Jump to content



AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

Το aux είναι απλά μια λανθασμένη ένδειξη.μην δίνετε βάση σε αυτό.

ASUS Crosshair Formula IV - Release 1304

1. New CPU Support

2. Improved Voltage Support

3. Improved Clocking

4. Minor Bug Fixes

SATA RAID Option ROM: 3.2.1540.6

PCI Express to SATAII HOST Controller ROM v1.07.16

AMD AHCI ROM 3.0.5

Yukon PXE v6.68.1.3 (20101028)

AGESA 3.7.1.0

με επιπλέον επιλογές για ρευματα !

ftp://ftp.asus.com.tw/pub/asus/mb/socketAM3/Crosshair_IV_Formula/

dygdsr.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
ναι καπου εκει παιζει 8-11 πανω. θα ηθελα ομως να ξερω κ ποσο ανεβαζει οταν τρεχω μια εφαρμογη κ δεν μπορω να το κοιταω.

CPUID - System & hardware benchmark, monitoring, reporting

με αυτο δοκίμασες? pc probe?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, είμαι καινουργιος στον χώρο του overclocking. Ξεκίνησα χτες με τον 1055T... Αυτό που έκανα ήταν να αυξήσω το FSB απο 200MHz στα 250MHz αφού στον 1055Τ το multiplier είναι κλειδωμένο... Όποτε με Χ14 πολλ/στη μου δίνει 3500GHz. ΝΒ και ΗΤ τα έχω αφήσει με default multiplier(x10)οπότε στα 2500GHz. Θα το ανέβαζα κι άλλο αφού δεν φαίνεται να έχει νιώσει τίποτα απο θερμοκρασιες αλλα φοβάμαι να κάνω τίποτα γιατί με το turbo core θα πάει πολυ ψηλά και δεν ξέρω τι να περιμένω και δεν μπορώ να βρω πως να το σβήσω στα bios(MSI 880GMA-E45 American Megatrends v17.0)...Voltages δεν έχω πειράξει καθόλου. Η ψύκτρα είναι μαμισια. Μήπως μπορειτε να μου δώσετε μερικά pointers?

3LCu5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είμαι καινουργιος στον χώρο του overclocking. Ξεκίνησα χτες με τον 1055T... Αυτό που έκανα ήταν να αυξήσω το FSB απο 200MHz στα 250MHz αφού στον 1055Τ το multiplier είναι κλειδωμένο... Όποτε με Χ14 πολλ/στη μου δίνει 3500GHz. ΝΒ και ΗΤ τα έχω αφήσει με default multiplier(x10)οπότε στα 2500GHz. Θα το ανέβαζα κι άλλο αφού δεν φαίνεται να έχει νιώσει τίποτα απο θερμοκρασιες αλλα φοβάμαι να κάνω τίποτα γιατί με το turbo core θα πάει πολυ ψηλά και δεν ξέρω τι να περιμένω και δεν μπορώ να βρω πως να το σβήσω στα bios(MSI 880GMA-E45 American Megatrends v17.0)...Voltages δεν έχω πειράξει καθόλου. Η ψύκτρα είναι μαμισια. Μήπως μπορειτε να μου δώσετε μερικά pointers?

Φίλε μου έχω την συγκεκριμένη μητρική και δε σου προτείνω βαρύ overclock καθώς αν κοιτάξεις λίγο διάφορα ριβιούζ θα δεις ότι τραβάνε οι χ6 πολύυυ ρεύμα κάτι στο οποίο η μητρική αυτή δεν σε καλύπτει.

Μόνο αν έχεις κάποιο σύστημα ψύξης στα μοσφετ και γενικά στο σύστημα τροφοδοσίας της μητρικής θα σου πρότεινα να συνεχίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Όντως φίλε τα mosfet εχουν κάψει με 2 ώρες λειτουργιας στο max... Πρέπει να είναι γύρω στου 50-60 κελσίου...σε τι θερμοκρασίες πρέπει να ανησυχώ? Επίσης το Dram frequency το οποίο φαινεται στο cpu-z είναι η ταχύτητα διαύλου των ram? Δηλαδή να ανησυχώ που λέει 667 ενώ οι ram μου είναι 1333?

Link to comment
Share on other sites

50-60 βαθμοι στα mosfet μια χαρα ειναι. Αλλα πως ξερεις οτι ειναι μονο τοσοι?

Επισης, το dram frequency ειναι το real. Οι μνημες σου ομως ειναι ddr, οποτε 667x2~1333, οποτε δεν εχεις προβλημα.

Οσο για το turbo, ψαξε λιγο στo bios για κατι του στυλ turbo core... και απενεργοποιησε το. Αλλιως θα τρωει πολυ ρευμα οταν ενεργοποιειται και δεν ειναι οτι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

50-60....νομίζω ότι είναι πολύ παραπάνω....πάντως αν είσαι τόση ώρα σταθερός σταμάτα το και είσαι κομπλέ με μαμά μνήμες. Θα στο είχε βγάλει το σφάλμα.Τι τεστ του περνάς; Μην τον κάψεις κιόλας, σε τέτοιες συνθήκες καθημερινά δε θα χρησιμοποιείς τον επεξεργαστή...(λογικά δηλαδή 6 πυρήνες στο φούλ...).

