Jump to content



i7 950 ή amd 1090T?


Jim@kiS

Recommended Posts

hyperion απλά είναι τα πράγματα. Τρέξε ένα cpu bench στα ίδια GHz, την μια με HT on και την άλλη με HT off. Αν βρεις ότι με το HT on διπλασιάζεται η απόδοση της CPU σημαίνει ότι έχεις δίκιο. Αν όχι τότε πάει να πει ότι το HT δεν προσφέρει τόσα πολλά όσα υπόσχεται και το κατά πόσο αποδίδει εξαρτάται από το πρόγραμμα και το γενικότερο στιγμιαίο load. Αν για παράδειγμα βρεθεί πρόγραμμα που να pushάρει και τους 4 φυσικούς πυρήνες τότε λυπάμαι αλλά δεν θα δεις το HT να δουλεύει...

edit: κι όλα αυτά δεν τα λέω για να αποδείξω ότι ο AMD είναι καλύτερος από τον ι7 γιατί απλά δεν είναι. Τα λέω για να μην οδηγούμαστε σε εσφαλμένα συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Νομιζω οτι υπερβαλλουμε αρκετα με το θεμα του HT.

1ον. Τα games με κλειστο το HT εχουν παρομοιες αν οχι καλυτερες επιδοσεις, αποτι με ενεργοποιημενο.

2ον. Ακομα και ορισμενα multithreaded benchmarks βγαζουν παραπανω Gflops σε εναν i7 με το ΗΤ κλειστο, αποτι με ανοιχτο.

Και κατι ακομα. Εδω καλα καλα με τον i5 που εχω, βλεπω πως το 95% των games δεν χρησιμοποιει ποτε τους 4 πυρηνες, λετε να χρειαζομαι και ΗΤ και απο πανω?

Το ΗΤ βοηθα σε multithreaded εφαρμογες, οπως το video rendering αντε και 3-4 multithreaded παιχνιδια που κυκλοφορουν. Τα υπολοιπα ειναι φιλοσοφιες που στην πραξη δεν ισχυουν. Κατ'εμε λοιπον το ΗΤ σαν τεχνολογια, δεν αξιζει τοσο μεγαλη διαφορα τιμης (σε σχεση με τους ι5) γιατι πρακτικα απευθυνεται σε πολυ περιορισμενο κοινο. Και αυτο δεν ειναι ΟΥΤΕ οι hardcore gamers.

Δεν ειναι τυχαιο, οτι ενας εκ των προισταμενων της ερευνας στην AMD (και πρωην εργαζομενος στην Intel) δηλωσε οτι οι μελλοντικοι επεξεργαστες δεν θα βασιζονται στους πολλους πυρηνες. Ειπε μαλιστα, οτι οπως πριν 10 χρονια κανανε ενα ανουσιο κυνηγυτο για τα Ghz μεχρι που καταλαβαν οτι δε γινεται να φτασουν στο απειρο, πλεον αυτο βλεπουν πως γινεται και με τους πυρηνες. Συντομα θα εγκαταλειφθει και το κυνηγι των πυρηνων.

Μην ενθουσιαζεστε τυφλα απο τους 2345356 πυρηνες + τα 345345 threads... Την πρακτικη εφαρμογη τους ψαξτε πρωτιστως.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

hyperion το qpi σου είναι 7.200 mhz? μπορείς με το cpuz να βάλεις ένα printscreen?

203 bus * 36x qpi (bios setting) = 7.308 αλλα απο οσο ξερω αυτο ειναι το συνολικο, το cpu-z που ζητησες τα χωριζει σε ΝΒ frequency+Qpi Link οποτε δινουν 3.654 εκαστως...το μεγιστο που φτανει γενικα ενα s1156/p55 chipset einai 7.500 και το x58/s1366 ειναι 8.000...

Link to comment
Share on other sites

i7 950 ή amd 1090T?

λοιπον σας γυρναω πισω στο θεμα....

