Jump to content



i7 950 ή amd 1090T?


Jim@kiS

Recommended Posts

τα 12-16 γιγα ειναι περιττα και overkill...το λογικο ειναι 6 ή 8...αναλογα την πλατφορμα...τα 4 και 3 πρεπει να αποφευγονται μονο, δεν ειναι με διαρκεια ζωης, για τα επομενα που ερχονται...οποτε...μην ακουω 12 ειναι για σκουπιδια...:giveup:

και επισης αν δωσεις τοσα λεφτα για δαπανη, αντι για 12 και να ειναι μαπα, παρε 6 γιγα με υπερταχυτητες/supertiminigs;):cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

εξαρταται τι υλοποιηση ειναι γιατι αναφερθηκε πανω οτι ειναι αργα τα p55

πχ η δικια μου δεν εχει να φοβηθει τιποτε σε κανενα ειδους cf -sli ακομα και quad fire:hi:

http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=0JWHwAqPs2cnormm&templete=2

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει το " καλυτερο PC " ... ειναι μια πατεντα για να μας τα περνουν... Απο οτι εχω καταλαβει εχεις τουμπανο pc και θελεις να τον κανεις ακομη πιο τουμπανο?

Εχω core 2 duo και δυο χρονια και ακομη δεν τον αλαζω. Γιατι? Ε κατσε να κανει την δουλεια του πρωτα να βγαλει τα λεφτα του... Οταν ερθει ο καιρος και βγαινουν προγραμματα και παιχνιδια που οι απαιτησεις δεν αρκουν ε τοτε λογικα θα παμε για καινουργιο. Αλλιως θελεις καθε 2-3 μηνες αναβαθμιση για να λες " I'm the boss" .... φιλικα ριξε τα λεφτα σου σε κατι μονιμο...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν αντμιν θα κλείδωνα κάθε τέτοιο νήμα και θα άνοιγα ένα για να μπαίνει ο καθένας και να λέει τον πόνο του περί τοπ πισί.Νησάφι ποιά παιδιά, όταν αφορά ρυθμίσεις ρολόγια κτλπ να καταλάβω οτι καποιος θέλει βοήθεια οκ, αλλά είναι πολλά τα νήματα πλέον.

Μόνο σε μένα είναι κουραστικό;

:offtopic2: και ας διαγραφεί αν προσβάλει

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανω με τα pc parts ειναι να αλλαζω κα8ε 8 μηνες ωστε να μην χανουν τελειως την αξια τους ωστε να δωσω 200-500 ευρω πανω αντι να το κρατησω 2 χρονια και μετα να πρεπει να ξανα δωσω 3000 ευρω!αυτη ειναι η δικη μ λογικη!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κανω με τα pc parts ειναι να αλλαζω κα8ε 8 μηνες ωστε να μην χανουν τελειως την αξια τους ωστε να δωσω 200-500 ευρω πανω αντι να το κρατησω 2 χρονια και μετα να πρεπει να ξανα δωσω 3000 ευρω!αυτη ειναι η δικη μ λογικη!

Φίλε μου δε σε κακολογώ, απλά δε βγαίνουν τόσα πολλα διαφορετικά νέα πράγματα ώστε να αξίζει να κάνεις κατι τέτοιο.Φιλικά τελείως..

Link to comment
Share on other sites

και επισης αν δωσεις τοσα λεφτα για δαπανη, αντι για 12 και να ειναι μαπα, παρε 6 γιγα με υπερταχυτητες/supertiminigs;):cool:

σε αυτο θα διαφωνησω...

Ειπωθηκε και πριν απο καποιον οτι σε τελικη αποδοση οι καλυτερες απο τις χειροτερες (σε ταχυτητα) μνημες εχουν ελαχιστη επιδραση.....πανω απο 2-3% δεν ειναι ειλικρινα. Οποτε απο το να πεταξει τα λεφτα του 2 φορες (παιρνοντας τα 6gb super duper speed) καλυτερα να τα πεταξει 1 φορα (παιρνονταςε αργες 12gb).

