Jump to content



Πατωματα laminate αξιζουν? (Γνώμες και για μασίφ, ημιμασίφ δάπεδα προγυαλισμένα ή μη)


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Το πλακάκι πάνω στο μωσαϊκό, έχεις πολύ μεγάλο κίνδυνο να σου φουσκώσει. Αυτό γιατί για να βάλεις πλακάκι συνήθως θες πλακά, και όπου χρειάζεσαι τεχνίτη είσαι πρακτικά έρμαιος των αποφάσεών του. Για να σου ρίξει το κόστος, θα σου βάλει λίγη/φτηνή κόλλα, και από εκεί ξεκινάν τα προβλήματα. Αν μπορέσεις και το κάνεις σωστά (δηλαδή "χαλάσεις" το μωσαϊκό ώστε να γίνει όσο πιο σαγρέ γίνεται, αγοράσεις τα ειδικά υλικά της π.χ. isomat για υπόστρωμα μωσαϊκό και καλές κόλλες) τότε θα σου κρατήσει.

 

 Το μωσαϊκό είναι πολύ πιο καλό υπόστρωμα για πλακάκια και από την τσιμεντοκονία και από οτιδήποτε άλλο.

Αρκεί ένα αγριεμα με τροχό και χοντρό γυαλόχαρτο ή με τη μηχανή που τρίβουν τα μάρμαρα.

 

Όσο για την ποιότητα της κόλλας και του αρμόστοκου που χρησιμοποιεί ο μάστορας στην τοποθέτηση,  τα αγοράζει και τα επιλέγει ο ιδιοκτήτης.

Ο μάστορας αμείβεται μόνο για την εργασία του, όχι για τα υλικά.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό Update

 

ηρθε ο μαραγκός για τη κουζίνα και ο υδραυλικος για μια υγρασία για το μπάνιο. Ολοι μ ειπαν να αποφυγω το λαμινεητ, ειδικα στα μέρη τους(μπανιο -κουζινα) και μάλλον σιγά σιγά με επεισαν να αφησω το λαμινεητ. Οπότε μάλλον θα πάω σε πλακάκι ή κάποιο γκρι ουδέτερο ή σαν αυτα που μου έλεγε ο @Γιώργος1. Σας ευχαριστω για τις απόψεις σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά για το μπάνιο δε το συζητάμε καν.

Στην κουζινα έχει το ίδιο πρόβλημα που θα είχε αν έβαζες παρκέ. Θέλει προσοχή.

 

Για το πλακάκι για να μην τρίβεις το μωσαικό, να περαστεί χαλαζιακό αστάρι καλής ποιότητας και μετά για κόλλα δες σε kerakoll, mapei και τέλος isomat.

Στα μπάνια πας για κόλλες τύπου Kerakoll H40 

 

Για τον αρμόστοκο και η Kerakoll Βγάζει και η sika βγάζει και η Mapei. 

Εταιρίες που αν τις διαλέξεις δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα εφόσον ο μάστορας ξέρει τη δουλειά του.

 

Ενα κακό μόνο που θα έχεις είναι ότι το πλακάκι θα ακολουθήσει τα πάνω κάτω του μωσαικού και δεν ειναι μόνο το σημείο που δείχνεις. Κανένα μωσαικό δεν ειναι φλατ, συνήθως είναι όλα πιο ψηλά προς τη μεριά του σοβατεπι και έχει να κάνει με το τρίψιμο που κάνει η μηχανή κατά την εγκατάσταση. Αν θες να είναι όλα φλατ πρέπει είτε να πέσει κάποιο αυτοεπιπεδούμενο ή δε θέλω να το σκεφτομαι ή να δώσεις πολλά σε κόλλα για να τα φέρει ο μάστορας. Φυσικά θα πρέπει να προσφέρεται και ο χώρος για την επιπλέον ανύψωση του δαπέδου που θα προκύψει.

 

Σαν υπόστρωμα για πλακάκι πάντως είναι ότι πρέπει, μη σε αγχώνει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, karmen1983 said:

Κανένα μωσαικό δεν ειναι φλατ, συνήθως είναι όλα πιο ψηλά προς τη μεριά του σοβατεπι και έχει να κάνει με το τρίψιμο που κάνει η μηχανή κατά την εγκατάσταση.

Εδώ είναι που η τεχνική συνδυάζεται με την μηχανική και η αδυναμία γίνεται προσόν!

Ο λόγος είναι αυτός που είπες, αλλά αυτό έχει και ένα καλό σημαντικό, τα νερά του σφουγγαρίσματος (και όχι μόνον) απομακρύνονται φυσικά από τους τοίχους . . . . αμ πώς ! ! ! ! :D 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2020 at 1:19 PM, karmen1983 said:

Καλά για το μπάνιο δε το συζητάμε καν.

