Jump to content



Πατωματα laminate αξιζουν? (Γνώμες και για μασίφ, ημιμασίφ δάπεδα προγυαλισμένα ή μη)


Recommended Posts

Ευχαριστώ Στέλιο!

Είδα σε πολλά μαγαζιά για να ειμαι ειλικρινής, που μάλιστα ειχα μπει αλλά ποτέ δε το είχα παρατηρήσει.

Επίσης, είδα και τα πατώματα φελλού, που δεν ειναι διαδεδομένα στην Ελλάδα ακόμα λόγω του κόστους. Πάντως θα καταλήξω στο laminate κατά 99%. Νομίζω είναι η πιο σοφή επιλογή αφού θέλω το τωρινό πάτωμα να μείνει ως έχει.

 

Ευχαριστώ όλους :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ευχαριστώ Στέλιο!

Είδα σε πολλά μαγαζιά για να ειμαι ειλικρινής, που μάλιστα ειχα μπει αλλά ποτέ δε το είχα παρατηρήσει.

Επίσης, είδα και τα πατώματα φελλού, που δεν ειναι διαδεδομένα στην Ελλάδα ακόμα λόγω του κόστους. Πάντως θα καταλήξω στο laminate κατά 99%. Νομίζω είναι η πιο σοφή επιλογή αφού θέλω το τωρινό πάτωμα να μείνει ως έχει.

 

Ευχαριστώ όλους :) 

Ενα ποοοολυ σημαντικο ρολο παιζει κ το υποστρωμα ,απ οτι ρωτησα...Κοιταξε το το ιδιο προσεκτικα κ αυτο το θεμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα στην παρεα! Χρειαζομαι τις γμνωμες σας και τις συμβούλες σας. Προκειεται να αλλαξω πάτωμα στο σπίτι. Τωρα έχουμε πλακάκι αλλά δνε μας βολέυει και σκεφτόμαστε να βάλουμε παρκε σε όλο το σπίτι. Ενας μάστορας μας προτείνε προγυαλισμένο πάτωμα 15 χιλιοστών . Μπάινει σχετικά εύκολα σε σπίτι που κατοικείται ενώ έχει αντοχή για 30 χρόνια. εχει κάποιος εμπιερία. Τι θα με συμβουλεύατε? Τι να προσέξω?Απο αντοχή στην υγρασία ή στην καθημερινή φθορα? Εχουμε αποκλείσει τη λύση του laminate και ψάχνουμε την καλύτερη δυνατή. Ευχαριστω! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

επειδή ψάχνομαι και εγώ αυτές τις μέρες και έχω πάει από καταστήματα με ημιμασίφ δάπεδα και μασίφ θα οσυ πω τι έχω καταλάβει από το θέμα του προγυαλισμένου

 

Απο κάτω έχουν ένα φθηνό ξύλο και από πάνω υπάρχει ένας καπλαμάς 4mm πάχους από το ξύλο της επιλογής σου. Πχ Δρυς

Μπαίνουν με  δύο διαφορετικούς τρόπους.

Ο ένας είναι με υπόστρωμα όπως το laminate και κουμπωτό  και ο άλλος κολλητό

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι λίγο πιο ακριβός μιας και χρειάζεται τρίψιμο το πλακάκι σου για να αγριεψει και παίρνει από 1,5 έως 1.7 κιλά κόλλα το τετραγωνικό (συνήθως την Stauf smp 930)

Όμως με τον δεύτερο τρόπο δίνεις την ευκολία στον πατωματζή σου αν κάποια στιγμή γίνει κάποια ζημιά να έρθει να το τρίψει όλο το ίδιο καθώς το τριβείο που μπαίνει επάνω θα έχει σταθερό έδαφος και θα πατάει και δεν θα κάνει σηκώματα και βαθουλώματα. Οπότε μπορεί να αντέξει έως και 2 τριψίματα.

