Jump to content



AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

παιδιά υπάρχει πρόγραμα να μου κρατάει γραφική παράσταση με θερμοκρασίες cpu όπως το msi afterburner? για να δώ πόσο πάει στο gaming, στην τελική δεν με απασχολεί αν πιάνει 65 για κάτι δευτερόλεπτα στο stress testing .... το θέμα είναι πως την παλεύει γενικά.

Μην ανήσυχης από το θέμα θερμοκρασίες π.χ έμενα με το intel burn test που στεσαρει παρά πολύ τους πύρινες πιάνω πάνω από 60 βαθμούς ενώ στο gaming δεν πάει πάνω από τους 45-50 όποτε είμαι στο όριο με μαμά ψήκτρα με το 5-10+ επάνω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

2800 με 3000 ΝΒ αξίζει τον κόπο η διαφορά σε επιδώσεις? πόσο επιρεάζει τις συνολικές θερμοκρασίες το voltage στο nb?

επίσεις αυτό το επιθετικό loadline calibration της crosshair iv είναι καλό ή κακό για τη σταθερότητα?

όσον αφορά το prime δεν είναι πανάκειa νομίζω μια και όταν προσπαθούσα με ανεβασμένο fsb είχα βγάλει 16 ώρες prime και μετά βάραγα διάλυση σε 10-20 γύρες του linx....

Link to comment
Share on other sites

αναλογα με το ποσο ρευμα θα θες για τα 3G. μην νομίζεις τίποτα τρελες διαφορες στις επιδοσεις, λίγα mbps και λίγο latency θα κερδίσεις :] επίσης, μετα τα 3000 ερχοντε τα ωραία πραματα :p

ChMtq.png

συνηθως ειναι πολυ μικρες οι διαφορες στην θερμοκρασια του επεξεργαστη απο το ανεβασμα του cpu/nb.

Link to comment
Share on other sites

Τι κομμάτι είναι αυτό!!!Πολύ καλο ,ωραίος!

ποσο σου ρούφηξε εδώ το nb και το cpu_nb?

σε 3dmark06 την πάλευε η έσκαγε?

επαιζε κανονικα cinebench στα 5300. αρα θα εβγαζε και 06 καπου εκει κοντα.

θερμοκρασια σε load με 6 πυρηνες: -95 :p

1.37cpu/nb

1.3nb

1.8 vdimm.

αυριο αν με φωτισει ο θεος και ξυπνησω νωρις θα μπει ο 555 στο cascade :p

Link to comment
Share on other sites

Oποτε έχεις χρόνο ρίχνε κάνα screen να μας τρελαίνεις!!

να σου πω,διάβαζα την παρουσίαση του Γιώργου με τις hyper τις 2χιλιαρες και μπήκα στην μπρίζα..αξίζει τον κόπο σε σχέση με τις μέτριες δικες μου να προχωρήσω στην αγορά?(100 ευρά)

Link to comment
Share on other sites

είναι τιμιες μνημες για τα 99 ευρω τους. εχω αυτες που εκανε το ριβιου ο γιωργάρας και παίζουν ανετα ακοπα και αβιαστα στα 2000C7-9-7 για καθε μέρα με ~1.7v αλλα αν μιλας για επιδοσεις τα 1800+ 6-6-6 είναι ο βασιλιας στα amd :D

επειδη βρισκομαι σε φαση μετακομισης και θα φτιαξω νεο benchroom, θα αργησω να ξαναπαίξω εκτος αν παραστει αναγκη για το ddr3 contest στο hwbot :p

πάρε ένα αtweakaristo 32m σε καθημερινα windows γιατι ειχαν γινει corrupt τα xp και βαριομουνα να κανω νεα εγκατασταση:p

FIuM7.png

AMDnord's 12min 46sec 8ms SuperPi 32m run with Phenom II X6 1090T BE @ 5418.4MHz

Link to comment
Share on other sites

fixed.

