Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

247 ευρώ η 6950 2 gb

Asus Radeon HD 6950 2GB | Skroutz.gr

με 95% πιθανότητα δηλαδή 250 ευρώ η 6970

βασικά εγώ πήρα 2 δεν αντεξα.... ξεκλείδωσαν και οι δύο....

Εμενα αυτο το διολοskroytz δεν μου τις εβγαλε αυτες τις φθηνες :p

Δεν ηξερα οτι ειχαν πεσει τοσο πολυ οι 6950 2gb μια χαρα :T:

@BIGJOHN Σκεψου πολυ σοβαρα την περιπτωση της 6950 2gb...Αμα την ξεκλειδωσεις και την κλοκαρεις και αυτη φθανει stock 580 σε επιδοσεις, πανω κατω το ιδιο ειναι με την 570 , και η τιμη της ειναι χωμα πλεον!!

Υ.Γ Τhe Blade καλοριζικες οι καρτουλες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply
Εμενα αυτο το διολοskroytz δεν μου τις εβγαλε αυτες τις φθηνες :p

Δεν ηξερα οτι ειχαν πεσει τοσο πολυ οι 6950 2gb μια χαρα :T:

@BIGJOHN Σκεψου πολυ σοβαρα την περιπτωση της 6950 2gb...Αμα την ξεκλειδωσεις και την κλοκαρεις και αυτη φθανει stock 580 σε επιδοσεις, πανω κατω το ιδιο ειναι με την 570 , και η τιμη της ειναι χωμα πλεον!!

Υ.Γ Τhe Blade καλοριζικες οι καρτουλες :)

Thanks! περιμένω το νέο τροφοδοτικό για να κλοκάρω και να στείλω κανα result.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά από την άλλη με την 6950 που γίνεται 6970,με ένα πειραγματάκι και σε αυτήν αγγίζει και περνά την 580!;)

Αλλά άμα κλοκάρει η 580 δεν πιάνεται!

Μη ξεχνας οτι για να έρθεις περίπου στα στοκ μιας 580 πρέπει να παίξεις στα 1030/1550

που δεν νομιζω οτι μπορουν να παίξουν όλοι με αέρα και 24/7.

Μέτα μπαίνουν και αλλοι παράγοντες στη μέση (νερό) οπου ας πούμε έχουμε ολο το υπόλοιπο w/c σύστημα

θέλουμε το μπλοκάκι 90 ευρώ οπότε αυτόματα ανεβένει το κόστος σαν σύνολο της κάρτας.

Όποια και απο τις 2 (6950/570) πάρει στα 1920x1200 δεν θα έχει κανένα προβήμα

και οι 2 κάρτες για τα λεφτά τους είναι μια χαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνας οτι για να έρθεις περίπου στα στοκ μιας 580 πρέπει να παίξεις στα 1030/1550

που δεν νομιζω οτι μπορουν να παίξουν όλοι με αέρα και 24/7.

Μέτα μπαίνουν και αλλοι παράγοντες στη μέση (νερό) οπου ας πούμε έχουμε ολο το υπόλοιπο w/c σύστημα

θέλουμε το μπλοκάκι 90 ευρώ οπότε αυτόματα ανεβένει το κόστος σαν σύνολο της κάρτας.

Όχι απαραίτητα.Μπορούν και με 1010-1020 πυρήνα να φτάσουν 580 αλλά και από την άλλη αν δεν έχει κάποιος θέμα με τον θόρυβο μπορεί να έχει τα φανς στο θεό και να το πετύχει!

Εδώ εγώ με μία 6950 1gb την έφτασα full stable με 1.25v στα 1030/1450 και έφτανε 580 πάνω σε ένα sandy-bridge σύστημα!

Όποια και απο τις 2 (6950/570) πάρει στα 1920x1200 δεν θα έχει κανένα προβήμα

και οι 2 κάρτες για τα λεφτά τους είναι μια χαρα ;)

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα.Μπορούν και με 1010-1020 πυρήνα να φτάσουν 580 αλλά και από την άλλη αν δεν έχει κάποιος θέμα με τον θόρυβο μπορεί να έχει τα φανς στο θεό και να το πετύχει!

Εδώ εγώ με μία 6950 1gb την έφτασα full stable με 1.25v στα 1030/1450 και έφτανε 580 πάνω σε ένα sandy-bridge σύστημα!

