Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Μετά την αλλαγή τροφοδοτικού σλιβάρισμα και πάλι στα καλώδια αλλά ακόμη φυσικά δεν έχω τελειώσει με όλα και λείπουν και 3 σκληροί απο το κουτί αλλά και πάλι πολύ άδειο μου φαίνεται τι λείπει ρε γαμώτο?????Custom Υδρόψυξη????Τι άλλες αλαγές μπρώ να κάνω???

post-24771-1416077990,8509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=51]jax7480[/MENTION]

ευχαριστώ, τον έχω στα 4.4 με 1.32. Μαλλον για μετριο κομμάτι θα έλεγα. Δεν εχω προλάβει να πολυ τεστάρω, ειναι με HT on, ολα τα cores στα 4.4 και τις μνημες στα 2400.

[MENTION=14726]haritos14[/MENTION]

Ειναι το Lian Li V2000.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αλλαγή τροφοδοτικού σλιβάρισμα και πάλι στα καλώδια αλλά ακόμη φυσικά δεν έχω τελειώσει με όλα και λείπουν και 3 σκληροί απο το κουτί αλλά και πάλι πολύ άδειο μου φαίνεται τι λείπει ρε γαμώτο?????Custom Υδρόψυξη????Τι άλλες αλαγές μπρώ να κάνω???

δύσκολα γεμίζει το 900D ;) αν μπορείς να πας για custom υδρόψυξη σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερο στο μάτι. Λογικά το είχες αποφασίσει να βάλεις υδρόψυξη πριν πάρεις αυτό το κουτί, γιαυτό προχώρα το θα δείξει πολύ ωραίο. :T:

Link to comment
Share on other sites

....Δεν ξέρω εαν το σύνδεσα σωστά...:p

Εκει που τα συνδεσες δεν κανεις τπτ.

Οι σενσορες πρεπει ναα ακουμπανε στη ψυχτρα.

Έγινε επεξεργασία από knight_77
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα !

Μεγειές!!

Μια ερώτηση :

Οι αισθητήρες θερμοκρασίας τι ρόλο παίζουν στην εισαγωγή του αέρα στις ψύκτρες;

Έτσι όπως είναι τοποθετημένοι μετρούν τη θερμοκρασία του αέρα που εισέρχεται μέσα στον ανεμιστήρα,

με άλλα λόγια μετράνε την θερμοκρασία του αέρα του κουτιού!

Αυτό ήθελες να μετρήσεις?

Τι άλλο έχεις τοποθετήσει και πως "παίζει" ο fan controller?

Έχεις βάλει άλλους που να μετράνε τις θερμοκρασίες CPU , GPU ?

Για πες !

:)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29447]DimiR21[/MENTION]

Εφόσον οι ανεμιστήρες σου δουλεύουν δεν έχεις θέμα!

Απλά οι αισθητήρες θερμοκρασίας δεν μπορούν να μπουν "by the book" :)

Γιατί στο manual δείχνει σαν θέση κάπου πάνω στον ανεμιστήρα , υπονοώντας ότι θα πρέπει να μπει κάπου πάνω στην ψύκτρα που έχει και τον ανεμιστήρα.

Έχουν βάλει δηλαδή την φωτό για να υποδηλώσουν την ψύκτρα! :)

Εσύ πρέπει να έχεις και κάποιες κολλητικές ταινίες (μια ή και περισσότερες ) για κάθε sensor .

Αυτό που θα κάνεις είναι να επιλέξεις μια επιφάνεια της ψύκτρας της CPU με βάση κάποια κριτήρια:

1. Να είναι επίπεδη .

2. Να έχει αρκετή έκταση , έτσι ώστε να τοποθετηθεί ο αισθητήρας ομαλά και επίπεδα χωρίς να δέχεται δυνάμεις που προοδευτικά θα τον ξεκολλήσουν από την επιφάνεια αυτή!

3. Η θέση αυτή είναι καλό να μην είναι κάτω από την επίδραση άμεσου ρεύματος αέρα από τον ανεμιστήρα!

4. Αν αυτό (το 3) δεν είναι δυνατόν (αν δεν μπορείς να την βάλεις κάπου που δεν θα την χτυπάει ο αέρας του ανεμιστήρα), τότε θα κάνεις μια "μαγκιά":

α. Θα κόψεις ένα δυο χαρτονάκια στις διαστάσεις του αισθητήρα, και με αυτά θα καλύψεις τον αισθητήρα ( βασικά το άκρο του όπου είναι και ο αισθητήρας) .

