Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

αυτο ενοουσα .οντως ειναι αναποδα.και νομιζα οτι παλι

εβλεπα οτι ηθελα:p οκ τωρα αγναψα το (οπως λεμε εμεις οι ποντιοι).

ναι και τα drives σου ειναι ετσι οπως ειπες.δεν το παρατηρισα.αν δεν βαριεσε

δειξε μια φωτο που ειπες. :p

χαζεψα και το κουτι σου λιγο.ωραιο ειναι.ειναι σαν το antec πανω κατω

σε διαστασεις?(χονδρικα ψηλο και στενο)

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα είναι αυτό της υπογραφής. Οι σκληροί δίσκοι βρίσκονται πάνω πάνω ο ένας μέσα στο Cooldrive6 (αλουμινένιο κουτί με πάνελ για ρύθμιση ανεμιστήρων και θερμόμετρα), ενώ ο άλλος στο τελευταίο bay σε ειδική ανοικτή αντικραδασμική θήκη με ένα ανεμιστηράκι από κάτω (είχε δύο αλλά το ένα το έβγαλα). Στο πάνω διαμέρισμα οι συσκευές μπαινοβγαίνουν στα bay συρταρωτά με δυο λάμες που βιδώνονται σε κάθε συσκευή (DVD κλπ). Τα δυο κόκκινα σειριακά καλώδια κάτω κάτω περνάνε από πίσω για να κρυφτούν. Το ίδιο και όλα τα υπόλοιπα καλώδια. Το κουτί είναι Addtronics 7896A αλλά με πορτάκι. Οι δυο κάρτες γραφικών είναι σε SLI. Έχουν και οι δυο αθόρυβο σύστημα ψύξης. Η κάτω κάρτα βγάζει τον αέρα έξω κατ' ευθείαν. Το τροφοδοτικό έχει δυο ανεμιστήρες. Έναν κάτω που τραβάει αέρα από τη μητρική και έναν πίσω που διώχνει το ζεστό αέρα έξω. Υπάρχουν δύο αθόρυβοι ανεμιστήρες μπροστά κάτω που εισάγουν κρύο αέρα, ένας Thermaltake Smart Case Fun Blue 120 ρυθμιζόμενων στροφών και ένας PC Power & Cooling PC1208. ’λλος ένας P&C πίσω πάνω βγάζει το ζεστό αέρα έξω. Κάθε συσκευή που παράγει θερμότητα έχει πάνω ένα αθόρυβο ανεμιστηράκι σε χαμηλές στροφές (οι δυο σκληροί και η Zalman πάνω στο chipset). Ακόμα και οι κάρτες γραφικών και ο Panaflo CPU fan 120mm λειτουργούν σε χαμηλές στροφές. Ο επεξεργαστής είναι λίγο υπερχρονισμένος στα 2500MHz (από 2200) και οι μνήμες (με διαιρέτη) έχουν πάνω χάλκινες ψύκτρες (εκτός από μια που τη φοβάμαι για RMA).

Addtrin2.jpg

Addtr4.jpg

Addtr2.jpg

Addtr1.jpg

Addtrin.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο :T: :T: με καλυψες απολυτα τωρα.

ευχαριστω για τον κοπο που μπηκες για τις φωτο.:flower:

το δικο μου οπως προανεφερα ειναι στο φορουμ δοκιμων.

ριξε μια ματια αν δεν βαριεσε και πες σχολια.βασικα εδω και καιρο

σκεφτομαι το psu γιατι οταν το ανοιξα να βαλω το ρελε της υδροψυξης

ειδα αρκετους πυκνωτες να ειναι φουσκωμενοι.θα γλιτωσω βασικα και ολο

το ασχετο καλωδιομανι.

Link to comment
Share on other sites

Σα να είδα δυο IDE Controllers? Γιατί; Για Raid? Έτσι όπως είσαι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. ’στα και παίζε παιχνίδια. Το νερό δεν μας έδειξες. Το έχεις απ' έξω βλέπω. Τί ψύχεις εκτός από CPU; Το Chipset? Γιατί; Δεν αρκεί μια καλή παθητική φτηνή ψύκτρα; Ας το έβαζες το δεύτερο στη VGA. Επίσης πολλοί είναι δύο ανεμιστήρες πίσω. Τους έχεις και χαμηλά. Στο πάνω διαμέρισμα έπρεπε να έχεις τον ένα. Ξέρεις ... μπροστά κάτω ένας για εισαγωγή ψυχρού αέρα και πίσω πάνω ένας για εξαγωγή. Τεσπα ...

