Jump to content



UPS και μπαταρία


ARMAGEDDON

Recommended Posts

σε εμένα ( ένα παλιό APC ) έκανε ένα έντονο συνεχόμενο μπιπ και άναψε η ενδεικτική λυχνία που έχει, το κάθε ups έχει σίγουρα δικό του τρόπο να σου το δείξει οτι τελείωσε η μπαταρία του αλλα δέν θα διαφέρει και πολύ απο ότι σου περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως κανουν εντονα μπιπ. Η APC μας εχει πει οτι καλο θα ειναι, ανα 3 χρόνια, να την αλλαζουμε !

Το καλητερο test ειναι να το βγαλεις απο την πριζα κ να δεις ποσο θα σου κρατησει και αν ειναι φυσιολογικη η διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει UPS που να κάνει μπίπ, απλά κάνεις δοκιμή με τεχνητή διακοπή ρεύματος.

TIP:

Καλύτερα να ΜΗΝ είναι αναμένο το πισί αλλά περιφερειακές συσκευές όπως οθόνη, ηχεία, καμμιά λάμπα κλπ.

Αν σβήσει απευθείας τότε πας για αλλαγή.

Αν κρατήσει μερικά δεύτερα ή ελάχιστα τότε πας για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

ετυμηγορία οι μπαταρίες δεν κρατάνε φορτίο ξεφορτίζονται τσακ μπαμ .

μάρκα το απο κάτω μην με βρίσετε

Turbo-X 1000 SD Line Interactive - UPS - plaisio.gr

τρία χρόνια έχει αντέξει

Link to comment
Share on other sites

ετυμηγορία οι μπαταρίες δεν κρατάνε φορτίο ξεφορτίζονται τσακ μπαμ .

μάρκα το απο κάτω μην με βρίσετε

Turbo-X 1000 SD Line Interactive - UPS - plaisio.gr

τρία χρόνια έχει αντέξει

Γιατί να σε βρίσουμε και εμείς την ίδια μαμακία έχουμε κάνει , και μάλιστα δεν ανάβει και καθόλου τώρα.

Πέτανε εντελείως!!!!

Τώρα το έχω σφαγμένο στον πάγκο να δώ τι θα το κάνω!!!

Αλλά επιβεβαιώνεται για μία ακόμα φορά:

Το φτηνό είναι ακριβότερο από το ακριβό!:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να σου πω την αλήθεια πρέπει να έπεσα σε καλό κομμάτι ... και πέφτοντας σε αυτό το κομμάτι πήρα απο την ίδια μάρκα το μεγάλο του αδερφό το 1500va ... ο μεγάλος αδερφός σε 3 μήνες κλίνει χρόνο ενώ το άλλο σε 2 μήνες κλίνει 3 χρόνια ... αναμενόμενο κάποια στιγμή να τα φτύσουν οι μπαταρίες αλλά πότε οέο ?

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. το πιο πιθανό ειναι οι μπαταρίες , που πράγματι και καλά κράτησαν.

Σε μένα έχει άλλο πρόβλημα.

Ενώ το έχω στο ρευμά ,πατάω το κουμπι στην προσοψη για να ανάψει , αλλά αυτό ..................

περί άλλων τυρβάζει, με"γράφει κανονικά"!!

Γι' αυτό κι' εγώ το έσφαξα!!:p

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να σου πω την αλήθεια πρέπει να έπεσα σε καλό κομμάτι ... και πέφτοντας σε αυτό το κομμάτι πήρα απο την ίδια μάρκα το μεγάλο του αδερφό το 1500va ... ο μεγάλος αδερφός σε 3 μήνες κλίνει χρόνο ενώ το άλλο σε 2 μήνες κλίνει 3 χρόνια ... αναμενόμενο κάποια στιγμή να τα φτύσουν οι μπαταρίες αλλά πότε οέο ?

Στο δικό μου 1500άρι TurboX οι μπαταρίες τα φτύσανε ακριβώς ΕΝΑΝ μήνα πριν λήξει η εγγύηση...