β. Με αυτό τον τρόπο ο αισθητήρας θα ακουμπά μεν, κατευθείαν πάνω στην ψύκτρα, αλλά την "πλάτη" του θα την έχει καλυμμένη -με τα χαρτονάκια- από το ρεύμα αέρα, έτσι δεν θα επηρεάζεται τόσο πολύ από αυτό !

Γ. Το όλα σύστημα θα το κολλήσεις με την κολλητική ταινία.

5. Εδώ μια παρατήρηση:

Καλό είναι ο αισθητήρας να μπει όσο πιο κοντά γίνεται στην πηγή της θερμότητας, αλλά αν αυτό δημιουργεί προβλήματα , μπορούμε να επιλέξουμε μια άλλη βολικότερη κοντινή θέση που επηρεαζεται και αυτή από την πηγή θερμότητας.

6. Όταν τα τοποθετήσεις θα χρειαστεί ένα "καλιμπράρισμα" :

ι. Με ένα μετροπρόγραμμα κοιτάς τι θερμοκρασία έχει η CPU σου και την αντιπαραβάλεις με την θερμοκρασία που σου δείχνει ο αισθητήρας στην συγκεκριμένη θέση που τον έβαλες εσύ.

ιι. Κατόπιν φορτίζεις λίγο το σύστημά σου σε διάφορες καταπονήσεις και καταγράφεις την σχέση που έχει η Θερμοκρασία που δίνει η μητρική μα την θερμοκρασία που σου δείχνει ο αισθητήρας.

ιιι. Έτσι θα προσδιορίσεις την απόκλιση (offset) που έχει η ένδειξη του αισθητήρα σε σχέση με την "πραγματικη" θερμοκρασία της CPU (π.χ δείχνει 14 βαθμούς κάτω σε θερμοκρασίες από ... έως...

ΕΔΩ ΠΡΟΣΕΞΕ! ΔΕΝ είναι απαραίτητο το offset αυτό να είναι σταθερό σε όλη την γκάμα των θερμοκρασιών, είναι πιο ασφαλές να έχεις μετρήσει τις θερμοκρασίες για κάθε σημείο που σκέφτεσαι να το θέσεις σαν κατώφλι κάποια ενέργειας/ αντίδρασης !) .

7. Με βάση αυτά θα αποφασίσεις τα όρια αντίδρασης του fan controller σου.

Δηλαδή έστω ότι θέλεις όταν η θερμοκρασία της CPU είναι 70 βαθμούς , οι ανεμιστήρες να στρέφονται με το 80% των στροφών τους. από τα διαγράμματα που έφτιαξες πριν ξέρεις ότι οι 70 βαθμοί της CPU αντιστοιχούν σε 56 βαθμούς του αισθητήρα.

Συνεπώς θέτεις σαν κατώφλι αντίδρασης για την συγκεκριμένη δουλειά τους 56 βαθμούς!

Και τελείωσες! :)

Κάτι ανάλογο θα κάνεις και για την κάρτα γραφικών!

Ελπίζω να σε βοηθάνε αυτά!

Καλή συνέχεια και

Καλά Χριστούγεννα ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Και καλού κακού να συμπληρώσω και κάτι αυτονόητο!

Δεν μας μπαίνουν ιδέες να βάλουμε τον αισθητήρα μεταξύ CPU heatspreader και block της ψύκτρας.

Ποτέ μα ποτέ!!!!

Άντε καλή συνέχεια!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην τις χάλαγες γιατί είναι σπέσιαλ!

Αυτή την ώρα δεν έχω κάτι να σου προτείνω, ίσως κάποιο από τα άλλα παιδιά να έχει κάτι υπόψη του, πάντως θα το κοιτάξω!

Και έχε και κάτι ακόμα υπόψη , αυτές οι ταινίες μπορούν να ξεκολληθούν και να ξανά-κολληθούν.

Για κάνε μια δοκιμή!

Και πάντα βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μόνιμο κόλλημα (με κόλλα δύο συστατικών ) αλλά δεν θα το συνιστούσα είναι πολύ μόνιμο :)

Ακόμα μπορείς να δοκιμάσεις και κόλλα σιλικόνης σε πολύ λεπτή στρώση πάντα!

Αλλά βασικά το καλύτερο είναι οι ταινίες!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα σε όλους.Εγώ φίλε μου δε τους έχω συνδέσει τους αισθητήρες,γιατί μου χαλάνε το αισθητικό κομμάτι και εκτός απ'αυτό χτυπάει το alarm αν η θερμοκρασία ξεπεράσει κάποιους βαθμούς.Άλλαξε αν θες τους βαθμούς σε κελσίου

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.