Μάλλον χρειάζεσαι αναβάθμιση κατά τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

οχι ειναι 2 scsi.δεν ειναι για raid στον ενα εχω τους δισκους (LSI LOGIC)και στον

αλλον εχω τα cdrom.(ΑDAPTEC 19160).κρατησα (εχω ενα ακομα συνολο 3)δυο γιατι το εξωτερικο πλεξτορ που εχω εχει το μικρο 50ινο αν θυμαμαι καλα βυσμα που δεν το εχει ο Lsi.

για αυτο κρατησα τον adaptec.το νερο δεν ειναι μεσα γιατι απλα δεν χωρουσε:p

δεν ηθελα να βιασω και το κουτι για αυτο μεινε εξω. ειναι στα σχεδια να μπει

on-top του κουτιου χωρις ομως πολλα σημαδια .αναβαθμιση

οντως αλλα οπως εχω αναφερει παραπανω θα δουμε.

edit:ναι ψυχω και και τον chipset αλλα με την εργοστασιακη ψυχτρα+ενα φανακι.

το εβαλα για με ανεβαζε θερμοκρασιες.οσες παθητικες ειδα (σκεφτηκα και για νερο)

δεν ταιριαζαν λογω μεγεθους chipset.εινα σχεδον ιδιος με ενα επεξεργαστη.

την vga δεν την πειραζω γιατι δεν την τεντωσα ποτε (o/c) ουτε προκειται,

και η μαμισια κανει αρκετα καλα την δουλεια της.οι πισω φαν δεν ειναι τοσο

χαμηλα ειναι στο μερος που οριζει ο κατασκευαστης του κουτιου και εχω και ενα

ακομα ακριβως πανω απο το Psu +οτι ειναι και μεγαλυτερος σε διασταση.

μπροστα υπαρχουν 3 ο ενας μεσα στο κουτακι των δισκων.

θα σε δειξω καλυτερες οταν γυρισω.:)

Link to comment
Share on other sites

@ 2cpu

Έχω δυο κουτιά ίδια με το δικό σου. Το ένα είναι ασημί και το βρίσκω υπέροχο. Το δικό σου μου φάνηκε λίγο ταλαιπωρημένο. Νομίζω οτι αν το καθαρίσεις (ίσως βάψεις) θα δείξει πιο όμορφο. Μια πρόταση είναι να αγοράσεις πιο μακρυά καλώδια SCSI ώστε να ανεβάσεις τους δίσκους στο πάνω διαμέρισμα. Όλοι οι δίσκοι μπορούν να συνδεθούν σε σειρά πάνω σε έναν controller αρκεί να προσθέσεις στο SCSI καλώδιο υποδοχές (έχω ειδικό μηχάνημα που πιέζει την υποδοχή και τρυπάει το καλώδιο). Με μια κάρτα νομίζω οτι μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Οι Adaptec έχουν δυο εσωτερικές και μια εξωτερική υποδοχή, αλλά μπορεί να δουλέψει μόνο μια σειρά των δυο (έσω - έσω ή έσω - έξω) με τερματισμό των ακραίων συσκευών. Όλα τα καλώδια μπορείς να τα κρύψεις αν τα περάσεις πίσω από τη μεταλλική βάση της μητρικής. Θα χρειαστεί όμως να κάνεις μια τρύπα ανάμεσα στο κάτω και στο πάνω διαμέρισμα πίσω για να περάσουν τα καλώδια. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι τους δύο πίσω ανεμιστήρες. Ένας πίσω πάνω φτάνει. Δεν θα χάσεις τίποτα από ψύξη αρκεί να είναι καθαρή από καλώδια η επικοινωνία του κάτω διαμερίσματος με το πάνω. Το νερό πιστεύω οτι είναι καλύτερα που το έχεις έξω. Σκέψου και τα ηχομονωτικά καλύμματα για τις πλαινές πόρτες. Στο δικό μου έχω Akasa και ένα βαρύ, αυτοκόλλητο, λεπτό, μαύρο, ηχομονωτικό υλικό για κινητήρα αυτοκινήτων (φαίνεται πίσω πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Μια Thermaltake Kandalf υπο μετατροπή, υδρόψυξη με όλα τα παρελκόμενα μέσα στο κουτί, ψεύτικος πάτος στο κάτω μέρος (δύο κομμάτια και ανάμεσά τους πλέξι σε στύλ σάντουιτς) για να μπεί το διπλό ψυγείο με τους ανεμιστήρες του, το καλωδιο πάει σύννεφο αλλά σιγά σιγά θα μαζευτεί γύρω γύρω και θα κολληθούν τα καλώδια με θερμική κόλλα.

