Jump to content



i7 950 ή amd 1090T?


Jim@kiS

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply
Aυτή την στιγμή στην αγορά μακράν το καλύτερο chip σε όλες τις πλατφόρμες είναι το 890FX/SB850 της AΜD !

Άπειρα lanes για crossfire πολλά περισσότερα από τα x58, p55, 890gx, 880g, 870 , το μοναδικό (sb850) με native sata 3.0 υποστήριξη μέσω sb, πολλά lanes ώστε να τρέχει full ο usb 3.0 controler της μητρικής χωρίς να πετσοκόβει lanes από την pci-e x16 όπως γίνεται στο p55 .

Από εκεί και πέρα το pci-e είναι version 2.0 σε αντίθεση με τα της intel που χρησιμοποιεί ακόμα ver. 1.0 !

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις καλή μητρική! Υπάρχουν πολλές καλές και από MSI και από ASUS και από GIGA !

Σε συγκριτικό που κυκλοφορεί εδώ μέσα δείχνει πως ο X6 φέρνει πολύ καλά αποτελέσματα στα min fps ! Ψάξτο λίγο.

Μια εικονα χιλιες λεξεις. Να χαρω εγω πλατφορμα και lanes.

Απο εδω http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4555961&postcount=1164

post-2962-1416074624,3877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

wtf??? γιατι ετσι ?

Ειναι αυτο που ελεγα καποτε στον φιλο μου τον τασο (aoratoss). Γλιτωνεις καμμια 300 ευρω απο την συνθεση σε amd και μετα τα ριχνεις σε 2η 3η καρτα γραφικων για να πατσισεις τα score του x58 με μια καρτα λιγοτερη :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που ελεγα καποτε στον φιλο μου τον τασο (aoratoss). Γλιτωνεις καμμια 300 ευρω απο την συνθεση σε amd και μετα τα ριχνεις σε 2η 3η καρτα γραφικων για να πατσισεις τα score του x58 με μια καρτα λιγοτερη :D

Ουαου βρήκες να ποστάρεις το VANTAGE το ποιο cpu limited 3D benchmark του κόσμου για να στηρίξεις την intelοφιλία σου.ΟΚ no problemo.Πάρε και μια συγκριση ανάμεσα σε VANTAGE και real life games.:p

post-7124-1416074624,4345_thumb.jpg

post-7124-1416074624,4997_thumb.jpg

post-7124-1416074624,5124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια εικονα χιλιες λεξεις. Να χαρω εγω πλατφορμα και lanes.

Απο εδω http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4555961&postcount=1164

Ta 3dmark και vantage είναι intel friendly, μην περιμένεις να δεις μεγάλα SCORE σε AMD....

Aν περιμένεις από 3d mark να δεις αν η AMD τρέχει καλύτερα τότε θα περιμένεις πολύ! Δεν είναι καν άξιο λόγου!

Κοίτα παρακάτω τι γίνεται στα games και άν έχω δίκιο! Ειδικά με τα cpu κλοκαρισμένα όπου οι Χ6 ανεβαίνουν πολύ και που είτε με 920 είτε με 930 είτε με 950 από INTEL και αντίστοιχα είτε με 1090τ είτε με 1075Τ στα 4Ghz θα δουλέψεις!!!!

Ι7 930 vs 1090t X6 σε default και o/ced στα 4.0Ghz in game !!!!!

http://www.overclock3d.net/reviews/cpu_mainboard/amd_1090t_six_core_review/6

Οσο για το ποια πλατφόρμα είναι ανώτερη, άφησέ το καλύτερα γιατί θα εκτεθείς! Τα χαρακτηριστικά και τα πρότυποα υποστήριξης μιλάνε από μόνα τους.

Εγώ πάντως αν είχα ένα καλούτσικο συστηματάκι, θα περίμενα τους sandy και buldozer και δεν θα κοιτούσα σε κανέναν σημερινό επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Ουαου βρήκες να ποστάρεις το VANTAGE το ποιο cpu limited 3D benchmark του κόσμου για να στηρίξεις την intelοφιλία σου.ΟΚ no problemo.Πάρε και μια συγκριση ανάμεσα σε VANTAGE και real life games.:p

Αν θες real life games ψαξε στο νετ και δωσε μας τιποτε ποιο σοβαρο σε υλοποιηση 890fx και crossfire/trifire.

Τα περι intelοφιλος αστο καλυτερα. Οταν δεν ξερεις τον αλλον απλα δεν μιλας.

Οσο για το ποια πλατφόρμα είναι ανώτερη, άφησέ το καλύτερα γιατί θα εκτεθείς! Τα χαρακτηριστικά και τα πρότυποα υποστήριξης μιλάνε από μόνα τους.

Εγω να εκτεθω ή εσυ ;

Μιλαμε για gaming pc με πανω απο μια καρτα γραφικων και ακομη διαφωνεις χωρις ομως να βλεπουμε τα νουμερα(αποδοση) που φανταζεσαι οτι εχει το 890fx σε crossfire/trifire.

Εγω ποσταρω νουμερα και εσυ προδιαγραφες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να εκτεθω ή εσυ ;

Μιλαμε για gaming pc με πανω απο μια καρτα γραφικων και ακομη διαφωνεις χωρις ομως να βλεπουμε τα νουμερα(αποδοση) που φανταζεσαι οτι εχει το 890fx σε crossfire/trifire.

Εγω ποσταρω νουμερα και εσυ προδιαγραφες.

