Jump to content



Πατωματα laminate αξιζουν? (Γνώμες και για μασίφ, ημιμασίφ δάπεδα προγυαλισμένα ή μη)


Recommended Posts

On 1/4/2018 at 9:09 AM, trib said:

Και ο Καραϊσκος είναι αξιόπιστος.

 


 Μακαρι να μην ειχα διαβασει ποτε αυτο το μυνημα. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ

Μεινετε μακρια, οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.
Ειμαι νοτια προαστια και επειδη οι εμποροι ειναι λιγο δυστροποι, μερικες φορες μου αργουν λιγο ειπα να δοκιμασω εναν αλλο εμπορο στο Χαιδαρι. Μου εδωσαν καλη τιμη, μετα κλαιγοντουσαν οτι μου δωσαν κατα λαθος τιμη επαγγελματια...πολυ κλαμα παιδια
Τετοιο πραγμα δεν εχω ξανα δει ποτε πουθενα.
Καταφεραν σε μια παραγγελια να βαλουν αλλα σοκορα στα μισα ξυλα και αλλα στα αλλα μισα, κοντινες αποχρωσεις αλλα αλλο χρωμα. Αποδεχθηκαν το λαθος τους αλλα οχι να στειλουν φορτηγο να τα παρουν και να μου τα φερουν πισω σωστα, το ζωο ο πελατης (εγω δηλαδη επρεπε να τα παω πισω με το αυτοκινητο μου.
Τα πορτακια, 8 στο νουμερο, σχεδον ολα ξεφλουδισμενα. Σε ολα τα σημεια που περασε σοκορο το μηχανημα εχει ξερασει κολλα, δεν μιλαω για εδω και εκει που ειναι φυσιολογικο, αλλα σχεδον παντου.
Να μην αναφερω οτι τα κομματια που δεν περασαν στο μηχανημα για σοκορα δεν ειναι σωστα κομμενα με συχνα ξεφλουδισματα  γιατι ενα τροχισμα στον δισκο κοστιζει τρελα λεφτα και αξιζει η οικονομια του (ειρωνικα το λεω)
Καντε την χαρη στον ευατο σας και μεινετε μακρια

ΥΓ Φυσικα δεν κατηγορω τον φιλο, δικο μου λαθος ηταν.

31286138_240505303178415_6828428170148970496_n.jpg

31281540_240505496511729_3046280239874310144_n.jpg

IMG_20180305_190113(1).jpg

IMG_20180305_184111.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, orck said:

Μακαρι να μην ειχα διαβασει ποτε αυτο το μυνημα. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ

Μεινετε μακρια, οσο πιο πολυ τοσο πιο καλα.
Ειμαι νοτια προαστια και επειδη οι εμποροι ειναι λιγο δυστροποι, μερικες φορες μου αργουν λιγο ειπα να δοκιμασω εναν αλλο εμπορο στο Χαιδαρι. Μου εδωσαν καλη τιμη, μετα κλαιγοντουσαν οτι μου δωσαν κατα λαθος τιμη επαγγελματια...πολυ κλαμα παιδια
Τετοιο πραγμα δεν εχω ξανα δει ποτε πουθενα.
Καταφεραν σε μια παραγγελια να βαλουν αλλα σοκορα στα μισα ξυλα και αλλα στα αλλα μισα, κοντινες αποχρωσεις αλλα αλλο χρωμα. Αποδεχθηκαν το λαθος τους αλλα οχι να στειλουν φορτηγο να τα παρουν και να μου τα φερουν πισω σωστα, το ζωο ο πελατης (εγω δηλαδη επρεπε να τα παω πισω με το αυτοκινητο μου.
Τα πορτακια, 8 στο νουμερο, σχεδον ολα ξεφλουδισμενα. Σε ολα τα σημεια που περασε σοκορο το μηχανημα εχει ξερασει κολλα, δεν μιλαω για εδω και εκει που ειναι φυσιολογικο, αλλα σχεδον παντου.
Να μην αναφερω οτι τα κομματια που δεν περασαν στο μηχανημα για σοκορα δεν ειναι σωστα κομμενα με συχνα ξεφλουδισματα  γιατι ενα τροχισμα στον δισκο κοστιζει τρελα λεφτα και αξιζει η οικονομια του (ειρωνικα το λεω)
Καντε την χαρη στον ευατο σας και μεινετε μακρια

ΥΓ Φυσικα δεν κατηγορω τον φιλο, δικο μου λαθος ηταν.

