Jump to content


AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

Νομιζω οτι ενα τετοιο thread ελειπε απο το (ψοφιο) forum των AMD, ωστε να ποσταρουμε τα καμωματα μας. Ας ξεκινησω εγω λοιπον με τον 1055Τ του κολλητου μου, με stock ψυκτρα για την ωρα (αυτη με τα heatpipes), μια Gigabyte MA790FTX-UD5P και 2x2gb Kingston ddr3 1600 7-8-7-20. Προσπαθησα να κρατησω το ρευμα χαμηλα, για να μην τον ψησω μεχρι να αλλαχτει η ψυκτρα.

3850 (275x14) με 1.4v - 56 βαθμοι σε load με linx. Τα παει καλα η stock τελικα ε?

42087d1292547215-amd-thuban-phenom-ii-x6-overclocking-thread-3850-1.408.jpg

Η μονη παραφωνια, ειναι οτι δεν μπορω να παιξω με καλα timings τις μνημες. Στα 1466 που ειναι τωρα, δεν καταφερα τπτ καλυτερο απο 9αρια!!! Με 8αρια πεταγε error στο linx και με 7αρια δεν boot-αρε καν... Η πλακα ειναι οτι αν τις αφησω στο auto, η mobo προσπαθει να τις παιξει με 7αρια και φυσικα δεν boot-αρει. Καμια ιδεα?

post-5110-1416074784,7417_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

το ΝΒ στα ποσα το έχεις?

59 είσαι σε load :p

επίσης καλθτερα να τρεχεις prime95 στα αμδ, το λινξ δεν χτυπάει το σωστο νεύρο στα αμδ.

μετα τις 2 ωρες αρχιζει και ζοριζει το prime τον IMC και συνηθως βλεπεις την μπλε οθονη ενω στο λινξ είσαι 100% stable :)

:T:

Link to comment
Share on other sites

το ΝΒ στα ποσα το έχεις?

59 είσαι σε load :p

επίσης καλυτερα να τρεχεις prime95 στα αμδ, το λινξ δεν χτυπάει το σωστο νεύρο στα αμδ.

μετα τις 2 ωρες αρχιζει και ζοριζει το prime τον IMC και συνηθως βλεπεις την μπλε οθονη ενω στο λινξ είσαι 100% stable :)

:T:

Οκ, θα δοκιμασω και με prime95. Απλα θεωρουσα το linx πιο βαρυ :S Blend να χρησιμοποιησω για να stressαρω τον IMC? Εχεις ιδεα γιατι δεν τα παω καθολου καλα με τις μνημες? Δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε AMD...

To 59αρι αυτο ειναι ΝΒ? 1.2 δινω (1.1 το default). Βεβαια αυτα τα ρευματα δεν τα εχω πολυψαξει, εχω βαλει safe τιμες. Οποτε παιζει σιγουρα να κατεβαινει και αλλο. Αυτο ειναι της μητρικης? Γενικα η ψυκτρα της mobo ειναι πολυ χλιαρη, δλδ δεν φαινεται να ανεβαζει πολυ. Και εχω αλλαξει και παστες ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

59 στο cpu εννοω. η θερμοκρασια στο core είναι κατα κανονα λαθος στα amd. να κοιτας το cpu ποσο λεει στο everest παλι.

ναι, Blend βαλτο και καπου μετα το 2ωρο αρχιζει και στρεσσαρει τον imc. μετα τις περιπου 3 ωρες ξαναξεκιναει απο την αρχη το prime οποτε δεν εχει και νοημα να το τρεξεις πανω απο 3 ωρες :p είναι πιο βαρυ στα Intel to λινχ.

στο Tab του cpuz με τις μνημες, πανω δεξια λεει ΝΒ freq, αυτο είναι το αντιστοιχο uncore στα ιντελ.

για τις μνημες, δωσε λίγο CPU_NB voltage ~1.3v και δες αν ακομα κανουν κουλα οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Να και τα δικά μου αποτελέσματα με μαμά ψήκτρα

[ATTACH]42106[/ATTACH]

γιατί δεν κοτσάρεις τα εργοστασιακά στις μνήμες σου?αυτές τις υπογραφής δεν έχεις?

να έχεις το νου σου. το 59c είναι άκυρο όπως και αναφέρθηκε.

μην ανεβάσεις άλλο ρεύμα αν δεν αλλάξεις ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν κοτσάρεις τα εργοστασιακά στις μνήμες σου?αυτές τις υπογραφής δεν έχεις?

να έχεις το νου σου. το 59c είναι άκυρο όπως και αναφέρθηκε.

μην ανεβάσεις άλλο ρεύμα αν δεν αλλάξεις ψήκτρα.

Αυτές με τα 7αρια timings της έβαλα στο άλλο pc για λίγο :Ρ

Όχι ρεύμα άλλο δεν ανεβάζω μέχρι και 4+ghz έφτασε με αυτό το ρεύμα .Η θερμοκρασίες καλές είναι;

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω εναν 109Τ και εχω καταφερει να τον παω μεχρι τα 4.1 αλλα εχω την μαμα ψυκτρα και σε idle

βαραει 49-50 οταν ειναι στα 4.1 και 45-46 οταν ριχνει το cpu στα 980MHz λογω cool n quiet

τι ψυξη πρεπει να βαλω για να μη μου περνει τα αυτια???????????

