Jump to content



Elder Scrolls V: Skyrim


astrolabos

Recommended Posts

Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει αυτό το patch/mod. TESV Acceleration Layer http://skse.silverlo...2-skseplugin.7z

Εγώ σε μερικά τεστ που έκανα είδα 7fps παραπάνω και προς μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι εξαφανίστηκε το Lag και το stuttering που υπήρχε όταν άλλαζα απότομα κατεύθυνση στην κάμερα. :T:

Εδώ σε μια απαιτητική σκηνή στην Markath που πέφτουν τα fps.

Install instructions:

1. Install SKSE, instructions are in its readme.

2. Drop TESVAL.dll from the archive above in to <skyrim root>/Data/SKSE/Plugins. Create the SKSE and Plugins folders if they don't exist.

3. Run the game by launching skse_loader.exe.

Εγώ γιατί με αυτό το mod έχω μείον 5fps περίπου ; :( Ή το mod φταίει ή το ότι τρέχω το SKSE (δεν έχω ενεργοποιημένο το SKYUI)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί με αυτό το mod έχω μείον 5fps περίπου ; :( Ή το mod φταίει ή το ότι τρέχω το SKSE (δεν έχω ενεργοποιημένο το SKYUI)

To Mod αυτό κάνει καλύτερο utilization στη cpu, μπορεί επειδή έχεις διπύρηνο να μην σου δίνει fps. Άμα δεν σου δίνει μην το χρησιμοποιείς.

Τελικά λεφτά υπάρχουν! έκανα λίγες οικονομίες για τα γεράματα. :hehe:

tesv2011122412453300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα gem τα πουλάω συνηθως 5-10 κρατω μονο μηπως ερθει καμια εμπνευση για κολιε - δαχτυλιδι Εκτος τα soul οπου τα εχω μονιμα inventory πλεον και ειναι απειρα Aπο χρήμα εχω χαλασει πολυ σε master trainings οπου το καθε σετ (5) πρεπει να κοστιζει κανα 20-25κ στα υψηλα επίπεδα . (70+) H Μεθοδος μου για χρήμα ειναι speechcraft + alchemy κανω μια γύρα τις μεγαλες πολεις αγοραζω ολα τα integrients παω εκει που τα εχω αποθηκευμενα η σε οποιοδηποτε alchemy lab ( αν τα εχω ολα επανω μου )και μετα ξαναβγαινω και τους τα πουλαω . Eχει στο speechcraft perks 1. να πουλας τα παντα σε ολους 2. Να ανεβασεις λιγο το κεφαλαιο τους μονιμα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξενερώσει εντελώς, μετά απο 200+ ώρες παιχνιδιού αντιμετωπίζω ένα άλυτο όπως φαίνεται πρόβλημα.

Όταν παω να μπω στην περιοχή του χάρτη που έχω με κόκκινο στην παρακάτω εικόνα έχω crash to desktop είτε πάω με τα πόδια είτε με fast travel :wall:

tesv2011122419545209.jpg

Έχω δοκιμάσει τα πάντα(εκτός απο ultrex)

1. Έβγαλα όλα τα Mods.

2. Έβαλα διαφορετικούς drivers στην κάρτα γραφικών. 285.62, 290.53

3. Έτρεξα το παιχνίδι με κάθε Update ξεχωριστά 1.1, 1.2, 1.3, 1.4

4. Έκλεισα γραφικά, έκλεισα κάρτες ήχου

5. Έκανα ξανα update στα DX.

6. Έβαλα compability στο .exe για windows xp.

7. Διέγραψα όλα τα saves και κράτησα μόνο ένα.

8. Έκανα wait στο παιχνίδι πάνω απο 3ς μέρες για να μηδενίσουν τα dungeons(cells)

κτλ κτλ κτλ

Γενικά έχω δοκιμάσει τα πάντα και έχω διαβάσει άρθρα σε πολλά Sites, εκεί που καταλήγω είναι οτι φταίνε τα saves.

Στα official forums λένε οτι τα saves έχουν πρόβλημα, όταν ξεπεράσει ο χρήστης τις 150 ώρες παιχνιδιού περίπου και το save ανέβει σε MB τότε αρχίζουν τα κουλά.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι παίχτες του ps3.

Στο παρακάτω Link ένας απο τους προγραμματιστές εξηγεί οτι όταν τα saves ανεβαίνουν απο κάποια MB και πάνω, 17ΜΒ-19ΜΒ πχ αρχίζουν τα προβλήματα μιας και τα δεδομένα που κρατάει στο save για τις πράξεις που έχει κάνει ο χαρακτήρας είναι τεράστια. Παρόμοιο πρόβλημα εμφάνιζε και το Fallout 3. Είναι μια αδυναμία της μηχανής δηλαδή.

Skyrim’s PlayStation 3 Save Game Lag Issues Explained by Fallout: New Vegas Developer - Softpedia

Εμένα το save που έχω είναι 18.5ΜΒ με 200 ώρες παιχνιδιού. Αυτό που ενισχύει περισσότερο το πρόβλημα με τα saves(αν και είναι πλέον δεδομενο) είναι οτι όταν φορτώσω παλιότερο Save που είναι και μικρότερο σε MB και προσπαθήσω να πάω στην περιοχή που θέλω δουλεύει κανονικά το παιχνίδι και δεν με πετάει στο desktop!!!