 

Εμείς το μισό σπίτι με υλικά από Καραίσκο το έχουμε φτιάξει. Κανένα πρόβλημα. Αυτά που τράβηξες βέβαια...απαράδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξέθαμα

 

Αρχικά έλεγα να βάλω κλασικό μασιφ, αλλα οι έμποροι λεγαν πως είναι ξεπερασμένο σε σχέση με τα άλλα τα ημιμασιφ και οτι βγαίνει σε λιγοτερα χρωματα κτλ.

Εναν πατωματζη που ειχα φέρει ελεγε να βαλω μασιφ γύρω στα 38τετραγωνικά και χρέωνε εργασία 35€/τμ - ισως ειναι πολλα; 

Τελικά τι αξίζει περισσότερο; Γενικά ομως ειπαν πως θελει καδρονια ολοι και ενας εμπορος να μπει osb? κατι τετοιο πανω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοιτα τα ούρα κατά κανόνα όπου πέσουν για ώρα ξεβάφουν. Πχ σε παρκέ υπάρχει θέμα με το βερνίκι. Στο Laminate δεν γνωρίζω αν θα κάνουν ζημιά στο χρώμα της επιφάνειας.

Από την άλλη θα μπει από κάτω αφού θα το αφήσεις ώρα και ναι θα είναι πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2020 at 8:30 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

Πάτωμα laminate με τον σκυλακο να στο κατουρισει κ να το δεις μετά από 5-6 ώρες έχουμε θέμα?

 

Βάλε πλακάκια να ξεμπερδεύεις με όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με γάτες, όχι σκύλο: αν δεν το πάρεις είδηση εγκαίρως υπάρχει ενδεχόμενο στο συγκεκριμένο σημείο να φουσκώσει ελαφρώς. Το άτομο που ρώτησα τα καθάριζε με νερό+ξύδι συν πολύ καλό στέγνωμα μετά (στεγνά πανιά αρχικά, πιστολάκι μετά), τα περισσότερα καθάριζαν χωρίς να αφήνουν πρόβλημα. Ορισμένα που μπορεί να είχαν αφεθεί ώρες ή μέρες (π.χ. να έλειπε διακοπές και να το πάρει είδηση στην επιστροφή) έχουν κάποια φουσκώματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,επειδή και εγώ ειμαι στη φάση ανακαινησης του σπιτιου που μένω έχω μερικές απορίες. Μενω Γαλάτσι σε σπίτι του 60 που κλασικα όποτε είχε λεφτά ο παππούς έφτιαχνε και απο ενα δωματιο. Πέρα από το παρδαλό της υπόθεσης πρασινο σαλονι, ασπρο διαδρομο, κιτρινη κουζινα , μπεζ δωματια ?  κάποια στιγμή που προσθέσαν έναν χωρο και στην ένωση δεν ειναι τελειως ισιο οπως θα δείτε στις φωτογραφίες.  Το να γ΄φύγει όλο το μωσαικό πιστεύω ότι είναι μεγάλος μπελάς και θα ανοίξω πολλά μερεμέτια.  Σκέφτομαι λοιπον να πάω σε laminate αλλά δεν γνωρίζω αν θα μπορέσουν να καλυφθούν τα κενά ή αν θα θέλει τρίψημο .Δεν εχω πάει σε μαστόρια καθώς εχω μερικές υγρασίες στο μπάνιο και περιμένω υδραυλικό. Απόψεις? πως να το διαχειριστω, άμμο; χοντρο υπόστρωμα; τρίψιμο μαρμάρου? 