Στην κουζινα έχει το ίδιο πρόβλημα που θα είχε αν έβαζες παρκέ. Θέλει προσοχή.

 

Για το πλακάκι για να μην τρίβεις το μωσαικό, να περαστεί χαλαζιακό αστάρι καλής ποιότητας και μετά για κόλλα δες σε kerakoll, mapei και τέλος isomat.

Στα μπάνια πας για κόλλες τύπου Kerakoll H40 

 

Για τον αρμόστοκο και η Kerakoll Βγάζει και η sika βγάζει και η Mapei. 

Εταιρίες που αν τις διαλέξεις δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα εφόσον ο μάστορας ξέρει τη δουλειά του.

 

Ενα κακό μόνο που θα έχεις είναι ότι το πλακάκι θα ακολουθήσει τα πάνω κάτω του μωσαικού και δεν ειναι μόνο το σημείο που δείχνεις. Κανένα μωσαικό δεν ειναι φλατ, συνήθως είναι όλα πιο ψηλά προς τη μεριά του σοβατεπι και έχει να κάνει με το τρίψιμο που κάνει η μηχανή κατά την εγκατάσταση. Αν θες να είναι όλα φλατ πρέπει είτε να πέσει κάποιο αυτοεπιπεδούμενο ή δε θέλω να το σκεφτομαι ή να δώσεις πολλά σε κόλλα για να τα φέρει ο μάστορας. Φυσικά θα πρέπει να προσφέρεται και ο χώρος για την επιπλέον ανύψωση του δαπέδου που θα προκύψει.

 

Σαν υπόστρωμα για πλακάκι πάντως είναι ότι πρέπει, μη σε αγχώνει. 

Τις κόλλες της sika τις εχεις δοκιμάσει; 

Η kerakoll πάντως βγάζει και σιλικόνες στα χρώματα των αρμών που μπορει να ειναι πιο ωραίο για τα ειδη υγιεινής

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Τις κόλλες της sika τις εχεις δοκιμάσει; 

Η kerakoll πάντως βγάζει και σιλικόνες στα χρώματα των αρμών που μπορει να ειναι πιο ωραίο για τα ειδη υγιεινής

 

Sika κολλα οχι.

Σιλικονες εχω δοκιμασει και kerakoll και mapei. Ειναι αριστες κ σε τοσα χρωματα οσα αυτα των αρμοστοκων που βγάζουν. Και στα μπανια οπως και σε κουζινες ειναι must.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, karmen1983 said:

Sika κολλα οχι.

Σιλικονες εχω δοκιμασει και kerakoll και mapei. Ειναι αριστες κ σε τοσα χρωματα οσα αυτα των αρμοστοκων που βγάζουν. Και στα μπανια οπως και σε κουζινες ειναι must.

Μου κάνει εντυπωση παντως που η sika δε βγαζει σε πολλα χρωματα σιλικονες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτές τις μέρες συνέβη το εξής στο σπίτι ενός φίλου μου.

Είχε βουλώσει η υδρορροή που πέρναγε μέσα από τον τοίχο  του διαμερίσματος του.

Οι PVC σωλήνες της υδρορροής δεν ήταν κολλημένοι.

Άρχισαν να περνάνε νερά στο δάπεδο ενός υπνοδωματίου που ήταν στρωμένο με laminate.

Πέρασαν δύο τρεις ημέρες μέχρι να καταλάβουν ότι τα νερά δεν ήταν ούτε από την ύδρευση, ούτε από το καλοριφέρ, ούτε από από τα κλιματιστικά, αλλά από την υδρορροή που κατέβαινε από την ταράτσα και δεν φαινόταν πουθενά.

Το αποτέλεσμα, φούσκωσε το laminate και πήγε για πέταμα. Και μέσα στο δωμάτιο υπήρχε ντουλάπα που έπρεπε να αποσυναρμολογηθεί για να αλλάξει από κάτω το laminate.

 

Συμπέρασμα δικό μου, πλακάκια και πάλι πλακάκια, σε όλα τα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πηγε πηρε ενα πακετο αντε 2 το πολυ μαζι με τα σοβατεπια και εγινε παλι καινουργιο το δωματιο.

Χωρια που πλεον με τις χρωματικες επιλογες μπορεις ανα πασα στιγμη να φρεσκαρεις το σπιτι σου.

Το πλακακι καλο χρυσο το παντρευεσε και αν χρειαστεις μελλοντικα πλακακι και δεν ειχες προνοησει

να καβαντζωσεις αντε βρες ιδιο.Το χειμωνα δε? Τρελλα με τα χαλια.

Πλακακια εχω και εγω αλλα δυστηχως δεν μπορω να ξηλωσω 120 τετραγωνικα πλακακια περασμενα απο παλιο μαστορα

aka κολλημενα με τσιμεντο και οχι κολλα και με οτι συνεπαγεται και να βαλω ξυλο, laminate πες το οπως θες.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.