Jump to content



AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
@nikpoth

ποσο σου δινει στο auto στο cpu_nb η ασους και ποσο vcore σε load?

στο auto cpu-nb 1.47 σε load. Ο πυρήνας με το τελευταίο βίος που βελτίωσε πολύ το άνοιγμα, 1.45 καρφωτά από βίος,σε prime ανεβαίνει μέχρι και 1.50 ταβάνι.γενικά παίζει από 1.45 μέχρι 1.48 συνεχώς.

δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο για πιο σίγουρα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

στο auto cpu-nb 1.47 . σε load ο πυρήνας με το τελευταίο βίος που βελτίωσε πολύ το άνοιγμα, 1.45 καρφωτά από βίος,σε prime ανεβαίνει μέχρι και 1.50 ταβάνι.γενικά παίζει από 1.45 μέχρι 1.48 συνεχώς.

δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο για πιο σίγουρα πράματα.

εγώ έχω cpu nb 1.16 με νορμάλ μνήμες και 20 multi για 4ghz με 1.46 στον πυρήνα σε load, δηλαδή αν ανεβάσω το cpu/nb μπορεί να θέλει λιγότερο ο πυρήνας? FSB 200 HT 2000 NB 2000

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω cpu nb 1.16 με νορμάλ μνήμες και 20 multi για 4ghz με 1.46 στον πυρήνα σε load, δηλαδή αν ανεβάσω το cpu/nb μπορεί να θέλει λιγότερο ο πυρήνας? FSB 200 HT 2000 NB 2000

αν δεν ανεβάσεις nb συχνότητα δεν έχει νόημα να ανεβάσεις και cpu-nb v.

είναι το επόμενο βήμα σου.ανεβάζοντας nb θα ανεβείς αρκετά σε gflops

εγώ πειραματίστηκα με λιώσιμο σε αυτά τα δυο..

http://www.overclock.net/amd-cpus/720502-1055t-owners-club.html

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=250607

πάρε 5-6 ιδέες και μετά σύγκρινε τι σε βολεύει πιο πολύ.είμαι τις γνώμης ότι από 4 και πάνω απλά δεν αξίζει,σε σχέση με τα volt που ρουφάει μετά.οποτε σενιαρις δυο προφιλακια ,ένα 24/7 και ένα"τα δίνω όλα για να γουστάρω!"

Link to comment
Share on other sites

στο auto cpu-nb 1.47 σε load. Ο πυρήνας με το τελευταίο βίος που βελτίωσε πολύ το άνοιγμα, 1.45 καρφωτά από βίος,σε prime ανεβαίνει μέχρι και 1.50 ταβάνι.γενικά παίζει από 1.45 μέχρι 1.48 συνεχώς.

δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο για πιο σίγουρα πράματα.

είναι πολυ το 1.47 για καθε μερα.

μαξ το 1.30-1.35 θα επρεπε να εχεις. ζοριζεις πολυ τον IMC ετσι. το cpu_nb είναι το αντιστοιχο vtt που εχουν τα intel.

και ριξε το voltage στο northbridge στο 1.2, δεν κερδιζεις κατι που το εχεις στο 1.32. εκτος αν εχεις φτασει στα ορια τις μνημες σου, που και παλι δεν ειναι σιγουρο αν θα κερδισεις λιγη σταθεροτητα.:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι μέχρι και 1,42 για 4,0GHz καλά είναι μάλλον. Εννοείται ότι το oc φθείρει τα εξαρτήματα ούτως ή άλλως. Όσο για το nb (όχι το cpu/nb) καλύτερα να το αφήσει στη μαμίσια τάση (1,10 νομίζω). Τώρα αν του βάζει αυτόματα το 1,47 στον επεξεργαστή η μητρική μπορεί να το πειράξει και να το κατεβάσει. Εκεί που λέει auto δίπλα από την τάση επιλέγει offset και με επιλογή "+" ορίζει πόσο πάνω από την base voltage θα παίζει ο επεξεργαστής. Έτσι θα έχει και C&Q και χαμηλότερες τάσεις. Βέβαια θα πρέπει σε κάθε επιλογή να δει αν τρέχει ο επεξεργαστής με τη δεδομένη τάση. Αν είναι πολύ χαμηλή δεν θα παίζει καν.

@The_Blade δεν έχω την crosshair όπως βλέπεις στην υπογραφή μου αλλά λίγο πολύ ο τρόπος ρύθμισης και oc είναι ίδιος. Οι αντοχές και οι ανοχές αλλάζουν, αναφορικά με το oc πάντα, από τη δική μου στη δική σου μητρική...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι μέχρι και 1,42 για 4,0GHz καλά είναι μάλλον. Εννοείται ότι το oc φθείρει τα εξαρτήματα ούτως ή άλλως. Όσο για το nb (όχι το cpu/nb) καλύτερα να το αφήσει στη μαμίσια τάση (1,10 νομίζω). Τώρα αν του βάζει αυτόματα το 1,47 στον επεξεργαστή η μητρική μπορεί να το πειράξει και να το κατεβάσει. Εκεί που λέει auto δίπλα από την τάση επιλέγει offset και με επιλογή "+" ορίζει πόσο πάνω από την base voltage θα παίζει ο επεξεργαστής. Έτσι θα έχει και C&Q και χαμηλότερες τάσεις. Βέβαια θα πρέπει σε κάθε επιλογή να δει αν τρέχει ο επεξεργαστής με τη δεδομένη τάση. Αν είναι πολύ χαμηλή δεν θα παίζει καν.

