Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

Καλοδούλευτη,9000+rpm.

Σε σχέση με την 5850 πως σου φαίνεται η 570 στο τομέα θερμοκρασίες/θόρυβος?

@MasterCommander

Να σαι καλα ευχαριστω!

Σε θεμα θερμακρασια-θορυβου μου φαινεται εξαιρετικη!

Σε idle αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειναι στους 35 βαθμους..Η καρτα ειναι παντελως αθορυβη, πραγματικα δεν μπορω να την ακουσω (εκτος αν κολλησω το αυτι διπλα στο κουτι:p)...

Παντως και απο την 5850 ημουν ευχαριστημενος απο αποψη θορυβου θερμοκρασιων αλλα αυτη ειναι ακομη καλυτερη σε αυτο τον τομεα!

Αυτο δε που μου εκανε πολυ ευχαριστη εντυπωση, ειναι οτι το Bios ειναι πολυ καλογραμμενο και δεν χρειαζεται ο χρηστης να επεμβαινει στη ρυθμιση των στροφων του fan, καθως αυξανεται αυτοματα και αμεσα, οσο χρειαζεται (ενω παντα τα επιπεδα θορυβου ειναι εξαιρετικα χαμηλα) και κρατα την καρτα σε Load παρα πολυ δροσερη!:T:

Αντιθετα η 5850 σε αυτο το τομεα υστερουσε, καθως οσους και βαθμους να εφτανε η καρτα, δυσκολα(να μην πω ποτε) ο ανεμιστηρας θα ανεβαινε πανω απο 25-27% (υποθετω για να μεινουν τα επιπεδα θορυβου χαμηλα, καθως απο εκει και πανω αρχιζε και ακουγοταν) και επρεπε να παρεμβαινω εγω, ανεβαζοντας τις στροφες,προκειμενου η θερμοκρασιες να μεινουν σε ικανοποιητικα επιπεδα!

Λιγο που επαιξα με τον ανεμιστηρα μετα απο 50-53% αρχιζεις και ακους ενα πολυ ελαφρυ φουρφουρισμα, ενω στην 5850,με τον fan στο 50% γινοταν πανηγυρι:p

Αυτα σαν μια πρωτη εκτιμηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Να πω και εγώ ότι σε sli αυτή την στιγμή βάση του gpu-z 0.4.9 έχω 45c 41% στην κάτω και 57c 46% στην πάνω κάρτα σε idle..η asus λέει πως δεν γίνεται 16x/00/16x αλλά 16x/00/01x, γιατί σκεφτόμουν να την βάλω στο 3 slot.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ ότι σε sli αυτή την στιγμή βάση του gpu-z 0.4.9 έχω 45c 41% στην κάτω και 57c 46% στην πάνω κάρτα σε idle..η asus λέει πως δεν γίνεται 16x/00/16x αλλά 16x/00/01x, γιατί σκεφτόμουν να την βάλω στο 3 slot.

πολύ μεγάλες temps εχεις !

Εμένα είναι 30c η αεράτη και 40c η καπακωμένη!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει όμως μετράει και τι θερμοκρασία έχεις εκεί που βρίσκεσαι..υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκολλήσω της κάρτες? είχα δει σε ένα άλλο θέμα κάτι σαν αντάπτορα..παίζει να κάνω δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,και χρόνια πολλά.Εχω την ίδια μητρική p6x58d premium,και έχω βάλει τις κάρτες στα slot 1&3,και παίζουν χ16 και χ8.Να και ένα screenshot(ναι ακόμα με 8600gt σε sli):):):).ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που την έκανα overclock 880/1950 @ 1.063V πάλι αθόρυβη είναι και max temps 85C.

Με stock voltage 0.975 δεν πάει πάνω από 70...

Εγω δεν την εχω σκαλισει πολυ, μεχρι @800 πηγα και εδειχνει σταθερη, χωρις μαλιστα να πειραξω ταση!

Στο @880 οι επιδοσεις της ειναι αντιστοιχες με μια stock 580, μια χαρα δηλαδη :T:

Δεν πιστευω να ανεβαινει και αλλο?:p

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,και χρόνια πολλά.Εχω την ίδια μητρική p6x58d premium,και έχω βάλει τις κάρτες στα slot 1&3,και παίζουν χ16 και χ8.Να και ένα screenshot(ναι ακόμα με 8600gt σε sli):):):).ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το x8 γιατι παίζεις με 8600gt ... τι να κόψει..

@Venisk αυτό τον αντάπτορα που λές το είχα σκεφτεί και εγώ κάποια στιγμή..αλλα δεν ξέρω τι παίζει , λογικά θα έχει απώλειες..

Αν δεν βαριέσαι βάλε την μια κάρτα στο τρίτο slot και κάνε μερικές μετρήσεις να δούμε πόσο σου κόβει..

