Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Όχι έγινες απόλυτα κατανοητός! Απλά θέλει ο κολλητός μου να βάψει το κουτί του και δεν θέλει να δώσει ένα σωρό λεφτα για ηλεκτροστατική. Το τρίψε, το στόκαρε, το αστάρωσε, τώρα θέλει να το βάψει. Απλά η ερώτησή μου ειναι οτι το χρώμα των αυτοκινήτων, μιας και ειναι αρκετά ανθεκτικό, εμπίπτει στην κατηγορία μιας υγρής μπογιάς; Αν περαστεί και με βερνίκι αυτοκινήτου απο πάνω δεν θα έχει αρκετή αντοχή σε σχέση με με μια απλή βαφή των 5€ απο το χρωματοπωλείο της γειτονιάς; Δεν θέλει τόσο αισθητκό αποτέλεσμα, όσο αντοχή στον χρόνο!

εφοσον εχει ηδη φτασει σε αυτο το σημειο προχωραει κανονικα, δεν το συζηταμε

και σιγουρα θα εχει μεγαλυτερη αντοχη σε σχεση με απλα χρωματα και spray

τα οποια παρεμπιπτοντως θελουν προσοχη μιας και δεν ειναι ολα συμβατα μεταξυ του

δεν μπορεις να βαψεις με ασταρι αλουμινιου,

μετα με χρωμα spray και με βερνικι μονης

γιατι στο τελος θα τα παρεις πιθανοτατα ολα στο χερι ρυτιδιασμενα και σκασμενα.

αλλα στο τεελος ρωτα τον φιλο σου

ποσο χρονο και χρημα εφαγε οταν τελειωσε

και πες του οτι συνηθως ενα σκελετος μαζι με καποια παρελκομενα

βαφεται ηλεκτροστατικη εντος δυο-τριων ημερων με ~80 ευρω εφοσον παει τα τμηματα ηδη λυμμενα

και μετα φυσικα το δεσει μονος του (αλλο μεγαλο κεφαλαιο αυτο)

Μιά χαρά τα είπες και τα κατάλαβα όλα πλήρως!:T:

Απλά με την ανάλυση που έκανες περί αντοχή βαφής/φινίρισμα/ξεφλούδισμα/κόπος/εργατοώρες/τελικό αποτέλεσμα αναθεώρησα κάποια πράγματα.

Καλά κάνεις και τα επισημάνεις Γιώργο!:T:

χαιρομαι που δεν εγραφα τσαμπα λοιπον :)

αυτο ειναι τελικα το θεμα ρε Νικο

ποιο ειναι το ζητουμενο του καθενος

και τι καλειται να καταταβαλει γι αυτο

οποτε εκει ο καθενας αποφασιζει τι θελει και τι ειναι διατεθιμενος να δωσει

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχει ηδη φτασει σε αυτο το σημειο προχωραει κανονικα, δεν το συζηταμε

και σιγουρα θα εχει μεγαλυτερη αντοχη σε σχεση με απλα χρωματα και spray

τα οποια παρεμπιπτοντως θελουν προσοχη μιας και δεν ειναι ολα συμβατα μεταξυ του

δεν μπορεις να βαψεις με ασταρι αλουμινιου,

μετα με χρωμα spray και με βερνικι μονης

γιατι στο τελος θα τα παρεις πιθανοτατα ολα στο χερι ρυτιδιασμενα και σκασμενα.

αλλα στο τεελος ρωτα τον φιλο σου

ποσο χρονο και χρημα εφαγε οταν τελειωσε

και πες του οτι συνηθως ενα σκελετος μαζι με καποια παρελκομενα

βαφεται ηλεκτροστατικη εντος δυο-τριων ημερων με ~80 ευρω εφοσον παει τα τμηματα ηδη λυμμενα

και μετα φυσικα το δεσει μονος του (αλλο μεγαλο κεφαλαιο αυτο)

