Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

Μετα απο 1 χρονο συμβιωσης με την 5850 ηρθε η ωρα να αναβαθμιστω σε αυτο τον τομεα!

Αν και στην αρχη αφου ειδα και τις 69χχ της ατι και με απογοητευσαν (τα περιμενα πιο δυνατα), ειπα οτι θα κρατηθω και θα κανω αναβαθμιση οταν ερθουν τα 28nm, αλλα λιγο το οτι ειχα στο μυαλο μου οτι τα χριστουγεννα θα ειμαι με νεα καρτα, λιγο το σαρακι της αναβαθμισης που με τρωει και δεν με αφηνει σε ησυχια, αποφασισα τελικα να προχωρησω σε αναβαθμιση!:p

Ειμαι λοιπον αναμεσα στην 6970 της ati και την 570 της nvidia...Λιγο πολυ απο οτι φαινεται οι επιδοσεις των καρτων ειναι ισοδυναμες αλλα δεν ξερω πια να επιλεξω!

Θα σκεφτομουν και για 580 αλλα τα +150 ευρω που ζηταει για +10-15% επιδοσεις σε σχεση με τη 570 μου φαινεται κακκιστη προσφορα!

Εσεις τι λετε? Σε πια εταιρεια να τα σταξω? Πρασινη η κοκκινη?:hang3:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

πολυ απλο...αν παιζεις σε μια οθονη, εως 1920χ1200 εισαι καλυτερα και σου προτεινω 570 φυσικα, θα εχεις και physx και ποιοτικο performance για παιχνιδια nvidia logo...:magic:

αν υπερβεις την αναλυση 1920χ1200, ή προσθεσεις οθονη/ες μετα, η 6970 ειναι μονοδρομος και ανωτερα επιλογη στον τομεα αυτον...εξαρταται λοιπον, το μεγεθος gaming...:T:

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω λοιπον οτι παιζω σε αναλυση 1680Χ1050 και μερικες φορες μεταφερω το Pc στο σαλονι που βρισκεται μια 37αρα full hd και παιζω σε 1920χ1080.

Μεγαλυτερες αναλυσεις απο 1920χ1080 δεν με ενδιαφερουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Σε 16x10 η 5850 πάει νερό, full φίλτρα και ιστορίες.

Σε 19x10 στην tv, λογικά θα παίζεις από τέτοια απόσταση που τα φίλτρα δε θα κάνουν καμία διαφορά, που και πάλι, με λίγο κράτειν, η 5850 φυσάει.

Οπότε για πιο λόγο να πάρεις άλλη κάρτα; Τσίμπα κάνα 24ρι monitor καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ειπα οτι θελω να κανω μια αναβαθμιση και ζητησα την γνωμη σας για να καταληξουμε καπου..

Δεν ειπα οτι θελω ουτε 24αρια μονιτορ ουτε ιστοριες για το που ειναι καλυτερα να ξοδεψω τα χρηματα..

Δηλαδη καποιοι που βαζουν 10 καρτες τις χρειαζονται? Για την ταυλα τους δεν το κανουν?

Ετσι και γω λοιπον θελω να αλλαξω καρτα γραφικων.

Οποτε ας επικεντρωθουμε στο θεμα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω ειπα οτι θελω να κανω μια αναβαθμιση και ζητησα την γνωμη σας για να καταληξουμε καπου..

Δεν ειπα οτι θελω ουτε 24αρια μονιτορ ουτε ιστοριες για το που ειναι καλυτερα να ξοδεψω τα χρηματα..

Δηλαδη καποιοι που βαζουν 10 καρτες τις χρειαζονται? Για την ταυλα τους δεν το κανουν?

Ετσι και γω λοιπον θελω να αλλαξω καρτα γραφικων.

Οποτε ας επικεντρωθουμε στο θεμα καλυτερα...

6950 και ocarisma (950/4x1450) και είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ seb ελεγα να κανω μια αναβαθμιση που να εχει μια αξιοπρεπη διαφορα στης επιδοσεις σε σχεση απο την 5850 που εχω, για αυτο ελεγα για 6970 η 570, η οποιες αλλωστε (ειδικα η δευτερη) δεν ζητανε και πολυ παραπανω χρηματα απο οτι η 6950!

