Jump to content



i7 950 ή amd 1090T?


Jim@kiS

Recommended Posts

Παιδια εγω αλλα βλεπω στις μετρησεις X58 vs P55. Ριξτε μια ματια στο thread για το Vantage. Το P55, εχει παρομοιες επιδοσεις σε CF και ειναι αρκετα πιο κρυο (θα φτασεις ευκολοτερα στα 4Ghz απο πλευρας θερμοκρασιων π.χ με εναν i7 860).

Παντως αν επιμενεις σε Χ58 vs 890FX και εχεις και στο μυαλο σου και το 3Fire το Χ58 ειναι μονοδρομος.

Για το P55 θα συμφωνησω οτι ειναι ποιο κρυο απο το X58 αλλα για τον 860 θα διαφωνησω. Ποιο δυσκολα ανεβαινεις στον 860 απο τον 930 και οι θεμοκρασιες ειναι ενα + πανω (βεβαια ειναι και στο κομματι).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Ολοι λετε λετε λετε λετε χωρις να ρωτατε!

Τι εχεις Jim@ki ?? Τωρα με τι συστημα εισαι ? ( αναλυτικα , αναλυσεις κτλπ )

Τα 8/12 gb ram γιατι τα χρειαζεσαι ? για να βλεπεις μεγαλο αριθμο ? Η για να λες Εχω gb για χρονια ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα σκοπό να κρίνω , δεν θέλω να φανεί έτσι, αλλά gaming θες δε νομίζω ότι θέλει πολύ συζήτηση εφόσον διαθέτεις τα λ7.

Πας παίρνεις ότι σου προτείνανε είτε ι7 είτε 6πύρηνοamd και είσαι κομπλέ με 2 κάρτες γραφικών επάνω αφού δε θες 3 και locked έτσι απλά.

Τελείως φιλικά και μιας και θα χαλάσεις που θα χαλάσεις μπόλικα λεφτά , τι σκέφτεσαι;

Τοπ θα πάρεις ούτως η άλλως

Link to comment
Share on other sites

τι λογικη ειναι αυτη τωρα?επειδη 8α δωσω λεφτα δηλαδη δεν μπορω να ξερω πιο απο τα 2 υπερτερει και γιατι?λεφτα 8α δωσω οχι στραγαλια!τι αντε πηγαμε πηραμε οτι πιο ακριβω και τελος?και αμα βγει μ@λ@κι@ στο τελος?και αλλος με το αντιστοιχο αλλης μαρκας ειναι πιο ανετος απο εμενα?βλακεια δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Α) Με 4GB είσαι καλυμμένος σε ότι και αν κάνεις σχεδόν. Εκτός και άν κάνεις επαγγελματικό video editing.

B) Είτε στα 2133MHz είναι οι μνήμες σου, είτε στα 1333, την ίδια απόδοση θα έχεις σχεδόν. Η διαφορά είναι αμελητέα.

Και για να σου προτείνω κάτι και να μην μένω στην θεωρία. Πάρε έναν AMD 1075T και 4GB RAM 1600 8-8-8-24. ;)

Link to comment
Share on other sites

i7 και Χ58 ειναι οτι καλυτερο για πολλους πυρηνες.

Ο 1090Τ ειναι ταφος σε crossfire!

ατυχης προταση...και ο ι7 στοκ, χωρις oc, ειναι χειροτερα και απο ταφος...αδης/ταρταρα ειναι...

Βρε συ hyperion, ειλικρινα δηλ. απορω... Λεω πουθενα οτι ο Phenom ειναι χειροτερος ΕΚΤΟΣ της περιπτωσης των πολλων πυρηνων? Mιλησα καθολου για οc? Ημαρτον!:giveup:

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062857192&postcount=563

Δες εδω, τα ιδια βγαζει ο ι7 με δυο πυρηνες. Με 3 φευγει 7κ επανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί έδωσες τον 920... με τον 950 που θα είσαι στο ίδιο, άντε 100 mhz πάνω για 24/7 που απο τα 4,0 στα 4,1 θα δεις @@ διαφορές έτσι και αλλιώς.

Το σύστημα σου ήταν ΑΨΟΓΟ όπως το είχες, και με 3 κεραυνούς του φούστη αν είχες θέμα.

Για εμένα δεν άλλαζε ΤΙΠΟΤΑ και απλά έπαιρνες 6870 (ή όπως θα λέγονται) όταν βγούν, αν και με 3 fire - lightning πραγματικά δεν νομίζω να κρεμούσε τίποτα εκτός αν παίζεις σε 2560 αλλά και πάλι...

Αφού είναι λεφτά πολλά, θα σου έλεγα να αράξεις με τον 920, τα 6 γίγα σου και τις 5870 γιατί αφενός ΣΗΜΕΡΑ, ΔΕΝ παίρνεις κάτι καλύτερο, και αφετέρου ΚΑΙ αύριο σε καλύπτουν χαλαρά.

Αφού τα πονάς τα λεφτά, είναι αμαρτία, γιατί μιλάμε για 2κ επένδυση που θα σου δώσει 3%? άντε 5% πάνω απο το προηγούμενο πι-σι σου.