Απόσο ξέρω για να τα κάνει όλα αυτά έφαγε κοντά στο 4ωρο με 5ωρο. Για να τρίψει με ντουκόχαρτο, να ασταρώσει κλπ γιατί ο κολλητός μου σε θέματα "φτιάχτο μόνος σου" είναι και λίγο ψήρας. Τώρα για χρώμα δεν ξέρω γιατι θα το βάψει μαύρο όπως το αμάξι του και θα δώσει τον κωδικό του χρώματος σε γνωστό του φανοποιό και πιθανόν να του δώσει το χρώμα χωρίς να πληρώσει. Τώρα για τα αστάρια και τα ντουκόχαρτα δεν ξέρω πόσα έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια ειναι ακριβως οπως τα λεει ο γιωργης εγω να φανταστειτε οτι το βαψημο μου πηρε σχεδον 15 μερες σε κλειστο χωρο!και με την βοηθεια του πατερα μου που ειναι επαγγελματιας ( λουσταδορος)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έχω την ψύκτρα A70 και έτσι όπως μπαίνει ο ένας ανεμιστήρας φυσάει προς την VGA. Λέτε να δημιουργεί κανένα πρόβλημα;

Γιατί δεν τους γυρνας να φυσανε προς τα πάνω? Σε amd είσαι? Γιατί αν είσαι σε intel γυρναει και κάθετα και οριζόντια απ' οσο ξέρω, οπότε μπορεις να τη γυρίσεις να φυσάει προς τα πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δηλαδή που είναι τώρα τραβάει αέρα από πάνω και τον σπρώχνει κάτω προς τη vga? 2 fans δεν έχει η Α70 απ' τη μάνα της?

Γιατί δεν δοκιμάζεις να γυρίσεις τον ανεμιστήρα να φυσάει προς τα πάνω? Αφού ο ένας τραβάει προς την ψύκτρα και ο άλλος διώχνει τον αέρα(a.k.a. push-pull), βάλτους ανάποδα.:p

Έχει τρύπες/ανεμιστήρα εξαγωγής από πάνω το κουτί? Αν ναι πιστεύω θα δεις διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δηλαδή που είναι τώρα τραβάει αέρα από πάνω και τον σπρώχνει κάτω προς τη vga? 2 fans δεν έχει η Α70 απ' τη μάνα της?

Γιατί δεν δοκιμάζεις να γυρίσεις τον ανεμιστήρα να φυσάει προς τα πάνω? Αφού ο ένας τραβάει προς την ψύκτρα και ο άλλος διώχνει τον αέρα(a.k.a. push-pull), βάλτους ανάποδα.:p

Έχει τρύπες/ανεμιστήρα εξαγωγής από πάνω το κουτί? Αν ναι πιστεύω θα δεις διαφορά..

Πως βρήσκω ποιο fan τραβάει αέρα και ποιο διώχνει; Το pc δεν το χω δουλέψει ακόμα απλά το έχω στήσει. Σήμερα λογικά θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πως βρήσκω ποιο fan τραβάει αέρα και ποιο διώχνει; Το pc δεν το χω δουλέψει ακόμα απλά το έχω στήσει. Σήμερα λογικά θα είναι έτοιμο.

Τα καλά fans έχουν στη μια πλευρά τους 2 μικρά ανάγλυφα βελάκια.

Το ένα δείχνει την φορά περιστροφής της φτερωτής και το άλλο την κατεύθυνση ροής του αέρα.

Βρες τα και θα το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι είναι η ροή του αέρα. Από τη μερια που φαινεται μονο η φτερωτη προς τη μεριά που είναι και τα καλωδια(πως το 'πα έτσι!:p). Κάπου εδώ στο φορουμ είχα ξαναδει μια τέτοια φωτο, αλλα δεν μπορούσα να τη βρω και έκανα μια μόνος μου.

PXMtk.jpg Σκίζω στη ζωγραφική!!!:magic:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες... στο ΧΑΦ 922... εχω 3 φαν 200m και 2 φαν 120m... πως πρεπει να μπουν για τις καλυτερες θερμοκρασιες?

Συνήθως τα μπροστα και πλάγια είναι εισαγωγή και τα πίσω και πάνω είναι εξαγωγή αέρα, σωστα δεν τα λέω παιδια?

Link to comment
Share on other sites

I-----eksagogi--------|

eksagogi ---- -- ------ |

I --------------- ------ |

I ------ ---------------- |

I --------------- ---- isagogi

____eisagogi_____I

πλαγια οψη κουτιου

εδιτ: δεν μου βγηκε καλα :p

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

I-----eksagogi--------|

eksagogi ---- -- ------ |

I --------------- ------ |

I ------ ---------------- |

I --------------- ---- isagogi

____eisagogi_____I

πλαγια οψη κουτιου

εδιτ: δεν μου βγηκε καλα :p

Το νόημα πάντως το πιάσαμε.

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.