Το πήγα στο service και σε 12 μέρες το είχα πίσω με νέες μπαταρίες. :dance3:

(Ευτυχώς γιατί πέρνει 4 από δαύτες και άντε να τις αγοράσεις από το εμπόριο να δείς τη γλύκα)

Link to comment
Share on other sites

εγώ που δεν έχω καθόλου πειράζει?

ποτέ δεν τα χώνεψα τα ups:)

Τι τα βάζουμε ήθελα να ξερα αφου τα τροφοδοτικά έχουν 1000 προστασίες επάνω τους ..

είναι μέχρι να την πάθεις για πρώτη φορά και όπως βλέπω το σύστημα σου θα τρέχεις.

πέρα απο την πλάκα είναι δεδομένο οτι βοηθάνε, μπορεί να μήν σου έχει τύχει κάποια στραβή με την ΔΕΗ αλλα προσέχουμε για να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

είναι μέχρι να την πάθεις για πρώτη φορά και όπως βλέπω το σύστημα σου θα τρέχεις.

πέρα απο την πλάκα είναι δεδομένο οτι βοηθάνε, μπορεί να μήν σου έχει τύχει κάποια στραβή με την ΔΕΗ αλλα προσέχουμε για να έχουμε.

Δεν ξέρει πόσο δίκιο έχεις!!

:wall::weep::confused: :shout: :slap: :slap: :slap::bad: :wall::wall::wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω εχω ενα APC 8 χρονια, περισυ αλλαξα την μπαταρια της μανας του (και πολυ μου αντεξε) και πηρα μια απο Γερμανο. Πριν καμια βδομαδα παρατηρησα οτι εκει που καθομουν στο pc χωρις διακοπη ρευματος εσβηνε το pc σαν να ειχα διακοπη ενω ρευμα υπηρχε κανονικα στο σπιτι. Αφου το εκανε 2-3 φορες αυτο το ξαφνικο βγαζω την μπαταρια του την παω στο Γερμανο και μου λενε οτι η μπαταρια ειναι σκασμενη πιθανον απο υπερβολικη φορτιση. Τους παω και το UPS να το μετρησουν αλλα το ρευμα που πηγαινε για να φορτισει την μπαταρια ηταν σταθερο στα 13,5 volt. Μετα απο ολα αυτα το ερωτημα ειναι το εξης, παω για αλλαξη μπαταριας ή UPS?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα APC 8 χρονια, περισυ αλλαξα την μπαταρια της μανας του (και πολυ μου αντεξε) και πηρα μια απο Γερμανο. Πριν καμια βδομαδα παρατηρησα οτι εκει που καθομουν στο pc χωρις διακοπη ρευματος εσβηνε το pc σαν να ειχα διακοπη ενω ρευμα υπηρχε κανονικα στο σπιτι. Αφου το εκανε 2-3 φορες αυτο το ξαφνικο βγαζω την μπαταρια του την παω στο Γερμανο και μου λενε οτι η μπαταρια ειναι σκασμενη πιθανον απο υπερβολικη φορτιση. Τους παω και το UPS να το μετρησουν αλλα το ρευμα που πηγαινε για να φορτισει την μπαταρια ηταν σταθερο στα 13,5 volt. Μετα απο ολα αυτα το ερωτημα ειναι το εξης, παω για αλλαξη μπαταριας ή UPS?

Η τάση που βγάζει ο φορτιστής του UPS δεν είναι λάθος.

Η νέα μπαταρία εν κενώ (χωρίς κανένα φορτίο) πρέπει να έχει 12,7 volt.

Και ο φορτιστής της σε κανονική φόρτιση να έχει 13,5 Volt .

Οι καλοί φορτιστές έχουν τρείς τάσεις εξόδου:

Ταχεία φόρτιση = 14,7 Volt

Κανονική φόρτιση = 13,5 Volt

Φόρτιση συντήρησης = 12,7 Volt

Ανάλογα λοιπόν από την κατάσταση της μπαταρίας, (άδεια , γεμάτη κλπ), ο ορτιστής ξεκινά (για μια άδεια) από την ταχεία, και όταν δεί ότι το ρεύμα φόρτισης έπεσε, περνά στην κανονική, και κατόπιν όταν η μπαταρία φορτιστεί , περνά στην συντηρητική φόρτιση, για να διατηρήσει την μπαταρία γεμάτη χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να την καταστρέψει* .