@The_Blade δεν έχω την crosshair όπως βλέπεις στην υπογραφή μου αλλά λίγο πολύ ο τρόπος ρύθμισης και oc είναι ίδιος. Οι αντοχές και οι ανοχές αλλάζουν, αναφορικά με το oc πάντα, από τη δική μου στη δική σου μητρική...

δεν μιλαω για το vCPU. kai 1.5v να του δωσεις, αν δεν σε ενοχλουν οι θερμοκρασιες, δεν εχεις προβλημα.

στα thuban το cpu_nb καλο θα ηταν να μην πηγαινει πανω απο 1.35 στην χειροτερη, λογω διαφορετικου IMC απο τα deneb είναι πιο ευαισθητα. και ουτως η άλλως δεν κερδιζεις κατι μετα το 1.37 στα περισσοτερα τσιπακια, όλα σταματανε εκει στα 3000-3250 οσο ρευμα και να δωσεις μετα.. θες κρυο για να δεις scaling με το ρευμα μετα απο αυτο το οριο.

τα 2800-3000mhz στο nb τα εχεις και με 1.28-1.32v. κριμα να το ταλαιπωρεις τοσο το τσιπακι :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες είμαι αρκετά σταθερός με 4ghz @ vcore 1,404 idle 1,45 under load . 17 multi @ 235 fsb 2350 HT + 2350 NB +1567 ram @ 7-8-7.

5 ώρες prime έπιασα 63 στο cpu αλλά δεν έπεσε. έβγαλε και 20 γύρους στο linx.

οπότε στη χειρότερη με 1,46 θα είμαι σταθερός. έχω δηλαδή ένα μέσο chipaki όσον αφορά τα volt. σήμερα θα ξαναβάλω την ψύκτρα.

1) ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ΜΧ-3 ετοιμοπαράδοτη?

2)@ Nikpoth αποφάσισα να κάνω το reservoir mod στο Η50, μπορείς να μου στείλεις μια λίστα με το τι υλικά πήρες για το mod? (Guide) H50 Replace Tubes and Res Mod. - Overclock.net - Overclocking.net αυτός εδώ υποστιρίζει για μεγάλη πτώση θερμοκρασίας.

έχει τρελό ψυγείο υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελληνική αγορά? πλακέ και να βιδώνει στο πλάι των DVD ? (έχω antec900 = περιορισμένος χώρος)

ρε παιδιά το 62 βαθμούς μέγιστο είναι σίγουρο? έχει degradation μετά. κάπου είδα ότι το πραγματικό είναι 76 στα νέα chip αλλά δεν το λένε για να μην πέφτει η ευθύνη πάνω τους αν κάποιος το παρακάνει.....

Υπάρχει σοβαρό κατάστημα για Υδρόψυξη στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατί εγώ νόμιζα ότι το 1,47 που είπε αφορούσε τον επεξεργαστή. Σε άλλο θέμα σε screenshot που είχε ανεβάσει, νομίζω στο θέμα με τις AMD 6XXX, 1,47 ήταν η τάση στον επεξεργαστή. Στο δικό μου πάντως παίζω με 1,35 και δεν έχω σταθερό oc σε συχνότητα cpu/nb πάνω από 2600MHz.

@The_Blade: το HT να είναι πάντα κοντά στα 2000MHz. Αν μπορείς δηλαδή κατέβασέ το μια σκάλα κάτω γιατί μετά τα 2000 ούτε ουσιαστική διαφορά θα δεις ούτε και βοηθά στο oc.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατί εγώ νόμιζα ότι το 1,47 που είπε αφορούσε τον επεξεργαστή. Σε άλλο θέμα σε screenshot που είχε ανεβάσει, νομίζω στο θέμα με τις AMD 6XXX, 1,47 ήταν η τάση στον επεξεργαστή. Στο δικό μου πάντως παίζω με 1,35 και δεν έχω σταθερό oc σε συχνότητα cpu/nb πάνω από 2600MHz.

@The_Blade: το HT να είναι πάντα κοντά στα 2000MHz. Αν μπορείς δηλαδή κατέβασέ το μια σκάλα κάτω γιατί μετά τα 2000 ούτε ουσιαστική διαφορά θα δεις ούτε και βοηθά στο oc.

διάβασα ότι για gaming πρέπει να είναι ίσα, επιρεάζει λέει τα minimum framerates...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες είμαι αρκετά σταθερός με 4ghz @ vcore 1,404 idle 1,45 under load . 17 multi @ 235 fsb 2350 HT + 2350 NB +1567 ram @ 7-8-7.

