Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Το να πεις δηλαδή bravo σε κάποιον δεν έχει νόημα έτσι; δηλαδή μου λες πως όλα τα likes πχ στο true violet

στον βρόντο πάνε διότι είναι άκυρα μιας και είσαι pro...

Ποια είναι η Pro? Πέρασε απο καμιά γωνία και μου ξέφυγε;

Αφού αναφέρθηκες στο συγκεκριμένο project. Το διάβασες; Είδες τι μου λέγανε στην αρχή; Είδες την άγνοιά μου στο να ξεχωρίσω ένα ξυλοτρύπανο απο ένα τρυπάνι κοβαλτίου; Είδες προτάσεις εκει μέσα; Αλλά ναι είμαι Pro ξέχασα :)

Να πω και κάτι τελευταίο; στα μάτια τα δικά μου και ίσως και στα μάτια άλλων εδώ μέσα,

όσο από μια φράση που είπα κάτι σελίδες πριν, γίνεται αυτός ο χαμός και προσπαθείς να δικαιολογηθείς

τόσο καταλαβαίνω ότι έχω δίκιο...

Με βλέπεις να απολογούμε;

Δεν ξέρω αν με έχεις μπερδέψει με κάποιαν άλλη ή πιστεύεις ότι αναλαμβάνω κουτιά για μοντάρισμα έναντι πληρωμής.

Δεν δικαιολογώ έναν τιμοκατάλογο που δεν έχω. Απλά ερωτήματα σου έβαλα και βλέπω ότι μιλάω στο βρόντο.

Οπότε..........

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα δίνω, δεν λέω ότι ντε και καλά λειτουργείτε έτσι εσείς

αλλά έστω ότι έρχομαι να μου φτιάξετε κάτι πχ την ηλεκτροστατική και κάτι άλλο...

Αν είναι να πάρετε το κουτί και μετά να τρέχετε από εδώ και από εκεί

και να τα στέλνετε αλλού για βάψιμο η ότι άλλο κάνετε

τότε ποιο το νόημα του να πληρώσω 100-200ε το βάψιμο; επειδή το τρίψανε τα υπέροχα χέρια σας;

πήρα το haf του κολλητού μου το πήγα σε ζαντά και το έτριψε, το έβαψε με ηλεκτροστατική και

μάλιστα όχι απλή βαφή αλλά σαγρέ για να γουστάρει το παιδί και όλα αυτά με 30ε...

Καταρχην αλλο 100 και αλλο 200€, μη πετας τυχαια νουμερα για λογους εντυπωσιασμου

επισης το σαγρε με το απλο ιδιο κοστος εχουν, δεν χρεωνεται εξτρα

Εχει αλλο κοστος βεβαια το να βαψεις εναν ενιαιο σκελετο

και αλλο να βαψεις τα 15 κομματια που τον αποτελλουν ξεχωριστα

Ενα κουτι τιγκα στη σκονη, εαν δεν καθαριστει διεξοδικα, θα βαφτει μαζι με τη σκονη του

Εαν δεν καθαριστουν τα αυτοκολλητα , υπολειμματα κολλας, ακομα και το διαλυτικο ή ο μαρκαδορος

αυτα βγαινουν στην επιφανεια της βαφης.

Εαν προκυψει κατι τετοιο θα το παραδωσεις ετσι και θα του πεις "better luck next time?"

ή θα πας να το παρεις, να κατσεις να το ξεβαψεις και να το καναπας να το ξαναβαψεις?

Η νομιζεις οτι ο βαφεας θα στο ξαναβαψει τσαμπα επειδη ετυχε να εχεις αφησει σκονη στις εσοχες?

Στη τελικη αμα ειναι ετσι οπως τα λες

Σου προτεινω επισημα να αναλαβεις τις δικες μου ηλεκτροστατικες οχι με 30€

αλλα με 50€ το κομματι να δεις εαν σου βγαινουν τα κουκια...

Δεν αστειευομαι.

Το haf το δικό μου μου κόστισε όλο όπως το βλέπετε τώρα 150ε αν το έφτιαχνε πχ ο κοπρίτης πόσο θα στοίχιζε ρε παιδιά; 300; 400; 500; 600; πόσο;

η διαφορά λοιπόν είναι ο κόπος και τα εργαλεία;

με την διαφορά παίρνω τα εργαλεία και το χαλάω φτιάχνω αν δεν μου αρέσει 2 φορές που λέει ο λόγος...

Για να σου λυσω την απορια

Το μονο HAF922 που εχω μονταρει ολοκληρωτικα ειναι αυτο εδω

και παρακατω θα δεις τον τιμοκαταλογος υπηρεσιων κι εξαρτηματων του

Ο ιδιοκτητης του ειναι μελος του φορουμ, εαν θελει ας επιβεβαιωσει/διαψευσει

Λυσιμο/δεσιμο case + μακετες βαφης + αυτοκολλητα + case badge_035€

ηλεκτροστατικη βαφη σκελετου και καπακιων + τριψιμο___________090€

αερογραφια metallic blue, white stripes, matte varnish________130€

κοψιμο κι εγκατασταση βιδωτου plexiglass πλαινου παραθυρου____045€

κατασκευη καλυπτρας μαυρο ματ plexiglass + οπες fan/ρακορ_____035€

4xCase feet τοποθετηση_+______________________________________005€

6x λαμακια pci + 12x blue & black anodized thumbscrews________010€

μονό 120 ψυγειο Black ice gts w 2x rubber gaskets + filter____035€

case cable sleeving blue MDPC_________________________________015€

Ελπιζω να σε καλυψα...

