Jump to content



AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

το +10 στην θερμοκρασια ισχυει και για τις καρτες γραφικων ?

μονο με το hwmonitor μπορεις να δεις αυτη τη διαφορα μεταξυ cpu και core temps?

Όχι αυτό με τους 5-10+ βαθμούς είναι για τους εξαπύρηνους της amd δεν έχει σχέση με της κάρτες γραφικών

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Αύριο παραλαμβάνω crosshair 4, 1090t, και kingston 2*2 gb cl7 @ 1600 KINGSTON KHX1600C7D3K2/4GX 4GB (2X2GB) PC12800 1600MHZ HYPERX GENESIS DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR.

δεν έχω το am3 bracket για το h50 όποτε μέχρι να το βρώ θα είμαι με μαμά ψύκτρα φαντάζομαι να μην δοκιμάσω να κλοκάρω.....

επίσης να κρατήσω kingston ή να χτυπίσω αυτές http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-XMS-4GB-DDR3-1600-Intel-Core-i5-i7-Ram-Kit-2-x-2GB-PC3-12800-8-8-8-24.htm

Link to comment
Share on other sites

το corsair store έχει το αμ3 bracket για H50 στο ανέμενε εδώ και ένα μηνα , ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω ένα?

άμα θες ρίξε μου ένα pm να περάσεις από το σπίτι μου να σου δώσω ένα.

κρατα τις kingston ,είναι μπόμπα και λογικά μέχρι 1664 με εφτάρια θα τις έχεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ειμαι αναμεσα στις 2 μητρηκες και μεσα σε 2 ωριτσες θα εχω αγορασει... θελω να χτυπισω ενα 4.2 για 24/7 με 1090 θα εχει η asus πλεονεκτημα; την γιγα την βρισκω 20 ευρω λιγοτερο και εγγυηση πλαισιο εναντι eshop

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παρε την crosshair. Εχοντας παιξει με τις προηγουμενες crosshair και ud5 με 790fx, μπορω να σου πω οτι η crosshair εχει διαφορες σε μικρα πραγματακια, οπως πχ πολλα fan conectors στα οποια ρυθμιζεις οπως θες τους ανεμηστηρες, πιο ευκολο bios κλπ, τα οποια μπορει να φαινονται μ@λ@κιες, αλλα αν τα συνηθισεις, μετα ξενερωνεις με οτιδηποτε αλλο. Οπως ειπε και ο AMDnord ειναι πιο user-friendly :)

Επισης, οπως ακουγεται τωρα τελευταια στο forum, η εγγυηση πλαισιο δεν ειναι και τοσο σοβαρο πλεονεκτημα ;)

Link to comment
Share on other sites

απορία. Το 4χ pcie και στις δύο μητρικές είναι το κάτω κάτω?

έχω crossfire και θα βάλω και μια nvidia για physx. θέλω να τη βάλω στο 4χ pcie σλοτ γιατί αν τη βάλω στο 3ο 16χ τότε τα 2 16χ θα γίνουν 8χ. Οπότε από ότι βλέπω η crosshair έχει την 4χ pcie κάτω κάτω , άρα αν βάλω dual slot κάρτα εκέι θα βρίσει στο τροφοδοτικό σωστά? (antec 900 έχω) ενώ στη giga φαίνεται ότι υπάρχει χωρος για dual slot καρτα στο κάτω κάτω pcie. αυτό δεν είναι to 4x?

εντωμεταξύ single slot κάρτες δεν βρίσκεις ποια πουθενά + δεν θέλω να αγοράσω καινούρια αφού έχω μια 8800.

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα crossfire iv, kingston και 1090τ . αρχίζω το σετάρισμα τώρα. Ευχαριστώ πολύ τον nikpoth που μου έδωσε το am3 bracket για το H50

Να σε καλά φιλε μου! Καλορίζικο το σύστημα.Πολύ καλή επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήρα crossfire iv, kingston και 1090τ . αρχίζω το σετάρισμα τώρα. Ευχαριστώ πολύ τον nikpoth που μου έδωσε το am3 bracket για το H50

Καλορίζικο το σύστηματακι σου.Θα παίξει overclock φυσικά έτσι ;Αν ναι ανέβασε να δούμε και τι θερμοκρασίες έχεις με την h50 και ποσό τον έφτασες. :dance3:

Link to comment
Share on other sites

τα δύο πρώτα είναι vantage και 3dmark 11. Ερώτηση το voltage μεταβάλεται συνέχεια είναι το turbo boost ή έχω πρόβλημα με τη μητρική? όταν ξεκινήσω το o/c και απενεργοποιήσω τα αυτόματα στις ρυθμίσεις θα μένει σταθερό? έχει vdroop το crosshair iv?

επίσης πως θα κάνω τις εικόνες μεγάλες στο πόστ?

post-10639-1416074803,7665_thumb.jpg

post-10639-1416074804,0909_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα δύο πρώτα είναι vantage και 3dmark 11. Ερώτηση το voltage μεταβάλεται συνέχεια είναι το turbo boost ή έχω πρόβλημα με τη μητρική? όταν ξεκινήσω το o/c και απενεργοποιήσω τα αυτόματα στις ρυθμίσεις θα μένει σταθερό? έχει vdroop το crosshair iv?

επίσης πως θα κάνω τις εικόνες μεγάλες στο πόστ?

με ποιο bios ειναι το mobo?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.