Jump to content



Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570


9000+rpm

Recommended Posts

570GTX 1920X1080+X4AA

Crysis : 35fps

Metro : 22fps (medium tessellation)

O συνδυασμός open world με heavy tessellation θα μας κάνει ένα εκρηκτικό μείγμα, τα 15fps θα είναι θαύμα εαν τα πιάσεις!

H ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!

Unoptimized τίτλος όσο δεν παίρνει όμως......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply
570GTX 1920X1080+X4AA

Crysis : 35fps

Metro : 22fps (medium tessellation)

O συνδυασμός open world με heavy tessellation θα μας κάνει ένα εκρηκτικό μείγμα, τα 15fps θα είναι θαύμα εαν τα πιάσεις!

H ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!

Σωστος, αλλα με αυτη τη λογικη δεν πρεπει να αναβαθμισω καθολου τωρα και να περιμενω τα 28nm :p

Link to comment
Share on other sites

Μωρε αυτο το ξερω..

Απλα επειδη ακουστηκαν πολλα για τους οδηγους που εγιναν τα review των 69χχ, οτι ακομα δεν υπαρχει επισημη υποστηριξη κτλ..Καμια φορα δεν ξερεις..

με τους 10.10 τα εκαναν...

Απο Γεναρη full πακετο....

Μην το πολυ ψαχνεις, τα ιδια ειναι πανω κατω...

Τι περιμένεις οτι θα σωθείς επειδη θα πάρεις nvidia?

Ποιο πολλες πιθανοτητες εχεις οτι θα παρει το cayman παρα το fermi...

....αλλα και παλι στο ιδιο τσουβαλι θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Σωστος, αλλα με αυτη τη λογικη δεν πρεπει να αναβαθμισω καθολου τωρα και να περιμενω τα 28nm :p

Δεν το ειπα γι αυτο αλλα για κατι κουφα που ακουγονται οτι παρε nvidia για να μην παιζεις με 15fps...

Mε ποσα παιζεις στο Metro 2033, λιγο φως βλεπεις real time και το fermi παει στα 15fps...

Το marketing το δουλευει καλα η nvidia.....

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιοι νομίζετε ότι η NVIDIA έσκασε 2 μύρια για να έχει 15 fps είστε βαθιά νυχτωμένοι.....

Μα ναι θα περνάει την ΑΤΙ στο heavy tessellation, αλλά δεν σου λέει οτι θα είναι playable με ένα 570gtx και ένα 480gtx?

Στο Crysis δεν πλήρωσε η Nvidia, τσάμπα διαφήμιση έκανε η Crytec στην Nvidia?

Τα πιστεύεις αυτα που λες!!!

40fps εχεις στο unigine που δεν κουνιέται τίποτα και ελπίζεις σε κάτι καλύτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Sebastian, έπεσες έξω με τα Cayman θες να πέσεις και με το Crysis 2?Το Crysis 2 θα παίζει πολύ καλά πάρτε το χαμπάρι.

Στο Crysis δεν θυμάμαι να έσκασε 2 μύρια.....

Έπεσα έξω!

Για ρώτα τον Ailuro (αλλά fudzilla) για τα Cayman... να σου πει το truestory!

Πες του να σου δωσει τα full specs, αφου ξερει τοσα πολλα θα τα εχει και αυτα...και τοτε θα καταλάβεις!

Σίγουρα έσκασε λιγότερα αλλά και πάλι για παρόμοιο λόγο...που τελικα οι high end καρτες της παιζανε very high 1920χ1080 στα 15fps χωρις ΑΑ

Link to comment
Share on other sites

10-15% πάνω απο το 580 η 6970.....

38K GPU Score στο Vantage η 6970 πάει για World Record :tomato:

Καραέπεσε έξω όχι απλά έπεσες, βρε ποιά full specs και παραμύθια.... :)

Οταν βγεί το Crysis 2 και παίζει καλά τι θα λες μετά?Δεν βάλαν πολύ tessellation? :p

Link to comment
Share on other sites

Και το κερασάκι της τούρτας:

During his keynote speech at the India Game Developer Summit 2010, Crytek's Carl Jones revealed that Crysis 2 will have lower system requirements but will still look better than the original. No need to sell off one of your organs just to afford a suitable PC.

Τελειώνει εδώ το Off Topic για μένα.

Link to comment
Share on other sites

10-15% πάνω απο το 580 η 6970.....