Δηλαδή να σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα φίλε, έστω ότι θες να φτιάξεις ένα γραφείο τούμπανο

για το pc σου, και πας σε έναν επιπλά και σου λέει στο φτιάχνω με 150ε και ρωτάς και τον κοπρίτη και σου λέει

400, θα το πας στον κοπρίτη επειδή Moddάρει; η μήπως αν ο επιπλάς κάνει ******* δεν θα το ξανά φτιάξει;

Αλλά αν δεν παινέψουμε το σπίτι μας...

Ξερεις τι χρονο απαιτει η διαδικασια σχεδιασμου για το γραφειο που αναφερεις

παντα σε συννενοηση με τον ενδιαφερομενο?

Εαν θες κατι απλο παρε ενα γραφειο απο το ΙΚΕΑ και καθαρισες

Εαν τωρα θες κατι custom και παραμετροποιημενο στα μετρα σου

ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα να πας με σχεδιο δικο σου

σε εναν ξυλουργο/αλουμινα και να του πεις παρτο φτιαξτο

Εκει εαν εχεις κανει μλκια στα σχεδια/ δεν εχεις προβλεψει κατι, εσυ τον τρως και το ξαναφτιαχνεις.

Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα να πας σε καποιον να του πεις

θελω να μου σχεδιασεις ενα red harbinger...

και να εχει αυτος την ευθυνη να βγαλει κατι λειτουργικο και υλοποιησιμο.

Να βγαλει σχεδια, βρει υλικα, μαθει τιμες κτλ και να σου δωσει τη συνταγη,

Ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα ετσι?

red-cross-2.jpg

Δεν νομίζω πάντως ότι έχει νόημα να συνεχιστεί η κουβέντα αυτή...

Αλλά θα θέσω μια τελευταία απορία...

και μην μου ζητήσετε να το αποδείξω, το έχω παρατηρήσει γενικότερα στα χρόνια που βλέπω thelab & insomnia

και έχω ακούσει σε συζητήσεις προσωπικές και από άλλα μέλη του forum την ίδια απορία.

Γιατί μόλις κάποιος "καημένος" με ένα προϊστορικό κουτί όταν αλλάζει μια θέση σε κάποιο καλώδιο

αμέσως likes και να τον συγχαρείτε και ότι θέλει... αλλά όταν κάποιος κάνει πραγματικά μια moddα και έχει αλλάξει ολόκληρο το κουτί εμφάνιση, ούτε φωνή ούτε ακρόαση;

τη φοβάστε μην κλέψει λίγη από την δόξα σας;

Τα περι δοξας δεν τα σχολιαζω, προφανως εχεις λαθος εικονα για το αθλημα εαν το βλεπεις ετσι.

ή μαλλον ξεχνας τα worklogs και οδηγους που εχουν παιξει τα τελευταια χρονια,

προσφεροντας ιδεες και tips στην κοινοτητα....

Στο θεμα των likes τωρα,

Περαν του οτι πολλα posts κουτιων μπορει να παραπεσουν και να μην τα αντιληφθει καποιος

Περαν του οτι προσωπικα σε πολλα projects

περιμενω να δω πως θα εξελιχθει το συνολο πριν βιαστω σε συμπερασματα

Υπαρχουν κι οι φορες που πραγματα που μπορει να αρεσουν σε 10-20-100 ατομα

σε καποιους αλλους απλα δεν αρεσουν

και επειδη το εχεις παρει προσωπικα το θεμα

Ναι στο κουτι σου δεν εκανα Like γιατι για το δικο μου γουστο,

ενω φαινεται οτι εχει πεσει δουλεια στο συνολο

το εχεις παραφορτωσει με αυτοκολλητα και φωτισμο

η καλυπτρα φεγγιζει στα σοκορα και τα επιμερους τμηματα της δεν δειχνουν να εχουν καλη εφαρμογη μεταξυ τους

Γουστα ειναι αυτα

Και μη ξεχνας οτι αλλιως θα κρινεις κι εσυ ο ιδιος οταν θα εχεις φτιαξει καμια 100αρια κουτια

και καμια ντουζινα καλυπτρες και φωτισμους..Θα κοιτας ΚΑΙ τις λεπτομερειες και οχι μονο το συνολο

Μη χαλιεσαι παντως με τα likes κτλ

κι εγω εχω φτιαξει συστηματα που μου ζητησε ο χρηστης να κανω πραγματα που δεν μου αρεσαν

και οταν τελειωσε και ανεβηκαν φωτο απο τον ιδιο, ουτε εκει εκανα Like παρολο που εγω ο ιδιος το εστησα...

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρω από το τέλος αυτά που είπες.

