Jump to content



120 Hz PC Monitors


EvilRyu

Recommended Posts

Δεν εχει lightboost η συγκεκριμενη, ψαξε για την samsung που δειχνει ο τυπος σε αυτο το video, ενας γνωστος μου στην αγγλια την ειχε βρει 180 λιρες

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FzYZWbov8v4&list=LLYyXTFUODk5ATBCsmPb_h_w]Benefits of NVIDIA LightBoost - PixPerAn Readability Test - YouTube[/ame]

Εχει σε lightboost mode 2 frames lag αποτι εχω ακουσει αλλα στα χρωματα πιστευω θα σου αρεσει καλυτερα απο benq και asus γιατι ειναι glossy

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply
Δεν εχει lightboost η συγκεκριμενη, ψαξε για την samsung που δειχνει ο τυπος σε αυτο το video, ενας γνωστος μου στην αγγλια την ειχε βρει 180 λιρες

Εχει σε lightboost mode 2 frames lag αποτι εχω ακουσει αλλα στα χρωματα πιστευω θα σου αρεσει καλυτερα απο benq και asus γιατι ειναι glossy

εξαιρετική, αλλά σημαντικό foul για μένα, είναι glossy... αλλιώς θα ήταν μπροστά μου τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει lightboost η συγκεκριμενη, ψαξε για την samsung που δειχνει ο τυπος σε αυτο το video, ενας γνωστος μου στην αγγλια την ειχε βρει 180 λιρες

Εχει σε lightboost mode 2 frames lag αποτι εχω ακουσει αλλα στα χρωματα πιστευω θα σου αρεσει καλυτερα απο benq και asus γιατι ειναι glossy

πρωτον, για ποια οθονη μιλαει ο τυπος; δεν υπαρχει το μοντελο της στο description... samsung αλλα ποια; το λεει καπου;

δευτερον, η acer παραγγελθηκε ηδη. αν δεν μου αρεσει θα την ξεφορτωσω σε εναν φιλο που επισης ενδιαφερεται αλλα δεν θελει να πληρωσει πολλα και θα παω μαλλον για την BenQ (που μαζι με το kit κοστιζει τα διπλασια λεφτα απο την acer αλλα νταξ...)

τριτον, ο τυπος εχει στο ραφι 3 (ολογραφως: τρια) κουτια απο cowa dudy... τι εμπιστοσυνη να του δειξω;;;;

καλυτερα να ειχε sims 2 στην τελικη... :p

edit: προφανως μιλαει για την S27A950D την οποια μπορω να βρω στην γερμανια με 600 φευγα ευρα και θα πεσει παντοφλα...

νομιζω βγαινει και σε 23αρι αλλα δεν υπαρχει στην γερμανια.

επισης, κοιταζοντας στα specs τηε δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ lightboost...

Beschreibung / Details: 3D Monitor / LED Monitor / Full HD Monitor / SERIEN: Samsung SyncMaster , Samsung SyncMaster Serie 9 / Bildschirmdiagonale: 68,6 cm / Bildschirmgrφίe: 27 Zoll / Auflφsung max.: 1.920 x 1.080 Pixel / Bildschirmformat: 16:9 / Reaktionszeit: 2 ms / Kontrastverhδltnis (dynamisch): 5.000.000:1 / Kontrastverhδltnis (typisch): 1.000:1 / Helligkeit: 300 cd / m² / Full HD / LCD Technology: TN panel / Pixel Pitch: 0.311 mm / pixel density: 81.59 dpi / Viewing Angle (H / V): 170/160 ° / display surface: glossy / Monitor Connections: HDMI, DVI-D, DisplayPort, USB / HDMI Version: HDMI 1.4 / Functions: DLNA, 2D-3D conversion, sRGB support, external power supply, tilt function (tilt), Game Mode, Mac compatibility, energy saving function, sleep timer / embedded devices: USB Media Player / Output Power: 2 x 7 Watt / 3D Technology: Active Shutter Technology / Online TV portal: Samsung Smart Hub (YouTube, Facebook, Twitter, Yahoo, Picasa, etc.) / Suitable for: Gamer, Video Editing, PS3 / Pixel error: 2 / Power Consumption in operation: 70 Watt / Power Consumption Standby: 1.5 Watt / Dimensions without Stand (WxHxD): 621 x 474 x 185.5 mm / Dimensions with Stand (WxHxD): 621 x 474 x 185.5 mm / Weight: 5, 9 kg / features: 3D-Ready, 120Hz technology, LED-backlit, widescreen, HDCP Support / Other - Clear surface coating / Contrast (dynamic): Mega DCR / MagicBright / MagicAngle / Samsung 3D HyperReal Engine / AllShare / ConnectShare / BD Wise / INSTAPORT S / Dolby Digital Plus / DTS2.0 + Digital Out / SRS Theater Sound HD / 3D sound support / back and feet with aluminum finish / gloss black display frame /