με το φαν 100% για 24/7, επιτυχια...:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για 24\7???Δεν μιλάμε για 24\7!!!Αλλά για μέγιστα!!!

Ακόμα και στα games κάτω από τα μέγιστα θα παίζεις!Τα μέγιστα είναι για benchmarking και μόνο!!!Το ξέρουμε όλοι μας αυτό!!!

Οπότε,το θέμα δεν είναι στο πόσο θα είναι το φαν αλλά αν πάει η κάρτα!Και αφού πάει αυτό μετράει.Τώρα από κει και πέρα το αν το φαν θα είναι στο 40% είτε στο 70% είτε στο 100% γούστο και καπέλο του καθενός!Άμα δεν ενοχλείται αυτός που το έχει δυνατά τι ενοχλεί τους άλλους???!!!Ή μήπως θα πρέπει να βάλουμε τώρα πια και κριτήριο του overclocking το % του φαν?!Δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο το διολοskroytz δεν μου τις εβγαλε αυτες τις φθηνες :p

Δεν ηξερα οτι ειχαν πεσει τοσο πολυ οι 6950 2gb μια χαρα :T:

@BIGJOHN Σκεψου πολυ σοβαρα την περιπτωση της 6950 2gb...Αμα την ξεκλειδωσεις και την κλοκαρεις και αυτη φθανει stock 580 σε επιδοσεις, πανω κατω το ιδιο ειναι με την 570 , και η τιμη της ειναι χωμα πλεον!!

Υ.Γ Τhe Blade καλοριζικες οι καρτουλες :)

Εχω παρακολουθησει ολα τα topic για 6950 κ ξερω πως ειναι η καλυτερη λυση χωρις συζητηση κ απο θεμα επιδοσεων κ τιμης.... fanboy ATI ειμαι κ εγω... :magic:

απλα εχω ξενερωσει τοσο πολυ με τους οδηγους της ΑΤΙ κ ετσι λεω να δοκιμασω κ την nvidia!!

Στα 28nm παλι ATI που πιστευω να βγαλει κατι καλο... :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ με μία 6950 1gb την έφτασα full stable με 1.25v στα 1030/1450 και έφτανε 580 πάνω σε ένα sandy-bridge σύστημα!

Όταν λες full stable εννοεις για 1-2 ώρες? Γιατι εγώ καταλαβαίνω για κάθε μέρα.

Ποιος μίλησε για 24\7???Δεν μιλάμε για 24\7!!!Αλλά για μέγιστα!!!

Ακόμα και στα games κάτω από τα μέγιστα θα παίζεις!Τα μέγιστα είναι για benchmarking και μόνο!!!Το ξέρουμε όλοι μας αυτό!!!

Οπότε,το θέμα δεν είναι στο πόσο θα είναι το φαν αλλά αν πάει η κάρτα!Και αφού πάει αυτό μετράει.Τώρα από κει και πέρα το αν το φαν θα είναι στο 40% είτε στο 70% είτε στο 100% γούστο και καπέλο του καθενός!Άμα δεν ενοχλείται αυτός που το έχει δυνατά τι ενοχλεί τους άλλους???!!!Ή μήπως θα πρέπει να βάλουμε τώρα πια και κριτήριο του overclocking το % του φαν?!Δεν νομίζω!

^No comment.

@BIGJOHN όποια και απο τις 2 gtx570 απο αυτες που έχεις παραθέσει και να παρεις

μιας και έχουν πολύ καλό σύστημα ψύξης και οι 2 απο θερμοκρασίες θα είσαι κομπλε.

Τώρα απο o/c είναι μεγαλος παράγοντας και στο κομμάτι που θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρακολουθησει ολα τα topic για 6950 κ ξερω πως ειναι η καλυτερη λυση χωρις συζητηση κ απο θεμα επιδοσεων κ τιμης.... fanboy ATI ειμαι κ εγω... :magic:

απλα εχω ξενερωσει τοσο πολυ με τους οδηγους της ΑΤΙ κ ετσι λεω να δοκιμασω κ την nvidia!!

Στα 28nm παλι ATI που πιστευω να βγαλει κατι καλο... :)

Αν δεν περασεις στη αλλη οχθη δεν μπορεις να εκτιμησεις τι ειχες.