Το καταλαβαίνω, ότι πολλές φορές ο πιο φυσικός δρόμος είναι, να κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ο ασφαλέστερος / ορθότερος δρόμος, ούτε -ακόμα σημαντικότερο- ότι το κάνουν όλοι αυτό!

Συνεπώς το να προσπαθείς να ερμηνεύσεις τις προθέσεις των άλλων με κριτήριο αυτό , μπορεί να σε οδηγήσεις σε επισφαλείς δρόμους!

Δεν είμαι επαγγελματίας, δεν έχω καμία επαγγελματική στέγη να παινέψω, και η προσωπική μου αίσθηση περί αξιοπρέπειας δεν μου επιτρέπει να μιλήσω για τις δικές μου "δουλειές".

Αν πω κάτι θα είναι για την δουλειά κάποιου που εκτιμώ την δουλειά του, ή για να είμαι ακριβέστερος που θαυμάζω την "τρέλα" του!

Εκεί είδα κάποια πράγματα στα λεγόμενά σου που δεν κολλάνε!

Υπεραπλουστεύουν τα πράγματα , και αποσιωπούν μια σειρά παραμέτρους που είναι σημαντικές!

Για το ζήτημα του χρόνου -ειλικρινά εύχομαι να έχεις άφθονο- αλλά είναι αυτός που είναι το πολυτιμότερο από τις παραμέτρους μια "δημιουργίας", αν έπρεπε να πληρωθεί σε μια δουλειά ΕΝΑ πράγμα, αυτό θα ήταν ο χρόνος!

Και το αστείο του πράγματος είναι ότι αυτό ακριβώς το κομμάτι κατά κανόνα μένει "ανικανοποίητο".

Είναι ζήτημα αρχής λοιπόν να μπουν κάποια πράγματα στις διαστάσεις τους και να πάρουν το ειδικό βάρος που έχουν και να μην αφήνουμε να περιίπτανται εντυπώσεις !

Και όταν λέω εντυπώσεις, εννοώ το παράδειγμα που έφερες για το κουτί το σπρέυ, συγκρίνεις ένα σαφώς και μονοσήμαντα προσδιορισμένο αντικείμενο (σπρευ) με ένα θέμα που η ποικιλία των απροσδιόριστων παραμέτρων του (μοντάρισμα) το κάνει να "χωράει" ποοολύ "νερό" μέσα του!

Και όσο για το γραφείο, θα πήγαινα σε αυτόν που θα με έκανε να πιστέψω ότι μπορεί να κάνει αυτό που θέλω ΚΑΙ μπορώ να τον πληρώσω!

Είδες ότι όλα μια σύμβαση είναι, ανάμεσα στο θέλω και μπορώ!

Δες λοιπόν σαν ενδεχόμενο, κάποιος να λέει την άποψή του, χωρίς άλλο κίνητρο, από το να δει να μπαίνουν τα πράγματα σε μια πιο δίκαια βάση, χωρίς να έχει ίδιο συμφέρον, απλά για την τάξη των πραγμάτων.

Ναι υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν άξιο ξόδεμα του πολύτιμου χρόνου τους, το να πουν κάτι που μπορεί να κάνει την διαφορά, έστω κι αν αυτή είναι μικρή, έστω κι αν αποδειχθεί επί ματαίω!

{το post μου αυτό έχει πάρει υπόψιν του μέχρι το post 9831.

Για τα παραπέρα ..........}

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε ξέρω πόσοι από εσάς ασχολείστε με ποδήλατο, αλλά στο cyclist πριν χρόνια είχε γίνει μια χοντρή φάση.

Το cyclist είχε ξεκινήσει ως παρεΐστικο φόρουμ για ποδήλατα. Οι υπεύθυνοι κάποια στιγμή ασχολήθηκαν με το εμπόριο και άρχισαν να επιβάλλουν τα δικά τους στο φόρουμ οπότε και έγινε ο πανικός.

Απλά ο απλός χρήστης πολλές φορές μπορεί να δει μια κίνηση ως αρπαχτή και ότι πάνε να τον κοροϊδέψουν.

Για αυτό ας χαλαρώσουν και οι δύο πλευρές. Οι μεν ως απλοί χρήστες προσπαθούμε να μαθαίνουμε ότι μπορούμε και οι δε ως advanced χρήστες να μας βοηθήσουν. Φυσικά πάντα υπάρχει ένα αντίτιμο, μια μπύρα, 2 πιττόγυρα, 300 ευρώ. Στο παιχνίδι είναι αυτά.

Αν θέλουμε τα δίνουμε. Αν όχι βρίσκουμε κάτι άλλο.

Το βασικό είναι να μην αφήνουμε "επαγγελματίες και μαστόρια" να κάνουν αρπαχτές και να μας κοροϊδεύουν. Αυτά από έναν απλό χρήστη. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αλλο 100 και αλλο 200€, μη πετας τυχαια νουμερα για λογους εντυπωσιασμου

επισης το σαγρε με το απλο ιδιο κοστος εχουν, δεν χρεωνεται εξτρα

Εχει αλλο κοστος βεβαια το να βαψεις εναν ενιαιο σκελετο

και αλλο να βαψεις τα 15 κομματια που τον αποτελλουν ξεχωριστα

Ενα κουτι τιγκα στη σκονη, εαν δεν καθαριστει διεξοδικα, θα βαφτει μαζι με τη σκονη του

Εαν δεν καθαριστουν τα αυτοκολλητα , υπολειμματα κολλας, ακομα και το διαλυτικο ή ο μαρκαδορος

αυτα βγαινουν στην επιφανεια της βαφης.