 

Η τιμή θα εξαρτηθεί και από το πλάτος της σανίδας να έχεις υπόψιν σου. Αλλη τιμή θα πάρεις για 19,8 πλάτος σανίδας και άλλη τιμή για 14,5 εκατοστά πλάτος σανίδας. Κάπου 4-5 ευρώ το τετραγωνικό είναι η διαφορά

 

Τώρα για τις φθορές και την καθημερινή χρήση. Αντέχουν αλλά μην ξεχνάς ότι είναι ξύλο. Δε θα τραβάς πάνω του βαριά αντικείμενα και δεν θα αφήνεις λιμνάζοντα νερά.

 

Από περιέργεια τι τιμή σου δώσανε ανα τετραγωνικό με την τοποθέτηση?

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν ότι θα μπει πλωτό (με υπόστρωμα) και η τοποθετηση περιπου 13 ευρω /τ.μ. Είναι καλά ή όχι? Επίσης είναι καλύτερα μασίφ ή ημιμασιφ. Η αλλαγη που θέλω να κάνω είναι λόγω δυσκολίας καθαρισμού στο πλακακι που εχουμε τωρα αλλά και για ζεστασιά. Απλα δεν ξέρω αν αυτο το παρκέ είναι η καλύτερη λύση. Το μόνο που με προβληματζιει είναι η φθορα του 

Link to comment
Share on other sites

H τοποθέτηση αν είναι η τιμή με ΦΠΑ είναι καλα θεωρώ. Στο κολλητό μου ζήτησαν 11.5+ΦΠΑ

Απλά βάλε ένα πολύ καλό υπόστρωμα μη το τσιγκουνευτείς

 

Αν ειναι καλύτερο το μασίφ από το ημιμασίφ δεν χρειάζεται να ρωτάς, το θέμα είναι αν αντέχεις οικονομικά την διαφορά τιμής ανάμεσα στα δύο.

 

Για την αντοχή δεν θα είναι πλακάκι σε καμία περίπτωση είτε μασίφ, είτε ημιμασίφ. Οι αντοχές είναι μεγάλες αλλά έχει κάποια όρια που στα είπα και πιο πάνω. Θέλει την προσοχή του όπως και να το κάνεις μιας και μιλάμε για ξύλο ξαναλέω :) 

Εγώ παντως σκέφτομαι σοβαρά το laminate με την μεγάλη διαφορά τιμής σε σχέση με το ημιμασιφ για να ειμαι ειλικρινής. Είναι πολλά τα λεφτά για τα τετραγωνικά που ψάχνομαι..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τη βοήθεια σου... Το laminate to απέρριψα λόγω αντοχής που λέγαμε και πριν. Τι να πω. ειμαι πολύ μπερδεμένος αν αξίζει ή όχι καθως είναι σημαντικό κόστος.
Να ρωτησω και κάτι άλλο αφου το έχεις ψάξει περισσότερο αππο μένα: χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο αν καταλήξω σε προγυαλισμένο κουμπωτό ? Πάχος σανίδας? διαστασεις? κλπ κλπ. Το καλό υπόστρωμα ποιο είναι? Μου είπαν ότι αντέχει μέχρι 3 τριψίματα. Αν έχω πρόβλημα σε ένα σημείο χτυπηθεί η βαθούλωμα αλλάζει ευκολα το συγκεκριμένο σημείο?  

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο κουμπωτό μου είπαν ότι σου είπα καθώς θα εξαρτηθεί η επιπεδότητα από το πόσο επίπεδο ειναι το πλακάκι.

