Jump to content



AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

Το voltage μεταβάλλεται λόγω Cool & Quiet καθώς και TurboCore. Αν είναι να κάνεις Overclock απενεργοποίησε το Turbocore - Asus C&Q καθώς και το C1E support από το CPU Configuration.

Δεν χρειαζεται να κλεισει το Cool'n'Quiet. Ειδικα αφου θα παιξει με oc με multi, δεν προκειται να υπαρξει καμια ασταθεια λογω CnQ. To TurboCore πρεπει οντως να το κλεισεις οταν κανεις oc γιατι θα σου πηγαινει το ρευμα στο θεο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
Πάντως καλό θα είναι να μην κάνεις αναβάθμιση απευθείας στο τελευταίο bios αλλά ανά 2 εκδόσεις.

για ποιό λόγο το λες αυτό? έτσι έχω μεγαλύτερο κίδυνο για να πετύχω κάποια διακοπή ρεύματος και γειά σας! :hang3:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καλό θα είναι να μην κάνεις αναβάθμιση απευθείας στο τελευταίο bios αλλά ανά 2 εκδόσεις.

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν βάλει κατευθείαν το τελευταίο. Υποτίθεται ότι περιέχει όλες τις ενημερώσεις από τις προηγούμενες εκδόσεις γι'αυτό είναι και μεγαλύτερο σε μέγεθος.

Επίσης να γυρνάς πάντα σε default τις ρυθμίσεις πριν κάνει bios update. Μην το δοκιμάσεις πάνω σε o/ced ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα με τα βιος πλεον προσεχτε ειδικα στα ασους γιατι δεν μπορεις να πας σε παλιοτερο λογω του νεου AGESA CODE που ειναι διαφορετικο(νεοτερο) σε καποια. και δεν ισχυει παντα το οτι επειδη ειναι νεοτερο, ειναι και καλυτερο. ;) (τουλαχιστον στα ασους :p γιατι ξεχνανε τι φτιαχνουν στα προηγουμενα και βγαζουν νεα Bios χωρις τα παλια φιξαρισματα :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

είχε το τελευταίο από τη μαμα. είμαι 3.8 με loadline calibration enabled και τον πολλαπλασιαστή στα 19. under load 1.344 από 1.308 στο χαλαρό. τεστάρω με linx και πιάνει 51 βαθμούς στο pc probe. πόσους βαθμούς αντέχει? το έβερεστ διαβάζει 7 βαθμούς κάτω. το +10 είναι πάνω από εβερεστ ή pc probe?

όπα τώρα έπιασαν 20 βαθμούς θερμοκρασία διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το load line calibration αν θυμάμαι καλά φροντίζει ώστε να μην δημιουργούνται αιχμές τάσεων που μπορεί να βλάψουν τον επεξεργαστή και την μητρική. Ακριβώς από κάτω όμως υπάρχει το spread spectrum το οποίο υποτίθεται ότι εμποδίζει τον επεξεργαστή να εκπέμψει Η/Μ ακτινοβολία δημιουργώντας έτσι ηλεκτρονικές παρεμβολές. Αυτό στο συνιστώ να το έχεις κλειστό all the time, ειδικά όταν κάνεις υπερχρονισμό.

Αναφορικά με τον τρόπο αναβάθμισης των bios (ανά 2 εκδόσεις) βασίστηκα σε αυτά που λέει η ASUS μιας και εγώ ASUS μητρική έχω.

Για την θερμοκρασία: το pc probe δίνει κατά κανόνα καλύτερες μετρήσεις, ή τουλάχιστον δείχνει προς το δυσμενέστερο, από το everest. Οι βαθμοί διαφοράς που λες αναφέρονται στη θερμοκρασία των πυρήνων σε σχέση με τη cpu και όχι της cpu (σκέτο). Ο αισθητήρας βρίσκεται στο "καπάκι" της cpu και δίνει τις μετρήσεις ενώ η θερμοκρασία των πυρήνων, από όσο ξέρω τουλάχιστον, βγαίνει υπολογιστικά οπότε δεν μπορεί να θεωρηθεί και ως αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το pc probe είναι μια χαρά, γράφει κανονικά θερμοκρασία δεν είναι λάθος..πάνω από 60C δεν είναι και ότι καλύτερο.(προσωπικά δεν θα τον άφηνα να αγγίξει τους 60 βαθμούς)

κανε μια δοκιμη και με 20x200 με 1,42v .

το HT το έχεις κοντά στα 2000? n/b ποσο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το pc probe είναι μια χαρά, γράφει κανονικά θερμοκρασία δεν είναι λάθος..πάνω από 60C δεν είναι και ότι καλύτερο.(προσωπικά δεν θα τον άφηνα να αγγίξει τους 60 βαθμούς)

κανε μια δοκιμη και με 20x200 με 1,42v .

το HT το έχεις κοντά στα 2000? n/b ποσο έχεις?