Εχει δρόμο ακόμη.........για να το δεί στο σπίτι του ο τσιλημπίθρας :D

post-759-1416072178,5217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 εικονες απο το δευτερο pc μου που το εχω για κατεβασμα και backup σε ωρες και μερες που το αλλο ειναι χυμα.

hec 69A19

2X120gb Maxtor 7200/8 mb ata 133

hitachi dvd,Ricoh cd-rw

p4p 800 dlx rev 2.0+socket 479

Celeron M 360J 1400@2170 mhz

2X512 mb pc3200 Kingston@2.5-3-3-6 with pat

Gainward Geforce 4 Ti 4600 vivo

Chieftec 350 24 pin

το pc ειναι εξαιρετικα αθορυβο,συντομα θα στερεωσω και τον 12αρη στο κουτι να φυσαει καλυτερα την καρτα.

post-243-1416072179,1616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ ταραμας

Ωραία ιδέα ο διπλός πάτος για ψυγείο.

@ Nos-Dio

Μου άρεσε η πατέντα με τον 120άρη ανεμιστήρα στο Chieftec. Επίσης η ηχομόνωση φαίνεται αποτελεσματική αν και έχει αρκετό πάχος. Η παθητική ψύξη με Pipeline δεν νομίζω οτι κάνει δουλειά στις σύγχρονες κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

σοφη λυση ταραμας.ολα μαζι. ενα παλιο σχεδιο που ειχες πει το κανεις η σταματησε?

ωραιο καλλαχαν εε ενοω nos dio.την ηχομονωση την βρηκες απο συσκευασιες

η την αγορασες? πηγα να παρω και εγω και με πεσαν τα αυτια στο πατωμα.

ακριβη η ατιμη.

mariosalice->το κουτι δεν ειναι ταλαιπωρημενο.απλα το εχω στο πατωμα

και εχει σκονη.εξωτερικα δεν εχει ουτε μια γρατσουνια.εκτος την κολλα απο ενα αυτοκολητο

που με κολλησε ενα πιτσιρικι:p και τις τρυπες της υδροψυξης.

ευχαριστω για τις υπολοιπες γνωμες θα τις εχω υποψιν.:)

αυτη ειναι μια φωτο της υδροψυξης . 1A-Coling ειναι και εχει αντλια 1048 με κεραμικα

υλικα(ντεμεκ και καλα) ,ψυγειο με 2 12ηδες papst και μπλοκ της ιδιας εταιρειας.

το κακο στο ολο σετ ειναι οτι το τανκ δεν ειναι διαφανο για να κανεις ελεγχο του νερου,

και οτι ολο το συστημα (τουλαχιστον οπως το παραγγειλα εγω) ηρθε με σωληνες

8χ1,5.παντως προβλημα απο θερμοκρασιες δεν ειχα. μαξ ειδα στον no2 cpu το καλοκαιρι

και χωρις a/c 40 βαθμους.πιστευω οφειλεται το οτι εβαλα Τ και οχι Υ.

