Jump to content



Διαχείρηση πολυμέσων, πώς είστε οργανωμένοι;


Volrath

Recommended Posts

Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να οργανώσω τις ταινίες / μουσική μου. Πώς έχετε οργανώσει τα πολυμέσα σας εσείς; Αλφαβητικά; Θεματικά; Τι προγράμματα χρησιμοποιείτε για την οργανώση τους; Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το imdb αλλά σε media library; Δώστε ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Οι ταινίες όλες στον 1.5TB, αλφαβητικά και επιλέγω τι θα δω με το XBMC.

Για μουσική, ένας φάκελος για τον κάθε καλλιτέχνη και μέσα τα album του.

Φωτογραφίες σε φακέλους ανάλογα με το που τραβήχτηκαν, πχ Σαντορίνη 2009, Βουλγαρία 2010 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι ταινίες όλες στον 1.5TB, αλφαβητικά και επιλέγω τι θα δω με το XBMC.

Για μουσική, ένας φάκελος για τον κάθε καλλιτέχνη και μέσα τα album του.

Φωτογραφίες σε φακέλους ανάλογα με το που τραβήχτηκαν, πχ Σαντορίνη 2009, Βουλγαρία 2010 κλπ.

το xbmc ενω του εχω βαλει να παιρνει rating απο το imdb βλεπω διπλα στη βαθμολογια 40 votes και κατι τετοια αντι για χιλιαδες κλπ. any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Μουσική πρώτα καλλιτεχνες αλφαβητικά, μέσα τα άλμπουμ.

Βέβαια προσπαθώ να μην κρατάω άσκοπα τραγούδια πλέον..είναι πολλά.

Ταινίες Χύμα, ότι βλέπω το σβήνω - σόρυ αλλά για μένα είναι εντελώς τσάμπα χώρος άπαξ και τις δω.. -

Φωτο έχω ανάλογα με το πώς βγήκαν. πχ απο κινητό, απο κάμερα κλπ.

μέσα με φάκελο ημερομηνία πότε έγινε extract και τίτλο στο φάκελο για να ψάχνω με βάση το .. θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ολα Χυμα!

Καπου εχω ενα φακελο mp3, με τα τραγουδια που εχω μαζεψει τοσα χρονια (απο εποχης napster)

Εδω και κανα χρονο κατεβαζω ολακερα albums, τα εχω σε ενα φακελο mp3_2, ολα χυμα (ναναι καλα το Winamp και το jump to file)

Οταν εχω συγκεκριμενο mood, εχω συλλογες (lounge, Tiesto, Van Burren, Rock, rap κλπ)

Τις ταινιες τωρα τις εχω σε 2 σκληρους, σε 2 φακελους, ολα χυμα. Οποτε θελω να δω κατι απλα σκρολαρω και βλεπω οτι μου χτυπαει στο ματι.

ΥΓ

Aντι για οργανωση, δεν αγχωνεστε για κανα backup? Παλαιοτερα εχω χασει πολλα mp3.

Link to comment
Share on other sites

Και γω άμα επιλεξω scrapper το imdb, αν εξερέσουμε plot, δε μου βγάζει τίποτα. Το moviedb.org δουλεύει μια χαρά, απλά τα ratings είναι ολίγον ελεϊινά

Αν πας στις ρυθμίσεις του scrapper για το moviedb.org έχει επιλογή να παίρνει το rating από το imdb :)

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στις ρυθμίσεις του scrapper για το moviedb.org έχει επιλογή να παίρνει το rating από το imdb :)

τσεκαρισμενο ειναι αυτο αλλα δεν το παιρνει απο εκει το rating και μου βγαζει κατι πατατες με 7 και 8.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πρόγραμμα.

Ξεκινάς βράδυ και τελειώνεις πρωί με την απλή μέθοδο CTRL + X & CTRL + V.Ετσι τα εκανα και εγω,περιπου Β.

Οπότε ξεκίνα καφέ... και ξεκούραση την ημέρα και κάνε το το βράδυ στην απόλυτη ησυχία :fist:

Link to comment
Share on other sites

Μουσική:

Αλφαβητικά ( ανά καλλιτέχνη ) και μέσα χύμα όλα τα τραγούδια ( τα tags είναι κομπλέ, χειροκίνητα από τον βαριεστημένο εαυτούλη μου :D )

π.χ.

C:\MP3s\Gorillaz\Gorillaz-Dare.flac

C:\MP3s\David Guetta\Gorillaz-Demon Days.flac

...

Ταινίες:

Αρχικά κεντρικοί φάκελοι για πηγή ( 720p, 1080p, SD, DVD ) και μέσα φάκελο με την κάθε ταινία

π.χ.

C:\Movies\720p\[REC] (2007)\[REC] ( 2007 ) [ 720p ].mkv

C:\Movies\720p\[REC] 2 ( 2009)\[REC] 2 ( 2009 ) [ 720p ].mkv

C:\Movies\1080p\Beyond A Reasonable Doubt ( 2009 )\Beyond A Reasonable Doubt ( 2009 ) [ 1080p ].mkv

...

Link to comment
Share on other sites

200gb mp3 αρκετα απο αυτα αγορασμενα...και επισης αρκετα το-buy.

Σε φακελους...ανα καλλιτεχνη και μεσα ανα αλμπουμ.

To banshee εχει φτιαξει την δικη του βαση και οτι ψαχνω το εμφανιζει αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.