όλα αυτόματα εκτός το cpu voltage με idle 1.32 kai load 1.36 χτυπαει 52 στο linx αλλά σε νορμάλ χρήση ή prime ua e;inai 5-10 βαθμούς πιο κάτω. το Linx σε intel ήταν τραγικά πιο βαρύ από όλα τα άλλα, και εδώ έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

@The_Blade: δεν κατάλαβες. Το pc probe σου δείχνει συνολικά τη θερμοκρασία της cpu και μόνο οπότε το 51 under linx είναι πραγματικά 51 και είναι μια χαρά. Το θέμα είναι ότι στο everest θα δεις ότι οι πυρήνες φαίνονται στους 41 ή και λιγότερο την ίδια στιγμή κάτι που πιθανώς, αν όχι σίγουρα, είναι πλασματικό. Εσένα σε ενδιαφέρει μόνο η θερμοκρασία της cpu και όχι των πυρήνων. Άλλωστε το TDP και η maximum θεμροκρασία σε αυτό το sensor αναφέρονται.

Επίσης αν θέλεις να ανεβάσεις λίγο ακόμα τις επιδόσεις ανέβασε το CPU/NB Frequency. To HT άστο όπως είναι (2000MHz) καθώς η αύξησή του δεν προσφέρει επί της ουσίας τίποτα αλλά μπορεί και να λειτουργήσει ως τροχοπέδη στον υπερχρονισμό.

Κι επειδή τώρα το είδα: οι νέες ASUS μητρικές έχουν προστατευόμενο BIOS. Ακόμα και να κοπεί το ρεύμα την ώρα που θα περνάς το BIOS δεν θα πάθει τίποτα η μητρική. Ξεκινάς την διαδικασία από την αρχή και όλα μέλι-γάλα (τεσταρισμένο αυτό που σου λέω επίτηδες στη δική μου μητρική).

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτόματα εκτός το cpu voltage με idle 1.32 kai load 1.36 χτυπαει 52 στο linx αλλά σε νορμάλ χρήση ή prime ua e;inai 5-10 βαθμούς πιο κάτω. το Linx σε intel ήταν τραγικά πιο βαρύ από όλα τα άλλα, και εδώ έτσι δεν είναι?

οχι, μπορει να εισαι 5 μερες stable σε λινχ και σε 2-3 ωρες πραιμ να δεις την μπλε σου οθονη

.δεν βρισκει σωστο νευρο στα αμδ το λινξ. μολις μετα τις 2 ωρες περιπου, αρχιζει και στρεσσαρει τον IMC σου που συνηθως είναι το θεμα στην σταθεροτητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

'εχω διαβάσει ότι το ht και το nb πρέπει να είναι συγχρονισμένα δεν τα έχω πειράξει καθόλου. το cpu/nb voltage είναι 1.18, vdda 2.5 ht 1.20 nb=1.11 sb =1.11 max θερμοκρασία που έχω δει 54 στο cpu. δεν κάνει το linx για amd ? με τι να τεστάρω? τώρα είμαι 1.33 -1.37 cpu volt γιατί πρίν έβγαλε error. είναι πολύ το ρεύμα με 3.8 ghz? η θερμοκρασία είναι καλή για τόσο ρεύμα ή είναι υψηλή? ram 1333 all auto μπορεί αφού το fsb είναι 200 να θέλω κάτι άλλο για σταθεροποίηση εκτός από cpu voltage?

πάλι error στα 7 runs

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ρεύμα δεν είναι πολύ. Μήπως έχεις αφήσει ανοικτό το Turbocore και γι' αυτό σου πετάει error; Επίσης κοίτα τί timings πρέπει να έχουν οι μνήμες και βάλε τα χειροκίνητα. Καμιά φορά κάνει @@ριές το BIOS και βάζει ό,τι να 'ναι. Επίσης δοκίμασε να κλείσεις το cool & quiet και το C1E support και ξαναδοκίμασε. Καμιά φορά την πατάει από τις συνεχείς εναλλαγές τάσεων/συχνότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις bus speed στα 200 και παίζεις με τον πολλαπλασιαστή cpu

Προσπάθησε το ht να είναι όσο κοντά γίνεται στα 2000

Ρεύματα πειράζεις κυρίως το cpu core, cpu/nb core και των μνημών

Timings στις μνήμες θα βάλεις χειροκίνητα αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι ο επεξεργαστής σου είναι

σταθερός....Οπότε για αρχή τις αφήνεις στα χαλαρά...

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις bus speed στα 200 και παίζεις με τον πολλαπλασιαστή cpu

Προσπάθησε το ht να είναι όσο κοντά γίνεται στα 2000

Ρεύματα πειράζεις κυρίως το cpu core, cpu/nb core και των μνημών

Timings στις μνήμες θα βάλεις χειροκίνητα αφού πρώτα βεβαιωθείς ότι ο επεξεργαστής σου είναι

σταθερός....Οπότε για αρχή τις αφήνεις στα χαλαρά...

αν δεν ανεβάσω τίποτα άλλο εκτός του πολαπλασιαστή του cpu πρέπει να ανεβάσω το cpu/nb volt?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.