Θα πρεπει να ξεχασεις το vfm και να μπεις στην ψυχολογια οτι παροτι εχεις δωσει ποιο πολλα λεφτα απο τον απεναντι θα εισαι παντα δευτερος στα καρε. :D

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε 570 φιλε μου για αλλαγη και μετα δεν θα θες να ξαναπας σε ΑΤΙ...

Eμιλησε και ο προ τετραμηνου trifire

Αν δεν περασεις στη αλλη οχθη δεν μπορεις να εκτιμησεις τι ειχες.

Θα πρεπει να ξεχασεις το vfm και να μπεις στην ψυχολογια οτι παροτι εχεις δωσει ποιο πολλα λεφτα απο τον απεναντι θα εισαι παντα δευτερος στα καρε. :D

Το πισω στα καρε εννοειτε , ειδικα οταν βλεπεις πιο πολλα πραγματα στην οθονη σου εχοντας physx on.

Ετσι θαβω απο εναν σε καθε μερια για να μη κατηγοριθω για fanboyσμο

Αν ειναι να μετρησετε την ταχυτητα περιστροφης του ανεμιστηρα , ή την καταναλωση των καρτων οταν ειναι κλοκαρισμενες...καπου εχουμε χασει τη μπαλα.

Και εχουμε πει και οτι οι αναγκες του καθενος διαφερουν.

Αλλος θελει ησυχια , αλλος θελει χαμηλη καταναλωση , αλλος 200 fps να τα βλεπει και να φτιαχνεται , αλλος θελει να flasharei ή να κλοκαρει , αλλος θελει physx , cuda κλπ.

Ολα δε μπορουμε να τα εχουμε με εως 200 ευρω.

Οριοθετησε τις αναγκες και ειτε αυξησε το budget , ειτε συμβιβασου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι και απο 2 5750 μη σου πω :hehe:

2 6850> 580 εχω ακομα τα νουμερα απο τις καρτουλες οποιος αμφισβητει τα ποσταρω. 7150 3d mark 11 με phenom kai 580 δεν εχω δει ακομα... εχεις μηπως κανενα λινκ; :p

@ Bigjohn θα είσαι 50-60% πίσω, εκτός και αν εσύ είσαι στα 1000 πυρίνα και οι 6950 είναι στοκ τότε θα έισαι κάπου στο 20-25 πίσω.

Link to comment
Share on other sites

2 6850> 580 εχω ακομα τα νουμερα απο τις καρτουλες οποιος αμφισβητει τα ποσταρω. 7150 3d mark 11 με phenom kai 580 δεν εχω δει ακομα... εχεις μηπως κανενα λινκ; :p

@ Bigjohn θα είσαι 50-60% πίσω, εκτός και αν εσύ είσαι στα 1000 πυρίνα και οι 6950 είναι στοκ τότε θα έισαι κάπου στο 20-25 πίσω.

1000 δν νομιζω να παει ο πυρηνας αλλα κανα 950 το εχω απ οτι εχω δε σε review...

αρα παμε 30 % πισω... να σου πω την αληθεια δν με πολυ πειραζει γιατι δν θελω να μπλεξω με crossfire κ θελω να παω σε μια καρτουλα αλλα δυνατη....

τεσπα βλεπουμε... :)

Link to comment
Share on other sites

2 6850> 580 εχω ακομα τα νουμερα απο τις καρτουλες οποιος αμφισβητει τα ποσταρω. 7150 3d mark 11 με phenom kai 580 δεν εχω δει ακομα... εχεις μηπως κανενα λινκ; :p

@ Bigjohn θα είσαι 50-60% πίσω, εκτός και αν εσύ είσαι στα 1000 πυρίνα και οι 6950 είναι στοκ τότε θα έισαι κάπου στο 20-25 πίσω.

Εσυ έβγαλες συμπέρασμα οτι είναι είναι πανω με το 3dmark11 ε? :tomato:

1090T GTX580

τα νουμερα με 580 βρίσκονται εδώ

@BIGJOHN σαν πρώην κάτοχος 5850cf την αίσθηση του ισχυρού μονοπύρηνου ingame

δεν θα στη δώσει καμια διπλή κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.