:p

ρε παιδιά στα 2800 φαινόταν σταθερό στο 1.21-1.24, στα 3000 έχω φτασει 1.23 - 1.26 γιατί πρίν πάγωνε το συστημα στο 10λεπτο (μέχρι το 1.22-1.25) πιστεύετε αξίζει, αν βάρεσε πάγωμα στο 10λεπτο στο 1.22-1.25 θα την παλέψει στο 1.23-1.26 στα δύσκολα ή να δώσω με τη μία περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την amd παρεα , σημερα μετα απο προβληματα εστεισα κ εγω το συστημα μου με τον 1090t . το core temp βλεπει ως TJ max 90c . κ του εδωσα offset 25 , ωστε να ειναι 65c , καλα εκανα . ποσο πρεπει να ειναι το tj max κ ποσο οι max 24/7 θερμοκρασιες ?

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες πως τις παίζεις?συχνότητα,ρολόγια?

Κάπως έτσι συμπεριφέρεται και σε εμενα,το 3000,ζητα αρκετό voltage.Τo καλύτερο που μπόρεσα να κάνω για 3080 είναι με 1.33.βεβαια εγώ είμαι και με 308 fsb και ίσος να έχει το ρολο του και αυτό.

Γενικά από ότι διαβάζω,η c4f το 3000 cpu_nb δεν το έχω δει πουθενά με κάτω από 1.3+.

Σε αντίθεση με αλλα mobo.

Μέτρησες καθόλου τις διαφορες σε επίδοσης από 2600 σε 3000?

και τέλος ποσο σου σήκωσε θερμοκρασία στο nb με 2600 σε load?

θερμοκρασίες δεν μου έχει ανεβάσει στα 2800 με 1.2-1.23

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασίες δεν μου έχει ανεβάσει στα 2800 με 1.2-1.23

όταν τρέχεις prime μέχρι ποσο φτάνει το nb?

άσε ανοιχτό το pc probe να βλέπεις από εκεί.

τις μνήμες σου τις έχεις σφίξει? η είσαι στη φάση που τις έχεις χαλαρά και ψάχνεις να ανεβάσεις το nb?

πιστεύω μετά από δοκιμες στο δικό μου σύστημα ότι το 3000 με ακόμα και 1.25 είναι δύσκολο να σταθεροποιηθεί.

αν δεν σε ενδιαφέρει το τριχίλιαρο αστο όπως είναι.

βγάζεις κάτω από 76 gflops στο linx?

έχω καταλήξει κάπου εδώ για κάθε μέρα.

με το loadline calibration ανοιχτό να ανεβάζει στο πλήρες φορτίο ρεύματα.

CPU Frequency: 4004 MHz

CPU vCore: 1.45V

bus speed:308

CPU Multiplier:13

CPU Turbo: Disabled

CPU NB Speed: 3080 MHz

HT-2156

cpu-nb :1.33

με θερμοκρασία σε nb ανώτατο 40C, και πυρήνα 32 idle / 50 Load

ψάχνομαι για καλο kit ram,γιατί οι δικες μου στα 1600+ ακόμα και με 1,7 δεν δέχονται τίποτα καλύτερο από οκτάρια.

Overclock3D :: Review :: G.Skill FLARE PC3-16000 Memory Review :: Testbed & Frequencies

αυτες θελω!!:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις απραπανω απο τα 99€ των kingston, ιδια τσιπακια ειναι και εχουν περιπου ιδια συμπεριφορα.

ιμο, χτυπα ενα κιτακι των 8Gb τωρα που πεφτουν οι τιμες και είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

όταν τρέχεις prime μέχρι ποσο φτάνει το nb?

άσε ανοιχτό το pc probe να βλέπεις από εκεί.

τις μνήμες σου τις έχεις σφίξει? η είσαι στη φάση που τις έχεις χαλαρά και ψάχνεις να ανεβάσεις το nb?

πιστεύω μετά από δοκιμες στο δικό μου σύστημα ότι το 3000 με ακόμα και 1.25 είναι δύσκολο να σταθεροποιηθεί.

αν δεν σε ενδιαφέρει το τριχίλιαρο αστο όπως είναι.

βγάζεις κάτω από 76 gflops στο linx?

έχω καταλήξει κάπου εδώ για κάθε μέρα.

