Jump to content



HD6970 / GTX580 fps(bfbc2) ευρω προβλεψεις


zpaf

Recommended Posts

Δεν θα μιλησω για fps αλλα για vantage...

Στο παρασκηνιο μιλανε για stock 25.000 χιλιαρικα στο performance...(Αυτο μπορει να ειναι 24.500-25.500)

Η παλια 5870 εβγαζε με ζορι 18.500-19.000 stock

....ειδη εχουν τσακισει ολα τα ρεκορ με τα cayman ΑΤΙ cards λενε!

Απο οτι βλεπω οι 6970 θα εχουν μια αυξηση επιδοσεων σε σχεση με την 5870 της ταξης του 20 με 30 τις εκατο.

Αν η αυξηση αυτη παει και στα πεντοχιλιαρα και με βαση την τιμη της 5870 σημερα Sapphire Radeon HD 5870 1024MB GDDR5 (11161-01-xxR) Single GPU Grafikkarte: Grafikkarte Preisvergleich - Preise bei idealo.de τοτε θα εχουμε μια καρτουλα στα 400ευρω μουρλιααααα :dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

ωραίος ο ατιμαν...πετάει την βόμβα του και γίνεται καπνός

το θετικό είναι ότι πολύς κόσμος (λαμπίτες τουλάχιστον) βλέπουν την αισχροκέρδια των ελληνικών καταστημάτων και κοιτάνε παραέξω....Τόσοι που είμαστε μαζεμένοι εδώ ας μαζευτούμε και ας κάνουμε κάτι για να την πάρουμε από Γερμανία (20-30% διαφορά τιμής)

Link to comment
Share on other sites

κανε τεστ με την δικιά σου κάρτα με ίδιες ρυθμίσεις και θα καταλάβεις......φαντάζομαι

Δες όλα τα review και βγάλε συμπέρασμα...

Κάποιος από εδώ μέσα θα την πάρει και θα μας πει...

Δεν έχω να τεστάρω τίποτα εγώ...

Εγώ παίζω μπάλα στο Β΄ ημίχρονο....με τους μεγάλους! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δες όλα τα review και βγάλε συμπέρασμα...

Κάποιος από εδώ μέσα θα την πάρει και θα μας πει...

Δεν έχω να τεστάρω τίποτα εγώ...

Εγώ παίζω μπάλα στο Β΄ ημίχρονο....με τους μεγάλους! :hehe:

δεν κατάλαβες καλά.... κανε τεστ την δικιά σου και σύγκρινε την με την δικιά σου τον reviews

σίγουρα είναι αρκετά τα σωστά η έτσι θέλω να πιστεύω

α! όταν θα πάρεις την μεγάλη μην δούμε πάνω από 5 παράπονα στα 6 καίγεσαι.....άντε 10...μην γίνομαι αυστηρώς! :p

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που λέει ο atiman δεν βγαίνουν. :triniti:

για να έχει 320 στο bfbc2 η 6990 πρέπει η 6970 να έχει 160 , στην χειρότερη περίπτωση

δηλαδή με 55 frame η 6870 θα έχει το 1/3 της απόδωσης της 6970. για να γίνει αυτό η 6970 θέλει 3360 Shader.

εκτός και αν εννοεί στο 1024*768 με low settings. :fun:

με τόσο καλό scalling φαίνεται πως 2 *6870>6970

αν δε η 6970< από 1700 shader όπως λεγόταν, τότε ίσως 2*6850>=6970

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα τα νουμερα στην πρωτη σελιδα ειναι απο μετρησεις σε πιστα στο single player, μακαρι και στην πραξη να ειχε παρομοια fps με την 5850 η 460 πχ αλλα αυτο δυστηχως δεν ισχυει, το καλυτερο θα ητανε να μπορουσε καποιος να κανει record 3 λεπτα εντονου gameplay σε εναν 32man server σε καποια βαρια πιστα οπως arica harbor και μετα να μπορουσε να κανει playback το demo βαζοντας το fraps να μετρησει minimum average και max.

Οι μετρησεις απτο campaign απλα παραπληροφορουν τον κοσμο, το multiplayer του bc2 τρεχει αισθητα καλυτερα σε ati καρτες, οι διαφορες που βλεπετε στο γραφημα δεν αντιπροσωπευουν με τιποτα την πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα τα νουμερα στην πρωτη σελιδα ειναι απο μετρησεις σε πιστα στο single player, μακαρι και στην πραξη να ειχε παρομοια fps με την 5850 η 460 πχ αλλα αυτο δυστηχως δεν ισχυει, το καλυτερο θα ητανε να μπορουσε καποιος να κανει record 3 λεπτα εντονου gameplay σε εναν 32man server σε καποια βαρια πιστα οπως arica harbor και μετα να μπορουσε να κανει playback το demo βαζοντας το fraps να μετρησει minimum average και max.

