Jump to content



i7 950 ή amd 1090T?


Jim@kiS

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΙΤΛΟΣ ΤΙΜΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΥΝΟΛΟ

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559591) AMD PHENOM II X6 1090T 3.2GHZ SIX-CORE BLACK EDITION 285.78 €

Αλλαγή 285.78 €

Διαγραφή

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.523239) MSI 890FXA-GD70 222.00 €

Αλλαγή 222.00 €

Διαγραφή

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552678) KINGSTON KHX1800C9D3LK2/4GX HYPERX LOVO 4GB (2X2GB) PC3-14400 DUAL CHANNEL KIT 145.00 €

Αλλαγή 290.00 €

Διαγραφή

Αξία προϊόντων: 797.78 € Διαγραφή όλων

post-16088-1416074617,8503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

INTEL CORE i7-930 - 265ευρω

Scythe Mugen 2 Rev. B - 42ευρω

Gigabyte GA-EX58-UD3R - 148ευρω

Corsair XMS3 - Xtreme 6GB - 124,76ευρω

ASUS GEFORCE GTX470 - 294ευρω

Western Digital 500GB Caviar Black - 52,73ευρω

Corsair Power Supply 750W - 122,72ευρω

HAF 932 - 114,22ευρω

Σύνολο : 1163ευρω

- Οι επιλογές μου έγιναν από διάφορα μαγαζιά μέσω του skroutz.

- Η μητρική για gaming σύστημα είναι μια χαρά μιας και τα 4ghz τα έχεις στο τσεπάκι, ενω υποστηρίζει cf και sli. Αν τώρα σε ενδιαφέρουν usb3&sata3 θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω.

- Η vga δε με ενθουσιάζει αλλά στο skroutz βρήκα αρκετά ακριβότερη τη 5870 ενω η gtx480 δεν νομίζω ότι αξίζει τα λεφτά που ζητάει. Εναλλακτικά κοιτάς για 5850cf ή gtx460 1gb sli, αν είσαι ''φίλος'' των dual gpu setups.

- Tα 8 και 12gb ram που λες, σου είναι άχρηστα σε gaming σύστημα. Φτάνουν και με το παραπάνω τα 6.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω ολα 8ελω μονο mobo,ram,cpu τπτ παρα πανω το 8εμα ειναι πιο ειναι ΟΝΤΩΣ καλυτερο απο τις 2 επιλογες μου...Γιατι ο intel ειναι 4πυρηνος ενω ο amd 6πυρηνος αλλα ακομα εχω κατι υποψιες οτι ο intel ειναι πιο γρηγορος ειναι δοκιμασμενα αυτα τα συστηματα απο καποιον εδω?

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιντελ έχει και HT(Hyper Threading),άρα μιλάμε για για 2 εικονικούς πυρήνες πάνω σε έναν φυσικό.(4C/8T)...Ενώ ο 1090Τ είναι(6C/6Τ)...

Επίσης clock2clock είναι μπροστά η Intel...Εγώ θα πρότεινα να πήγαινες σε 860/870 με p55(όπως είπε παραπάνω και ο dN-) ή σε amd phenom II 965 με 870(sb850),και την διαφορά να την έσπρωχνες για δυνατή κάρτα γραφικών και καναν ssd.

Gamer είσαι,οι πυρήνες δεν θα σε βοηθήσουν σε απόδοση,ενώ ο ssd και φυσικά η vga θα δώσουν άλλο τόνο στην σύνθεση!

Link to comment
Share on other sites

Μην πωρώνεσαι με τους 1000 πυρήνες.

Λες και τα παιχνίδια βλέπουν πάνω απο 2... (το GTA βλέπει 4 και άλλο 1 που ξεχνάω) και μην ακούσω το κλασσικό "απο αύριο ΟΛΑ θα βλέπουν 29 πυρήνες" γιατί αυτό το "αύριο" το ακούω 2 χρόνια τώρα.

Οπότε στα φρύδια σου και το ΗΤ και όλα.

Άσε που λένε πως πάνε καλύτερα τα παιχνίδια με το ΗΤ στο οφ.

Σε νοιάζει να πηγαίνει στα 4,0 γιατί τα παιχνίδια ακόμα αγαπάνε τα Mhz, και να μπορεί να σηκώσει CF/SLI για το μέλλον.

αυτό μόνο, τέλος.

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν χρηστης ι7, θα πω το εξης παρε AMD και μην το συζητας...τρεχει γνησιος 6πυρηνος...οχι σαν τον μουφο ι7 8 εικονικους), που για να κανεις overclock και να ανοιξεις HT, παει η θερμοτητα στον Θεο...οποτε συγκρινεις 4πυρηνο με 6πυρηνο...ατυχης συγκριση..αν σβησεις το HT στον ι7 αισχος σε πολυεπεξεργασια...ΑΜD me kleista matia...τ-ε-λ-ο-ς

εκτος και αν περιμενεις τιποτα νεο intel sandy bridge...αλλα στην τωρα φαση...στηριξε την AMD ειναι πιο αξιοπιστοι...:clap:

i7 και Χ58 ειναι οτι καλυτερο για πολλους πυρηνες.

Ο 1090Τ ειναι ταφος σε crossfire!

ατυχης προταση...και ο ι7 στοκ, χωρις oc, ειναι χειροτερα και απο ταφος...αδης/ταρταρα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεχομαι μονο την συγκριση μητρικες που οι μητρικες της AMD ειναι αρκετα κατωτερες...απο τiς αντιστοιχες P55/X58 της Ιντελ...αλλα οσον αφορα τους επεξεργαστες ο AMD ειναι διαμαντι αυτη την στιγμη...:dots::flag:...κριμα για ενα καλο εξαπυρηνο να μην εχει τη σωστη εξυπηρετηση απο mobo...:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω αλλα βλεπω στις μετρησεις X58 vs P55. Ριξτε μια ματια στο thread για το Vantage. Το P55, εχει παρομοιες επιδοσεις σε CF και ειναι αρκετα πιο κρυο (θα φτασεις ευκολοτερα στα 4Ghz απο πλευρας θερμοκρασιων π.χ με εναν i7 860).

Παντως αν επιμενεις σε Χ58 vs 890FX και εχεις και στο μυαλο σου και το 3Fire το Χ58 ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

8α παω για cf με το καλο να ερ8ουν οι 6870.... αλλα οχι tri!!ειχα με τρεις lighting και δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος!ειχα εναν 920 D0 και μια Supercomputer με 6gb mushkin και τωρα τα εδωσα...το 8εμα ειναι οτι δεν ξερω που να παω τωρα αλλα ακουω συνεχεια οτι amd και cf δεν τα πανε καλα!!!επισεις εχουμε και το triple channel που ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ + για την intel!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.