Εαν προκυψει κατι τετοιο θα το παραδωσεις ετσι και θα του πεις "better luck next time?"

ή θα πας να το παρεις, να κατσεις να το ξεβαψεις και να το καναπας να το ξαναβαψεις?

Η νομιζεις οτι ο βαφεας θα στο ξαναβαψει τσαμπα επειδη ετυχε να εχεις αφησει σκονη στις εσοχες?

Στη τελικη αμα ειναι ετσι οπως τα λες

Σου προτεινω επισημα να αναλαβεις τις δικες μου ηλεκτροστατικες οχι με 30€

αλλα με 50€ το κομματι να δεις εαν σου βγαινουν τα κουκια...

Δεν αστειευομαι.

το κουτί πήγε κομμάτια, τρίφτηκε και βάφτηκε με 30ε

απλά μετά το δέσαμε με το παιδί...

Όσογια την προσφορά σου, ευχαριστώ πολύ αλλά όχι...

Για να σου λυσω την απορια

Το μονο HAF922 που εχω μονταρει ολοκληρωτικα ειναι αυτο εδω

και παρακατω θα δεις τον τιμοκαταλογος υπηρεσιων κι εξαρτηματων του

Ο ιδιοκτητης του ειναι μελος του φορουμ, εαν θελει ας επιβεβαιωσει/διαψευσει

Λυσιμο/δεσιμο case + μακετες βαφης + αυτοκολλητα + case badge_035€

ηλεκτροστατικη βαφη σκελετου και καπακιων + τριψιμο___________090€

αερογραφια metallic blue, white stripes, matte varnish________130€

κοψιμο κι εγκατασταση βιδωτου plexiglass πλαινου παραθυρου____045€

κατασκευη καλυπτρας μαυρο ματ plexiglass + οπες fan/ρακορ_____035€

4xCase feet τοποθετηση_+______________________________________005€

6x λαμακια pci + 12x blue & black anodized thumbscrews________010€

μονό 120 ψυγειο Black ice gts w 2x rubber gaskets + filter____035€

case cable sleeving blue MDPC_________________________________015€

Ελπιζω να σε καλυψα...

Ναι αμέ στα λόγια μου έρχεσαι 400ε...

Και στην τελική ρε παιδιά να σας πω κάτι; οκ αφού μου βάζεις και τιμοκατάλογο

τότε να τα πούμε όλα...

Όταν άρχισα να σκέφτομαι τι θα κάνω με το κουτί φυσικά και σκέφτηκα

σαν άσχετος να ψάξω παντού και να δω πως μπορεί να γίνει η δουλειά μου

και τι τιμές παίζουν... Όταν λοιπόν πήρα στο μαγαζί σου και έκανα μια ερώτηση

για να υπολογίσω τις τιμές έμεινα με το στόμα ανοιχτό...

Δεν ξέρω τι τιμές έχεις βάλει πάνω και αν έχεις κάνει και έκπτωση στο παιδί επειδή μπορεί να το ξέρεις άλλα βάψιμο haf 932 και αλλαγή του plexi όχι άνοιγμα τρύπας η κάτι τέτοιο, απλή αλλαγή μου είπες 180ε τώρα ότι και να λες 180ε σε σχέση με τα 37 που έδωσα εγώ για plexi και βαφή δεν συγκρίνονται καν...

και στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα; δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω σε ένα forum την άποψη μου περί ακρίβειας σε κάποια πράγματα;

ένας άσχετος είμαι που επειδή στην τελική μου έκοψε! Moddαρα ολόκληρο το haf σε μικρότερη τιμή από ότι εσύ μου ζήτησες για βαφή!!!

Όσο για τα Likes κτλ είναι πολύ φυσιολογικό να μην αρέσει σε όλους το κουτί μου

οπότε μην ανησυχείς δεν θίχτηκα επειδή δεν μου κάνατε Like απλά μια απορία εξέφρασα που την έχω συζητήσει και με άλλα άτομα...

Όσο για το γραφείο είναι το ίδιο πράγμα με όλα τα υπόλοιπα, και σε γραφίστα να πάω στην τελική να μου κάνει τα σχέδια φθηνότερα θα μου έρθει...

Λοιπόν το θέμα έπρεπε να έχει λήξει πολύ πριν για να μην πω δεν έπρεπε να ξεκινήσει καν...

μην το τραβάτε άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα έπρεπε να έχει λήξει πολύ πριν για να μην πω δεν έπρεπε να ξεκινήσει καν...

μην το τραβάτε άλλο...

συγνώμη αλλα εσυ το ξεκίνησες με την σπόντα που πέταξες φιλικά πάντα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ στα λόγια μου έρχεσαι 400ε....