Φυσικα μπορει και να λογικευτει και να παρει 6gb "αργες" οπως του λενε ολοι.... στην τελικη δεν υπαρχουν 4gb dimms σε φυσιολογικη τιμη οποτε και με τα 12gb θα εχει παρει στην ουσια 2 κιτακια των 6gb ....αρα τιποτα δε τον εμποδιζει να ξεκινησει με το πρωτο και να βαλει το δευτερο στην πορεια (και σε καλυτερη τιμη) ΑΝ το θελει τοσο πολυ τελος παντων...

Εγω με i7 920 ειμαι, αλλα θα προτεινα να ψαξεις λιγο πιοι πολυ τον AMD X6 ....

Δεν εχω κοιταξει πολλα reviews και δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου, οποτε δε θα πω τιποτα πολυ συγκεκριμενο, αλλα σιγουρα αλλο 6 πυρηνες πραγματικοι και αλλο 4 + 4 υπο προυποθεσεις. Αν κανει και καλο overclock που ειπε καποιος παραπανω και ειναι και ο AMD στα 4ghz ευκολα (γιατι ο I7 ΕΙΝΑΙ) τοτε αξιζει ψαξιματος...

Οι μητρικες παντα υποδεεστερες ηταν αλλα απο τοτε που τα chips ειναι και αυτα AMD νομιζω εχει καλυτερευσει η κατασταση (σε θεματα σταθεροτητας), και απο παροχες και τιμη μαλλον υπερτερουν... (νομιζω το amd chipset εχει 48 pci-express lanes? το Χ58 εχει 36, και για να κανεις xfire/sli με 2 καρτες ειναι σχετικα δυσκολο χωρις να ριξεις τη μια στο 8x, δε πρεπει να εχεις καμια αλλη καρτα σε pci-e. Για 3 καρτες, απλα πανε ολες 8x και τελος).

Ψαξτον λιγο τον AMD σε reviews, και αν δεις οτι δεν αξιζει, τοτε i7 920/930...και ας καταληξεις με το ιδιο συστημα προ καλοκαιριου...who cares? αμα θες σων και καλα να αλλαξεις κατι πληρωσε τα υπολοιπα λεφτα σε καμια οθονη που θα δεις την διαφορα (μαλλον γιατι δε ξερω τι εχεις) 100 φορες παραπανω αποτι σε hardware...

Link to comment
Share on other sites

8ελω καλο mobo επειδη υπαρχει raid 0 με 4xssd οποτε φοβαμαι μην τυχων παρω τα amd και μου σπαει συνεχεια το raid γιατι με την SC που ειχα δεν ειχε σπασει ποτε!!!!

και το αλλο που φοβαμαι με τα mobo της amd ειναι μην τυχων δεν ανεβαζει το cpu πολυ και τις ram αν και αυτες δεν ειναι πολυ καλες....8α μπουν σε νερακι στο μελλον μολις τελειωσει το project δηλαδη με τα 2 monsta οποτε 8α η8ελα να το λιωσω σε oc!!!

Link to comment
Share on other sites

8ελω καλο mobo επειδη υπαρχει raid 0 με 4xssd οποτε φοβαμαι μην τυχων παρω τα amd και μου σπαει συνεχεια το raid γιατι με την SC που ειχα δεν ειχε σπασει ποτε!!!!

και το αλλο που φοβαμαι με τα mobo της amd ειναι μην τυχων δεν ανεβαζει το cpu πολυ και τις ram αν και αυτες δεν ειναι πολυ καλες....8α μπουν σε νερακι στο μελλον μολις τελειωσει το project δηλαδη με τα 2 monsta οποτε 8α η8ελα να το λιωσω σε oc!!!

Aυτή την στιγμή στην αγορά μακράν το καλύτερο chip σε όλες τις πλατφόρμες είναι το 890FX/SB850 της AΜD !