Τώρα στην περίπτωσή σου, -εάν είναι σωστό αυτό που σου λένε από το Γερμανό και δεν είναι παραμύθια για να αποφύγουν την αντικατάσταση της μπαταριας- είναι πιθανόν ο φορτιστής να μην περνά στην συντηρητική φόρτιση.

Δεν ξέρω αν τα καταφέρνεις λίγο με τις μετρήσεις , αλλα θα μπορούσες να δοκιμάσεις , βάζοντας μια μπαταρία στο UPS και να μετρήσεις τι τάσεις θα σου δέιξει σε όλη την διαδικασία φόρτισης ( η οποία κρατάει πολλές ώρες να ξέρεις).

* Βεβαίως υπερχουν και άλλοι τρόποι για την φόρτιση και την συντήρηση της μπαταρίας οι οποίοι μπορεί να εφαρμόζονται , όπως παλμική φόρτιση και περιοδική συντηρητική φόρτιση, αλλά το ζήτημα είναι τι γίνεται με το δικό σου UPS.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο προσοχη με τα UPS μονο να βγαζουν κανονικο ημιτονοειδες wave για τα active pfc τροφοδοτικα (99% της αγορας) Ενα APC 1500αρι που εχω ΔΕΝ κανει για active PFC τροφοδοτικα (αν το βαλω επανω θα καει - εχει συμβει με ιδιο μοντελο στο παρελθον) και ετσι το εχω για ολα εκτος του PC (TV, PS3, Ενισχυτη, κλπ)

Ενα αλλο MGE κανει ομως και εχω αυτο για το PC

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω και εγω για non-apc ups με true sinewave αλλα δεν βρισκω πουθενα,ποιο εχεις εσυ?

MGE Pulsar Evolution 1500

ΔΕΝ ειναι η εκδοση 1U σε rack αλλα η "τουβλισια" η κανονικη ;)

Ενα μπλε-μωβ ειναι, με ενα search στον γοογλη θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αναβιώνω το θέμα γιατί το UPS μου ( Turbo-X 1000 SD Line Interactive - UPS - plaisio.gr ) ύστερα από 2 χρόνια περίπου μου δείχνει ένδειξη οτι φορτίζει συνέχεια. Λογικά είναι στο τέλος της η μπαταρία. Επειδή δεν έχω καμιά όρεξη να σκάσω € 30 για τα εργατικά που ζητάει το ΠΛΑΙΣΙΟ μπορώ αν αγοράσω 2 τέτοιες UPS BATTERY POWERKINGDOM 7.0ah/12V να τις αλλάξω μόνος μου ? Υπάρχει κάποιος οδηγός ?

Link to comment
Share on other sites

Λιγο προσοχη με τα UPS μονο να βγαζουν κανονικο ημιτονοειδες wave για τα active pfc τροφοδοτικα (99% της αγορας) Ενα APC 1500αρι που εχω ΔΕΝ κανει για active PFC τροφοδοτικα (αν το βαλω επανω θα καει - εχει συμβει με ιδιο μοντελο στο παρελθον) και ετσι το εχω για ολα εκτος του PC (TV, PS3, Ενισχυτη, κλπ)

Ενα αλλο MGE κανει ομως και εχω αυτο για το PC

Υπερβολές. Έχω ένα mustek του κιλού. 7-8 χρόνια μετράει με 24/7 χρήση (στα 5 άλλαξα μπαταρίες). Κανένα psu δεν μου έχει κάψει και έχουν περάσει αρκετά μηχανήματα από πάνω του. (Στο διάστημα αυτό ένα τροφοδοτικό μου παρέδωσε πνεύμα μετά από 5 χρόνια χρήσης σε περίοδο διακοπών και ενώ ήταν όλα κλειστά, οπότε αποκλείεται να ευθύνεται το ups). H αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω διαβάσει για θέματα των μη καθαρών sine wave ups με active pfc τροφοδοτικά, αλλά τουλάχιστον στην περίπτωσή μου δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τα προβλήματα που αναφέρονται (ίσως γιατί δεν έχω αγοράσει ποτέ "φτηνιάρικο" psu)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.