Nαι

απλα "ολως τυχαιως"

παλι ξεχνας να αναφερεις οτι το κουτι του οποιου τον τιμοκαταλογο σου ποσταρα

συμπεριλαμβανει και υγρη αυτοκινητιστική βαφη απ εξω + καποια αλα αξεσουαρ

Αυτο το παραβλεπουμε ή "νταξει μωρε δυο spray δουλεια ειναι κι ολα αυτα"?

Και στην τελική ρε παιδιά να σας πω κάτι; οκ αφού μου βάζεις και τιμοκατάλογο

τότε να τα πούμε όλα...

Όταν άρχισα να σκέφτομαι τι θα κάνω με το κουτί φυσικά και σκέφτηκα

σαν άσχετος να ψάξω παντού και να δω πως μπορεί να γίνει η δουλειά μου

και τι τιμές παίζουν... Όταν λοιπόν πήρα στο μαγαζί σου και έκανα μια ερώτηση

για να υπολογίσω τις τιμές έμεινα με το στόμα ανοιχτό...

Δεν ξέρω τι τιμές έχεις βάλει πάνω και αν έχεις κάνει και έκπτωση στο παιδί επειδή μπορεί να το ξέρεις άλλα βάψιμο haf 932 και αλλαγή του plexi όχι άνοιγμα τρύπας η κάτι τέτοιο, απλή αλλαγή μου είπες 180ε

τώρα ότι και να λες 180ε σε σχέση με τα 37 που έδωσα εγώ για plexi και βαφή δεν συγκρίνονται καν....

Xλωμοτατο σε κοβω

180ευρω για πληρες λυσιμο κουτιου, κοψιμο πλαινου, εγκατασταση plexi, πληρη βαφη και επανασυναρμολογηση, μου ακουγεται πιο λογικο

για τις δουλειες που περιγραφεις δεν υπαρχει περιπτωση να ζητηθηκε το ποσο αυτο

εκτος και εαν ειχες ζητησει και τιποτα "λοιπα" που ξεχνας να αναφερεις

του στυλ βαψιμο πλαστικων, κοψιματα σκελετου, mb tray, καμια καλυπτρα, sleevαρισμα στα καλωδια

και αλλες τετοιες λεπτομερειες που πολλοι συχνα παραλειπουν καθως θεωρουν οτι γινονται δωρεαν και μονα τους..;)

και στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα; δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω σε ένα forum την άποψη μου περί ακρίβειας σε κάποια πράγματα;

ένας άσχετος είμαι που επειδή στην τελική μου έκοψε! Moddαρα ολόκληρο το haf σε μικρότερη τιμή από ότι εσύ μου ζήτησες για βαφή!!!.

Φυσικα και εχεις δικαιωμα

αρκει να μην παρουσιαζεις διαστρεβλωμένη την πραγματικοτητα που αφορα δουλεια αλλων

και να μην συγκρινεις ανομοια πραγματα χαριν εντυπωσιασμου.

Γιατι απο ενα σημειο και μετα σταματαω κι εγω να βλεπω εναν παραπονεμενο χρηστη

και αρχιζω να διακρινω προθεση για δυσφημιση

Όσο για το γραφείο είναι το ίδιο πράγμα με όλα τα υπόλοιπα, και σε γραφίστα να πάω στην τελική να μου κάνει τα σχέδια φθηνότερα θα μου έρθει....

Σε παρακαλω πολυ, do it!

Πηγαινε να δειξεις μια τετοια φωτο σε γραφιστα και ζητα να σου βγαλει σχεδια 3D

και cad για μια τετοια κατασκευη

για να προχωρησεις μετα εσυ σε κοψιματα και κατασκευη

εκει να δεις γελιο που θα πεσει

:hehe:

Λοιπόν το θέμα έπρεπε να έχει λήξει πολύ πριν για να μην πω δεν έπρεπε να ξεκινήσει καν...

μην το τραβάτε άλλο...

καλα εκανες και το ξεκινησες

ετσι για να παιρνουν κι αλλα μελη μια ιδεα του τι παιζει γυρω μας...απο ολες τις αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα θα παρω και εγω θεση εδω.Ιδια κοντρα ειχα πριν μερικες μερες με φιλο.

Συγκρινεις τιμες σε 2 διαφορετικα πραγματα.Την "ιδιοκατασκευη" απο σενα τον ιδιο και την "κατασκευη" απο καταστημα-επαγγελματια.

Τελειως διαφορετικες περιπτωσεις.Αυτο που θελω να πω ειναι ο τυπος κοστους σε σενα ειναι :

κοστος υλικων+βενζινες+ελευθερος χρονος =ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ

Ενω στον επαγγελματια ο τυπος αλλαζει και παει καπως ετσι:

κοστος υλικων+βενζινες+εργατοωρα+ΦΠΑ+ΤΕΒΕ+ΕΝΟΙΚΙΟ+ΔΕΗ+ΟΤΕ+ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ =ΤΕΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ

Θα σου φερω 2 παραδειγματα που ειναι στις ζωες ολων.

1)Eρχεται η ωρα να αλλαξεις δισκους στο αυτοκινητο σου.Πας συνεργειο και σκας 300€ στη ξεφτιλα.

