Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Φίλε Zarras

Δεν πετυχαίνουμε εύκολα κάποιον με Windows Vista. Ακόμα χειρότερα κανείς beta tester δεν άνοιξε τέτοια συζήτηση πουθενά. Ένα ποστ έγραψε πάνω στο θέμα και του τη λες?

Του την είπα κι εγώ με τα greeklish και τις φωτογραφίες του ...

Όλα κι όλα 16 ποστ έχει. Όλα εδώ στα κουτιά και στις μνήμες, όπου έκανε μια ερώτηση. Πολιτισμένα ...

Τεσπα ..

@Tiltevros

Τι θέλεις ακριβώς να κάνεις με τα καλώδια? Να τα εξαφανίσειες?

Υπάρχουν πολλές λύσεις. Να τα περάσεις πίσω από την πλάτη της βάσης της μητρικής, να αλλάξεις τους 6 δίσκους με ένα δυό μεγάλους, να χρησιμοποιήσεις θερμοκολλητήρι με σιλικόνη για να πιάσεις τις πλεξούδες στις άκρες, να αγοράσεις το θερμοσυστελλόμενο κάλυμμα καλωδίων και να ντύσεις τα καλώδια σε ομάδες, να αλλάξεις τη θέση των συσκευών σου να μειώσεις τον αριθμό των ανεμιστήρων βελτιώνοντας τη ροή και βάζοντας λιγότερους ανεμιστήρες μεγαλύτερης διαμέτρου, να πάρεις ψύκτρες παθητικές ή με heatpipes να πάρεις καλύτερο κουτί και άλλα πολλά. Δυστυχώς από τις φωτο που έβαλες δεν μπορώ να πω τίποτα συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οι δισκοι ειναι μεγαλοι 200GB each και ειναι κομματι τις δουλειας μου οποτε δυσκολα γινονται αντικατασταση με μεγαλητερους.. ( 3 Ο/S, databases ) και αυτο που θα ηθελα ειναι βασικα να δειξω και εγω με την σειρα μου το μηχανακι που με βασανιζει :D. Τεσπα τα καλωδια ειναι ομαδοποιημενα, περασμενα απο την πισω μερια της βασης της μητρικης, αλλα μαλλων πρεπει να κανω αλλαγη στο κουτακι η εκτος αν μπορειτε να βοηθησετε με την γνωμη σας. Σορρυ για την ασχημη αναλυση των φωτο αλλα καπου εχει χαθη το καλωδιο της Digital

Link to comment
Share on other sites

1,2 terabytes για το σπίτι? σαν πολλά μου ακούγονται. Μελλοντικά μπορείς να τους βάλεις σε άλλα μηχανάκια και να πάρεις 500ρηδες. Σκέψου και τη λύση με εξωτερική διάταξη των σκληρών σε SATA ή να πάρεις κουτί για server. Προς το παρόν δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα.

Μάλλον είναι της δουλειάς σου όμως οπότε τι σκας?

EDIT

Αν θέλεις να αγοράσεις κουτί άνοιξε ένα νέο thread και πάρε γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις κάνει ρε συ στην ψύκτρα; Τι air duct είναι αυτό; Δε νομίζω να ήταν έτσι η ψύκτρα απο μόνη της...

Επίσης κάνε κάτι με την καλωδιοταινία μπροστά. Δεν μ'αρέσει έτσι που τη βλέπω... Θα κόβει πολύ αέρα απο το δίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Το air duct είναι στην ουσία 2 φύλα πολυστερίνης και αλλό ένα plexi απο πάνω και μπήκε με σκοπό να διώχνει τον αέρα κατ`ευθίαν έξω απ`το κουτί..

Όταν λες καλωδιοταινία εννοείς του σκληρού? Είναι ξαπλωμένη κολλητά στη πλαστικούρα οπότε δε νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα στη ροή του αέρα.. Έχει περιθώρια βελτίωσης σίγουρα.. ίσωσ να μπορέσω να τη χώσω κάτω απ`το πλαστικό φύλο. Ο σκληρός πάντως εκεί που είναι δεν πρόκειτε ποτέ να πάρει πολύ αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

λιγο μεγαλη αλλα οποιος θελει το βλεπει . περιμενω τη γνωμη σας , αν το κατεβασει κανενας

Μιά χαρά σε βλέπω:D

Αλλά ξύλωσε από το eide το ταμπελάκι που γράφει asus:sick:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Μιά χαρά σε βλέπω:D

Αλλά ξύλωσε από το eide το ταμπελάκι που γράφει asus:sick:

Βολεύουν πάρα πολύ καθώς βγάζεις το βύσμα χωρίς να κινδυνεύει να πάθει μια το καλώδιο, άσε που δεν κάθεσαι να τραβάς δεξιά, αριστερά... Ωστόσο κι εγώ τελικά τα ξήλωσα απο τα akasa γιατί όντως φαίνονται "κάπως"... Θα στο πρότεινα επίσης. Τώρα δεν κάθομαι να δω τη φωτογραφία γιατί κατεβάζω κάτι που τελειώνει αλλά έχω μικρό bandwith προς το παρόν. Θα δω πιο μετά και θα καταθέσω τις προτάσεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

pb0400188fc.th.jpg

λιγο μεγαλη αλλα οποιος θελει το βλεπει . περιμενω τη γνωμη σας , αν το κατεβασει κανενας

πολυ καλο και τακτοποιημενο Γιωργο ωραιος

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.