ειχα την εντυπωση οτι το lightboost ειναι πατεντα της nVidia. αυτη η οθονη νομιζω δεν ειναι συμβατη με την τεχνολογια 3d vision 2 της nVidia (μερος της οποιας ειναι το lightboost)... που κανω λαθος;

αλλωστε, στο site της nVidia με τις συμβατες με το 3d vision οθονες δεν υπαρχει το συγκεκριμενο μοντελο (υπαρχει ενα μονο samsung και αυτο επειδη εχει 120 Hz)

αντιθετα, ολα τα μονιτορς που συζηταμε εδω (benQ, asus, LG κλπ) υπαρχουνε... http://www.nvidia.com/object/3d-vision-displays.html

τι ακριβως παιζει; που κανω λαθος;

edit 2: υπαρχει η t27a950 που επισης δεν γραφει κατι για lightboost και εχει 450 ευρα στην γερμανια. με αυτα τα λεφτα, παιρνω την Asus VG278H που αποδεδεγμενα εχει lightboost, εχει 144 Hz και εχει και emitter + γυαλια. η την Asus VG278HE (αν δεν με ενδιαφερει το 3D και τα γυαλια) που ειναι 100 ευρα φθηνοτερη απο την συγκεκριμενη samsung...

Link to comment
Share on other sites

τριτον, ο τυπος εχει στο ραφι 3 (ολογραφως: τρια) κουτια απο cowa dudy... τι εμπιστοσυνη να του δειξω;;;;

καλυτερα να ειχε sims 2 στην τελικη... :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=x1zEagC0fvU]Spachala 1v2 Citystreets - YouTube[/ame]

νιωσε :p

[REVIEW] NVIDIA GeForce GTX 660 Ti and NVIDIA LightBoost Technology | Hardware Discussion | Online PC Games Forum

Link to comment
Share on other sites

Bear in mind that the monitor that I'm currently using (Samsung S23A950D) is not an officially supported monitor and I do not recommend you purchasing this monitor for LightBoost. For a list of currently supported monitors, please see: New 3D Vision 2 Displays are Here! | 3DVision Live

η υπογραμμιση δικη μου...

ασε που δεν το βρισκω πουθενα στην ευρωπη το S23A950D αλλα και να το εβρισκα μαλλον θα κοστιζε οσο περιπου εχει στο newegg (520$ σε προσφορα απο 570$ κανονικη τιμη)

περα απο αυτο, πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο σε χρωματα κλπ απο το benQ {που και μια ιντσα μεγαλυτερο ειναι, και περισσοτερα Hz εχει, και φτηνοτερα βγαινει, και υπαρχει παντου στην γερμανια (σημαντικο σε περιπτωση dead pixels να μπορεις να το αλλαξεις ευκολα και να μην ψαχνεσαι σε αγγλιες και αμερικες) και παιζει χωρις μαστορεματα 3D vision 2 (με το καταλληλο Kit)} για να το προτιμησω

το samsung για να παιζει 3d vision πρεπει να κανεις νομιζω mod σε drivers κλπ, αφου κανονικα υποστηριζει TriDef 3D που ειναι, νομιζω, ΠΟΛY υποδυεστερο απο το 3d vision...