Εκει γιατι δεν καθεσαι στο πεζοδρομιο να κατεβασεις μονος σου το σασμαν να πας τους δισκους για επισκευη και να καταληξεις με ενα κοστος max50€?

2)Στο χασαπη γιατι πας και αγοραζεις κιμα και τον πληρωνεις 8€/κιλο και δεν περνεις ενα μοσχαρι να το εχεις στη ταρατσα σου να το ταιζεις εσυ και να αγορασεις μια μηχανη κιμα και να σου βγει 2€/κιλο? :hehe:

παιδια μην λεμε οτι θελουμε.Καλο ειναι να πιανουν τα χερια σου και να γλειτωνεις λεφτα αλλα ολα εχουν ενα οριο.

PS:Αν επιτρεπεται τι δουλεια κανεις?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πολύ καλά τι ζήτησα και τι απάντηση πήρα!

Όσο για το θέμα διαφήμισης δεν νομίζω με το να λέω, πήγα για ηλεκτροστατική σε ζαντά

εσύ να καταλαβαίνεις και ποιον εννοώ...

Αν ισχύει κάτι τέτοιο άλλαξε επάγγελμα και γίνε χαρτορίχτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελειώνετε please.

Όλοι μας κατά καιρούς έχουμε πει κάτι "άσχημο" για κάποιους εδώ μέσα.

Εγώ πχ κάθε φορά που βλέπω review του crmaris σκέφτομαι ότι τα πήρε πάλι χοντρά από τις εταιρείες.

Αστειεύομαι φυσικά. Αλλά ξέρω ότι το κάθε psu μετά το πουλάει. Και καλά κάνει. Εκτός και αν κάνω λάθος που τότε ζητώ συγνώμη.

Όσο για τον κοπρίτη, κανείς δε μπορεί να πει ότι δεν κάνει άψογη δουλειά (σλουρπ, 50% έκπτωση είπαμε;).

Το αν είναι ακριβός ή όχι είναι άλλο θέμα.

Ας ανοίξουμε νέο thread για τα κοστολόγια και ας αφήσουμε αυτό.

Και για να μπούμε στο θέμα ξανά ποστάρω μια παλιότερη φώτο του pc μου.

Σύντομα πιο φρέσκια.

pc.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12468]NOP$TRIM[/MENTION]

Σε κάποια πράγματα συμφωνώ μαζί σου, σε κάποια άλλα όχι..

αλλα wtf

Όσο για το γραφείο είναι το ίδιο πράγμα με όλα τα υπόλοιπα, και σε γραφίστα να πάω στην τελική να μου κάνει τα σχέδια φθηνότερα θα μου έρθει...

όταν έχουμε άγνοια επί του θέματος καλό είναι να κρατάμε ένα χαμηλό προφίλ.

Χωρίς να λάβω υπόψιν χρόνο και κόπο που θα μου πάρει να φτιάξω ΣΩΣΤΟ σχέδιο, μόνο και μόνο την εξειδίκευση που έχω να χρησιμοποιήσω το εκάστοτε πρόγραμμα, ενώ εσύ όχι, θα την πληρώσεις. Αλλιώς DIY ή do it the ΙΚΕΑ way.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα να ζεις απο αυτό κ άλλο να είναι χόμπυ σου.

Είναι σαν να συγκρίνεται τον επαγγελματία τεχνικό που έχει μαγαζί κλπ κ συγκρίνεται τον πιτσιρικά που φτιάχνει pc για πάρτυ του κ βγάζει κάνα χαρτζιλίκι που κ που. Επειδή τα έχω δει κ τα έχω περάσει και τα ζω δεν έχουν καμια σχέση.

Έφτιαξα το ενα κουτί μου στον Κοπρίτη. Ναι τα έσκασα. Το ήξερα και επέλεξα να τα σκασω γιατί εγώ δεν μπορουσα, δεν είχα τα εργαλεία, τον χρονο κ το χώρο για αυτά που ήθελα. Το παιδι δούλεψε 30 μέρες για όλα αυτά. Κ αλλαγές κ αλλαγές. Κ μικρο λεπτομερειες που πρόσθεσε ο ίδιος.

Δεν μου βγήκε φτηνά σίγουρα κ αρκετά πάνω απ`οτι υπολογίζαμε αλλά το γνώριζα. Δούλεψε όμως έκανε δουλεια αρκετή, τρέξιμο κ δουλειά επαγγελματική όχι ότι νάναι. Γιαυτό πληρώθηκε άλλωστε. Για την γνώση, την εμπειρία κ την ικανότητά του.

Οποτε πέρασα κ του ζήτησα χάρη, καλώδιο, κονέκτορα μου τα εδωσε τσάμπα χωρις να έχει υποχρέωση. Ομοίως και η Αγάπη. Με έχει εξυπηρετήσει αφιλοκερδος αρκετές φορες κ είχε την θεληση κ για ακόμα περισσότερα.

Μη τους βάζουμε στον τοίχο θεωρώντας και βλέποντας το απο την απέξω. Άλλο ο χομπίστας, άλλο ο επαγγελματίας.