Οι μετρησεις απτο campaign απλα παραπληροφορουν τον κοσμο, το multiplayer του bc2 τρεχει αισθητα καλυτερα σε ati καρτες, οι διαφορες που βλεπετε στο γραφημα δεν αντιπροσωπευουν με τιποτα την πραγματικοτητα.

Πεστα ρε Ahab.

:T:

Να τα κανω τα 320 φρεημς τι, οταν τρωει "βουτες" στα 20 οποτε του ρθει.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:

Εγω που παιζω με αυτα τα αθλια settings σε q6700 και gtx260

[WindowSettings]

Width=1680

Height=1050

Fullscreen=true

RefreshRate=120

VSync=false

[sound]

Quality=medium

VoipEnable=true

SpeakerCount=6

[Graphics]

Effects=low

Soldiers=medium

Vehicles=medium

Overgrowth=medium

Undergrowth=low

StaticObjects=low

Terrain=medium

Shadows=medium

Bloom=false

HSAO=false

MSAA=0

Water=medium

MainQuality=custom

Texture=medium

DxVersion=9

Aniso=3

Detail=low

RenderAheadLimit=0

Fov=55

Γιατι να βλεπω τα 200fps με το κυαλι ? :(:p Το ιδανικο για μενα στο συγκεκριμενο παιχνιδι ειναι να βρισκεται το framerate μονιμως πανω απο 50, minimum 60-70 ακομα καλυτερα, επισης υπαρχει θεμα με το gpu usage, σε 58xx εχεις 99% usage ακομα και με "μουσεια" σαν τους quadro ενω σε nvidia 2xx θες driver 182.50 και σε 4xx θες 260.52 και πανω ( για stutter free dx11 και to dx9 mode στην φορμολη ) + i7 γιατι αλλιως εχεις cpu bottleneck συμφωνα με την ιδια την nvidia. :S

Επισης το medal of honor ειναι αισθητα πιο ελαφρυ, εχω μπολικα fps και με πιο τσιμπημενα γραφικα κιολας

[WindowSettings]

Width=1680

Height=1050

Fullscreen=true

RefreshRate=120

VSync=false

[sound]

Quality=high

VoipEnable=true

SpeakerCount=6

[Graphics]

Effects=medium

Soldiers=high

Vehicles=high

Overgrowth=high

Undergrowth=low

StaticObjects=high

Terrain=high

Shadows=high

Bloom=low

HSAO=false

MSAA=0

Water=high

MainQuality=custom

Texture=high

DxVersion=9

Aniso=3

Detail=high

RenderAheadLimit=0

Fov=55

Ουτε που θελω να φανταζομαι τι θα γινει στο bf3 το οποιο ΔΕΝ θα εχει dx9 mode, να πω εδω οτι το AA δεν πιανει και πολυ καλα στην frostbite, φευγουν τα jaggies απτο οπλο και λιγο καθαριζει η εικονα αλλα και παλι βλεπω σκαλοπατια παντου ακομα και με 16xQ CSAA ( το ποιο μου ριχνει τα fps στο μισο κιολας σε συγκριση με το 2x AA χωρις την παραμικρη αλλαγη στην ποιοτητα :S )

Link to comment
Share on other sites

Πεστα ρε Ahab.

:T:

Να τα κανω τα 320 φρεημς τι, οταν τρωει "βουτες" στα 20 οποτε του ρθει.

Εδώ δεν τρώω βουτες που παίζω σε 5760χ1080....

Άμα είναι να λέμε ότι να ναι....

Να βάλω και εγώ το MODE HYPERION στο ON και να αρχίσω τις φανφάρες!

