Jump to content



AMD Thuban - Phenom II x6 Overclocking Thread


qbiefox

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

με θερμοκρασία 55 μέγιστο στο linx με 1.36 στον πυρήνα λέτε έχει κάτσει καλά η h50 ή είναι νορμάλ? έχω 2 ανεμηστήρες των 61 cfm push-pull να διώχνουν έξω από το case (στον intel έπρεπε να έχω κρύο το nb αν εδώ δεν μασάει να βάλω να βάζει μέσα αέρα)

πάτησε και 56. να ασχολούμai με θερμοκρασίες linx ή prime?

Link to comment
Share on other sites

Για H50 και για το συγκεκριμένο revision νομίζω είναι πολύ. Στο δικό μου το καρβούνι με την ψύχτρα που έχω (αέρας) και με ανεβασμένα όλα τα frequency (εκτός του HT) άντε να πιάσω 47 βαθμούς με θερμοκρασία περιβάλλοντος τους 23.

Link to comment
Share on other sites

Για H50 και για το συγκεκριμένο revision νομίζω είναι πολύ. Στο δικό μου το καρβούνι με την ψύχτρα που έχω (αέρας) και με ανεβασμένα όλα τα frequency (εκτός του HT) άντε να πιάσω 47 βαθμούς με θερμοκρασία περιβάλλοντος τους 23.

μιλάμε πάντα για θερμοκρασία pc-probe έτσι? θα την βγάλω να δω τι γίνεται αφού κάνω μια δοκιμή για τα 4 ghz.

Link to comment
Share on other sites

μετά από 3 ώρες prime blend= 52c με θερμοκρασία δωματίου 27 (έφερα θερμόμετρο) κάνω τώρα μια δοκιμή στα 4 με 1.45 under load να δούμε τι πιάνει σε θερμοκρασίες και σταθερότητα! και μετά θα αλλάξω προσανατολισμό στους ανεμιστήρες. το NB είναι ευαίσθητο σε θερμοκρασίες? πόσο αντέχει? τώρα είναι καπου 45

πόσο χρειάζονται κατά μέσο όρο για τα 4 ghz? μπορ΄ώ να ανεβάσω κάποιο άλλο ρεύμα και να μειωθεί η ανάγκη για vcore? είμαι με fsb 200 και πειράζω μόνο multi

Link to comment
Share on other sites

45??? Μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τον εξαερισμό του κουτιού σου. Επίσης δεν θα σου πρότεινα να πας τόσο ψηλά τις τάσεις αν και turbocore πιάνει κάτι 1,48...

antec 900 έχω αλλά έχει 2 6850 μέσα, έχω 5 ανεμιστήρες των 61 cfm (οι δύο πάνω στη cpu) και τον μεγάλο στην οροφή.

το crossfire ανεβάζει το NB το ξέρω επίσης έχω θερμοκρασία περιβάλοντος 27 και το κουτί είναι δίπλα στην οθόνη οπότε έχεδι και απο εκεί ζέστη.

με τον 9550 είχα καλές θερμοκρασίες (για intel)

crosshair 4 έχεις?

Link to comment
Share on other sites

update 61 βαθμούς με 1.452 v στα 4ghz, αφήνω να τρέξει 20 runs to linx αν τα βγάλει αλλάζω φορά την ψύκτρα και ποστάρω!

προσοχή το 61 είναι το Max την περισότερη ώρα είναι στο 46-56

Update το case ambient temp είναι μόλις 28 αρρα δεν βλεπω να κερδίζω κάτι. φυσικά όταν θα πάιζει games θα ανεβάζει πολύ θερμοκρασία οπότε πρέπει να το κάνω για να παραμείνουν σταθερές οι θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα mobo σαν το δικό σου, είχαν θέμα με η/b ψήκτρα(δεν πάταγε καλά) ανέβαζαν 55 βαθμούς.

είσαι κομπλέ μην το φοβάσαι.

κοίτα λίγο από cpuz ,ποσο τρέχει το η/b και με τι ρεύμα(pc probe)?