Αν το σκεφτείς λίγο θα καταλάβεις. Απο κάτω από το παρκέ σου θα έχεις το υπόστρωμα που είναι ένα λεπτό φύλλο. Συνήθως βάζουν απλό φελλό, υπάρχει όμως και φελλός με καοτσούκ. Επίσης υπάρχουν πολλές κατηγορίες γιατί εξαρτάται ανάλογα το δάπεδο που έχεις απο κάτω. Πχ αν εχεις ενδοδαπέδια. Θα έχει λοιπόν μια ελαστικότητα και το βάρος της μηχανής τριψίματος θα του αλλάζει την επιπεδότητα. Είναι νομίζω λογικό αυτό.

Το αν δέχεται 3 τριψίματα ή 2 δεν μπορώ να το γνωρίζω, σου μεταβιβάζω λόγια από 3 καταστήματα που πήγα και πήρα προσφορές και σε αυτό ήταν κοινή η γνώμη.

 

Αυτό που θα καθορίσει την ποιότητα είναι σαφέστατα το πάχος και ειδικά το πάχος του καπλαμά επάνω. Το σημείο που θα βλέπεις και θα πατάς. Οσο πιο λεπτός τόσο λιγότερο ανθεκτικός ειδικά σε τριψίματα βερνικώματα μελλοντικά.

 

Το laminate πάντως δεν ειναι και τόσο ευαίσθητο. Μία σελίδα πριν αν δεις δοκίμασα εργαλεία πάνω τους. Ενα καλό laminate AC6 πιστεύω ότι είναι πάρα πολύ καλή επιλογή για σπίτι και θα το ξέρεις εσύ και κανένας άλλος ότι είναι laminate.

Σκέψη θέλει και λεφτά. Αν λεφτά υπάρχουν βάλε το ξύλο σου κάτω και τέλος. Αν δεν υπάρχουν το σκέφτεσαι :) 

 

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος park έγραψε:

Αν έχω πρόβλημα σε ένα σημείο χτυπηθεί η βαθούλωμα αλλάζει ευκολα το συγκεκριμένο σημείο?  

Το ξύλο επιδιορθωνεται το laminate ανάλογα την ζημιά μπορεί να χρειαστεί αλλαγή της τάβλας σε εκείνο το σημείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Λοιπόν παίδες καλημέρα.

 

Είμαι σε μια διαδικασία ανακαίνισης μιας οικίας του 1960 ....

Ναι μια από αυτές που έμπαινες από την κεντρική είσοδο σε ένα χολ, άνοιγες την συρόμενη πόρτα για να μπεις στην τραπεζαρία, άνοιγες την δεύτερη συρόμενη πόρτα για να μπεις στο σαλόνι ή άνοιγες την πόρτα της κουζίνας ή την πόρτα του διαδρόμου ανάλογα.  Κάπου εκεί μέσα σε όλα υπήρχε και μια πόρτα για να μπεις στο πρώτο δωμάτιο αλλά όχι από τον διάδρομο .....

 

Γκρεμίστηκαν τοίχοι, μπήκαν γυψοσανίδες στα δοκάρια, περάστηκαν νέα ηλεκτρικά, δίκτυα, τηλέφωνα, συναγερμοί, πίνακες, νέα παροχή τριφασική, τρίγωνο γειώσεως, ύδρευση στα μπαλκόνια,  ξύστηκαν οι τοίχοι μέχρι τον σοβά,  σπατουλαρίστηκαν , ασταρώθηκαν βάφτηκαν.

 

Πετάχτηκαν ντουλάπια κουζίνας, εξωτερικά κουφώματα , εσωτερικά κουφώματα κ.λ.π.

 

Τώρα ήρθε η ώρα να καλυφθεί το σπίτι με Laminate. Στα δωμάτια υπάρχει πάτωμα το οποίο θα τριφτεί και θα λουστραριστεί .

Ο ενιαίος χώρος που δημιουργήθηκε  πρώην σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα χωλ έχει 4 διαφορετικά είδη  μωσαικού με τον πρώην χώρο του σαλονιού να έχει πάτωμα.

Στο παρακάτω διάγραμμα φαίνεται η διαφορά του τύπου πατώματος ανά χώρο όπως αυτός ήταν παλιά.