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι βουτιες...ειναι ολα τα λεφτα...εγγυηση λεμε...ποιοτητα σαν μεταξι...smooth and silk......ουτε το stuttering τετοια ευελιξια...οχι τιποτα αλλο ειναι ελκυστικες οι 4χχχ και 5χχχ σε βουτιες...αντε να δω και τις 6χχχ πουθενα κανα youtube maxed out...ισως η ΑΜΔ, εβαλε αλεξιπτωτο και το εσωσε...!!! εχω εμπιστοσυνη στα νεα hardware...οχι δεν εχω ακομα μοιαζουν, τις 7χχχ περιμενω εγω ειπαμε...εχω εμπιστοσυνη στους νεους καταλυστ που καιρο ακουω θα γινουν και ακομα γινονται(???... μετα λεμε οτι οι Ελληνες ειμαστε αργοκινητοι...ειδαμε και αλλους...)...!!! αν και απο οτι εμαθα, οι 10.11+ θα μας ανοιξουν λιγο την προσβαση στους νεωτερισμους που ερχονται...:tomato:

παντως σας βρηκα λυση που μονο σε ΑΤΙ ενδυκνειται(!!!), βαλτε το μιπμαπ σε υψηλη αποδοση...δεν πεφτετε ουτε 5 φπς σε κανενα παιχνιδι, full power, σφεντονα παει, πυραυλος...!!! :T: τςςς:neo: εγγυηση λεμε...

περα απο το αστειευομενο κραξιμο, δεν φταιει παντα η εταιρια γραφικων...να ναι καλα, οι εμπειροι προγραμματιστες των παιχνιδιων...αν ειχα δυνατοτητα 5 στους 10 ανθρωπους που υλοποιουν παιχνιδια, θα εσχιζα τα πτυχια τους...:hang3::fist:

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι βουτιες...ειναι ολα τα λεφτα...εγγυηση λεμε...ποιοτητα σαν μεταξι...smooth and silk......ουτε το stuttering τετοια ευελιξια...οχι τιποτα αλλο ειναι ελκυστικες οι 4χχχ και 5χχχ σε βουτιες...αντε να δω και τις 6χχχ πουθενα κανα youtube maxed out...ισως η ΑΜΔ, εβαλε αλεξιπτωτο και το εσωσε...!!! εχω εμπιστοσυνη στα νεα hardware...οχι δεν εχω ακομα μοιαζουν, τις 7χχχ περιμενω εγω ειπαμε...εχω εμπιστοσυνη στους νεους καταλυστ που καιρο ακουω θα γινουν και ακομα γινονται(???... μετα λεμε οτι οι Ελληνες ειμαστε αργοκινητοι...ειδαμε και αλλους...)...!!! αν και απο οτι εμαθα, οι 10.11+ θα μας ανοιξουν λιγο την προσβαση στους νεωτερισμους που ερχονται...:tomato:

παντως σας βρηκα λυση που μονο σε ΑΤΙ ενδυκνειται(!!!), βαλτε το μιπμαπ σε υψηλη αποδοση...δεν πεφτετε ουτε 5 φπς σε κανενα παιχνιδι, full power, σφεντονα παει, πυραυλος...!!! :T: τςςς:neo: εγγυηση λεμε...

περα απο το αστειευομενο κραξιμο, δεν φταιει παντα η εταιρια γραφικων...να ναι καλα, οι εμπειροι προγραμματιστες των παιχνιδιων...αν ειχα δυνατοτητα 5 στους 10 ανθρωπους που υλοποιουν παιχνιδια, θα εσχιζα τα πτυχια τους...:hang3::fist:

Αν και δεν κατάλαβα τίποτα ψηφίζω το μήνυμα για το καλύτερο του thread, βάλε μέσα και λίγο flame από nvidia να γουστάρουμε! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν τρώω βουτες που παίζω σε 5760χ1080....

Άμα είναι να λέμε ότι να ναι....

Να βάλω και εγώ το MODE HYPERION στο ON και να αρχίσω τις φανφάρες!

Δεν ξερω κ.Ορεστη εσεις τι κανετε.

Αλλο συστημα, αλλη συμπεριφορα του παιχνιδιου.

Αν θελεις να σου βγαλω σκρηνς που απο τα 80 "πεφτει" στα 20 το κανω ευχαριστως.

Αλλοι με "φανφαρες" και αλλοι με ΚΟΛΑΣΕΙΣ και λοιπες επιδιξιομανιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κ.Ορεστη εσεις τι κανετε.

Αλλο συστημα, αλλη συμπεριφορα του παιχνιδιου.

Αν θελεις να σου βγαλω σκρηνς που απο τα 80 "πεφτει" στα 20 το κανω ευχαριστως.

Αλλοι με "φανφαρες" και αλλοι με ΚΟΛΑΣΕΙΣ και λοιπες επιδιξιομανιες.

Aφου συμφώνησε ο hyperion μαζί σου, ποιος είμαι εγώ που θα πάω αντίθετα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.