Jump to content



UPS και μπαταρία


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Και εγώ με mustek είμαι. Δεν ξέρω σίγουρα αν έχει καθαρό ημιτονοειδές αλλά 6-7 χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ θέμα. Έχει γίνει μια φορά αλλαγή μπαταριών μετά από 5ετία.

Μπαταρίες αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου μπορείς να τιες αλλάξεις μόνος σου. Από τη στιγμή που έχουν ίδιες διαστάσεις, ίδια τάση και είναι κοντά στις Ah δεν έχεις θέμα. Από την στιγμή που θα βγάλεις το καπάκι η αλλαγή μπαταριών είναι πολύ εύκολη. Όλη η βαβούρα είναι μέχρι να βγάλεις το καπάκι τουλάχιστον σε MGE και Mustek που χρησιμοποιώ. Δεν νομίζω να έχει προτωπορήσει στον τομέα αυτό το Π.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1066]gdp77[/MENTION] Πάνω στην ώρα απάντησες! (δες την ημερομηνία του post ! ! !) :D

[MENTION=755]Alkis27[/MENTION] Μπορείς να αλλάξεις μπαταρίες ( δεν νομίζω να έχει άλλη σχεδίαση από το δικό μου)

το ανοίγεις , από κάτω είναι η μεγάλη πλακέτα με φορτιστές κλπ, και από κάτω της ο Μ/Σ και οι μπαταρίες!

Πρόσεξε λίγο τις συνδέσεις των μπαταριών , μαρκάρισε και τα καλώδια που πάνε το καθένα

και δεν θα έχεις πρόβλημα!

Πρόσεξε επίσης γιατί αυτά αν δεν κάνω λάθος έχουν cold start μπας και πατήσεις κάνα κουμπί και σου βγάλει τάση στην έξοδο!!

Για το ίδιο θέμα πρόσεξε , όταν βάλεις τις μπαταρίες μπας και βγάλει τάση στην έξοδο!

Καλή συνέχεια!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με mustek είμαι. Δεν ξέρω σίγουρα αν έχει καθαρό ημιτονοειδές αλλά 6-7 χρόνια τώρα δεν είχα ποτέ θέμα. Έχει γίνει μια φορά αλλαγή μπαταριών μετά από 5ετία.

Μπαταρίες αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου μπορείς να τιες αλλάξεις μόνος σου. Από τη στιγμή που έχουν ίδιες διαστάσεις, ίδια τάση και είναι κοντά στις Ah δεν έχεις θέμα. Από την στιγμή που θα βγάλεις το καπάκι η αλλαγή μπαταριών είναι πολύ εύκολη. Όλη η βαβούρα είναι μέχρι να βγάλεις το καπάκι τουλάχιστον σε MGE και Mustek που χρησιμοποιώ. Δεν νομίζω να έχει προτωπορήσει στον τομέα αυτό το Π.

Ακριβώς έτσι. :T:

Φίλε Alkis27, κι εγώ που δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου, όχι μόνο τους άλλαξα τις μπαταρίες μόνος μου στα δύο δικά μου UPS, αλλά τους άλλαξα και ανεμιστήρες και στα δύο και είναι τώρα πολύ ήσυχα και "γουργουρίζουν" απλά, ενώ πριν έκαναν σαν τζάμπο τζετ τη στιγμή της απογείωσης! :rofl:

Μία δυσκολία που πιθανόν να αντιμετωπίσεις, είναι αυτή που βρήκα μπροστά μου στο δικό μου 1000άρι Accupower (τo 850άρι MGE δεν είχε τέτοιο θέμα), όταν προσπάθησα να το ανοίξω. Το Accupower έχει σταυρόβιδες χωμένες τόσο βαθιά μέσα στις τρύπες τους, που κανένα νορμάλ σταυροκατσάβιδο της αγοράς δεν έχει αρκετό μήκος για να τις φτάσει και να τις ξεβιδώσει. Η "πατέντα" που εφάρμοσα εγώ, τη βλέπεις στη φωτό.

