Jump to content



Τελωνείο


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να παραγγείλω μια ηλεκτρονική πλακέτα από Ν.Κορέα και η εταιρεία στέλνει Ελλάδα μόνο με EMS. Η αξία του αντικειμένου είναι κάπου στα $250 με τα μεταφορικά. Παίζει να γλιτώσω την λυπητερή; Και αν μου κάτσει το λαχείο για τι ποσό μιλάμε;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και τα ΕΜΣ τα ελτα τα εκτελωνιζουνε αλλα αν εχει δηλωμενο 250$ μαλλον θα την φας.Πες αν μπορουνε να το στειλουνε με 70-80$ .Αν δεν κανω λαθος απο 150ευρω και πανω πληρωνεις σιγουρα δασμο.

Τα ηλεκτρονικα ειναι το ΝΟ 1 που κυνηγανε στο τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα πήρα 2 ρολόγια απο Αμερικη.

invicta τα ξερει κανεις?

τελος πάντων το ενα είχε 300 και το αλλο 330

απο διαφορετικους πωλητες.

κατοπιν συνεννόησης να μου τα στείλει σαν δώρο και με τιμη 80 και 90$ αντιστοιχα.

Ηρθαν κανονικα και πλήρωσα 4Ε τελωνειο στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλησπερα....προσφατα αποφασισα να αγορασω (ebay) απο εξωτερικο κ συγκεκριμενα απο Αμερικη κυριως 2-3 πραγματα για ενα desktop (φιλου αλλα δν εχει σημασια) πχ 1 μητρικη και 1 καρτα γραφικων ... και τα 2 εχουν γυρω στα 500-600 ευρω αν τα στειλουν Ελλαδα θα κολλησουν τελωνειο? θα χρειαστει να πληρωσω πολλα? μπορω να αλλαξω την αποδειξη ξερω γω? ακομη εχω ενα συγγενη στην Αμερικη μηπως ειναι καλυτερα να τα στειλω σε αυτον μεσω των πωλητων και μετα εκεινος να βρει καποιο τροπο να τα στειλει ωστε να γλειτωσω το τελωνειο? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Invicta Reserve Men's 0912 Specialty Scuba Swiss Made Quartz Chronograph Watch

Mens Invicta F0003 Exclusive Reserve Venom Watch Swiss Blue Chronograph New

οι τιμες μαζι με τα μεταφορικα

Nice! Πέρνα και μια βόλτα από εδώ: http://www.thelab.gr/off-topic/deikste-ta-rologia-sas-54519.html :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή πολλά ακούγονται τελευταία για "αυστηριοποίηση" (σικ) των ελέγχων στα τελωνεία για δέματα από το αμέρικα (παρά τις χαμηλά δηλωμένες αξίες, gift κτλ), να γράψω την τελευταία μου εμπειρία.

Δέμα (από τα fix των usps) σταλμένο priority mail express που περιείχε την εργοστασιακή συσκευασία (κουτί) με λαπτοπ 12" lenovo + την ultra base του πέρασε προχτές χωρίς θέμα από το τελωνείο. Δηλωμένο με τα γνωστά, αξία περίπου $30, gift, με tracking , βάρος 2.7 κιλά. Καλά να'ναι οι άνθρωποι εκεί που ΣΙΓΟΥΡΑ κάνουν και τα στραβά μάτια (φαντάζομαι πώς θα υπάρχει και τεράστιος όγκος δουλειάς).

Τώρα αν έτυχε δεν ξέρω, πάντως πέτυχεεεεε....

Υ.Γ. κι όπως έχουμε ξαναπεί, ΜΑΚΡΙΑ από τις ιδιωτικές κούριερ (UPS, fedex, tnt).

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. κι όπως έχουμε ξαναπεί, ΜΑΚΡΙΑ από τις ιδιωτικές κούριερ (UPS, fedex, tnt).

+1000.

Ειδικά με την Fedex έχω την αίσθηση ότι δεν ξεφεύγει πια σχεδόν τίποτα, όλα σταματάνε στο τελωνείο. Ακόμα και δέματα των 40 ή 50 δολαρίων δηλωμένης αξίας σταματάνε.

Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει εμπειρία κανείς με δέμα της Fedex σταλμένο από Τουρκία. Θα σταματήσει σίγουρα στο τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ακούγονται τελευταία για "αυστηριοποίηση" (σικ) των ελέγχων στα τελωνεία για δέματα από το αμέρικα (παρά τις χαμηλά δηλωμένες αξίες, gift κτλ), να γράψω την τελευταία μου εμπειρία.