Ειδικά για παιχνίδια οι πυρήνες που στο έγραψα και πριν στα φρύδια σου αν είναι 4, 6, ή 8.

Link to comment
Share on other sites

τα εδωσα πριν το καλοκαιρι με το σκεπτικο οτι ολο το καλοκαιρι δεν 8α τον εκανα τπτ και ετσι μετα απο τρεις μηνες 8α ειχαν βγει νεα πραγματα ''μαλλον'' η 8α πηγαινα σε 6πυρηνο αν ειχε βγει σε intel η amd και τις 68χχ...αν η8ελα να τα αλλαξω αυτα τωρα 8α επεφταν πολλη τα λεφτα σε σχεση με πριν οποτε το εκανα τοτε :cool:

Link to comment
Share on other sites

Οκέι, σε πιάνω.

Για μένα τότε 930 (που πάνε στα 4+ αέρα (κυριολεκτικά και μεταφορικά)), 6 γίγα μνήμης (μην ξηλωθείς για σφηχτά timmings τρελά, δεν κάνει διαφορά πάνω απο 1 καρέ, εκτός αν benchareis), και μια μομπο με USB3 για να είσαι καβατζομένος.

Ούτε 980, 950, 960, ή κάτι άλλο.

Και πάρε και 2ο χέρι μια 5870 τώρα ή 5850 να κάνεις την δουλειά σου μέχρι να βγούν τα μοσχάρια της ΑΤΙ και τότε πας και ψωνίζεις.

Να σκάσεις ΣΗΜΕΡΑ λεφτά για νέες κάρτες 5870/5890/470/480 όταν θέλεις να αλλάξεις σε 1 μηνα που θα σκάσουν οι νέες ΑΤΙ είναι αμαρτία.

Link to comment
Share on other sites

εγω ελεγα για τον 950 γιατι ειναι ΠΟΛΥ φ8ινος σε σχεση με πιο παλια 300 ευρω δεν ειναι και πολλα πιστευω οταν παλια εκανα 600!τα 12gb δεν ξερω ποιες 8α παρω αλλα 8ελω να παρω για να το δοκιμασω πρωτη φορα!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552636

ελεγα για 2 τετοιες τωρα για mobo δεν ξερω πιο 8α ειναι καλο και 8α ανεβαζει ανετα cpu,ram

νεο socket ποτε 8α εχουμε?

amd 1090T ξεχναμε δηλαδη? δεν ποιανει τπτ στον 4πυρηνο της intel? ελεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και οι ΑΜΔ είναι πολύ δυνατοί, και παίζει και άρθρο εδώ με τεστ τον 6 πύρηνο απο τον reviewer Nodsl Που είναι πολύ καλό να το διαβάσεις. Εγω προσωπικά θα σου ελεγα ι7.

Το σόκετ αμεσα δεν δείχνει να αλλάζει.

Μητρική εγώ παίζω gigabyte (Ud5-Ud7 κλπ) και Asus. πάλι προσωπικά.

12 ραμ πάρτα, απλά να ξέρεις απόσβεση δεν θα κάνεις και διαφορές δεν θα δεις σε παιχνίδια με την καμία.

Ο 950 είναι όντως φθηνός στα 300 (στο πλαίσιο που κοιτάω) όταν ο 930 έχει 278, οπότε τον παίρνεις με κλειστά μάτια όντως, ΑΛΛΑ, έχει και 920 με 180 ευρώ που είναι η ευκαιρία του αιώνα. (μην με ρωτήσεις που τους ξεθάψανε δεν ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Μια υποσημείωση μόνο. Είτε με το sandybridge της Intel είτε με τους Bulldozer της AMD θα αλλάξουν τα socket. Από ό,τι έχω διαβάσει, ειδικά στα blog της AMD, το NB πάει προς κατάργηση ως ξεχωριστό chip και ενσωματώνεται στη CPU. Γενικά θα είναι τόσο διαφορετικοί οι νέοι επεξεργαστές που τα παλιά socket δεν τους κάνουν. Δυστυχώς ή ευτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είπα εγώ πως χρειάζετε πάνω απο 6 γιγα ραμ πουθενά??

12 ραμ πάρτα, απλά να ξέρεις απόσβεση δεν θα κάνεις και διαφορές δεν θα δεις σε παιχνίδια με την καμία
6 γίγα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

Όλοι του το λέμε αλλά δεν ακούει.

Μάλλον ο λόγος είναι ο παρακάτω :

Η ΜΕΓΑΛYΤΕΡΗ μ@λ@κι@ ειναι οτι παω παλι στα ιδια χωρις καμια αλαγη !!!

μονο τα 12gb ram και οταν με το καλο ερ8ουν οι ATI τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου!

όμως jim@ki φίλε μου πρόκειται περί ψευδαίσθησης. Θα έχεις την αίσθηση ότι άλλαξες κάτι σε σχέση με πριν, αλλά διαφορά δε θα δείς.

Ρίξε τα λεφτά στις κάρτες γραφικών όταν και εφόσον...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.