 

Τα ερωτήματα είναι τα εξής.

 

α) Μπορεί να μπει μονοκόματο πάτωμα σε όλη αυτή την επιφάνεια ή θα έχω θέματα με συστολές διαστολές ?

 

β) Υπάρχει πρόβλημα με το υπόστρωμα  (παλαιά δάπεδα) τα οποία είναι διαφορετικών υλικών ?

 

3) Στο χώρισμα την κουζίνας με το καθιστικό από την πλευρά που υπήρχε τοίχος το μωσαικό είναι λίγο υπερυψωμένο σε σχέση με το υπολοιπο σπίτι. Μάλλον δεν το είχαν τρίψει αρκετά ( παλαιά έμπαινε το ψυγείο εκεί.  Εκεί θα υπάρχει πρόβλημα ή μπορώ να το φέρω με κάποιο υπόστρωμα γλυκά ώστε να καλυφθεί η διαφορά ?

 

4) Τι laminate θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω ? Τι χαρακτηριστικά  να έχει ?

Ξέρετε κάποιο κατάστημα με καλές τιμές ?

 

 

 

 

 

α.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

α) Μπορεί να μπει μονοκόματο πάτωμα σε όλη αυτή την επιφάνεια ή θα έχω θέματα με συστολές διαστολές ?

Αν δεν κάνω λάθος (ψάξε το λίγο με ένα μικρό google) η egger δίνει Max 10 μέτρα για μονοκόμματο

Δες και alfawood που είναι και κάπως πιο οικονομικά

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

β) Υπάρχει πρόβλημα με το υπόστρωμα  (παλαιά δάπεδα) τα οποία είναι διαφορετικών υλικών ?

Δε νομίζω να υπάρχει θέμα ότι έχεις άλλο μωσαικό σε κάθε δωμάτιο

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

3) Στο χώρισμα την κουζίνας με το καθιστικό από την πλευρά που υπήρχε τοίχος το μωσαικό είναι λίγο υπερυψωμένο σε σχέση με το υπολοιπο σπίτι. Μάλλον δεν το είχαν τρίψει αρκετά ( παλαιά έμπαινε το ψυγείο εκεί.  Εκεί θα υπάρχει πρόβλημα ή μπορώ να το φέρω με κάποιο υπόστρωμα γλυκά ώστε να καλυφθεί η διαφορά ?

Δεν ξέρω να σου πω

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

4) Τι laminate θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω ? Τι χαρακτηριστικά  να έχει ?

Ξέρετε κάποιο κατάστημα με καλές τιμές ?

AC5 και πάνω κοιτάς

Και ακόμα πιο απλά πας στον Λαγό και τον ζαλίζεις με ερωτήσεις και βλέπεις Laminate διαφόρων εταιριών. Δίνει αμέσως προσφορά με υπόστρωμα, με ή χωρίς τοποθέτηση κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε τι τιμές κυμαίνονται τα alfawood .Είναι και Ελληνική εταιρία, οπότε αγαπώ ...:D

 

Εχει μερικά ενδιαφέροντα σχέδια σε AC5 , είδα πως έχει και πορτάκια κουζίνας .

On 19/10/2017 at 5:19 ΜΜ, το μέλος park έγραψε:

Καλησπερα στην παρεα! Χρειαζομαι τις γμνωμες σας και τις συμβούλες σας. Προκειεται να αλλαξω πάτωμα στο σπίτι. Τωρα έχουμε πλακάκι αλλά δνε μας βολέυει και σκεφτόμαστε να βάλουμε παρκε σε όλο το σπίτι. Ενας μάστορας μας προτείνε προγυαλισμένο πάτωμα 15 χιλιοστών . Μπάινει σχετικά εύκολα σε σπίτι που κατοικείται ενώ έχει αντοχή για 30 χρόνια. εχει κάποιος εμπιερία. Τι θα με συμβουλεύατε? Τι να προσέξω?Απο αντοχή στην υγρασία ή στην καθημερινή φθορα? Εχουμε αποκλείσει τη λύση του laminate και ψάχνουμε την καλύτερη δυνατή. Ευχαριστω! 

