Jump to content



i7 950 ή amd 1090T?


Jim@kiS

Recommended Posts

@nikio17

To review που δινεις ειναι fail γιατι παιζουν με 260 και τρωνε το bottleneck της αρκουδας οι επεξεργαστες!

Ο thuban ειναι ενας καλος cpu αλλα ειναι παντα πισω σε games σε σχεση με τον ι7.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/phenom-ii-x6-1090t_6.html#sect0

Τα αποτελεσματα ειναι με στοκ ταχυτητες σε καθε επεξεργαστη;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Λογικα ναι γιατι δεν αναφερει κατι εδω.

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/phenom-ii-x6-1090t_4.html#sect1

Ουτως η αλλος οι διαφορες ειναι μικρες οποτε οτι παρει ο καθενας ειναι καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

i5 750 απο εμενα.

Για παιχνιδια το καλυτερο value for money.

Ηyperthreading δεν χρειαζεται για τα παιχνιδια, κατα συνεπεια δεν χρειαζεται να παει σε i7.

Τσιμπαει εναν δροσερο 750, τον clockarei στα 4ghz που παει ανετα και σταθερα και απολαμβανει τα παιχνιδια του σαν κυριος με ενα super επεξεργαστη των 170ευρω.

Οι πολλοι πυρηνες της AMD προς το παρον ειναι μια τρυπα στο νερο. Δηθεν futureproof, δηθεν οι εφαρμογες σε 1-2 χρονια θα ειναι mutlitasking, αλλα εγω περιμενω ηδη 3 χρονια να δω multitasking εφαρμογες και απο τοτε οι ιδιες εφαρμογες υποστηριζουν το multitasking ακομα. Κατι video rendering κλπ. Αντε και το 7zip και το Crysis ηταν οι νεες multithreaded εφαρμογες...

Link to comment
Share on other sites

παρε εναν ι7 με 4ghz + HT, εχεις εναν κατα χαρη τρομερο 8πυρηνο παει σφαιρα, εγω εχω τον δικο μου 3.8 με ht και νιωθω τελεια...ποιος ασχολειται με τους 6 πυρηνες της amd... :)

Link to comment
Share on other sites

παρε εναν ι7 με 4ghz + HT, εχεις εναν κατα χαρη τρομερο 8πυρηνο παει σφαιρα, εγω εχω τον δικο μου 3.8 με ht και νιωθω τελεια...ποιος ασχολειται με τους 6 πυρηνες της amd... :)

4 πύρινο εννοείς έτσι? γιατί άλλο τα threads και άλλο τα cores

Link to comment
Share on other sites

4 πύρινο εννοείς έτσι? γιατί άλλο τα threads και άλλο τα cores

το ιδιο πραγμα ειναι στην πραγματικη χρηση...δεν ξεχωριζει η εφαρμογη τι ειναι τι και πιο...οποτε οταν ο ι7 εχει ενεργο το ht, ξεφευγει απο τον amd...αν ειναι ομως να το χει κλειστο/ ή να παρει ι5...σιγουρα ο amd συμφερει καλυτερα...το ΗΤ κανει τους ιντελ επεξεργαστες και για benchs, και για servers, και για games...εχει πιο ωμη δυναμη...:whip:

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πραγμα ειναι στην πραγματικη χρηση...δεν ξεχωριζει η εφαρμογη τι ειναι τι και πιο...οποτε οταν ο ι7 εχει ενεργο το ht, ξεφευγει απο τον amd...αν ειναι ομως να το χει κλειστο/ ή να παρει ι5...σιγουρα ο amd συμφερει καλυτερα...το ΗΤ κανει τους ιντελ επεξεργαστες και για benchs, και για servers, και για games...εχει πιο ωμη δυναμη...:whip:

Στα games οι i7 παίζουν καλύτερα με ΗΤ off

Link to comment
Share on other sites

Εχμ δεν νομίζω να είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα σε πραγματική χρήση γιατί τότε δεν θα λέγαμε απλά ότι ο ι7 έχει καλύτερες επιδόσεις αλλά ότι έχει τις διπλάσιες επιδόσεις. Το αυτό ισχύει και για τους άλλους i με hyperthreading. Διπλασιάζεται η επίδοση ενός i7 με το HT on σε σχέση με το HT off? Δεν νομίζω. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εφόσον τα προγράμματα ασχολούνται μόνο με 2 πυρήνες από τους 4 ή 6 (σε πραγματικούς αναφέρομαι πάντα) που έχει η cpu τότε προφανώς και το HT θα κάνει διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ηδη παιχνιδια...moh, bfbc2...και θα βγουν και αλλα crysis 2 ας πουμε...και επισης η ανταποκριση του υπολογιστη δε συγκρινεται...ουτε σε παιχνιδια ουτε στο desktop...καλυτερα ευχαριστιεμαι το μηχανημα μου με 3.8ghz και ΗΤ παρα 4.1ghz χωρις...(τα συγκρινω αυτα γιατι εχουν τις ιδιες temps) ειναι πολυ πιο ομαλη η συμπεριφορα...

και δεν ισχυει αυτο για τα παιχνιδια...οτι παιζουν καλυτερα χωρις...στις ιδιες συχνοτητες παιζουν το ιδιο καλα να μη σου πω και καλυτερα με ΗΤ...απλα οι καρτες γραφικων ζητανε συχνοτητα οχι πυρηνες/νηματα...αν ηταν να ειναι αχρηστη λειτουργια το ΗΤ, ο καλυτερος gaming επεξεργαστης θα ηταν ο ι5, και οχι ο ι7...ελα μου που ομως ειναι αλλιως το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ηδη παιχνιδια...moh, bfbc2...και θα βγουν και αλλα crysis 2 ας πουμε...και επισης η ανταποκριση του υπολογιστη δε συγκρινεται...ουτε σε παιχνιδια ουτε στο desktop...καλυτερα ευχαριστιεμαι το μηχανημα μου με 3.8ghz και ΗΤ παρα 4.1ghz χωρις...(τα συγκρινω αυτα γιατι εχουν τις ιδιες temps) ειναι πολυ πιο ομαλη η συμπεριφορα...

και δεν ισχυει αυτο για τα παιχνιδια...οτι παιζουν καλυτερα χωρις...στις ιδιες συχνοτητες παιζουν το ιδιο καλα να μη σου πω και καλυτερα με ΗΤ...απλα οι καρτες γραφικων ζητανε συχνοτητα οχι πυρηνες/νηματα...αν ηταν να ειναι αχρηστη λειτουργια το ΗΤ, ο καλυτερος gaming επεξεργαστης θα ηταν ο ι5, και οχι ο ι7...ελα μου που ομως ειναι αλλιως το θεμα.

μάλιστα άσε να έχω λίγο καλύτερη άποψη για τα cores/threads

post-2254-1416074637,4929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι, οντας παιχνιδιαρης με καμια 50+ παιχνιδια, δε βλεπω διαφορα στα παιχνιδια, αποδεδειγμενα, υπαρχει οριο που σπρωχνει τον επεξεργαστη να σωσει τις καρτες γραφικων...δηλαδη αν εισαι απο 3.8ghz και πανω ειτε με ειτε χωρις, εχεις τα μεγιστα της gpu...

και επιπλεον η συνολικη αισθηση του υπολογιστη ειναι πιο αερατη με τα επιπλεον ΗΤ, νιωθω οτι χωρις αυτο ειναι σαν κουτσο το συστημα...δεν καταλαβα απο ποτε ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοιποιουνται ολοι οι ποροι, ωστε να πουμε οτι επειδη στην αλλη ρυθμιση χρησιμοποιουνται ειναι ντε και καλα πιο γρηγορα..???..δεν ειναι λογικο δηλαδη...