 

Επίσης δευτερη ερώτηση στο μπάνιο τι μου προτείνετε να βάλω; μπαίνει μικρό πλακάκι από πάνω;

 

Στα περισσότερα βίντεο που βλέπω, καταλαβαινω οτι τη δουλειά μπορω να τη κάνω και μόνος με εξαίρεση τα σοβατεπί που δεν ξέρω τι να τα κάνω. αν ειναι να τα σπάσω να βγουν δεν είμαι σίγουρος τί αφήνουν από πίσω. Διάβασα βέβαια για τα κανάλια  σοβατεπι και ήταν ενδιαφέρον ιδέα.

 

2 απορίες ακόμη, και τελειώνω, το οτι στη μέση δεν κρατιούνται πουθενά τα σοβατεπί πώς μένουν στο έδαφος, ή εγω δεν εχω καταλάβει κάτι σωστα΄;

 

και τελευταία off topic απορία, τον πίνακα θα τον αλλάξω για να βάλλω ασφάλειες κλπ. Πιστέυετε οτι χρειάζεται να αλλάξω καλωδίοση; Εναν ηλεκτρολόγο φίλο που ρώτησα (πήρε σύνταξη τωρα) μου λέει οτι δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν εχω πειστεί ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, georgeps said:

Καλησπέρα,επειδή και εγώ ειμαι στη φάση ανακαινησης του σπιτιου που μένω έχω μερικές απορίες. Μενω Γαλάτσι σε σπίτι του 60 που κλασικα όποτε είχε λεφτά ο παππούς έφτιαχνε και απο ενα δωματιο. Πέρα από το παρδαλό της υπόθεσης πρασινο σαλονι, ασπρο διαδρομο, κιτρινη κουζινα , μπεζ δωματια ?  κάποια στιγμή που προσθέσαν έναν χωρο και στην ένωση δεν ειναι τελειως ισιο οπως θα δείτε στις φωτογραφίες.  Το να γ΄φύγει όλο το μωσαικό πιστεύω ότι είναι μεγάλος μπελάς και θα ανοίξω πολλά μερεμέτια.  Σκέφτομαι λοιπον να πάω σε laminate αλλά δεν γνωρίζω αν θα μπορέσουν να καλυφθούν τα κενά ή αν θα θέλει τρίψημο .Δεν εχω πάει σε μαστόρια καθώς εχω μερικές υγρασίες στο μπάνιο και περιμένω υδραυλικό. Απόψεις? πως να το διαχειριστω, άμμο; χοντρο υπόστρωμα; τρίψιμο μαρμάρου? 

 

Επίσης δευτερη ερώτηση στο μπάνιο τι μου προτείνετε να βάλω; μπαίνει μικρό πλακάκι από πάνω;

 

Στα περισσότερα βίντεο που βλέπω, καταλαβαινω οτι τη δουλειά μπορω να τη κάνω και μόνος με εξαίρεση τα σοβατεπί που δεν ξέρω τι να τα κάνω. αν ειναι να τα σπάσω να βγουν δεν είμαι σίγουρος τί αφήνουν από πίσω. Διάβασα βέβαια για τα κανάλια  σοβατεπι και ήταν ενδιαφέρον ιδέα.

 

2 απορίες ακόμη, και τελειώνω, το οτι στη μέση δεν κρατιούνται πουθενά τα σοβατεπί πώς μένουν στο έδαφος, ή εγω δεν εχω καταλάβει κάτι σωστα΄;

 

και τελευταία off topic απορία, τον πίνακα θα τον αλλάξω για να βάλλω ασφάλειες κλπ. Πιστέυετε οτι χρειάζεται να αλλάξω καλωδίοση; Εναν ηλεκτρολόγο φίλο που ρώτησα (πήρε σύνταξη τωρα) μου λέει οτι δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν εχω πειστεί ?