 

 

Πάτωμα ξύλινο αξίζει να κοιτάξεις σε Ντουσιέ . Αλλά είναι ακριβό.

Πολύ σκληρό ξύλο με τεράστια αντοχή.

https://www.woodman.gr/el/thetechnical/58-doussie

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Για πορτάκια κουζίνας να πας και στον Λυγνό για προσφορά. Από αυτόν αγοράζουν σχεδόν όλοι, οπότε αμαρτία είναι να πληρώσεις τον μεσάζοντα.

Αν πας ανεβαίνεις αμέσως στον πρώτο όροφο όπου θα βρεις μια πολύ εξυπηρετική κυρία την Βάσω και δεν μένεις στο ισόγειο.

Εχε υπόψιν όμως ότι στα έτοιμα πορτάκια πας με στάνταρ διαστάσεις. 40-45-50-55-60-65-70-75 κλπ

 

Για τιμές σε Laminate δεν ξέρω μιας και πήγα τελικά σε τρικολλητό προσωπικά. Αλλά αν δεν κάνω λάθος ξεκινάνε από 12-13€/m2 τα AC5 της Alfawood.

Η τιμή αφορά το τετραγωνικό του Laminate. Σε αυτήν θα προσθέσεις το σοβατεπί (στον Λαγό θα βρεις και σοβατεπί που είναι ταυτόχρονα και κανάλι καλωδίων ρώτα τον), το υπόστρωμα και την εγκατάσταση αν στην κάνει μάστορας φυσικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πληρώνω τον μεσάζοντα. Είμαι από αυτούς που ότι μπορώ να κάνω μόνος μου το κάνω μόνος μου.

Οπότε και το πάτωμα και τα ντουλάπια της κουζίνας θα τα φτιάξω εγώ μόνος.

 

Εχω φτιάξει ένα σχέδιο σε Cad και έχω όλες τις διαστάσεις των ξύλων που θέλω και των πορτών για τα ντουλάπια κουζίνας.

Ναι ξέρω για φιξ διαστάσεις στα πορτάκια και το έχω υπολογίσει.

Απλά ψάχνω σχετικά καλές τιμές και σχέδια σύγχρονα. Μην βγει το αποτέλεσμα 2άτζα ...:)

 

Θα πάω εκεί που μου προτείνεις να δω τι έχουν να προτείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι άνθρωπος που θέλει να πάρει και άλλες προσφορές πάντως σου δίνω και άλλους να πας να δεις και να κρίνεις/συγκρίνεις

 

Parkeform

Μιλάς με την Χαρά (όνομα και πράμα η κοπέλα). Αν πας σκουντα με να την πάρω τηλ μπας και κάνει κάτι καλύτερο

http://parkeform.gr/proion/laminate/

 

Parkellas

http://www.parkellas.gr/product/type/laminate-parkellas/

 

Top Material

http://www.topmaterial.gr/#

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 12/10/2017 at 11:24 AM, adpanos said:

 

Δεν πληρώνω τον μεσάζοντα. Είμαι από αυτούς που ότι μπορώ να κάνω μόνος μου το κάνω μόνος μου.

Οπότε και το πάτωμα και τα ντουλάπια της κουζίνας θα τα φτιάξω εγώ μόνος.

 

Εχω φτιάξει ένα σχέδιο σε Cad και έχω όλες τις διαστάσεις των ξύλων που θέλω και των πορτών για τα ντουλάπια κουζίνας.

Ναι ξέρω για φιξ διαστάσεις στα πορτάκια και το έχω υπολογίσει.