οι θερμοκρασιες ειναι μυθος...η μεγιστη θερμοτητα του επεξεργαστη με ΗΤ και λιγο πιο χαμηλη συχνοτητα, ειναι το ιδιο ζεστο χωρις ΗΤ και με μεγαλυτερη συχνοτητα...:T:

Link to comment
Share on other sites

και επιπλεον η συνολικη αισθηση του υπολογιστη ειναι πιο αερατη με τα επιπλεον ΗΤ, νιωθω οτι χωρις αυτο ειναι σαν κουτσο το συστημα...δεν καταλαβα απο ποτε ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοιποιουνται ολοι οι ποροι, ωστε να πουμε οτι επειδη στην αλλη ρυθμιση χρησιμοποιουνται ειναι ντε και καλα πιο γρηγορα..???..δεν ειναι λογικο δηλαδη...

οι θερμοκρασιες ειναι μυθος...η μεγιστη θερμοτητα του επεξεργαστη με ΗΤ και λιγο πιο χαμηλη συχνοτητα, ειναι το ιδιο ζεστο χωρις ΗΤ και με μεγαλυτερη συχνοτητα...:T:

Δεν ειναι τιποτα αερατο...το μυαλο σου λεει οτι εχεις HT on και επειδη καπου διαβασες οτι με το HT on σαρωνει τα παντα εχεις την αισθηση οτι ειναι αερατο..!!Ειναι ολα στο μυαλο σου!! Σαν να μου λες οτι καταλαβαινεις διαφορες αν εχεις 4 ssd@raid0 απο το αν εχεις 2 ssd@raid0!

Επισης για μεγαλες αναλυσεις περισσοτερο ρολο παιζει η gpu και ΟΧΙ η cpu!

εγω παλι, οντας παιχνιδιαρης με καμια 50+ παιχνιδια

Μου αρεσει που το λες και χαιρεσαι...

Βγηκαμε Off topic εδω και σε πολλα ποστ!

Η γνωμη μου ειναι να πας να παρεις κανενα SSD και μετα ελα πες μου τι ειναι αερατο και τι οχι.. :fun:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τιποτα αερατο...το μυαλο σου λεει οτι εχεις HT on και επειδη καπου διαβασες οτι με το HT on σαρωνει τα παντα εχεις την αισθηση οτι ειναι αερατο..!!Ειναι ολα στο μυαλο σου!! Σαν να μου λες οτι καταλαβαινεις διαφορες αν εχεις 4 ssd@raid0 απο το αν εχεις 2 ssd@raid0!

Επισης για μεγαλες αναλυσεις περισσοτερο ρολο παιζει η gpu και ΟΧΙ η cpu!

Μου αρεσει που το λες και χαιρεσαι...

Βγηκαμε Off topic εδω και σε πολλα ποστ!

Η γνωμη μου ειναι να πας να παρεις κανενα SSD και μετα ελα πες μου τι ειναι αερατο και τι οχι.. :fun:

δεν ειναι οφτοπικ να εξηγω οτι με ΗΤ ο ι7950 ειναι κατα πολυ καλυτερος απο τον ΑΜΔ...απλα λεω την δικη μου οπτικη γωνια...και δεν ειναι στο μυαλο μου...το καθε μς και νς χρονου αποκρισης απο το καθε κλικ, ή το καθε δευτερολεπτο που κερδιζω απο την εκκινηση εξαιτιας του ΗΤ δοξα το θεο μπορω να το βλεπω και να το αντιλαμβανομαι...το καθε μηχανημα ξεχωριστα εχει την δικη του αποδοση και εμενα δυστυχως/ή ευτυχως χαιρεται ετσι...δε διαφωνω σε αυτο με τις αναλυσεις...ομως μην ακουσω και οτι δεν παιζει ρολο cpu/ram αν εχεις kati καλυτερο...:wall:

:offtopic2:καλα και ειδικα οσον αφορα τον ssd τι να πω φοβερο...το να κερδισω μισο λεπτο απο τη στιγμη που θα πατησω το κουμπι να ανοιξει ο υπολογιστης μεχρι την επιφανεια αργασιας δε με τρελαινει...μπορω να περιμενω...αν ανεβει η χωρητικοτητα και μπορω να βαζω παιχνιδια μεσα για να μειωθει το loading, τοτε αξιζει παρα πολλα:hang3:...:OT: :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.