Δέμα (από τα fix των usps) σταλμένο priority mail express που περιείχε την εργοστασιακή συσκευασία (κουτί) με λαπτοπ 12" lenovo + την ultra base του πέρασε προχτές χωρίς θέμα από το τελωνείο. Δηλωμένο με τα γνωστά, αξία περίπου $30, gift, με tracking , βάρος 2.7 κιλά. Καλά να'ναι οι άνθρωποι εκεί που ΣΙΓΟΥΡΑ κάνουν και τα στραβά μάτια (φαντάζομαι πώς θα υπάρχει και τεράστιος όγκος δουλειάς).

Τώρα αν έτυχε δεν ξέρω, πάντως πέτυχεεεεε....

Υ.Γ. κι όπως έχουμε ξαναπεί, ΜΑΚΡΙΑ από τις ιδιωτικές κούριερ (UPS, fedex, tnt).

Αν εχουνε στα χερια τους δεμα με δηλωμενη αξια 500$, θελουνε δεν θελουνε θα βαλουνε δασμο, αν ειναι με 30$ το περνανε.

Πολυ χρησιμο το post σου γιατι το ραδιο άρβυλα παει σύννεφο σχετικα με το τελωνειο, usps και αυστηριοποίηση ελεγχων.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και καπου αλλου.

Εκανα την μ@λ@κι@ και επελεξα για 4 ρελε αξιας 40$ ups.

Με πηρανε τηλεφωνο και θελανε 120ευρωπαιους για εκτελωνισμο. :suicide2:

Οσο με ειπε η τυπισσα στο τηλεφωνο αυτο το παθαινουνε ντεμεκ και καλα

γιατι αλλαξανε τις αξιες και πλεον οτι ειναι αξιας ανω των 22 ευρω και ερχεται

με κουριερ τρωει τελωνειο.

Διαγνωστικο αξιας 170 ευρω ηρθε με USPS χωρις να δωσω φραγκο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν θέλω να αγοράσω επεξεργαστή λάπτοπ απο Κίνα μέσω ebay, αν του ζητήσω να τον δηλώσει ως 30$ και δώρο και το κάνει θα περάσει χωρίς δασμούς? Γιατι για 90 ευρώοσα θέλουν απο το τελωνείο δεν θα το ρίσκαρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αν θέλω να αγοράσω επεξεργαστή λάπτοπ απο Κίνα μέσω ebay, αν του ζητήσω να τον δηλώσει ως 30$ και δώρο και το κάνει θα περάσει χωρίς δασμούς? Γιατι για 90 ευρώοσα θέλουν απο το τελωνείο δεν θα το ρίσκαρα.

Λογικά, ναι. Τα τελευταία 2-3 χρόνια τουλάχιστον, τα δέματα από Κίνα, Χονγκ Κονγκ και Ιαπωνία απολάμβαναν μια περισσότερο "χαλαρή" συμπεριφορά από τους τελωνειακούς, δεν τα κυνηγούσαν δηλαδή στον ίδιο βαθμό όπως αυτά από Αμερική. Αυτό εντάσσεται στον "εμπορικό πόλεμο" που μαίνεται πολλά χρόνια τώρα ανάμεσα στις ΗΠΑ και την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά και τις εκάστοτε ατομικές εμπορικές σχέσεις της κάθε χώρας με άλλες. Π.χ., το "εμπορικό φλερτ" ανάμεσα στη χώρα μας και την Κίνα είναι παραπάνω από εμφανές το τελευταίο διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Θέλω να παραγγείλω μέσω eBay αντικείμενο αξίας 30€ περίπου, ο πωλητής είναι από Ισραήλ. Έχετε καμία εμπειρία από κει πλευρά;

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου

Πριν από μερικά χρόνια παρήγγειλα την τσάντα για τα φωτογραφικά. Ούτε από εκεί. Από όσο θυμάμαι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το πακέτο είχε έρθει γρήγορα, αν και με απλό ταχυδρομείο, και δεν πλήρωσα τίποτα.

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο ισραηλ αν δεν κανω λαθος δεν εχεις προβλημα. Ειναι η μονη χωρα που οτι κ αν εισαγεις δεν υπαρχει εξτρα φορος. Η κατι τετοιο συζηταγαν πριν κανα μήνα στην δουλειά

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.