το ξερω οτι το νημα δεν ειναι για 3d αλλα για 120(+) Hz αλλα αν και δεν αγοραζω μονιτορ λογω 3d δεν θα με χαλασει καθολου αν το acer που παρηγγειλα παιζει καλα 3D games και ταινιες, ειναι ενα προσθετο που θα ειναι ευπροσδεκτο :p

αν δεν μεινω ευχαριστημενος, τοτε θα παω στο benQ :p

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ εκανα το test που λεει ο τυπος παραπανω στο vid. (ειμαι ακομη με μια AOC 22αρα LED των 90 ευρω, της πλακας οθονη)

ελεος, εκανα το τεστ στο 7 με το πρωτο χαλαρα, ο τυπος απετυχε;;;;

το δοκιμασε κανεις;

η ειναι τοοοσο μαπα η οθονη του που θελει lightboost για να το κανει (που δεν το νομιζω...) ή το ατομο ειναι γκαου και δεν βλεπει την μυτη του

καντε το και πειτε μου αν δεν το πετυχατε με την πρωτη... :p

φαε κανα ψαρι αδερφε ή τραβα να σε κοιταξει κανας γιατρος...

Link to comment
Share on other sites

μολις επαιξα ακνα 10λεπτο sharqi σε 120Hz

αν και ειχα 70FPS average μπορω να πω οτι δεν εχει καμια σχεση με την 60αρα. :beer:

Αποκλείεται.......placebo effect θα είναι....εσυ τα κορόιδευες τα 120hz μονιτορ...βάλτη γρήγορα πίσω στο κουτί της.:p

ps: Μεγειές

Link to comment
Share on other sites

Πώς σε βοηθάει το 4:3 σε 1920x1080 στο παιχνίδι ρε συ; Nαι μεν βλέπεις πιο χοντρούς τους παίχτες, αλλά μειώνεται το οριζόντιο field of view...

Τα 120Hz = 8.34 ms. Βρες μία γρήγορη φωτογραφική μηχανή με πολλά fps και δες άμα το pixel response είναι μεγαλύτερο από τα 8ms, να δεις άμα φταίει αυτό.

To mouse το έχεις φτιάξει; Γιατί άμα το έχεις αφήσει στα 125Ηz μιλάμε για 8ms polling.

To "σχίσιμο" το βλέπεις γιατί η κάρτα γραφικών κάνει render πιο γρήγορα από το display rate της οθόνης όταν το χαμηλώνεις από τα 120Ηz στα 60 π.χ. Άμα βάλεις vsync αυτό λύνεται, αλλά βάζει "υποτίθεται" και αυτό lag.

Να παίζεις πάντα στην native ανάλυση. Άμα παίζεις σε διαφορετική και το έχεις αφήσει στα default, έχεις περισσότερη καθυστέρηση μιας και αναλαμβάνει ο scaler του μονιτορ την ρύθμιση της ανάλυσης.

Τέλος, μια ερώτηση. Πώς μπορείτε και καταλαβαίνετε την διαφορά των 10-15ms από το monitor, σε ιντερνετικα παιχνίδια που έχετε 70+ ms latency.

Link to comment
Share on other sites

Μπα πολυ ειναι για τα δικα μου κριτηρια.Και το παλικαρι παιζει quake 3 game ανυπερβλητο 120fps physics code.Δηλαδη απλα πας για CRT performance σε αποκριση panel αλλιως χανεις αρκετα απο τον ανταγωνισμο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δουλεψει ποτε το 3d. Οκ μαλλον θα την πουλησω κανα 150ρι και θα παω για καμια αλλη.

Μπορειτε να μου προτεινετε καμια μεχρι τα 300 ευρω;

Κυριοτερο σκοπο την θελω για το συγκεκριμενο Game. Δεν με ενδιαφερουν τα χρωματα, παρα μονο η αποκριση. Ακομη και 19 ιντσες να ειναι δεν με πειραζει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δουλεψει ποτε το 3d. Οκ μαλλον θα την πουλησω κανα 150ρι και θα παω για καμια αλλη.