Απλά ψάχνω σχετικά καλές τιμές και σχέδια σύγχρονα. Μην βγει το αποτέλεσμα 2άτζα ...:)

 

Θα πάω εκεί που μου προτείνεις να δω τι έχουν να προτείνουν.

Και ο Καραϊσκος είναι αξιόπιστος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα παιδια κ απο μένα! Εχω μια ερώτηση! Σκοπεύω ν αλλάξω τ πάτωμα στο σπίτι μ το οποίο είναι μουσαμάς τώρα.. απλά το πάτωμα είναι πολύ παλιό κ είναι λιγάκι ανισόπεδο..σκέφτομαι να βάλω laminate αλλα μήπως θα υπάρχει πρόβλημα λόγω του ανισόπεδου? η υπάρχει κάποια λύση? ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος athinalin έγραψε:

Καλημερα παιδια κ απο μένα! Εχω μια ερώτηση! Σκοπεύω ν αλλάξω τ πάτωμα στο σπίτι μ το οποίο είναι μουσαμάς τώρα.. απλά το πάτωμα είναι πολύ παλιό κ είναι λιγάκι ανισόπεδο..σκέφτομαι να βάλω laminate αλλα μήπως θα υπάρχει πρόβλημα λόγω του ανισόπεδου? η υπάρχει κάποια λύση? ευχαριστώ :)

Εχω περασει 5 φορες στη ζωη μου laminate οχι σαν επαγγελματιας,αλλα σπιτι μου,σε θειες και φιλους!

Αν ειναι λιγο ανισοπεδο,θεωρω πως με ενα χοντρουτσικο υποστρωμα δε θα εχεις προβλημα.Τωρα αν ειναι ανισοπεδο στις πορτες δλδ εκει που αλλαζουν τα δωματια,βαζεις το ενωτικο και εισαι οκ.

Αλλιως αν ειναι μεγαλη διαφορα υψους με διαφορετικες κλισεις,δοντακια κτλπ,πρεπει να 'ετοιμασεις' το δαπεδο και πανω σε αυτο να μπει το υποστρωμα με το laminate.
Με το να ετοιμασεις εννοω να μπουν καδρονια αλφαδιασμενα με τις προβλεπομενες αποστασεις κτλπ,απο πανω ξυλο OSB και πανω σε αυτο το οποιο θα ειναι αλφαδια το υποστρωμα με το laminate.
Βεβαια δε ξερω αν μιλας για ενα δωματιο ή για ολο το σπιτι.Γιατι με τον 2ο τροπο,θελουν κοψιμο οι πορτες,και η πορτα εισοδου που αν ειναι ασφαλειας δε κοβεται!
Αλλα ετσι οπως το φανταζομαι,με ενα υποστρωμα ή οπου χρειαζεται βαζεις ενα δευτερο και το laminate θα εισαι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, athinalin said:

..............το πάτωμα είναι πολύ παλιό κ είναι λιγάκι ανισόπεδο..σκέφτομαι να βάλω laminate αλλα μήπως θα υπάρχει πρόβλημα λόγω του ανισόπεδου? η υπάρχει κάποια λύση? ευχαριστώ :)

φιλε μου διευκρινησε αν μπορεις το λιγακι ανισοπεδο...μαντευω πως ειναι τσιμεντο 'αγριο'

η δικη μου αποψη ειναι να  μ η ν στρωσεις οποιοδηποτε πατωμα, αν πρωτα δεν φροντισεις το προβλημα

μπορει για 5-6 μηνες...1 χρονο (?) να ειναι ολα καλα ,αλλα καποια στιγμη θα σου βγει προβλημα και θα το μετανιωσεις

 

μπορεις ειτε να τριψεις το τσιμεντο (οπως παλια τα μωσαικα) ,ειτε να ριξεις αυτοεπιπεδουμενο κονιαμα ή καποια εποξειδικη ρητινη σε σημεια αναλογα το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.