38K GPU Score στο Vantage η 6970 πάει για World Record :tomato:

Καραέπεσε έξω όχι απλά έπεσες, βρε ποιά full specs και παραμύθια.... :)

Οταν βγεί το Crysis 2 και παίζει καλά τι θα λες μετά?Δεν βάλαν πολύ tessellation? :p

ρε παιδιά είναιο δυνατόν να παίζει καλά το crysis 2 (που σα game πατάτα θα είναι κατά πάσα πιθανότητα) σε hardware που πουλήθηκε πρίν την εμφάνισή του? ποιόν θα συμφέρει αυτο?

τον καταναλωτή?

Μα αυτό ακριβώς δεν πρέπει να γίνει!

Οι τίτλοι που γίνονται Benchmark είναι καταδικασμένοι να ζητούν όλο και περισότερα, εδώ το call of duty που παλεύει με την ίδια μηχανή 3,5 χρόνια βρίσκει τρόπους να ανεβάζει απαιτήσεις κάθε χρόνο.

μην είμαστε παιδάκια.

το crysis 2 θα σέρνεται σε όλα εκτός από το top sli σύστημα της εποχής, το οποίο απλά θα πιάνει 30άρια fps....

η ιστορία θα δείξει αλλά να είστε σίγουροι, εκεί που μπάινει το οικονομικό όφελος γονατίζουν όλοι οι πυρήνες....

Link to comment
Share on other sites

Crysis 1 : Official Recommended System Requirements

OS – Windows XP / Vista

Processor – Intel Core 2 DUO @ 2.2GHz or AMD Athlon 64 X2 4400+

Memory – 2.0 GB RAM

GPU – NVIDIA GeForce 8800 GTS/640 or similar

Mε αυτα στα max (χωρις ΑΑ και ΑF) ουτε 15 fps δεν ειχες!

Με σημειωση απο κατω: What framerate is acceptable depends a lot on personal preference. Some people can play well with around 20fps and others will not go below 50fps. Obviously those who can't stand "low" frame rates need better hardware or they will have to sacrifice image quality for performance by lowering graphics settings.

Πάρε ότι νομίζεις καλύτερο φίλε μου 9000rpm , εγω θα σου έλεγα οτι πάνω κάτω τα ίδια είναι!

Δεν προτείνω κάποια από της δυο συγκεκριμένα γιατί είναι το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν είναι μην λέμε και ότι θέλουμε.....

Καταρχήν η 6970 έχει ανοιχτές βελτιστοποιήσεις ανισοτροπικού (εν έτη 2010) με αποτέλεσμα να μην δείχνουν τα Textures το ίδιο καλά με την Nvidia(που σου δίνει την επιλογή σαν χρήστης να κλείσεις όλες τις βελτιστοποιήσεις).

Και φυσικά η 6970 ΔΕΝ έχει το tessellation performance της 570......

xghanb.gif

http://www.techreport.com/articles.x/20126/7

Μόλις ξεπεράσει τις μέτριες ρυθμίσεις δεν χτυπάει ούτε μια 570.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν είναι μην λέμε και ότι θέλουμε.....

Καταρχήν η 6970 έχει ανοιχτές βελτιστοποιήσεις ανισοτροπικού (εν έτη 2010) με αποτέλεσμα να μην δείχνουν τα Textures το ίδιο καλά με την Nvidia(που σου δίνει την επιλογή σαν χρήστης να κλείσεις όλες τις βελτιστοποιήσεις).

Και φυσικά η 6970 ΔΕΝ έχει το tessellation performance της 570......

AMD's Radeon HD 6850 and 6870 graphics processors - The Tech Report - Page 2

Μην φαγώνεστε με ιστορίες , το image quality είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό, το έψαξα και θα σου δώσω και άλλες σοβαρές απόψεις επ αυτόυ. απλά κάποιο μάτι βλέπει καλύτερα την nvidia άλλο την amd. εγώ ανοίκω στο δεύτερο γκρουπ. όσο για tesselation δείξε μου ένα Benchmark που το 570 φτάνει την 6970 με τελευταίους driver....

Το ίδιο το tech report Που φέρνεις σαν παράδειγμα εξηγεί για την ποιότητα απεικόνισης (άσχετα ότι τεστάρει με λάθος driver)

έλα το βρήκα διάβασέ το όλο όμως 10 σελίδες+ καταλήγει ότι είναι θέμα ματιού και μόνο

http://www.rage3d.com/articles/catalyst_2011_image_quality_investigation/

τώρα το να χρησιμοποιεί καλύτερες φόρμουλες ΑΑ με λιγότερη μείωση απόδωσης αυτό δεν είναι επικριτέο, είναι το ζητούμενο.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα απο την HD5870 στην GTX480 είδα αρκετές διαφορές όπως έχω πει επανειλημμένα στο Texture Filtering, θα είμαι αντικειμενικός και θα πω ότι η AMD δεν πιάνετε(με σωστές ρυθμίσεις) στην απεικόνιση του Blu-ray.