Μπορειτε να μου προτεινετε καμια μεχρι τα 300 ευρω;

Κυριοτερο σκοπο την θελω για το συγκεκριμενο Game. Δεν με ενδιαφερουν τα χρωματα, παρα μονο η αποκριση. Ακομη και 19 ιντσες να ειναι δεν με πειραζει.

Ευχαριστω.

[ame=http://www.amazon.de/dp/B005AYYRIC/ref=asc_df_B005AYYRIC12030770?smid=A2DZSSZY522RST&tag=geizhals10-21&linkCode=asn&creative=22506&creativeASIN=B005AYYRIC]Acer GD245HQABID 61 cm 3D LED Monitor schwarz mit 3D: Amazon.de: Computer & Zubeh[/ame]

[ame=http://www.amazon.de/gp/help/customer/display.html?nodeId=200170100#Zone2_EU]Amazon.de Hilfe: Internationale Lieferung[/ame]

πολυ γρηγορη οθονη, με καλα (για TN panel) χρωματα και nVidia 3D vision emitter + glasses

θα σου βγει κατω απο 250 ευρα, δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις καλυτερη τιμη σε 120Hz μονιτορ πουθενα αλλου, εκτος αν ειναι μεταχειρισσμενο

την εχω εδω και μια εβδομαδα και ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος, απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει

χαιρομαι που τελικα δεν εδωσα 150 ευρα παραπανω για asus ή benq :dirol:

Responsiveness: record breaking

As you might know, we prefer to examine the responsiveness of a monitor by counting the number of frames of ghosting, those traces that take too long to disappear and end up on top of images that are currently on show, rather than in milliseconds. That's because you can't really compare figures for response time from one display technology to another. Even on two typical 2 ms TN monitors, the results aren't identical. Here's an idea of how the different technologies stand up:

5 ms TN: 1.1 colour frame, 0.5 transparent frames (for example: Iiyama Prolite E2208HDS)

6 ms e-IPS: 0.4 colour frames, 0.35 transparent frames (for example: Dell 2209WA)

Average 2 ms TN: 0.8 colour frames, 0.5 transparent frames (for example: Samsung T220)

8 ms C-PVA 8: 0.95 colour frames, 0.2 transparent frames (for example: Samsung F2380)

The best 2 ms TN 2 (not including 120 Hz): 0.35 colour frames, 0.5 transparent frames (the Samsung 2253BW).

And as we hoped, the GD245HQ did better than all of them

Even more surprisingly, it also beats the two 120 Hz that are already available. The gap isn't huge, with just half a frame less of ghosting in each case, but it's enough to displace the VX2268wm from the podium, which itself had lead the 2233rz by a similar margin. The icing on the cake is that the input lag is on average only a single frame: taken together, these two scores make this monitor any gamer's new best friend.

Conclusion

The GD245HQ is faster and has more accurate colours than other 120 Hz monitors we've seen, giving it the crown of the best 3D monitor currently available. And it's the only one with a 24'' display.

http://www.digitalversus.com/lcd-monitor/acer-gd245hq-p7268/test.html

Link to comment
Share on other sites

Οκ, παρηγγγειλα απο το amazon τελικα την BENQ XL2411T, βγαινει συνολο 275 ευρω. Ευχαριστω για την υποδειξη Hellhammer ^_^

Wifi thief, για την acer διαβαζω πως εχει προβληματα με την φωτεινοτητα και πως δεν ειναι καλης ποιοτητηας γενικα. Εξαλλου στο ματι εξαρχης ειχα βαλει την benq απλα περυσι ειχε 400 ευρω. Σε ευχαριστω παντως και ελπιζω να σε ικανοποιει μακρυπροθεσμα.