1) Μίλησα με νούμερα παραπάνω και default και o/ced στα 4Ghz για I7 -Χ6 ! Εδωσα και όλα τα χαρακτηριστικά της πλατφόρμας ΑΜ3 -> 890FX/SB850.

2) Δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να μετράμε δυο συστήματα με το Α να βγαίνει δυνατότερο από το Β σε real gaming με μια κάρτα και να μην βγαίνει πάλι το Α δυνατότερο αν κουμπώσουμε 2 ή και περισσότερες κάρτες γραφικών επάνω όταν:

α) Και οι δυο πλατφόρμες δίνουν τα απαιτούμενα lanes για crossfire both x16 πόσο μάλλον όταν η πλατφόρμα του A δίνει ακόμα περισσότερα !

B) Oταν η πλατφόρμα του A είναι τις ίδια εταιρίας με τις κάρτες γραφικών !!! Δεν ισχύει πάντα αλλά έχουν αναφερθεί κατά καιρούς διαφορές, βλέπε AMD/ATI στην περίπτωσή μας και παλαιότερα nvidia mobo & gpu σε sli !

Συμπερασματικά , αν το 890fx δεν έδινε τα απαραίτητα lanes για crossfire τότε θα μπορούσε το χ58 να προσπεράσει σε λειτουργία με πολλαπλές κάρτες και να αντιστρέψει τα αποτελέσματα που δίνω παραπάνω με μία 5870! Από την στιγμή που δίνει άπειρα lanes δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!

Το καλύτερο είναι τα min fps στον X6 , όπου εκεί καθιορίζεται ένα game αν θα είναι playable ή όχι ........

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που ελεγα καποτε στον φιλο μου τον τασο (aoratoss). Γλιτωνεις καμμια 300 ευρω απο την συνθεση σε amd και μετα τα ριχνεις σε 2η 3η καρτα γραφικων για να πατσισεις τα score του x58 με μια καρτα λιγοτερη :D

υποθετοντας οτι αυτο που λες ισχυει (γιατι δεν εχω ψαξει πολυ τις τιμες, και μεταχυ μας μου φαινεται αισιοδοξο για την AMD πλευρα να γλιτωνεις οντως 300 ευρω! περιμενα λιγοτερα...) , πιστευεις οτι αν τα 300 ευρω αυτα πανε σε δευτερη καρτα γραφικων, δε θα εχεις μια ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερη συνυθεση ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ με το AMD συστημα?

Δηλαδη σε νοιαζει αν θα πατσισει το vantage ή αν θα εχεις +60% fps στα games?

+60% for god's sake... σκεψου το.

Επισης πιστευεις οτι το Χ58 κανει τη διαφορα? Ο CPU την κανει υπερ του intel, ξεκαθαρα...αλλα επειδη cpu+mobo Πανε πακετο anyway ειτε πας σε amd ειτε Intel, δε μπορεις να κανεις Mix&match αυτο δεν εχει σημασια αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες real life games ψαξε στο νετ και δωσε μας τιποτε ποιο σοβαρο σε υλοποιηση 890fx και crossfire/trifire.

Τα περι intelοφιλος αστο καλυτερα. Οταν δεν ξερεις τον αλλον απλα δεν μιλας.

Εσύ φίλε μου είσαι αυτός που τόσο απελπισμένα έψαχνες δε ξέρω και εγώ σε πόσα φόρα να βρείς scores από VANTAGE που ξέρουν και οι πέτρες ότι έχει cpu bottleneck του κεραά (αλλά ξέχασα εσύ μάλλον ζεις κάτω από αυτές) .Επίσης εσύ πέταξες το σχόλιο περί των lanes των AMD με ειρωνικό-περιπαικτικό υφάκι χιλίων καρδυνναλίων λες και είσαι ο παντογνώστης. ΟΚ προβλημά σου .

Να και ένα μεστό review μεταξύ 1090Τ και 980Χ:

http://www.overclockersclub.com/reviews/amd_phenom2_x6_1090t/

Τρελές διαφορές μιλάμε τον έκανε λίωμα τον 1090Τ ο 980Χ. Τώρα αν θες με tri/quadfire/sli στείλε μου το hardware και εγώ σου κάνω 5.000.000 reviews. Να ξέρeις μόνο ότι θα σου βγεί κομματάκι ακριβό μιας ακόμη είμαι με C2D 6700@4,5Ghz .

Link to comment
Share on other sites

΅Προσωπικά συνεχίζω να πιστεύω πως οι πυρήνες δεν έχουν σημασία στα games.

http://www.anandtech.com/show/3674/amds-sixcore-phenom-ii-x6-1090t-1055t-reviewed/9

http://www.guru3d.com/article/amd-phenom-ii-x6-1075t-970be-645-processor-review/17

Επίσης στο review του overclockers club χρησιμοποιεί την Gtx260. Καλύτερα συμπεράσματα θα βγάζαμε με κάποια πιο δυνατή κάρτα. Επίσης συμπεράσματα του τύπου "αφού με την 260 παίζει καλύτερα θα είναι το ίδιο και με την π.χ. 5970" τα θεωρώ αφελη καθώς και τα επαγωγικά συμπεράσματα ότι αφού το τάδε σύστημα παίζει πιο καλά με μια κάρτα θα παίζει αντίστοιχα καλύτερα και με 3. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

@nikio17

To review που δινεις ειναι fail γιατι παιζουν με 260 και τρωνε το bottleneck της αρκουδας οι επεξεργαστες!

Ο thuban ειναι ενας καλος cpu αλλα ειναι παντα πισω σε games σε σχεση με τον ι7.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/phenom-ii-x6-1090t_6.html#sect0

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.