Jump to content



120 Hz PC Monitors


EvilRyu

Recommended Posts

θα το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή σίγουρα, αν και σε μένα έριχνε την φωτεινότητα. ;) Απο απορία και μόνο, αν έχεις nvidia δοκίμασε να δεις λίγο πόσο παραπάνω πάει απο τα 144Hz στην προσαρμοσμένη ανάλυση που έχει επιλογή στο nvidia control panel. 129 πάει η XL2420T και 146 η 11Τ που δοκίμασα ;) μετά βγάζουν out-of-range.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply
Ναι όντως το bleed ειναι πααααρα πολύ καλά!! (αλλα είναι η 2η benq :p έχω άλλη μια εδώ με 4 dead pixels :/ την οποία και θα γυρίσω πίσω την δευτέρα). Ναι το trick σε 2d χρησημοποιώ, η φωτεινότητα βασικά είναι ποιο αυξημένη λογο του Lightboost και όχι ποιο μειωμένη. Οταν έχεις ενεργοποιημένο το LB δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα άλλο εκτός απο contrast οποτε οτιδήποτε αλλαγή θέλεις να κάνεις απο nv panel. Αν παίζεις multi δώστου ξανά μια ευκαιρία και απλά όταν είσαι desktop κλεινεις το lb.

Πως θα την γυρισεις εχει pixel perfect?|

Link to comment
Share on other sites

Πως θα την γυρισεις εχει pixel perfect?|

δεν χρειάζεται. Και να μην είχε τίποτα πάλι μπορούσε να την γυρίσει μέσα σε 30 μέρες. Το δέχετε το Amazon άμα δεν μείνεις ευχαριστημένος απο το προιόν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς δεν χρειάζετε καν.

Ήδη απο εχθές η οθόνη έχει φύγει και έχουν γίνει οι ενέργειες για να μου επιστραφούν τα μεταφορικά πίσω.

Όσο σκεφτομαι σε παρόμοια περίπτωση τι είχα να τραβήξω αγοράζοντας την οθόνη απο εγχώρια μαγαζιά με πιάνουν τα γέλια. Amazon και πάλι amazon, αντικατάσταση οθόνης σε 2 μέρες ( και όχι αφήστε το μονιτορ, να το δει το τεχνικός μας, θα σας ειδοποιήσουμε μολις έχουμε νεα κτλ κτλ) χωρίς να μεινω σύξυλος ουτε λεπτό απο οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια μονο αυτόν τον τρόπο αποστολής μου έβγαζε χθες.

Σημερα βλέπω και free και standard 10 λιρες.

Αν και το Prioty το βγαζει 50 λιρες σημερα, οτ νανε....

Ξέρει κανείς αν ειναι ΕΛΤΑ ή κάποια courier το standard?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Λοιπον, επειδή το Amazon μου τα έκανε τσουρέκια έβαλα την παραγγελία σε έναν από τους συνεργάτες τους απευθείας.

9H.LA4LB.QBE BENQ XL2720T 27 INCH LED 3D VGA DVI 2 X HDMI DISPLAY PORT PIVOT HEIGHT ADJUST

£308+22 μεταφορικά (άνευ ΦΠΑ γιατί τα έκοψα τιμολόγιο και δεν τα χρέωσαν καθόλου).

Ιt was an offer i could not refuse.

Τετάρτη απόγευμα έγινε η παραγγελία, σήμερα Δευτέρα παρέλαβα με FEDEX.

Άριστοι επαγγελματίες οι τύποι. :T:

Το μόνο κακό είναι ότι για RMA θα πρέπει να απευθυνθώ απευθείας στην Benq, αχρείαστοι να είναι.

Θα την κουμπώσω το απόγευμα και θα σας πώ εντυπώσεις αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Benq XL2720T

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Καλή ποιότητα κατασκευής.

Πολύ στιβαρή βάση με όλα τα κονφόρ.

Το μαραφέτι που αλλάζει τα πάντα πολύ ποιο εύκολα απο τα κουμπιά που έχουν πανω οι οθόνες είναι έξυπνη ιδέα και με αρκετά καλή υλοποίηση.

1 καμένο pixel οπότε δε το λέω ούτε του παπά.

Αρκετό αλλά όχι ενοχλητικό bleeding, όπως το περίμενα περίπου θα έλεγα.

Θέλει ψάξιμο το menu γιατί έχει αρκετά πραγματάκια, με 2 πρόχειρους γύρους στο BF3 όμως σε FPS1 mode ειδα το φώς το αληθινό.... :o

Αναρωτιέμαι πως σταύρωνα Kills τοσα χρόνια με το κωλοLAG του HP(IPS).

Kάτι τα 120Hz, κάτι το ανύπαρκτο input lag, και η διαφορά ειναι χαοτική σε αίσθηση (αλλα και αποτέλεσμα :p ).

Οι 27' δεν με ξένισαν καθόλου παραδόξως, απο τα 24αρια που έχω μάθει εδώ και 7-8 χρόνια η διαφορά ειναι ανεκτή για το μάτι. Δεν κουράζει και κάνει το πιστολίδι σαφώς ευκολότερο!

Η ανάλυση είναι ένα θεματάκι για οτιδήποτε άλλο εκτός gaming και ταινιών όμως.

1080p σε 27" είναι όπως περίμενα "κάπως", θα το συνηθίσω μάλλον.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την οθόνη και από το μαγαζί. :T:

Kαι 2 φωτό (σόρρυ για την προχειρότητα), στον κύκλο ειναι το dead pixel.

Mε υπερβολική καθυστέρηση κλείστρου(υπερφωτισμένη):

dscf2915-8445.jpg

Όπως φαίνεται με το μάτι:

dscf2917-8446.jpg

Link to comment
Share on other sites

εάν είναι να πάρεις monitor τσέκαρε τις μπαίνω έχω έχω την XL2411t 144hz k 3D τις nvidia.. καμια σχέσει με απλές τον 60hz πραγματικά χαίρεσαι τα games k όχι μονο τα fps. εντύπωση μου έκαναν k τα χρώματα πιστεύω ότι είναι καλή αγορά τσεκαρε την

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.