Παρεμπιπτοντως, εβαλα αγγελια για την S23A700D, οποτε αν ενδιαφερεται κανεις, Pm me

SAMSUNG S23A700D (120HZ, 3D) - Insomnia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε η ώρα να αλλαχτεί το παλιό monitor (Samsung T220HD) και το να πάω σε 120Hz φαίνεται πολύ καλή ιδέα. Η 7870 Ghz Edition που έχω τώρα θα πουληθεί και προσπαθώ να καταλήξω στο ποια single gpu λύση θα με κάλυπτε έχοντας και όριο στο budget τα 300 ευρώ, ίσως και λίγο παραπάνω. Από όσα έχω δει καλύτερη επιλογή ειναι το να πάω σε Nvidia λόγω lightboost hack. Γλυκοκοιτάζω μια Evga gtx 670 FTW (με την προϋπόθεση ότι θα μπορέσει να μου τη φέρει φίλος που μένει Αμερική). Σε κάποια παιχνίδια σίγουρα δεν θα δω 120 fps (πχ BF3) και αυτό με προβληματίζει κάπως. Αξίζει λοιπόν ένα 24"ΤΝ 120Ηz (BenQ Xl2411t) σε σχέση με ένα 24" ΙPS (Dell u2412) κι ας μην μπορεί η gpu να δώσει τα απαιτούμενα fps;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24443]OverPain[/MENTION]

δεν ειμαι κανενας reviewer ουτε εκανα στην acer τιποτα εκτεταμενα συγκριτικα τεστς, αλλα σαν μεσος χρηστης ειμαι ικανοποιημενος με την φωτεινοτητα και την εικονα γενικως...

ως εκ τουτου δεν εχω προβλημα και με την "ποιοτητα" (αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις) και η ποιοτητα της εικονας και η ποιοτητα κατασκευης με αφηνουν ικανοποιημενο...

αν και δεν εχω δει την BenQ, πιστευω οτι εκανες καλη αγορα (αλλωστε την ειχα και εγω στα υπ'οψιν) αλλα στην δικη μου περιπτωση (120Ηz 24" monitor με emitter και glasses = 205 ευρα) το price per value ratio ειναι απο τα καλυτερα οχι μονο στα μονιτορς αλλα γενικα σε οοοτι τεχνολογικο (μη μεταχειρισμενο) εχω ψωνιζει ποτε.

:p

[MENTION=25405]bv13[/MENTION]:

σχετικα με το αν αξιζουν τα 120Hz αν δεν μπορει το μηχανακι σου να αποδωσει πολλα FPS:

Note: The observations during gameplay on Battlefield 3 and Dirt 3 below are based on them running at 120fps, which is the maximum frame rate the monitor will output correctly. Although trailing becomes increasingly pronounced as the frame rate falls (see the PixPerAn comparison, for example) the overall feeling of connectedness and fluidity is still key to the experience even at lower frame rates. You will certainly get the most out of the XL2420T at higher frame rates but as the proceeding paragraphs explore there is still much benefit to be gained regardless of frame rate.

On Battlefield 3 (BF3) running about on foot, tracking and engaging enemies was a painless task. Textures remained sharp whilst running and even whilst rapidly turning – so you don’t miss a beat. There was the tiniest hint of overdrive trailing during the odd high contrast pixel transition but not enough to cause concern. If looking at a bright white van next to deep blue sky and strafing past it, for example, a small dark ‘vibration’ was visible. This really needed to be focussed on to be seen and clearly the BenQ handles BF3’s on foot action very well. If you ramp up the pace of the action by getting into a nimble jeep, for example, the ‘high contrast’ overdrive trailing at the edges of white objects becomes a little more pronounced. Even then it is very slight and would need to be specifically focussed on for you to even register its existence. The overall fluidity of the scene whilst driving is very impressive – allowing you to keep tabs on any enemies as you zoom past. Overall smoothness and connectedness on the XL2420T in the game was very good. 120Hz monitors such as the BenQ are not only able refresh to frames of the game twice as quickly but are also able to update input responses from the mouse twice as often. This effect is greatest at a frame rate of 120fps but even at 60fps provides a significant advantage in this regard over even the most responsive 60Hz LCD monitors. Coupled with low input lag, which is covered in the next section, the game has a level of smoothness that no 60Hz LCD can touch.

http://pcmonitors.info/reviews/benq-xl2420t

oπως φαινεται απο το πειραγμα του mastercommander παραπανω, ειχα κι εγω αμφιβολιες και μιλουσα για placebo οταν μου λεγανε για 120Hz monitors.

then i show her face and now i'm a believer που λενε και οι monkees :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.