Την συχνότητα την ρίχνει με coolnquiet;

Βοηθάει πολύ και καίει πολύ λιγότερα. Τον 965 τον ρίχνει στα 800 με καπου στο 1βολτ τάση. Ιdle δε θες και πολλά παραπάνω, τσέκαρε το να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Το cool n quiet ενεργοποιημενο το έχω. Το ας πουμε "τεστ" που τρεχω ειναι το folding@home(όχι το απλό) μια χαρα τον πιεζει το επεξεργαστη. Κατα λάθος το είχα αφήσει τόση ώρα αναμένο να σας πω την αλήθεια... Τέλος, και απο χτες είχα ψάξει αρκετά στα βιος και το turbo core δεν το βρηκα πουθενα... Μήπως δεν υπάρχει η επιλογή σε αυτη την version?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα συμφωνώ! Αλλά και πάλι τόσο ρεύμα...κρίμα είναι...

αν δεν σου δημιουργεί προβλήματα και crasharισματα μπορείς να το έχεις ενεργοποιημένο, αλλά είναι πιο ασφαλές να το έχεις off ειδικά αν κάνεις δουλειά ή εργασίες στο Pc και μια blue screen μπορει να σε στείλει αδιάβαστο! :)

Link to comment
Share on other sites

εμένα όταν έκανε τον κύκλο το Linx και έπεφτε το Usage πολύ, πήγαινε να μπεί se cool n quiet!!!

έπεφταν τα gflop αλλά και το θεωρησα υπέυθυνο για κάτι μπλέ οθόνες.

στα fora στο εξωτερικό όλοι λένε disable κατευθείαν , μπορεί να επιρεάστηκα....

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να κανετε το εξης για να τεσταρετε αν υπαρχει περιπτωση για μπλε οθονη σε idle :

Λοιπον ας πουμε υποθετικα εντελως οτι ειστε στα 4ghz με 10x400 και 1.35v. (εντελως υποθετικα τα νουμερα, μη κολλησετε εκει, γιατι δε ξερω λεπτομερεις για AMD πλατφορμα)

και ειναι 100% stable. Το cool n quiet πειραζει μονο πολλαπλασιαστη και ταση ετσι? Οποτε ας πουμε οτι σε idle σε ριχνει σε 6x400 και vcore 1.1v.

Απενεργοποιειστε cool n quiet και βαλτε απο μονοι σας αυτα τα settings (6x400 1.1v) και μπειτε windows και τρεχτε linx. Αν δε κολλησει με αυτα τα settings με 100% load, ειναι προφανες οτι δε προκειται ΠΟΤΕ να κολλησει με χαμηλο load, αρα κανετε παλι το αρχικο σας OC και μπορειτε να ενεργοποιησετε το CnQ χωρις φοβο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι με τον δικο μου 1055Τ. Μετα απο λιγο ψαξιμο (μ@μημενη εξεταστικη) ειμαι εδω :

attachment.php?attachmentid=43395&stc=1&d=1297569526

Μητρικη Asus Crosshair III. Temp 59 βαθμοι σε load με iFX-14 και εναν ultra kaze στις 1500.

Τις μνημες μου (Kingston HyperX 2000c8) υπαρχει περιπτωση να τις παιξω στα 2000 ή τζαμπα ελπιζω. Οι πρωτες δοκιμες που εκανα δεν ηταν πολυ θετικες (εδωσα μεχρι 1.4 cpu/nb), και τσαντιστηκα τοσο πολυ, που τις εβαλα αγγελια :p Γενικα για δωστε κανα hint για το πως ανεβαζουμε τις μνημες. Πρεπει να ανεβει το NB πρωτα?

Επισης. το ΗΤ εχει νοημα να ανεβει? Οταν το ανεβαζα ειχα stability issues, οποτε το εριξα στα 2100 για αρχη.

post-5110-1416075008,4768_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με τον δικο μου 1055Τ. Μετα απο λιγο ψαξιμο (μ@μημενη εξεταστικη) ειμαι εδω :

attachment.php?attachmentid=43395&stc=1&d=1297569526

Μητρικη Asus Crosshair III. Temp 59 βαθμοι σε load με iFX-14 και εναν ultra kaze στις 1500.

Τις μνημες μου (Kingston HyperX 2000c8) υπαρχει περιπτωση να τις παιξω στα 2000 ή τζαμπα ελπιζω. Οι πρωτες δοκιμες που εκανα δεν ηταν πολυ θετικες (εδωσα μεχρι 1.4 cpu/nb), και τσαντιστηκα τοσο πολυ, που τις εβαλα αγγελια :p Γενικα για δωστε κανα hint για το πως ανεβαζουμε τις μνημες. Πρεπει να ανεβει το NB πρωτα?

Επισης. το ΗΤ εχει νοημα να ανεβει? Οταν το ανεβαζα ειχα stability issues, οποτε το εριξα στα 2100 για αρχη.

Είσαι πολύ καλά...

Όσο για το O/cing στις RAM, στα 2000MHz δεν παίζουνε? Σίγουρα έχεις ρυθμίσει το Voltage - Timmings..?

Όσο για το HTT δεν δίνει τίποτα, αλλά νομίζω μέχρι 2400MHz πάει πολύ άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το NB chipset όσο πιο ψηλά τόσο περισσότερο επιδόσεις στο "σύνολο".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.