Jump to content



120 Hz PC Monitors


EvilRyu

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply
Το πιξελ δεν είναι καμένο αλλά κολλημένο δοκίμασε αυτο άστο ολο το βράδυ αν μπορείς

Stuck έχω τελικά, με το 20λεπτο run που προτείνουν δεν ειδα διαφορά.

Θα το τρέξω περισσότερη ώρα μπας και ξεκολλήσει, να σε καλά ;)

Link to comment
Share on other sites

DisplayPort to DVI-D Dual Link Adapter παιδακια adaptora που βρισκω.

Αmazon εχει μονο ενα refurbished dell το αγνοω.Ελλαδα skroutz και bestprice μου βγαλε μονο DisplayPort to DVI-D απλο οχι dual link.Φυσικα dual link ειναι απαραιτητος για 3d surround η 2d 120+hz surround αν εχει μονη καρτα γραφικων nvidia.

EDIT Βρηκα.60 ευρω ouch nvidia.Καλυτερα να χε 3xDVi D και 1 HDMI και στα σκουπιδια το DP.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Stuck έχω τελικά, με το 20λεπτο run που προτείνουν δεν ειδα διαφορά.

Θα το τρέξω περισσότερη ώρα μπας και ξεκολλήσει, να σε καλά ;)

Δοκιμασε να του κανεις και μασαζ. Χωρις πλακα. Υποτιθεται οτι ακουμπωντας το πανω φιλτρο με τα ηλεκτροδια που ελεγχουν την κινηση των κρυσταλλων στα subpixels μπορει να βοηθησει στο να ξεκολλησουν.

Με μεγιστη προσοχη ετσι, μην σπασεις τιποτα. Δεν φερω καμια ευθυνη.:baby:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να του κανεις και μασαζ. Χωρις πλακα. Υποτιθεται οτι ακουμπωντας το πανω φιλτρο με τα ηλεκτροδια που ελεγχουν την κινηση των κρυσταλλων στα subpixels μπορει να βοηθησει στο να ξεκολλησουν.

Με μεγιστη προσοχη ετσι, μην σπασεις τιποτα. Δεν φερω καμια ευθυνη.:baby:

Αν δεν ξεκολλήσουν με κάποιο utility το μασαζ δεν ειναι καλή λυση μπορει να κάψει περισσότερα η να κάνεις ζημιά εσωτερικά του πανελ που να μοιάζει σαν θαμπάδα

Link to comment
Share on other sites

Παντως στην δικη μου 2209 που ειχα κανει γερο μασαζ δεν ειχα καποιο προβλημα.

Βεβαια ουτε ξεκολλησαν τα πιξελς, αλλα μετα εμαθα οτι στις IPS οι στρωσεις με τα ηλεκτροδια δεν ειναι οπως στις TN (ειναι πιο πριν απο κατι αλλες στρωσεις με components).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έγινα κι εγώ believer και σίγουρα μόνο placebo δεν είναι τα 120Hz κι ας μην μπορεί η 7870 να δώσει όσα fps χρειάζονται (θα αλλαχτεί σύντομα βέβαια). Απο bleed τα πάει μια χαρά αλλά εδώ και μερικές μέρες που άλλαξα drivers και πέρασα τους 13.4, παρατήρησα ότι όταν χρησιμοποιώ firefox αραιά και πού εμφανίζεται στιγμιαία μία οριζόντια "γραμμή", όχι πάντα στο ίδιο ύψος. Δύσκολο να το περιγράψω ακριβώς αλλά δείχνει σαν να κάνει refresh. Να ανησυχησω ή δεν φταίει η οθόνη σε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινα κι εγώ believer και σίγουρα μόνο placebo δεν είναι τα 120Hz κι ας μην μπορεί η 7870 να δώσει όσα fps χρειάζονται (θα αλλαχτεί σύντομα βέβαια). Απο bleed τα πάει μια χαρά αλλά εδώ και μερικές μέρες που άλλαξα drivers και πέρασα τους 13.4, παρατήρησα ότι όταν χρησιμοποιώ firefox αραιά και πού εμφανίζεται στιγμιαία μία οριζόντια "γραμμή", όχι πάντα στο ίδιο ύψος. Δύσκολο να το περιγράψω ακριβώς αλλά δείχνει σαν να κάνει refresh. Να ανησυχησω ή δεν φταίει η οθόνη σε κάτι;

σε μένα μου το κάνε με την 7970, με την 680 δεν το έχω παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το πιξελ δεν είναι καμένο αλλά κολλημένο δοκίμασε αυτο άστο ολο το βράδυ αν μπορείς

Αυτο, δηλαδη το JScreenFix, εμενα δεν μου τρεχει. Μου ζηταει να το αγορασω. Κανω κατι λαθος? Ειναι τελικα free αυτο ή οχι?

Επισης, οταν προσπαθουμε να ξεκολλησουμε ενα κολλημενο pixel (κοκκινο στην περιπτωση μου), τρεχουμε αυτα τα προγραμματα full screen ή ελαχιστοποιουμε το παραθυρο πανω στο κολλημενο pixel?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο, δηλαδη το JScreenFix, εμενα δεν μου τρεχει. Μου ζηταει να το αγορασω. Κανω κατι λαθος? Ειναι τελικα free αυτο ή οχι?

Επισης, οταν προσπαθουμε να ξεκολλησουμε ενα κολλημενο pixel (κοκκινο στην περιπτωση μου), τρεχουμε αυτα τα προγραμματα full screen ή ελαχιστοποιουμε το παραθυρο πανω στο κολλημενο pixel?

όχι δεν χρειάζεται πληρωμή το basic, απλά πρέπει να έχεις και την java εγκατεστημένη. άμα θες δοκίμασε και το UDPixel - udpix.free.fr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.