το υπολοιπο μηχανημα το ειχα στην υπογραφη μεχρι που την αλλαξα:p

αν θες στο λεω.

p91200077pm.th.jpg

edit: βεβαιως τσακιστηκαααα :p οντως πως μου ηρθε ο επικηδειος.:tomato:

ειναι και οι εξωτερικες μοναδες.(δισκοι, cdrw)που θα τις προσθεσω. απλα ηθελα να

μην φαινεται τοσο μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

α) το σχέδιο που εχω ξεκινήσει δεν σταμάτησε, απλά υπήρξαν κάποιες αλλαγές και είμαι στην τελική μορφή στο 3D MAXX, παράλληλα έχει ήδη κοπεί το ένα τμήμα, αυτές τις μέρες δεν υπάρχει χρόνος αλλά σύντομα θα συνεχίσω.

β) ο ψεύτικος πάτος είναι μιά πατέντα που την έχω ήδη κάνει 4 φορές και εξυπηρετεί τα μέγιστα ιδιαίτερα σε κουτιά που δεν έχουν χώρο.

γ) Γιάννη, η μόνωση καλή φαίνεται, έχω μπόλικη απο δαύτην αλλά φοβάμαι οτι θα ανέβει η θερμοκρασία, εσένα πώς πάει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

@ ταραμας

Ωραία ιδέα ο διπλός πάτος για ψυγείο.

@ Nos-Dio

Μου άρεσε η πατέντα με τον 120άρη ανεμιστήρα στο Chieftec. Επίσης η ηχομόνωση φαίνεται αποτελεσματική αν και έχει αρκετό πάχος. Η παθητική ψύξη με Pipeline δεν νομίζω οτι κάνει δουλειά στις σύγχρονες κάρτες.

ο ανεμιστηρας ειναι 12αρης απο το Στακερ,δηλαδη πιο αθορυβος απο τον 12αρη του τσιεφτεκ.Τον εβαλα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου τα σπασει ο αλλος αφου το μοτερακι του δεν ηταν και τοσο αθορυβο.Το τροφοδοτικο δεν ακουγεται καθολου τωρα και ειναι και μπουσταρισμενο στις τασεις(12.05,5.04,7.03) απο τα αρχικα που ηταν πιο κατω.

Στις συγχρονες καρτες τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα και για το τροφοδοτικο.αλλα δεν ειναι παθητικη η ψυξη της.θα στερεωσω εναν 12αρη ψοφιομαστερ(παντα) στα 5 βολτ και θα ειναι κυριλε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας

α) το σχέδιο που εχω ξεκινήσει δεν σταμάτησε, απλά υπήρξαν κάποιες αλλαγές και είμαι στην τελική μορφή στο 3D MAXX, παράλληλα έχει ήδη κοπεί το ένα τμήμα, αυτές τις μέρες δεν υπάρχει χρόνος αλλά σύντομα θα συνεχίσω.

β) ο ψεύτικος πάτος είναι μιά πατέντα που την έχω ήδη κάνει 4 φορές και εξυπηρετεί τα μέγιστα ιδιαίτερα σε κουτιά που δεν έχουν χώρο.

γ) Γιάννη, η μόνωση καλή φαίνεται, έχω μπόλικη απο δαύτην αλλά φοβάμαι οτι θα ανέβει η θερμοκρασία, εσένα πώς πάει?

Ναι η μονωση ειναι καλη.Καποτε ειχα δοκιμασει με αλλο hardware να κλεισω το κουτι αλλα μη εχωντας σωστο εξαερισμο δεν ελεγε και πολυ.Ωστοσο επεσε ο θορυβος κυριως επειδη δεν ακουγονταν τοσο πολυ οι δισκοι πια..Δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα.Απο το να εχω εναν 12αρη στα 5 βολτ πισω που δεν θα κανει δουλεια και θα παραγει εξτρα ηχο καλυτερα ανοιχτο κουτι.Ουτως η αλλος τωρα πια με "ενοχλουν" τα μοτερακια των δισκων που ειναι αθορυβα....αλλα οταν δεν ακουγεται τιποτα αλλο τι να σου κανει...ακους τον FDB δισκο που και σε load ειναι οτι πιο αθορυβο εχω ακουσει σε δισκο..

Πιο κατω απο θορυβο δεν παει παντως.

Για pc που εχει παραθυρα η μονωση ειναι αντιαισθητικη και ισως λιγο υπερβολικη.Εγω στο "μεγαλο" παρολο που δεν εχει παραθυρο δεν βαζω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.