πουθενα,και φυσικα ολα τρεχουν τοσο ομαλα,με αποτελεσμα να μην χανεις τo παραμικρo kill στο field of view..

p1020102n.jpg

Link to comment
Share on other sites

νομιζω με instant mode σε enable δεν τιθεται καν θεμα input lag..

επισης ακολουθησα αυτον τον οδηγο με το αναλογο icc,και το αποτελεσμα ειναι μια χαρα σε tn πανελ..

BenQ XL2410T Review

τελος μου αρεσει πολυ σε design το πανελακι,χωρις glossy και αλλα ,με ελαφρυ ματ χρωμα ειναι οπως πρεπει,επισης υποστηριζει vesa mount

Link to comment
Share on other sites

Σου πα το 120hz ειναι τρελα!!!!

κατα τα αλλα ενα ΤΝ πανελ, που όντως αμα βρεις κάποια καλα set το μαζευεις λιγο!

Αντε να ερθουν και ips και va με 120hz να παρουμε τιποτα...

δωσε λιγο vibrant απο το panel της nvidia...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

:drool:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=adA-zcHb9Dw]ΠΠ±Π·ΠΎΡ ASUS VG248QE - YouTube[/ame]

[ame=http://www.amazon.com/VG248QE-24-Inch-Screen-LED-lit-Monitor/dp/B00B2HH7G0?tag=hardfocom-20]Amazon.com: ASUS VG248QE 24-Inch Screen LED-lit Monitor: Computers & Accessories[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με VG278HE-H και δινει ακομα καλυτερο θεωρητικο 1ms time στα specification.Λες να φτιαξανε και το slight input lag σε αυτη περιμενω review απο prad την βλεπω για must buy κοντα στα 300ευρω

Aυτο τι ειναι το mode παλι GamePlus(modes) : Yes (Aimpoint/Timer)

http://www.asus.com/Monitors_Projectors/VG248QE#specifications

http://www.asus.com/Monitors_Projectors/VG248QE#specifications

Link to comment
Share on other sites

Aυτο τι ειναι το mode παλι GamePlus(modes) : Yes (Aimpoint/Timer)

ASUS - - ASUS VG248QE

ASUS - - ASUS VG248QE

μπουρδιτσες, τις εξηγει στο αγγλικο video

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8QShZQCtQUE]ASUS VG248QE 24" 1080p 144 Hz Gaming Monitor - YouTube[/ame]

Ο κυριος λογος που εχω ενθουσιαστει με το συγεκριμενο μονιτορ ειναι επειδη εχει το ιδιο πανελ με το XL2411T σε αρκετα καλυτερη τιμη !

Link to comment
Share on other sites

Σε Ati 7970 παιζει στα 144hz??

Ψηνομαι ασχημα αν ερθουν Ελλαδα.

παίζει αλλά έχει πρόβλημα με τα IDLE clocks. Σε IDLE η κάρτα τρέχει στα 500/1350 (ή παραπάνω στην μνήμη ανάλογα αν είναι o/c) όταν επιλέγεις 144Hz. Στα 120 δεν έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.