 

 

Yπάρχουν υλικά για πχ αυτοεπιπεδουμενα πάντως αν βαλεις laminate. Ισως και το μωσαικο να εχει θεματα σε καποια σημεια. Το να φύγει το μωσαικο θα έχεις και θεμα να πληρώσεις για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Πιστέυετε οτι χρειάζεται να αλλάξω καλωδίοση; Εναν ηλεκτρολόγο φίλο που ρώτησα (πήρε σύνταξη τωρα) μου λέει οτι δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν εχω πειστεί

 

αν και βγαίνουμε offtopic, το εάν χρειάζονται καινούργιες καλωδιώσεις μπορεί να απαντηθεί μόνο μετά από αυτοψία και επιθεώρηση των υπάρχουσων. Όπως περιγράφεται το σπίτι είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν ελάχιστες πρίζες με 2.5άρι καλώδιο, η κατάσταση με τη γείωση να είναι για κλάμματα και διάφορα άλλα τέτοια. Αλλά το ενδεχόμενο να μπλέξεις με σκαψίματα, και βαψίματα είναι μεγάλο στην περίπτωση αυτή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

 

αν και βγαίνουμε offtopic, το εάν χρειάζονται καινούργιες καλωδιώσεις μπορεί να απαντηθεί μόνο μετά από αυτοψία και επιθεώρηση των υπάρχουσων. Όπως περιγράφεται το σπίτι είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν ελάχιστες πρίζες με 2.5άρι καλώδιο, η κατάσταση με τη γείωση να είναι για κλάμματα και διάφορα άλλα τέτοια. Αλλά το ενδεχόμενο να μπλέξεις με σκαψίματα, και βαψίματα είναι μεγάλο στην περίπτωση αυτή.

 

Γατάκια, θα σας μάθει μαστορική εδώ ο Δανός! 

Όλα τα καλώδια στα σοβατεπί! Όλες οι άνοδοι στις κάσες! Ο κασο-διακόπτης, είναι ... nordic culture :hehe: 

Γείωση δεν έχω πουθενά! Άλλωστε με την παροχή που έχει το σπίτι, μπορεί να μη φτάσουν τα αμπέρ για να με στείλει :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

 όποτε είχε λεφτά ο παππούς έφτιαχνε και απο ενα δωματιο. Πέρα από το παρδαλό της υπόθεσης πρασινο σαλονι, ασπρο διαδρομο, κιτρινη κουζινα , μπεζ δωματια ?  

 

Αυτήν την κακογουστιά την κάνουν πολλοί και σήμερα από επιλογή.

Βάζουν διαφορετικό πλακάκι σε κάθε δωμάτιο. 

 

«Βρε πουλάκι μου μην το κάνεις είναι άσχημο, μοιάζει σαν να είχες ρετάλια από πλακάκια και να έφτιαξες το σπίτι»

«Όχι είναι πολύ πιό όμορφο να έχει το κάθε δωμάτιο το δικό του χρώμα» ?

 

 

 

πριν 22 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

στην ένωση δεν ειναι τελειως ισιο οπως θα δείτε στις φωτογραφίες.  Το να γ΄φύγει όλο το μωσαικό πιστεύω ότι είναι μεγάλος μπελάς και θα ανοίξω πολλά μερεμέτια.  Σκέφτομαι λοιπον να πάω σε laminate αλλά δεν γνωρίζω αν θα μπορέσουν να καλυφθούν τα κενά ή αν θα θέλει τρίψημο . Δεν εχω πάει σε μαστόρια καθώς εχω μερικές υγρασίες στο μπάνιο και περιμένω υδραυλικό. Απόψεις? πως να το διαχειριστω, άμμο; χοντρο υπόστρωμα; τρίψιμο μαρμάρου? 

 

Αν η διαφορά στα δάπεδα είναι κάπου μισό εκατοστό, στοκάρεις τα κενά και τις ανισοσταθμίες όπως στοκάρουν τα μάρμαρα, και μετά τρίψιμο με την μηχανή που τρίβουν τα μάρμαρα μέχρι να έρθουν όλα στα ίσια. 