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εχω εναν 109Τ και εχω καταφερει να τον παω μεχρι τα 4.1 αλλα εχω την μαμα ψυκτρα και σε idle

βαραει 49-50 οταν ειναι στα 4.1 και 45-46 οταν ριχνει το cpu στα 980MHz λογω cool n quiet

τι ψυξη πρεπει να βαλω για να μη μου περνει τα αυτια???????????

Να ξέρεις ότι στην πραγματικότητα είσαι 10+ βαθμούς επάνω όπως είμαι και εγώ δες παραπάνω την φωτογραφία που ανέβασα θέλεις να τον έχεις σταθερά στα 4,1;

Link to comment
Share on other sites

+10 βαθμους δεν ειμαι πιο πανω γιατι βλεπω τα ιδια νουμερα παντου

και στο hwmonitor και στο everest και στο easy tune 6

αλλα κοντα στους 50 σε idle ειναι πολυ

ετσι και βαλω να δουλεψει θα παει 70+

και δεν ειναι συνεχεια στα 4.1

οταν βλεπω καμια σελιδα η ανεβοκατεβαζω ειναι στα 980

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μάλλον ότι η θερμοκρασία των πυρήνων είναι 10 βαθμούς κάτω από την πραγματική θερμοκρασία της cpu. Αν κοιτάξεις πιο πάνω θα δεις ότι το hwmonitor δίνει 64 βαθμούς για τη cpu και 54 για τους πυρήνες. Οπότε αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι η θερμοκρασία της cpu. Πάντως υπάρχουν ψύκτρες φθηνές (~40 ευρώ) που κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Στο δικό μου με την yasya δεν έχει πιάσει ποτέ πάνω από 50 με θερμοκρασία περιβάλλοντος έως και 34 βαθμούς κελσίου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί μάλλον ότι η θερμοκρασία των πυρήνων είναι 10 βαθμούς κάτω από την πραγματική θερμοκρασία της cpu. Αν κοιτάξεις πιο πάνω θα δεις ότι το hwmonitor δίνει 64 βαθμούς για τη cpu και 54 για τους πυρήνες. Οπότε αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι η θερμοκρασία της cpu. Πάντως υπάρχουν ψύκτρες φθηνές (~40 ευρώ) που κάνουν αρκετά καλή δουλειά. Στο δικό μου με την yasya δεν έχει πιάσει ποτέ πάνω από 50 με θερμοκρασία περιβάλλοντος έως και 34 βαθμούς κελσίου.

Και για να μην μιλάμε με αερολογίες παραθέτω αυτό που είπα παραπάνω ότι οι πύρινες είναι 5-10+ βαθμούς επάνω από αυτά που δείχνουν τα προγράμματα.

AMD technical docs

2.10.1The Tctl Temperature Scale

Tctl is the processor temperature control value, used by the platform to control cooling systems. Tctl is accessi-

ble through SB-TSI and F3xA4[CurTmp]. Tctl is a non-physical temperature on an arbitrary scale measured in

degrees. It does not represent an actual physical temperature like die or case temperature. Instead, it specifies

the processor temperature relative to the point at which the system must supply the maximum cooling for the

processor's specified maximum case temperature and maximum thermal power dissipation.

The key things to get from this is in bold. All these hardware temperature programs are reporting is just that the temperature the hardware sensor is putting out. Also note that there isn't a sensor for each core, there's actually only one sensor and its not even on the core itself but on the northbridge of the die. For Phenom CPU's its the Tctl temperature and not the "real" temperature. This is why you see Phenom people raving how low there "temperatures" are or that there idle temp is lower then ambient room temperature because its not. Until AMD releases information on how Tctl temperature relates to the real temperature for there CPUs nobody will really know the actually temperatures. The only thing we know is that if you hardware monitor gives you a reading of 52C on your X6 then its 10C from reaching its thermal limit and shutting down.

One last thing. The temperature readings for Intel Core and i CPU's are fairly accurate (at higher temps, not so much at low because the sensor can be off 5-10C at low temps). This is because Intel calculates there temperature differently and has disclosed all TJMax (max temp) value for there CPU's (Core max temp were disclosed at a previous IDF and max temp for i CPU's are stored in a register that can be read directly). So Intel CPU's will display the "real" core temperatures when you use your HW monitoring programs (as long as the program uses proper TJMax offsets for your CPU).

**Note some temperature monitoring program may offset there readings with the assumption that all CPU shuts down at 80C (or another arbitrary value)

Link to comment
Share on other sites

@AMDnord

τον εχεις πουσαρει καθολου??????

Γιατι διαβασα καπου οτι οταν πουσαρεις τον 109Τ καιει μετα πολυ ρευμα οποτε γι'αυτο και βγαζει τετοια ζεστη

@rafail1994

γι'αυτο μου λεει cpu temp 38 και core temp 24????????

και ελεγα πως γινεται αυτο??????????

Link to comment
Share on other sites

σε νερο επαιζα ~4900 validation, ~4650 1m, ~4500κατι 32m, και 24/7 ηταν jet στα 4 με 1.365.

δυστηχως μας αφησε χρονους το καλο μας το τσιπακι (1021bpmw) και πεσαμε σε αλλο καλο για αερα,νερο (1022) 4 με 1.37.

σε κρυο μας τα χαλαει όμως :(

@ alexcrx, η μια θερμοκρασια ειναι μεσα στο σοκετ και η αλλη του επεξεργαστη. για αυτο εχουν τοση διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.