5 ώρες prime έπιασα 63 στο cpu αλλά δεν έπεσε. έβγαλε και 20 γύρους στο linx.

οπότε στη χειρότερη με 1,46 θα είμαι σταθερός. έχω δηλαδή ένα μέσο chipaki όσον αφορά τα volt. σήμερα θα ξαναβάλω την ψύκτρα.

1) ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ΜΧ-3 ετοιμοπαράδοτη?

2)@ Nikpoth αποφάσισα να κάνω το reservoir mod στο Η50, μπορείς να μου στείλεις μια λίστα με το τι υλικά πήρες για το mod? (Guide) H50 Replace Tubes and Res Mod. - Overclock.net - Overclocking.net αυτός εδώ υποστιρίζει για μεγάλη πτώση θερμοκρασίας.

έχει τρελό ψυγείο υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελληνική αγορά? πλακέ και να βιδώνει στο πλάι των DVD ? (έχω antec900 = περιορισμένος χώρος)

ρε παιδιά το 62 βαθμούς μέγιστο είναι σίγουρο? έχει degradation μετά. κάπου είδα ότι το πραγματικό είναι 76 στα νέα chip αλλά δεν το λένε για να μην πέφτει η ευθύνη πάνω τους αν κάποιος το παρακάνει.....

Υπάρχει σοβαρό κατάστημα για Υδρόψυξη στην Αθήνα?

αυτόν ακριβώς τον οδηγό χρησιμοποιήσαμε με φίλο.Αν θες βάζεις και ένα διπλό ψυγείο(λεπτό) αν και να ξέρεις ότι η αντλία θα την παλεύει οριακά.(είχε ο Γιώργος στο μουλτιραμα και την έκδοση με το διπλό rad του η50)

στείλε ένα pm του κοπρίτη μήπως και έχει απόθεμα από μικρά ρακορακια και λεπτό σωληνάκι που θα χρειαστείς.αλλιώς μονόδρομος το aquatuning.

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p202_tubing-PUR-8-6mm--5-16-ID--UV-active-green.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p1765_Swiftech-MCRES-Micro-reservoir-Rev--2.html

http://www.aquatuning.de/product_info.php/info/p1028_8-6mm--6x1mm--compression-fitting--G1-4-revolvable.html

AMDnord :με κάτω από 1.4 cpu-nb,το πολύ να αντέχει μια ώρα prime, και πολύ λέω. με nb 3080 και μνήμες 1643 με οκτάρια(1600 μαμά).

με 1.45 cpu-nb από βίος(σε load ανεβαίνει 1.47) τρέχω Folding@home και 2 μέρες άνετα.

για ρίξε λίγο φως αν σου είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

το αγγλικό ή το γερμανικό στέλνει φτηνότερα?

θέλω πρόταση για φτηνό και καλό waterblock , αντλία- ψυγείο θα πάρω αυτήν XSPC Dual 750 Bay Reservoir & Pump - Clear

θα μας κράξουνε..:p

off topic

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-CoolStream RAD XT 240 EK Water Blocks EK-CoolStream RAD XT 240 35212

Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-Supreme HF Acetal universal (775/1156/1366/AM2/AM3/939/XEON) EK Water Blocks EK-Supreme HF Acetal universal (775/1156/1366/AM2/AM3/939/XEON) 10335

Link to comment
Share on other sites

AMDnord :με κάτω από 1.4 cpu-nb,το πολύ να αντέχει μια ώρα prime, και πολύ λέω. με nb 3080 και μνήμες 1643 με οκτάρια(1600 μαμά).

με 1.45 cpu-nb από βίος(σε load ανεβαίνει 1.47) τρέχω Folding@home και 2 μέρες άνετα.

για ρίξε λίγο φως αν σου είναι εύκολο.

3dmark11.PNG

εδω επαιζα καθε μερα για καμποσο καιρο με την c4e και παιζει και με την gigabyte στα ιδια ρευματα κλπ.

εδω είμαι με 1.52v vCORE απο bios

1.3v CPU_NB

1.75v vDIMM

1.2v στο NB

περα απο μνημες και επεξεργαστη που δεν μας ενδιαφερει, δεν γινεται να θες τόσο πολυ για τα 3080, καλυτερα να πεσεις στα ~2800 παρα να δινεις τοσο ρευμα στον IMC.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάλι με μαμά ψήκτρα δοκιμάζω να δω stock με τι ρεύματα θα είναι σταθερός και μετά κάνουμε overclock.Η θερμοκρασίες είναι καλές ; Vcore 1.3 εβαλα στο bios 1.248 τα βλεπουν τα windows

post-16541-1416074807,7629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει πρόγραμα να μου κρατάει γραφική παράσταση με θερμοκρασίες cpu όπως το msi afterburner? για να δώ πόσο πάει στο gaming, στην τελική δεν με απασχολεί αν πιάνει 65 για κάτι δευτερόλεπτα στο stress testing .... το θέμα είναι πως την παλεύει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.