Screwdriverpatent.jpg

Παίρνεις τη μύτη από ένα σταυροκατσάβιδο και την εφαρμόζεις στον πλαστικό σωλήνα από ένα στιλό του Hondos Center! Με αυτόν τον τρόπο έλυσα κι έδεσα αρκετές φορές το Accupower... :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Να δώσω κι εγώ ένα προβληματάκι με το δικό μου ups μήπως και βρω κάποια λύση και γλυτώσω κάνα κατοστάρικο αντικατάστασης του.

Προχτές πήγα να ανάψω τον υπολογιστή και μου έσκασε το τροφοδοτικό.

Το αποτέλεσμα ήταν να μου κάψει (μάλλον) το ups και να μου ρίξει και την ασφάλεια στον πίνακα.

Άλλαξα την ασφάλεια του ups (το γνωστό βαρελάκι) αλλά πλέον το Ups ούτε ανάβει, ούτε μπιπ κάνει ούτε τίποτα.

Υπάρχει τρόπος να δω αν χάλασε η μπαταρία του, ή κάηκε το κύκλωμα του?

Γνωρίζει κάποιος αν αυτά παίρνουν επισκευή κι αν ναι που?

Link to comment
Share on other sites

Προχτές πήγα να ανάψω τον υπολογιστή και μου έσκασε το τροφοδοτικό.

Το αποτέλεσμα ήταν να μου κάψει (μάλλον) το ups και να μου ρίξει και την ασφάλεια στον πίνακα.

Άλλαξα την ασφάλεια του ups (το γνωστό βαρελάκι) αλλά πλέον το Ups ούτε ανάβει, ούτε μπιπ κάνει ούτε τίποτα.

Πάντως, σαν πολλά τροφοδοτικά με χοντρά προβλήματα (σκασμένα, με καμμένα πινάκια κτλ.) δεν συγκεντρώνουμε τώρα τελευταία βρε παιδιά; :(

Ας μην ξεχνάμε ότι και το δικό μου Hiper που παρέδωσε το πνεύμα του, ήταν για πάνω από ένα χρόνο στο δικό μου 1000άρι Accupower, που όμως δεν είναι καθαρόαιμο sine wave, αλλά με προσομοίωση κυματομορφής. Ποιος μας διαβεβαιώνει τώρα ότι τα προβλήματα στα τροφοδοτικά μας δεν προήλθαν από τη χρήση των ups; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Να δώσω κι εγώ ένα προβληματάκι με το δικό μου ups μήπως και βρω κάποια λύση και γλυτώσω κάνα κατοστάρικο αντικατάστασης του.

Προχτές πήγα να ανάψω τον υπολογιστή και μου έσκασε το τροφοδοτικό.

Το αποτέλεσμα ήταν να μου κάψει (μάλλον) το ups και να μου ρίξει και την ασφάλεια στον πίνακα.

Άλλαξα την ασφάλεια του ups (το γνωστό βαρελάκι) αλλά πλέον το Ups ούτε ανάβει, ούτε μπιπ κάνει ούτε τίποτα.

Υπάρχει τρόπος να δω αν χάλασε η μπαταρία του, ή κάηκε το κύκλωμα του?

Γνωρίζει κάποιος αν αυτά παίρνουν επισκευή κι αν ναι που?

Ακριβως τα ιδια και σε μένα. Αλλαξα μπαταρίες. Μετρα τις μπαταρίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άνοιξα το ups και μέτρησα την μπαταρία. Έχει μία 12v/9Α και βγάζει κανονικά 12.7v Δε νομίζω ότι είναι τελικά πρόβλημα της μπαταρίας, μάλλον πρέπει να έκαψε το κύκλωμα του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι και το δικό μου Hiper που παρέδωσε το πνεύμα του, ήταν για πάνω από ένα χρόνο στο δικό μου 1000άρι Accupower, που όμως δεν είναι καθαρόαιμο sine wave, αλλά με προσομοίωση κυματομορφής. Ποιος μας διαβεβαιώνει τώρα ότι τα προβλήματα στα τροφοδοτικά μας δεν προήλθαν από τη χρήση των ups;

To "μη καθαρό" sine wave είναι μόνο ότα τροφοδοτείται το σύστημα από το ups σε πτώση ρεύματος κτλ. Όχι όταν υπάρχει ρεύμα, οπότε το ups απλά "καθαρίζει" τη γραμμή (αν είναι line interactive). Από το "μη καθαρό" sine wave θα σου έσκαγε το τροφοδοτικό την ώρα που είχες πτώση τάσης και τροφοδοτούνταν το σύστημα από τη μπαταρία του ups.