Για check και αυτό

http://hardocp.com/article/2010/08/16/sli_cfx_pcie_bandwidth_perf_x16x16_vs_x16x8

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν την εχω σκαλισει πολυ, μεχρι @800 πηγα και εδειχνει σταθερη, χωρις μαλιστα να πειραξω ταση!

Στο @880 οι επιδοσεις της ειναι αντιστοιχες με μια stock 580, μια χαρα δηλαδη :T:

Δεν πιστευω να ανεβαινει και αλλο?:p

Κάνεις λάθος οι επιδόσεις της είναι πάνω απο την 580......

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ηταν και τοσο τραγικα τα πραγματα, ετσι?

2Χ6950 ειναι πολυ πιο συμφερουσα αγορα απο μια 580....

Ναι 2x6950 συμφερει περισσοτερο απο 580 αυτο το ξεραμε απο πριν δεν ηταν αγνωστο, αυτο το τοπικ οπως αναφερεται σε επιλογη sigle gpu και συγκεκριμενα 6970 vs 570...

Για sigle gpu ακομα και με τα νεα δεδομενα της 6950 (unlock) συνεχιζω να πιστευω οτι τα 310 ευρω που ζητανε στην ελλαδα για την 6950 ειναι fail, και οτι μια 570 που παιρνεις στα 340-350 ευρω ειναι καλυτερη αγορα και εξηγω...

Η 6950 για να φτασει αυτο το επιπεδο επιδοσεων πρεπει να κανεις το unlock, να εισαι τυχερος να σηκωνει καλο overclock, και αφου τα κανεις ολα αυτα αν εισαι ατυχ και παθει ζημια η καρτα,ενω την εχεις κανει Mod με 6970 bios, χαιρετας και την εγγυηση :p

Link to comment
Share on other sites

Την αγοραζεις απο εξωτερικο τοτε με 280 μαζι με τα μεταφορικα η αγοραζεις 2 με 530-540 περιπου(στις 2 καρτες μοιραζονται καλυτερα τα μεταφορικα).Την κρατας 1-1.5 χρονο την πουλας 200 ευρω την μια και παιρνεις την καινουργια σειρα που θα κυκλοφορει εκεινη την στιγμη.Ετσι συνεχεια θα εισαι με καινουργιες καρτες και θα χανεις το πολυ 100-150 ευρω απο καθε αλλαγη...No big deal.

Εννοειται κατι τετοιο γiνεται μονο αν αλλαζεις συνεχεια hardware, γιατι μετα απο 5 χρονια οι 6950 θα εχουνε 30 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Την αγοραζεις απο εξωτερικο τοτε με 280 μαζι με τα μεταφορικα η αγοραζεις 2 με 530-540 περιπου(στις 2 καρτες μοιραζονται καλυτερα τα μεταφορικα).Την κρατας 1-1.5 χρονο την πουλας 200 ευρω την μια και παιρνεις την καινουργια σειρα που θα κυκλοφορει εκεινη την στιγμη.Ετσι συνεχεια θα εισαι με καινουργιες καρτες και θα χανεις το πολυ 100-150 ευρω απο καθε αλλαγη...No big deal.

Ναι και αμα χρειαστω rma θα ψαχνω να βρω το δικιο μου στο εξωτερικο και ωσπου (και αν)το βρω θα μεινω και ενα μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις pc..

Aυτος ειναι και ο λογος που ποτε δεν ψωνισα και ουτε προκειτε να ψωνισω δινοντας τοσο χρηματα σε αγορα hardware απο το εξωτερικο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αμα χρειαστω rma θα ψαχνω να βρω το δικιο μου στο εξωτερικο και ωσπου (και αν)το βρω θα μεινω και ενα μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις pc..

Aυτος ειναι και ο λογος που ποτε δεν ψωνισα και ουτε προκειτε να ψωνισω δινοντας τοσο χρηματα σε αγορα hardware απο το εξωτερικο...

Ενω Ελλαντα αν σου τυχει rma σε κανενα πχ e-shop θα βρεις το δικιο σου.

Κι εγω δεν δινω κατα κανονα.Εκτος και αν εχει μεγαλη διαφορα τιμης -πανω απο 100 ευρω -(με 20-30 ευρω δεν ασχολουμαι.)ή ειναι κατι που δεν μπορω να βρω Ελλαδα.Αλλα δεν εχει σημασια ειναι αλλοι που το κανουνε για να γλυτωσουνε και 10 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

offtopic: Πλαισιο, επιστροφή για έλεγχο από την εταιρία μου μιας ΑΤΙ 3650 στις 21-Δεκ. Από την Παρασκευή κάθε μέρα τηλέφωνο στο service και η απάντηση "Την έχουμε πάνω στο μηχάνημα για έλεγχο, θα σας καλέσουμε". Σήμερα (πριν λίγο) μας κάλεσαν να μας που ότι δουλεύει μια χαρά. :fist:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.