Αλλωστε και αυτες περνουν ΟC οποτε η πιο αργη καρτα θα ειναι παντα πιο αργη και η πιο γρηγορη παντα γρηγοροτερη :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ seb ελεγα να κανω μια αναβαθμιση που να εχει μια αξιοπρεπη διαφορα στης επιδοσεις σε σχεση απο την 5850 που εχω, για αυτο ελεγα για 6970 η 570, η οποιες αλλωστε (ειδικα η δευτερη) δεν ζητανε και πολυ παραπανω χρηματα απο οτι η 6950!

Αλλωστε και αυτες περνουν ΟC οποτε η πιο αργη καρτα θα ειναι παντα πιο αργη και η πιο γρηγορη παντα γρηγοροτερη :p

Πες μου την διαφορά της 6950 από την 6970 ?

Aκου 5 πραγματακια τωρα...

Αυτό που σας λέω είναι ότι το 6950 έχει την μνήμη στα 4x1,25ghz=5ghz ομως φοράει 6,0ghz μνήμες αρα καταλαβαίνεις στο χαλαρό πάνε 4χ1,45ghz=5,8ghz Aρα το bandwith σκαρφαλώνει κάπου στα 185gb/s

To 6970 εχει την μνημη στα 4x1,375ghz=5,5ghz ομως φοραει 6,4ghz μνήμες άρα καταλαβαίνεις στο χαλαρό πάνε 4χ1,55ghz=6,2ghz άρα το bandwith σκαρφαλώνει καπου στα 195gb/s

Επίσης οι πύρινες πάνε το ίδιο με αέρα... αφήστε τι λενε κάποια review (κατσε να βγει το afterburner)

H 6950 (950/4x1,45ghz) είναι απόλυτα effective

H 6970 (950/4X1,55ghz) είναι απόλυτα effective

Έχουν το ίδιο σύστημα ψυξης και το ιδιο pcb, πλην οτι το 6950 εχει 2χ6πινα αλλα κανεις σας σε καθημερινές συνθήκες δεν θα παει πανω απο αυτα που λεω εγω...

Λοιπον η διαφορα τους στα ιδια ρολογια ειναι 5% max! Δωσε 70 ευρώ επιπλέον εαν θεωρεις οτι αξιζει!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου την διαφορά της 6950 από την 6970 ?

Aκου 5 πραγματακια τωρα...

Αυτό που σας λέω είναι ότι το 6950 έχει την μνήμη στα 4x1,25ghz=5ghz ομως φοράει 6,0ghz μνήμες αρα καταλαβαίνεις στο χαλαρό πάνε 4χ1,45ghz=5,8ghz Aρα το bandwith σκαρφαλώνει κάπου στα 185gb/s

To 6970 εχει την μνημη στα 4x1,375ghz=5,5ghz ομως φοραει 6,4ghz μνήμες άρα καταλαβαίνεις στο χαλαρό πάνε 4χ1,55ghz=6,2ghz άρα το bandwith σκαρφαλώνει καπου στα 195gb/s

Επίσης οι πύρινες πάνε το ίδιο με αέρα... αφήστε τι λενε κάποια review (κατσε να βγει το afterburner)

H 6950 (950/4x1,45ghz) είναι απόλυτα effective

H 6970 (950/4X1,55ghz) είναι απόλυτα effective

Έχουν το ίδιο σύστημα ψυξης και το ιδιο pcb, πλην οτι το 6950 εχει 2χ6πινα αλλα κανεις σας σε καθημερινές συνθήκες δεν θα παει πανω απο αυτα που λεω εγω...

Λοιπον η διαφορα τους στα ιδια ρολογια ειναι 5% max! Δωσε 70 ευρώ επιπλέον εαν θεωρεις οτι αξιζει!

Δηλαδη στα ιδια ρολογια εχουν 5% διαφορα, οκ δεκτον..

Αλλα ειναι σιγουρο οτι εχουν τα ιδια ghz ταβανι στον πυρηνα και οι 2 καρτες?