Έχω κολλήσει άσχημα και δεν μπορώ να τελειώσω 3ς αποστολές στο σημείο.

Άρε bethesda είσαι για κλοτσιές :whip:

Άλλος έχει παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα?

Έγινε επεξεργασία από Arxagelos
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά μια συμβουλή που θα κάνει το game να έχει γρηγορότερη απόκριση (πέρα από το να του βάλετε να τρέχει σε ssd :p )

κρατάτε τα παλιά και πρόχειρα saves σε ξεχωριστό φάκελο και κρατήστε στον κανονικό μόνο τα 2-3 τελευταία και σημαντικά που χρειάζεστε.....

όσο πέρναγε ο καιρός το παιχνίδι άρχισε τα κουλά κολλήματα......είτε όταν μίλαγες σε κάποιον είτε όταν άνοιγες inventory-trader κλπ είτε ακόμα και όταν φόρτωνε το dungeon ή μια πόλη.

δεν είχα προσέξει οτι είχα φτάσει να έχω μια 300άρα πρόχειρα saves που ούτε λίγο ούτε πολύ έπιαναν 1.3γίγα χώρο!

μόλις τα σβησα το game ''ξεμπούκωσε''

δοκιμάστε το.:magic:

:magic:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξενερώσει εντελώς, μετά απο 200+ ώρες παιχνιδιού αντιμετωπίζω ένα άλυτο όπως φαίνεται πρόβλημα.

Όταν παω να μπω στην περιοχή του χάρτη που έχω με κόκκινο στην παρακάτω εικόνα έχω crash to desktop είτε πάω με τα πόδια είτε με fast travel :wall:

tesv2011122419545209.jpg

Έχω δοκιμάσει τα πάντα(εκτός απο ultrex)

1. Έβγαλα όλα τα Mods.

2. Έβαλα διαφορετικούς drivers στην κάρτα γραφικών. 285.62, 290.53

3. Έτρεξα το παιχνίδι με κάθε Update ξεχωριστά 1.1, 1.2, 1.3, 1.4

4. Έκλεισα γραφικά, έκλεισα κάρτες ήχου

5. Έκανα ξανα update στα DX.

6. Έβαλα compability στο .exe για windows xp.

7. Διέγραψα όλα τα saves και κράτησα μόνο ένα.

8. Έκανα wait στο παιχνίδι πάνω απο 3ς μέρες για να μηδενίσουν τα dungeons(cells)

κτλ κτλ κτλ

Γενικά έχω δοκιμάσει τα πάντα και έχω διαβάσει άρθρα σε πολλά Sites, εκεί που καταλήγω είναι οτι φταίνε τα saves.

Στα official forums λένε οτι τα saves έχουν πρόβλημα, όταν ξεπεράσει ο χρήστης τις 150 ώρες παιχνιδιού περίπου και το save ανέβει σε MB τότε αρχίζουν τα κουλά.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι παίχτες του ps3.

Στο παρακάτω Link ένας απο τους προγραμματιστές εξηγεί οτι όταν τα saves ανεβαίνουν απο κάποια MB και πάνω, 17ΜΒ-19ΜΒ πχ αρχίζουν τα προβλήματα μιας και τα δεδομένα που κρατάει στο save για τις πράξεις που έχει κάνει ο χαρακτήρας είναι τεράστια. Παρόμοιο πρόβλημα εμφάνιζε και το Fallout 3. Είναι μια αδυναμία της μηχανής δηλαδή.

Skyrim’s PlayStation 3 Save Game Lag Issues Explained by Fallout: New Vegas Developer - Softpedia

Εμένα το save που έχω είναι 18.5ΜΒ με 200 ώρες παιχνιδιού. Αυτό που ενισχύει περισσότερο το πρόβλημα με τα saves(αν και είναι πλέον δεδομενο) είναι οτι όταν φορτώσω παλιότερο Save που είναι και μικρότερο σε MB και προσπαθήσω να πάω στην περιοχή που θέλω δουλεύει κανονικά το παιχνίδι και δεν με πετάει στο desktop!!!

Έχω κολλήσει άσχημα και δεν μπορώ να τελειώσω 3ς αποστολές στο σημείο.

Άρε bethesda είσαι για κλοτσιές :whip:

Άλλος έχει παρατηρήσει παρόμοιο πρόβλημα?

Tο skyrim 4GB mod το δοκίμασες; Από τότε που το βαλα δεν είχα ποτε των ποτών CTD, ενώ πριν είχα. Πριν λίγες μέρες μάλιστα, ορμώμενος από παραπάνω ποστ που λέει ότι ενσωματώθηκε σε patch από τη Bethesda, επιχείρησα να παίξω χωρίς αυτό, αλλά ω του θαύματος, CTD.

Δοκίμασε το.

Εδιτ Τελικά δικό σου ήτανε το ποστ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

από ότι μαθαίνω το μισό λαμπ πάει με stormcloaks.....

εγώ είπα να πάω σε imperials (σορυ αλλά πλήρωναν καλύτερα τον thief μου) :hehe:

Εγώ δεν πάω με κανέναν πάντως. :hehe:

Edit. Έβγαλα τους beta της nvidia και δεν ξαναέφαγα bsod.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.