Αν μπορείς να βγεις στην αγορά κ προσφέρεις το ίδιο σε χαμηλωτέρη τιμή οκ πάσο, κάντο έτσι είναι ο ανταγωνισμός. Ανοιχτή αγορά έχουμε ψαχνόμαστε, ανταγωνισμός υπάρχει.

Στην ζωή όμως κατα 90% οτι πληρώσεις παίρνεις κ το ξέρεις καλά κ στην δική σου εργασία. Ενα φωτιστικό δεν είναι το ίδιο με μια αντιγραφή άλλης ποιότητας κ ουτε τα πλήρωνεις το ίδιο.

Το επόμενο project μου όμως θα το κάνω μόνος μου. Και για οικονομικούς λόγους και για να μάθω και γιατί θέλω να ασχοληθω καθαρά εγώ. Γιαυτό όμως τώρα 3 μήνες δεν είμαι ουτε στο 40%.

Καλό θα ηταν να σκεφτόμαστε ποιο σφαιρικά πριν αρχίσουμε τα υπονοούμενα και να διατυπώνουμε τέτοια σχόλια λίγο πιο σωστά κ διπλωματικά.

Η άποψη μου είναι καθαρά αντικειμενική και δε παίρνω τα πάρτια κανενός. Λέω αυτό που βλέπω.

Και για να μη φανεί οτι η ζυγαριά γέρνει μονόπλευρα. Όπως είπα κ σε γνωστό απο εδώ για την εμπειρία μου για το project με τον Γιώργο είναι οτι πλήρωσα πάρα πολλά. Δυστυχώς ολόκληρο case δεν μπορώ να ξανά δώσω στον Γιώργο γιατί η τσέπη μου δε το σηκώνει πια. Και καλυτερα να προσπαθήσω να τα κάνω μόνος η και καθόλου.

ΥΣ. Σορρυ για τυπογραφικά αλλά το κινητό δε βοηθάει.

ΥΣ2. Και εγώ ξέρω να βάφω αλλά την πολυκατοίκια μου θα την δώσω σε μάστορα με γνώση. Ούτε σε εργάτη της πλάκας που θα το κάνει τσάμπα αλλά ούτε στον ποιο ακριβό. Διαλέγω και παίρνω και ας ξέρω οτι θα μου ζητήσει 2-3.000 ευρώ ενώ τα υλικά του θα είναι 300ευρώ.

*GNex*

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Γρήγορο edit απο pc
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας τελειώσει το θέμα.. έχουν γίνει 2 σελίδες σχόλια σε θέμα που δεν βοηθάει..αν είναι να συνεχιστεί ας μεταφερθούν αλλού η ας λήξει.. κατάντησε κουραστικό.. ...

[MENTION=1588]aposporis[/MENTION] είπες τώρα που καλοκαιριάζει να το ανοίξεις το κουτί :p με φαίνεται ότι κάτι λείπει..χαχαχα :rolleyes:

Τι σύστημα του φοράς? αυτό το ογκώδες αντικείμενο κάτω από το τροφοδοτικό τι είναι?

Ψύξη επεξεργαστή?> :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πολύ καλά τι ζήτησα και τι απάντηση πήρα!

Όσο για το θέμα διαφήμισης δεν νομίζω με το να λέω, πήγα για ηλεκτροστατική σε ζαντά

εσύ να καταλαβαίνεις και ποιον εννοώ...

σου μίλησε για δυσφήμιση (στο πρόσωπό του), όχι για διαφήμιση...

βάλ'τα λίγο κάτω αυτά που είπες μέχρι τώρα κ δες αν είναι σωστά.

αρχικά μίλησες αόριστα για κάποιους οι οποίοι χρεώνουν πολλά για μόντες κ εν συνεχεία αναφέρεσαι προσωπικά στον Κοπρίτη. Εγώ δε γνωρίζω στην Ελλάδα κανέναν, πλην του Κοπρίτη, που να επαγγέλεται modder. Αν αναφερόσουν σε αυτόν εξ'αρχής τότε εκτείθεσαι διότι πολλάκις είπες ότι δε μιλάς για κανέναν εξ αυτών (Κοπρίτη και Κάρμεν). Αν αρχικός σκοπός σου ήταν να εκθέσεις παράπονο για υπερκοστολογημένες υπηρεσίες τότε καλύτερο θα ήταν να το έκανες με ονόματα απο την αρχή.

Μαζί σου κ εγώ πιστεύω οτι τα προαναφερθέντα κόστη είναι πολύ μεγάλα κ αβάσταχτα για τους περισσότερους απο εμάς ιδίως για την τρέχουσα περίοδο αλλά έχεις την επιλογή του φτιαξ'το μόνος σου .

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1588]aposporis[/MENTION] είπες τώρα που καλοκαιριάζει να το ανοίξεις το κουτί :p με φαίνεται ότι κάτι λείπει..χαχαχα :rolleyes:

Τι σύστημα του φοράς? αυτό το ογκώδες αντικείμενο κάτω από το τροφοδοτικό τι είναι?