Στην πραγματικότητα θα φτιάξεις μια πολύ ελαφρά καμπύλη. 

Και το στοκάρισμα και το τρίψιμο καλύτερα να στα κάνει ο ίδιος μαρμαράς. 

 

 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Γατάκια, θα σας μάθει μαστορική εδώ ο Δανός! 

Όλα τα καλώδια στα σοβατεπί! Όλες οι άνοδοι στις κάσες! Ο κασο-διακόπτης, είναι ... nordic culture :hehe:

 

Πολύ καλή λύση για γραφεία και επαγγελματικούς χώρους.

Για σπίτι δεν είναι και πολύ όμορφη.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ καταλαβαίνω τον αρχικό προβληματισμό του @georgeps, δεν έχω καταλάβει τελικά ποια λύση φαντάζεστε ως απλούστερη και φτηνότερη στην περίπτωσή του.

 

Θα υπέθετα ότι με κάποιο κατάλληλο υπόστρωμα θα μπορούσε να προσαρμόσει το laminate άμεσα πάνω από το μωσαϊκό, χωρίς άλλες βαριές επεμβάσεις. Όταν διαβάζω για στοκαρίσματα και τριψίματα σε ένα έτοιμο δάπεδο, αναρωτιέμαι τελικά αν κερδίζει τίποτα σε χρόνο και χρήμα επιλέγοντας laminate αντί πλακάκι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Χρήσιμες και με βάλατε σε διάφορους προβληματισμούς. χωρις να έχω ελέγξει ακόμη όλο το πάτωμα σπιθαμή προς σπιθαμή αλλά περα απο αυτά που ανέφερα δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη μεγάλη διαφορά.

 

Το απλό πλακάκι σκέφτομουν να το αποφύγω καθώς δεν μαρέσουν οι αρμοι, και μου φαίνεται πιο δύσκολη διαδικασία. Εκλεινα προς το ξήλωμα του μωσαικού μεχρι που μου ήρθε η σκέψη για Laminate και για αυτό πήγαινα προς τα εκεί ως μια "ευκολότερη" λυση για να μην εχω σκόνες παντού, και κάνω όλο το σπίτι γιαπί αφού μένω κανονικά σε αυτό.

 

Ενας μάστορας μου έδωσε μια ενδεικτική τιμή για το τριψιμο γυάλισμα στα 10ε/τμ που δεν είναι άσχημη και θα μ έρθει σίγουρα πιο οικονομικά από το να βάλω λαμινεητ, αλλά και δεν το εχει δεί από κοντά , και δεν ξέρω αν θέλω να το κρατήσω το μωσαικο (δεν θελω ). Από οσο ψάχνω στην αγορά λογικά θα δώσω τα διπλάσια τουλαχιστον αν βαλω λαμινεητ μαζι με τα σοβατεπι που δεν ξέρω τι μερεμέτια θα ανοίξουν.

 

οποια άλλη αποψη/ιδέα καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

Το απλό πλακάκι σκέφτομουν να το αποφύγω καθώς δεν μαρέσουν οι αρμοί

 

Αλλάξαν οι εποχές.

Με 20 - 25 ευρώ το τετραγωνικό μπορεί να πάρεις πλακάκι 120 x 60 εκατοστά υδροκοπής,  να στο τοποθετήσουν με 1 χιλιοστό αρμό,  και να βλέπεις μία υπέροχη ενιαία επιφάνεια χωρίς ουσιαστικά αρμούς.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ να δώσω μια διάσταση που δεν την είχα σκεφτεί ποτέ: 

 

προσωπικά ΠΛΕΟΝ αν έφτιαχνα κάτι, θα έβαζα πλακάκι, ενώ μέχρι πρότινος σχεδίαζα τα πάντα με laminate.