Προσωπικό παράδειγμα: Και εγώ και ο αδερφός μου είχαμε το ίδιο hiper type M 730W . Μας υπηρέτησαν σωστά για αρκετά χρόνια. Επίσης παρέδωσαν πνεύμα και τα δύο με διαφορά 2-3 μηνών και μάλιστα ενώ βρισκόντουσαν εκτός λειτουργίας. Έχοντας διαβάσει και εγώ για τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσουν τα modified sine wave ups, είχαν αρχίσει να μου μπαίνουν ιδέες μήπως και το ups ήταν υπεύθυνο. Έλα όμως που ο αδερφός μου ΔΕΝ ΕΙΧΕ ups και μάλιστα το δικό μου σύστημα είχε πολύ πιο βαριά χρήση. Έχουμε λοιπόν το ίδιο τροφοδοτικό σε ίδια συστήματα. Το δικό μου πάνω σε modified sine wave ups "του κιλού" και με βαριά χρήση, έζησε λίγους μήνες (2-3) παραπάνω σε σχέση με του αδερφού μου εκτός ups. Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι αν πράγματι υπάρχουν τροφοδοτικά που έχουν θέμα με modified sine wave ups, αυτά θα "σκάσουν" σε ώρα που το τροφοδοτούνται από μπαταρία και όχι όποτε να 'ναι. Το πόσο θα ζήσει ένα psu είναι συνάρτηση της ποιότητάς του και της χρήσης που του γίνεται και όχι του αν θα τροφοδοτηθεί για λίγα λεπτά μέσα σε διάστημα κάποιων ετών από modified sine wave ups.

Σημαντικότερο συμπέρασμα: Αγοράζουμε τροφοδοτικά με 5 ή ακόμα καλύτερα με 7 χρόνια εγγύηση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσε μια λαμπα αυτοκινητου (φαναριου) και ξαναμετρα τη.

Δυστυχώς μια χαρά ανάβει. Άρα το κυκλωματάκι του ups μας άφησε χρόνους.

Παίδες για προτείνετε κάποιο ups αξιόπιστο αλλά όχι να δώσω και τα μαλλιά της κεφαλής μου.

Θα συνδέσω πάνω του υπολογιστή με 650αρι τροφοδοτικό, την οθόνη άντε και το router.

Νομίζω ότι ένα 800va φτάνει?

Link to comment
Share on other sites

1000ρι παρε

Ρε παιδιά τελικά δεν έχω καταλάβει το πως υπολογίζονται τα VA στα UPS. Βέβαια δεν είμαι και ηλεκτρολόγος αλλά υπάρχει κάποιος τύπος για να καταλάβω ανάλογα τα VA πόσα watt πρέπει να συνδέσω πάνω στο UPS?

Και αν βάλω περισσότερα watt δεν θα το σηκώσει ή απλά θα κρατήσει λιγότερο η μπαταρία του σε περίπτωση πτώσης ρεύματος?

Link to comment
Share on other sites

Για UPS προσεγγιστικά πολλαπλασίασε τα VA με 0.6 και θα πάρεις τα watt που σηκώνει. Αν υπερβεις τα watt που σηκώνει τότε πιθανόν να έχει κύκλωμα προστασίας και να κόψει τελείως την παροχή ρεύματος το UPS. Γενικά η σχέση κατανάλωσης ισχύος και διάρκειας της μπαταρίας είναι μη γραμμική αν θυμάμαι καλά. Οπότε με μικρή αύξηση της απαιτούμενης ισχύς πέφτει αποφασιστικά η αυτονομία τηε μπαταρίας. Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι η μπαταρία με το χρόνο "πέφτει" οπότε μην υπολογίζεις να αγοράσεις μικρό UPS και να το δουλεύεις "τσίτα".