με το loadline calibration ανοιχτό να ανεβάζει στο πλήρες φορτίο ρεύματα.

CPU Frequency: 4004 MHz

CPU vCore: 1.45V

bus speed:308

CPU Multiplier:13

CPU Turbo: Disabled

CPU NB Speed: 3080 MHz

HT-2156

cpu-nb :1.33

ram τα εργοστασιακά 1600 7-8-7-20 και λέω να μην ανεβάσω, κερδίζω σε real world performance?

με θερμοκρασία σε nb ανώτατο 40C, και πυρήνα 32 idle / 50 Load

ψάχνομαι για καλο kit ram,γιατί οι δικες μου στα 1600+ ακόμα και με 1,7 δεν δέχονται τίποτα καλύτερο από οκτάρια.

Overclock3D :: Review :: G.Skill FLARE PC3-16000 Memory Review :: Testbed & Frequencies

αυτες θελω!!:crazy_pilot:

ta volt είναι με loadline calibration enabled kai active

CPU Frequency: 4013 MHz

CPU vCore: 1.464V

bus speed:200

CPU Multiplier:20

CPU Turbo: Disabled

CPU NB Speed: 2800 MHz

HT-2000

cpu-nb :1.23

200 loop στο linx 3.4 giga ram sta 77,9 gigaflops

12 ώρες στο prime blend 3.4 giga ram

θερμοκρασία 59-61 στο prime με 27-28 περιβάλοντος

και μέχρι 63 στο Linx

με χαμηλότερες περιβάλοντος κατεβαίνει αναλογικά (και λίγο παραπάνω μου φαίνεται)

δηλαδή με ανοιχτή πόρτα για λίγο φτάνω 54-55 sto Πριμε

έκανα Post και το cinebench score αλλά ταυτόχρονα έκανα κάτι download και είχα ανοιχτά word και explorer οπότε μάλλον είναι παραπάνω το κανονικό

post-10639-1416074896,3119_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

απο που να κοιτα θερμοκρασιες το core temp εχει tjmax 90 κ δεν μου φαινεται σωστο , επισης οποιοα εκδοση κ αν περασω του everest δεν μου βγαζει cpu temp μονο τα cores temp . Κ καπου ειδα οτι η μητρικη μου φταει γι αυτο , ειναι η Μ4Α89TD PRO /USB3 . να πειραξω το offset στο core temp ?

Link to comment
Share on other sites

απο που να κοιτα θερμοκρασιες το core temp εχει tjmax 90 κ δεν μου φαινεται σωστο , επισης οποιοα εκδοση κ αν περασω του everest δεν μου βγαζει cpu temp μονο τα cores temp . Κ καπου ειδα οτι η μητρικη μου φταει γι αυτο , ειναι η Μ4Α89TD PRO /USB3 . να πειραξω το offset στο core temp ?

στείλε screenshot από everest μπορεί να είναι κάποια θερμοκρασία που να την έχει με άλλο όνομα πχ "aux"

Link to comment
Share on other sites

εχει aux , δεν το ηξερα κ ευχαριστω για την ενημερωση . αρα αυτη ειναι η σωστη θερμοκρασια για τον επεξεργαστη μου ?

edit εχω την ultimate εκδοση 5,50 αλλα δεν βγαζει τις θερμοκρασιες σε min - max - current πρεπει να αλλαξω κατι η φταιει η εκδοση ?

Link to comment
Share on other sites

εχει aux , δεν το ηξερα κ ευχαριστω για την ενημερωση . αρα αυτη ειναι η σωστη θερμοκρασια για τον επεξεργαστη μου ?

edit εχω την ultimate εκδοση 5,50 αλλα δεν βγαζει τις θερμοκρασιες σε min - max - current πρεπει να αλλαξω κατι η φταιει η εκδοση ?

δες αν ανεβαίνει όταν στρεσάρεις , αν πάιζει κατά μέσο όρο 8-10 (καμιά φορά και παραπάνω) βαθμούς πάνω από τους πυρήνες είναι αυτό! εγώ μονο την 5.5 βρίσκω και μου τα βγάζει σκέτο current.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.