 

Το πλακάκι πάνω στο μωσαϊκό, έχεις πολύ μεγάλο κίνδυνο να σου φουσκώσει. Αυτό γιατί για να βάλεις πλακάκι συνήθως θες πλακά, και όπου χρειάζεσαι τεχνίτη είσαι πρακτικά έρμαιος των αποφάσεών του. Για να σου ρίξει το κόστος, θα σου βάλει λίγη/φτηνή κόλλα, και από εκεί ξεκινάν τα προβλήματα. Αν μπορέσεις και το κάνεις σωστά (δηλαδή "χαλάσεις" το μωσαϊκό ώστε να γίνει όσο πιο σαγρέ γίνεται, αγοράσεις τα ειδικά υλικά της π.χ. isomat για υπόστρωμα μωσαϊκό και καλές κόλλες) τότε θα σου κρατήσει.

 

Το laminate μου αρέσει πολύ. Είναι εξαιρετικής αντοχής, το είχα 3 χρόνια στο σπίτι μου Αγγλία και μέχρι και φωτιά που του είχα ρίξει στην κουζίνα από μικρο-ατύχημα δεν είχε καν μαυρίσει. Υπάρχουν διάφορες ποιότητες. Προσωπικά αν επέλεγα κάποιο, θα έπαιρνα κάποιο με top layer φυσικό ξύλο που το βερνικώνεις. Έτσι, θα γέμιζα όλους τους "αρμούς" με βερνίκι + έχεις όλα τα πλεονεκτήματα του βερνικώματος. Βέβαια, δεν ξέρω τι γίνετια στα άκρα, που πρακτικά τις ατέλειες στα κοψίματα τις κρύβεις με το σοβατεπί. Εγώ θα έβαζα κόλλα πλακιδίων ή έστω κάτι πιο ελαστικό (ακρυλικό), ώστε να σφραγίσω τα κενά. Γιατί τόση λόξα με τα κενά? Στο σπίτι μου εδώ Δανία, είναι παντού laminate. Έχω laminate τύπου ελλάδας σαλόνι / υπνοδωμάτιο / χωλ, και ένα laminate / πλακάκι στην κουζίνα (ξύλινο υπόστρωμα, πλακάκι από πάνω). Αυτά κάπου εφάπτονται καλά, κάπου όχι. Το υπόστρωμα εδώ από κάτω δεν είναι μπετό, αλλά ξύλο. Οπότε από κάτω, γίνεται της κακομοίρας από βρώμα, έντομα, αράχνες κλπ. Αυτό είναι περίπου το ίδιο και σε ένα συμβατικό παρκέ στην Ελλάδα (όπου ξηλώσεις παρκέ από κάτω έχει ό,τι περίσσεψε στην οικοδομή της εποχής), αλλά επειδή σφραγίζει με τα βερνίκια + μιλάς για αδρανή υλικά, δεν έχεις τόσο θέμα με σκόνες / βρώμα / έμβια όντα κλπ. 

 

Μπορεί να είμαi υπερβολικός λίγο, αλλά θα προτιμούσα πλακάκι, κυρίως λόγω σφραγίσματος. Το πρόβλημα βέβαια στο πλακάκι είναι ότι το χειμώνα είναι παγωμένο, ενώ το ξύλο είναι ένα πιο ... ζεστό υλικό! Οπότε είναι κυρίως θέμα γούστου! Αλλά και πλακάκια μπορείς να βρεις πολύ όμορφα, αυτά τα μεγάλα που λέει ο Γιώργος σε λευκές / γρανιτέ αποχρώσεις είναι μερικές φορές πάρα πολύ ωραία :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαιρετικά, αλλά εκεί που έχει πάει η κουβέντα, κατέληξα να διαβάζω το ISO 13006: "Ceramic tiles — Definitions, classification, characteristics and marking". ?

 

Τελικά για να μπει το laminate απευθείας πάνω στο μωσαϊκό χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από τα απλά εμπορικά ελαστικά υποστρώματα; Επίσης, αναρωτιέμαι... υπάρχουν κούφια σοβατεπί για laminate με καλή εφαρμογή (και τις αντίστοιχες γωνίες) που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως κανάλια πχ για καλώδιο δικτύου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.