επίσης,με πιο λίγο ρεύμα πχ 1.42 vcore δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα mobo σαν το δικό σου, είχαν θέμα με η/b ψήκτρα(δεν πάταγε καλά) ανέβαζαν 55 βαθμούς.

είσαι κομπλέ μην το φοβάσαι.

κοίτα λίγο από cpuz ,ποσο τρέχει το η/b και με τι ρεύμα(pc probe)?

επίσης,με πιο λίγο ρεύμα πχ 1.42 vcore δοκίμασες?

το vcore που δίνω είναι στο load, το κανονικό είναι 1.433 . από ότι βλέπω 4 ghz θα πάει σίγουρα με λίγη δουλειά. άντεξε το linx 35 λεπτά . τώρα έβαλα fsb και multi 16.τα άλλα 2000-2000-1333 . μήπως του αρέσει έτσι καλύτερα. (σε ιντελ παίζει πολύ αυτό)

σε μισή ωρίτσα θα γυρίσω την ψύκτρα και η συνέχεια στις οθόνες σας αύριο. σίγουρα θα πάω 55 NB με την ψύκτρα να ρίχνει μέσα ζεστό αέρα, τώρα είναι 43 με 1.11

Link to comment
Share on other sites

μόλις το σταθεροποιήσεις, κοτσάρεις στις μνήμες ότι προτείνει ο κατασκευαστής και αρχίζεις να ανεβάζεις επιδόσεις-gflops με n/b από 2000 σε 2800.με 1.3v έχεις λογικά και το τριχίλιαρο .

ht πάντα κοντα στα 2000.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα την ψύκτρα και τώρα είμαι maximum 55 βαθμοί με 1.464 under load to ΝΒ έχει πάει 45 από 43 και μάλλον θα ανέβει και άλλο. έχει κανείς τη δυνατότητα να ποστάρει τα settings του για 4 ghz 1090t ? αν πάω να τα χτυπίσσω με fsb 250 και όχι 200 θα έχω διαφορά σε ευκολία και απόδωση? τι ρεύματα θέλει nb και λοιπά για 250 fsb? την παλέυει με stok?

Link to comment
Share on other sites

κάποιες στιγμές, μάλλον στην κορύφωση του κύκλου του linx πιάνει 61 βαθμούς για 5-7 δεύτερα μετά για 1-4 δευτερα πιάνει 64 και αμέσως κατεβαίνει στους 46-57. πρέπει να κάνω επανατοποθέτηση. το ΝΒ πήγε 46 από 43 άρα δεν έχει μεγάλο πρόβλημα. τουλάχιστον με την ψύκτρα να βάζει αέρα είμαι σίγουρος ότι όταν δουλεύουν οι κάρτες δεν θα θερμαίνεται το cpu επιπλέον

Link to comment
Share on other sites

CPU Frequency: 4006 MHz

CPU vCore: 1.37V

bus speed:228

CPU Multiplier: 17.5x

CPU Turbo: Disabled

CPU NB Speed: 3202 MHz

HT-2060

n/b -1.32

cpu-nb :auto

αν έχεις όρεξη κανε μια δοκιμη με αυτά και άσε χαλαρά τις μνήμες με 1.65v.

αν σε κόψη κάτι, λογικά θα είναι το auto(cpu-nb) ,οποτε θα πειραματιστής εκεί μετά.

Link to comment
Share on other sites

CPU Frequency: 4006 MHz

CPU vCore: 1.37V

bus speed:228

CPU Multiplier: 17.5x

CPU Turbo: Disabled

CPU NB Speed: 3202 MHz

HT-2060

n/b -1.32

cpu-nb :auto

αν έχεις όρεξη κανε μια δοκιμη με αυτά και άσε χαλαρά τις μνήμες με 1.65v.

αν σε κόψη κάτι, λογικά θα είναι το auto(cpu-nb) ,οποτε θα πειραματιστής εκεί μετά.

έχεις απίστευτο chipaki, από το λίγο που είδα σε φόρουμ έχεις πολύ χαμηλά volt!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.