Link to comment
Share on other sites

Για UPS προσεγγιστικά πολλαπλασίασε τα VA με 0.6 και θα πάρεις τα watt που σηκώνει. Αν υπερβεις τα watt που σηκώνει τότε πιθανόν να έχει κύκλωμα προστασίας και να κόψει τελείως την παροχή ρεύματος το UPS. Γενικά η σχέση κατανάλωσης ισχύος και διάρκειας της μπαταρίας είναι μη γραμμική αν θυμάμαι καλά. Οπότε με μικρή αύξηση της απαιτούμενης ισχύς πέφτει αποφασιστικά η αυτονομία τηε μπαταρίας. Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι η μπαταρία με το χρόνο "πέφτει" οπότε μην υπολογίζεις να αγοράσεις μικρό UPS και να το δουλεύεις "τσίτα".

Άρα με αυτό τον τύπο ούτε το χιλιάρι μου φτάνει γιατί 1000*0,6=600 watt

Μόνο το τροφοδοτικό του υπολογιστή είναι 650 άρα ούτε την οθόνη δεν θα μπορώ να συνδέσω επάνω?

Δηλαδή άλλοι με τροφοδοτικά 1000 και 1200 watt τι ups θα πρέπει να πάρουν?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου δίνει εως 650watt ισχύ στον υπολογιστή σου. Σε idle ή σε internet browsing δεν νομίζω να πηγαίνεις πάνω από 100-150watt. Σε gaming καταστάσεις είναι που ρουφάει το ρεύμα. Το σύστημα στην υπογραφή μου είναι κοντά στα 100 watt idle ή σε browsing και κοντά στα 350-375 watts σε full load.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου δίνει εως 650watt ισχύ στον υπολογιστή σου. Σε idle ή σε internet browsing δεν νομίζω να πηγαίνεις πάνω από 100-150watt. Σε gaming καταστάσεις είναι που ρουφάει το ρεύμα. Το σύστημα στην υπογραφή μου είναι κοντά στα 100 watt idle ή σε browsing και κοντά στα 350-375 watts σε full load.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο κατατοπιστικές διευκρινίσεις που μου έδωσες.

Άρα μάλλον μου κάνει κι ένα 800αρι γιατί το σύστημα μου εκτός από internet και άντε κάνα office από τα παιδιά δεν κάνει κάτι άλλο. Παιχνίδια δεν παίζω οπότε μάλλον πάω για 800αρι.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Για UPS προσεγγιστικά πολλαπλασίασε τα VA με 0.6 και θα πάρεις τα watt που σηκώνει. Αν υπερβεις τα watt που σηκώνει τότε πιθανόν να έχει κύκλωμα προστασίας και να κόψει τελείως την παροχή ρεύματος το UPS. Γενικά η σχέση κατανάλωσης ισχύος και διάρκειας της μπαταρίας είναι μη γραμμική αν θυμάμαι καλά. Οπότε με μικρή αύξηση της απαιτούμενης ισχύς πέφτει αποφασιστικά η αυτονομία τηε μπαταρίας. Και βέβαια μην ξεχνάμε ότι η μπαταρία με το χρόνο "πέφτει" οπότε μην υπολογίζεις να αγοράσεις μικρό UPS και να το δουλεύεις "τσίτα".

Ακριβώς έτσι, συμφωνώ απόλυτα. Απλά, τα καθαρόαιμα sine wave ups πετυχαίνουν συνήθως καλύτερο συντελεστή από τα απλά. Π.χ., στα δύο δικά μου, το 1000άρι Accupower που είναι με προσομοίωση κυματομορφής δίνει 600 βατ με συντελεστή 0,6 ενώ το 800άρι MGE που είναι καθαρόαιμο sine wave δίνει 575 βατ με συντελεστή 0,72. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.