εχω ακριβως την ιδια απορια με τον Jimaki ,

Καθησα και διαβασα ολο το ποστ αλλα δεν βρηκα μια σταθερη αποψη...

Τελος παντων το προβλημα μου εμενα ειναι οτι εχω 600 + - κατοσταρικακια

και ειπα θα παρω αυτες τις μνημες, γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχει και πολυ νοημα να ψαχνω και τρελα timings και ετσι ειπα για κατι φθηνο..

Corsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 12800, 8-8-8-24, TR3X6G1600C8D) Bulk - Μνήμες - plaisio.gr

ή

INTEL CORE I7-950 3.06 GHZ LGA1366 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR ι7 950

ή

AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ SIX-CORE BLACK EDITION - - CPU - E-SHOP.GR 1090T

και για mobo με οτι περισεψει....

την ανανεωση την θελω για δυνατο video editing και για αφθονο gaming :dance3:

αρα θα μου πειτε αφου το θελω για video editing να παρω Intel (οπως θα μου πουν οι περισσοτεροι), ναι αλλα με αυτα που διαβαζω εδω μεσα εχω φοβηθει για το τι θα αγορασω...

επισης να ενημερωσω πως δεν θα overclocκαριθει για αρχη γιατι δεν παιζει χρημα για ψυχτρα (η θα το παω οσο παει με την μανισια)...

μπορω να εχω καμια καλη συμβουλη?? :rubik::hmm:

i7 950 ή amd 1090T?

λοιπον σας γυρναω πισω στο θεμα....

......................

...........................................

μπορω να εχω καμια καλη συμβουλη?? :rubik::hmm:

βασικα με την μανισια θα καουμε επομενος θα τον ανεβασω μολις παρω μια καλη ψυκτρα ...

η εκτος αν παρω κατι χαμηλοτερο πχ i5 που ειναι λιγο πιο δροσεροι

INTEL CORE I5-680 3.6 GHZ LGA1156 - BOX - - CPU - E-SHOP.GR

η αν περιμενω να βγει η νεα γενια για να πεσουν οι τιμες αλλα δεν την παλευω περιμενω απο το Πασχα...

any help?? :s

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα προσωπικά δεν θα έδινα τόσα λεφτά για τον i5 από την στιγμή που δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ τον ενσωματωμένο επεξεργαστή γραφικών. Επίσης ο ι7 έχει μεγαλύτερη cache που μάλλον την χρειάζεσαι περισσότερο. Έτσι όπως έχουν γίνει πάντως οι τιμές είναι πραγματικά πολύ δύσκολο το δίλημμα ι7 ή 1090. Ο ένας έχει και το HT αλλά δεν είναι βέβαιο ότι θα δουλεύει πάντα, ο άλλος είναι πραγματικός εξαπύρηνος, που σημαίνει ότι το πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο θα χαρεί να τον χρησιμοποιήσει, αλλά χαμηλότερων επιδόσεων clock per clock.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να εχω καμια καλη συμβουλη?? :rubik::hmm:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ρίχνετε μια ματιά στα review.

Τα κάνουμε για να τα κάνουμε απλά;

games=κάρτα. Αν κοιτάς επεξεργαστή έχασες.

Απο εκεί και πέρα αν θές video editing δές εδώ. Link1 Link2

Απο εκεί και πέρα δες τι μητρική και μνήμες παίρνεις με π.χ 300 ευρώ και για τους δύο και αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν ρίχνετε μια ματιά στα review.

Τα κάνουμε για να τα κάνουμε απλά;

games=κάρτα. Αν κοιτάς επεξεργαστή έχασες.

Απο εκεί και πέρα αν θές video editing δές εδώ. Link1 Link2

Απο εκεί και πέρα δες τι μητρική και μνήμες παίρνεις με π.χ 300 ευρώ και για τους δύο και αποφάσισε.