Άπειρα lanes για crossfire πολλά περισσότερα από τα x58, p55, 890gx, 880g, 870 , το μοναδικό (sb850) με native sata 3.0 υποστήριξη μέσω sb, πολλά lanes ώστε να τρέχει full ο usb 3.0 controler της μητρικής χωρίς να πετσοκόβει lanes από την pci-e x16 όπως γίνεται στο p55 .

Από εκεί και πέρα το pci-e είναι version 2.0 σε αντίθεση με τα της intel που χρησιμοποιεί ακόμα ver. 1.0 !

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις καλή μητρική! Υπάρχουν πολλές καλές και από MSI και από ASUS και από GIGA !

Σε συγκριτικό που κυκλοφορεί εδώ μέσα δείχνει πως ο X6 φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα στα min fps ! Ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τι λεω.. και τι θα επερνα στην θεση σου!

Crosshair IV extreme

1090T 6core

1 Κιτακι 2x2 Corsair GT

Dell Perc για τα raid!

Καπου ειχα διαβασει πως περιμενουμε νεα socket για intel μερια!

Επισης οι 8core της amd θα περνουν am3+[αν μου τα λεει καλα ο amdnord (που νομιζω δεν υπαρχουν τωρα, αλλα ισως και με ενα bios update να βαζεις στην crosshair) ]

Επισης θα επερνα και μια Dell 27'' στα 640 ευρω να μην ''βγαζω'' τα ''ματια'' μου! και χωνεις και 2 23αρες καθετα για eyefinity και ασε τους αλλους με τις μασελες στο πατωμα! (προτεινω γιατι δεν ξερω τι οθονη εχεις μιας και ΔΕΝ μου απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα! )

Στα παραπανω ο Perc ειναι MUST για τους ssd σου!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη με ρωτησες πιο πριν τι εχω τωρα

ειμαι με μια rampage extreme,975 extreme,4gb ram,2x260

και το παλιο που πουλησα ηταν supercomputer,920 D0,6gb mushkin 7-6-7-17 -1600,3xlighting,4xpostville

και απο ο8ονες εχω μια dell 27αρα και 2x27αρες samsung απο διπλα...το 8εμα ειναι οτι δεν παιζω συνεχεια και με τις τρεις.

o controller Dell Perc ποσο κανει?και που μπορω να τον βρω?

Link to comment
Share on other sites

1) Οι νέοι επεξεργαστές αναμένονται από τα μέσα του 2011 περίπου. Στα τέλη του 2010 η AMD ξεκινά δειγματισμό στους OEM κατασκευαστές για δοκιμή των νέων επεξεργαστών, οπότε η μαζική παραγωγή ξεκινά στο Q1 του 2011. Κάτι αντίστοιχο παίζει και με την Intel.

2) Για το raid σε μητρική για AMD που ανησυχεί ο φίλος έχω την M4A87TD-EVO της ASUS και έχω πάνω 4ΧΗDD western digital σε RAID10 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

3) @Jim@kiS αν είχα τέτοιο εργαλείο θα άφηνα την αναβάθμιση για τα τέλη του 2011. Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μέχρι τότε συν του ότι μέχρι τότε θα έχει ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο με τους νέους επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι τσάμπα ασχολείστε με το συγκεκριμένο thread. Δεν υπάρχει περίπτωση χρήστης που έχει ι7 να μην είναι ευχαριστημένος με το σύστημα του. Αν δεν τον ικανοποιεί ο ι7 δεν θα τον ικανοποιήση ούτε το εξαπύρηνο ΑΜΔ.

Προσωπικά νομίζω πως μας δουλευει ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικά cod4 παίζεις και με υποδιέστερο συστημα, απλά σε τρώει η τσέπη σου.:giveup: Σου προτείνω να τα κρατήσεις στην άκρη τα λεφτά ή χαλασε τα για κατι άλλο εκτος του pc γιατί αυτή τη στιγμή είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.