Ψύξη επεξεργαστή?> :unsure:

Αν νομίζεις ότι αυτό είναι ογκώδες κάτσε να δεις τη νέα φώτο!!! Μέχρι τη Παρασκευή θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

σου μίλησε για δυσφήμιση (στο πρόσωπό του), όχι για διαφήμιση...
Sorry το διάβασα γρήγορα και κατάλαβα λάθος...

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες.

Προφανώς και δεν αναφέρθηκα από την αρχή στο όνομα του,

διότι σκοπός μου δεν ήταν να του κάνω δυσφήμηση, αλλά ουσιαστικά να θίξω το θέμα

του πόσο πανάκριβα χρεώνονται κάποια πράγματα...

Γιατί να σου πω κάτι; το αρχικό μου παράδειγμα και ουσιαστικά αυτό που επέμεινα ήταν η βαφή, η βαφή δεν είναι τίποτα σπουδαίο, γιατί στους περισσότερους λοιπόν που

ρώτησα, το 932 το βάφανε 25-45 ευρώ ηλεκτροστατική και ο κοπρίτης ζήτησε 120;

Αυτή την απλή απάντηση μπορώ να έχω; και χωρίς δικαιολογίες του style εμπιστεύομαι αυτόν που το πάω για ηλεκτροστατική; Θέλω μια απλή εξήγηση γιατί κάποιος που θέλει μόνο βάψιμο, να πάει στον κοπρίτη και όχι κάπου αλλού...

Το θέμα όμως είναι ότι ο κοπρίτης σε μια από τις απαντήσεις του έβαλε τιμοκατάλογο

άρα έπρεπε να απαντήσω ανάλογα, γιαυτό ανέφερα ότι πήρα στο μαγαζί του και μου είπαν άλλα...

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάνετε λες και σας έθιξα τη μαμά σας!

Εν μέρη μόνο μπορώ να το καταλάβω, όταν έχεις σκάσει ένα μηνιάτικο για μια Modda!

Σαν τα ποντίκια της razer δίνεις 100ε για σκατά sensor και πλαστικό, το παραδέχεσαι; όχι!

Πραγματικά όμως ας τελειώσει το θέμα εδώ... επαναλαμβάνεται εδώ και πολύ ώρα...

Είπα την άποψη μου, είπατε την δίκη σας τέλος!

Το θέμα έχει λυθεί με τον κοπρίτη και σε pms δεν χρειάζεται να συνεχίζεται εδώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χωρίς να έχω διαβάσει τα τελευταία 5-10 ποστ, αυτό που έχω να πω είναι ότι κουράστηκα και δεν μου αρέσει να βλέπω τσακωμούς που βλέπω κ σε αλλά φόρουμ. Για τους θιγόμενους υπάρχουν τα πμ και το chat ώστε να λύσουν ότι έχουν να λύσουν (αν έχουν να λύσουν κάτι)

Φιλικά πάντα

Sent from mobile using tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι να λύσουν κάτι.

Ο nop πήρε μια τιμή για το κουτί του που θεώρησε εξωπραγματική αφού μπορούσε ο ίδιος να το κανει γλύτωσε τα χρήματα του. Αλλά αφού είδε το ποσο του κόστισε ενοχλημένος το σχολιασε για να συζητηθεί.

Εγώ θεωρώ καλά έκανε για να ακούγονται κάποια πραγματα.

Και να φέρω ενα παραδειγμα-γεγονος που μου έτυχε τελευταία με πελάτη μου κ οποίος το καταλάβει καλώς.

Σε εταιρεια με 30 χρήστες. Με exchange, relay server εξωτερικο και domain. Με κακό στημένο δίκτυο κ αρκετά προβλήματα. Αφού ασχολήθηκα ώρες κ ώρες να το φέρω σε λογική, λειτουργική αλλά και διαχειρισιμη κατασταση. Με πολλά ξενύχτια που δε χρεωθηκαν και απαιτήσεις υπερωριες όταν είναι κλειστή η εταιρία και ως τις 3 το πρωι. Κ συνάδελφός να έχει κοιμηθεί 2 μέρες μέσα στην εταιρία χωρίς έξτρα χρεωση και πριξιμο για να πληρώσουν τα ηδη χρωστουμενα.

Μια απο τις τελευταίες μέρες μου ζήτησε κάποιος τσιφης να του γράψω βήμα βήμα πως να φτιάχνω ad λογαριασμο mail με link στον relay κλπ για να μη με φωνάζουν για τα "απλα".

Δηλαδή τα απλα τσαμπα κ τα δύσκολα χρεώμένα ως απλα η κ καθόλου γιατί δεν αναγνωρίζεται η κάθε δύσκολα. Οι it κανουν 2 κλικ κ όλα φτιαχνονται κ τα ξέρουν όλα. Μήπως να πάω σπίτι μου κ όταν τα βρίσκουν σκούρα να χρεώνω 1000€ την ωρα; ΔΝΤ (Δεν νομιζω Τάκη)

Αυτό ισχυει για όλα τα επαγγέλματα. Αν μπορείς κάντο μόνος σου. Μην θέλεις μασημένη τροφή κ αν χρεώνω για κάτι δε το κάνω γιατί θέλω να βάλω βενζίνη στην porsche.

*GNex*

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.