:confused:

πραγματικα πιστευεις πως δεν εχω διαβασεις τα reviews (βεβαια αυτο τωρα που το ξαναειδα με βοηθησε λιγο):T: , θα ηθελα παρα πολυ να παρω τον X6 1090T αλλα απο επιδοσεις σε video editing δεν βοηθαει και πολυ, και στο video editing η καθυστερηση των 3 δευτερολεπτον(με σχεση καποιον αλλον επεξεργαστη) για ενα αρχειο ειναι τεραστια στο τελικο αποτελεσμα...

:wall:

και ερχομαι εγω και ρωταω απο μεριας intel αμα ειναι να δωσω 300 + - αξιζει να παρω σειρα 8 η τον 930??

οσο για τις ram και το video editing

αφηνω αυτο εδω...

http://blogs.adobe.com/toddkopriva/2009/12/performance-tip-dont-starve-yo.html

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς. Απο τις μέχρι τώρα μετρήσεις, ο 1090Τ έρχεται πάνω κάτω στα ίδια με τον 965 που είναι στα 3.2 και με τον 870 που είναι με turbo στα 3.6

Δές πόσο σου βγαίνει το κάθε σύστημα και αγόρασε ανάλογα. Και τα 3 δευτερα μπορείς να τα πάρεις με optimization από παντού. Σωστό defrag θες να το πείς, προσεγμένες διεργασίες στο παρασκήνιο θες να το πείς, λειτουργικό θες να το πείς μνήμες θες να το πείς; You name it.

Όσο για το άρθρο που παραθέτεις, με τους ssd πλέον έχουν αλλάξει άρδην τα πράγματα. Στο htpc είχα το pagefile σε μηχανικό με αποτέλεσμα οταν παίζω dirt 2 να μου κάνει σπασίματα απο το loading(Αυτό άρχισε γιατί τις προάλλες άρχισε τα κουλά η μία εκ των δύο μνημών και έμεινα με 1GB). Μετέφερα πάλι στον ssd το pagefile και ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν όλα τα σπασίματα και πάει νερό. Ακόμα και με 1GB.

Link to comment
Share on other sites

ι7 930 ή 950

και επειδη δεν θες frame drops και αλλα τετοια και θες smooth gaming θα σου προτεινα να παρεις την πιο ισχυρη καρτουλα ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΗ που θα βγει και θα εισαι ΥΠΕΡ καλυμμενος..250 καρε τι να τα κανεις? το ματι σου 25 πιανει μονο...

τι 250 τι 100 δηλαδη..

απο κει και περα το θεμα σου ειναι με την οθονη η οποια πρεπει να ειναι ταχυτατης αποκρισης.. και πολλα hertz για γρηγορη εικονα..

+ 6gb Ram Corsair με καλα τιμιngs

+ Asus maximus extreme 3

και εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

ι7 930 ή 950

και επειδη δεν θες frame drops και αλλα τετοια και θες smooth gaming θα σου προτεινα να παρεις την πιο ισχυρη καρτουλα ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΗ που θα βγει και θα εισαι ΥΠΕΡ καλυμμενος..250 καρε τι να τα κανεις? το ματι σου 25 πιανει μονο...

τι 250 τι 100 δηλαδη..

Απο τις πιο διαδομένες ανακρίβειες αυτό στα bold.

Στα υπόλοιπα +1 και απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω εναν ι7 920 μια gigabyte ud3r, 6gb hyperx 2000mhz και 5850. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. απλα εχει θεμα η μητρικη μου και ετσι παω για αλλη. βεβαια το crysis lagare με ολα στο τερμα (full hd 23"). απλα πηρα μια υδροψηξη πηγα στα 4ghz και εγινα αρχοντας... περε μια μητρικη ud7 η rampage 2 exxtreme θα σου προτεινω, εναν 920 d0 και 2 6870. παρε και μια υδροψηξουλα με ενα 3πλο-4πλο ψηγειο για ενα δροσεροτατο 4αρι και εισαι τουμπανο. με ενα χιλιαρικο εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.