υ.γ 50 ευρω ειναι η διαφορα 6950 και gtx 570 αλλα δεν ξερω η δευτερη σε θεματα OC τι κανει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στα ιδια ρολογια εχουν 5% διαφορα, οκ δεκτον..

Αλλα ειναι σιγουρο οτι εχουν τα ιδια ghz ταβανι στον πυρηνα και οι 2 καρτες?

υ.γ 50 ευρω ειναι η διαφορα 6950 και gtx 570 αλλα δεν ξερω η δευτερη σε θεματα OC τι κανει!

To 570 πιστεύω πάνω κάτω σαν το 580gtx, λογικά για κάθε μέρα ένα 800-825 θα το έχεις!

Δεν ξέρω και το πόσο σε ενοχλεί ο θόρυβος!

Ότι πάρεις το ίδιο θα είναι πάνω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

9000+rpm η nvidia σε αυτόν τον γύρο είναι καλύτερη..η άτι έμεινε στα ίδια και η 6970 χάνει σε κάποια σημεία από την 5870..

Αυτο δεν προκειται να μεινει ετσι...

Αλλα εαν θες κατι ετοιμο...τοτε ναι το fermi ειναι πιο ετοιμο!

Ετσι και αλλιως και οι δυο καρτες την ιδια ζωη εχουν!

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και γω το ιδιο ομορφο διλημμα προτεινω να δεις στα παιχνιδια που παιζεις πως τα πανε οι καρτες. η διαφορα τους ειναι πραγματικα αμελητεα στις αναλυσεις που παιζεις. αμα εισαι ικανοποιημενος απ την αμδ τσιμπα την 6970 και αμα θες να δεις το αντιπαλο στρατοπεδο πως ειναι, παρε την 570. εναλλακτικα, παρε την πιο φτηνη :p

Link to comment
Share on other sites

GTX570 από μένα διότι η 6970 έχει 96 TMUs χρονισμένα στα 880ΜΗz και χρειάζεται εν έτη 2010 βελτιστοποιήσεις ανισοτροπικού; Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε σε σχέση με τις 5xxx παρότι οι φήμες ήθελαν βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι έτοιμος να αγοράσω, και είμαι ανάμεσα σε 6950 και 6850*2 παίζω μέχρι 1920* και δύσκολα θα πάω παραπάνω. πεστε γνώμη... στο bfbc2 το crossfire βαράει crash to desctop? με 4850 cf που είχα δεν είχα σε τίποτα πρόβλημα, έχει αλλάξει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

@The Blade

To 6850 CF ειναι πιο δυνατο απο μια 6950 (κοστιζει και λιγο παραπανω)..

Αν δεν εχεις προβλημα να <<μπλεξεις>> με 2 καρτες τοτε παρε τις 6850 απο πλευρας επιδοσεων..

Προσωπικα αναμεσα στα δυο θα επελεγα την 6950 με την προοπτικη οτι αργοτερα θα μπορουσα να βαλω αλλη μια και να γινει το ελα να δεις! Αν δεν σκεφτεσαι καθολου την περιπτωση της δευτερης 6950 στο μελλον τοτε παρε 2Χ6850!

Γενικα ομως θα προτιμουσα μια 570 (εκει μαλλον θα καταληξω εγω), γιατι απο αυτα που ειδα sta review,αρχιζει να μου αρεσει, μου φαινεται πολυ καλη επιλογη στα χρηματα της!:)

Υ.Γ Γιατι δεν ανοιγεις δικο σου thread?:p

Link to comment
Share on other sites

το να κανει cf 6950 με τον q9550 ειναι ενα bottleneck στανταρακι το προτεινω κ για το στοιχημα!!,τωρα με 6850 δεν νομιζω αλλα παιζουν αρκετες πιθανοτητες να συμβει κ αυτο

εγω προτεινω μια καρτουλα κ την 2η την παιρνεις οταν πας σε ι7 η phenomaki στην καλυτερη το οτι τον εχεις στα 4 δεν λεει κ παρα πολλα

υ.σ:ναι αληθεια γιατι δεν ανοιγεις κ συ αλλο ενα thead 'επιλογη καρτας γραφικων' απο τα χιλιαδες που υπαρχουν στο site?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.