HD5870

fp1nwm.png

GTX480

2iiiiae.png

http://www.pcgameshardware.com/aid,743498/Geforce-GTX-480-and-GTX-470-reviewed-Fermi-performance-benchmarks/Reviews/?page=3

Για ακόμα μία φορά και για όσους δεν λένε να καταλάβουν ότι η Nvidia έχει καλύτερο Texture Filtering από την AMD για ρίξτε μια γερή ματιά στις παραπάνω εικόνες.

Και για όσους βιαστούν και πούν ότι υπάρχει βελτίωση στην σειρά HD6000 δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα παρότι οι φήμες θέλαν αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα απο την HD5870 στην GTX480 είδα αρκετές διαφορές όπως έχω πει επανειλημμένα στο Texture Filtering, θα είμαι αντικειμενικός και θα πω ότι η AMD δεν πιάνετε(με σωστές ρυθμίσεις) στην απεικόνιση του Blu-ray.

HD5870

fp1nwm.png

GTX480

2iiiiae.png

Geforce GTX 480 and GTX 470 reviewed: Fermi performance benchmarks - Geforce GTX 480, Geforce GTX 470, Test, Fermi, GF100, DirectX 11, Review, Benchmark - PC Games Hardware

Για ακόμα μία φορά και για όσους δεν λένε να καταλάβουν ότι η Nvidia έχει καλύτερο Texture Filtering από την AMD για ρίξτε μια γερή ματιά στις παραπάνω εικόνες.

Και για όσους βιαστούν και πούν ότι υπάρχει βελτίωση στην σειρά HD6000 δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα παρότι οι φήμες θέλαν αλλαγές.

Έχεις τρελαθεί στο copy από διπλανή μεριά ρε αδερφέ...ότι διαβάζω από ένα σεβαστό μέλος διπλανού forum(που εργαζόταν βεβαια σε εταιρία με κάρτες γραφικών nvidia)τα βλέπω να τα αντιγράφεις και εδώ.Στο θέμα τώρα, ο άνθρωπος ψάχνει επιλογή κάρτας.

"Eπιλογη καρτας γραφικων ati 6970 η gtx 570"

τι μας νοιάζει τι διαφορα είχε το 480 από το 5870??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήγα απο την HD5870 στην GTX480 είδα αρκετές διαφορές όπως έχω πει επανειλημμένα στο Texture Filtering, θα είμαι αντικειμενικός και θα πω ότι η AMD δεν πιάνετε(με σωστές ρυθμίσεις) στην απεικόνιση του Blu-ray.

HD5870

fp1nwm.png

GTX480

2iiiiae.png

Geforce GTX 480 and GTX 470 reviewed: Fermi performance benchmarks - Geforce GTX 480, Geforce GTX 470, Test, Fermi, GF100, DirectX 11, Review, Benchmark - PC Games Hardware

Για ακόμα μία φορά και για όσους δεν λένε να καταλάβουν ότι η Nvidia έχει καλύτερο Texture Filtering από την AMD για ρίξτε μια γερή ματιά στις παραπάνω εικόνες.

Και για όσους βιαστούν και πούν ότι υπάρχει βελτίωση στην σειρά HD6000 δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα παρότι οι φήμες θέλαν αλλαγές.

Διάβασε τα link που σου δίνω, και μετά ποσταρε ρε συνάδελφε. 2 screenshot είναι αυτά. που δεν ξέρουμε ούτε πώς ούτε από ποιόν ούτε με τι driver ούτε κλπ. αυτά που σου έστειλα έχουν σοβαρές αναλύσεις μέσα....

και ενδιαύτη περιπτώση μιλάμε για τη σειρά 6....

Link to comment
Share on other sites

Eγω που πήγα από σειρά 5.... της ΑΤΙ σε 580gtx μια χαρά και πριν μια χαρά και τώρα...

Ρε ΑΤΙ boys πώς παίζεται έτσι πουλήστε ρεεεεε, να δείτε φως αλλά να ηρεμήσουμε και εμείς από κάποιους....

Άλλος hellasvagabond μας βρήκε...

Link to comment
Share on other sites

Jesus Christ.... μπλα μπλα μπλα , όλο μιλάτε, ουσία καμία, τώρα ειλικρινά.... ποιος θα πάει να πάρει ati... απλά η νέα σειρά είναι μια ιδέα καλύτερη από τις 5ΧΧΧ .... και plz μην ακούω πίπες του στυλ .... σε τι ανάλυση παίζεις, και δήθεν αν πάιζεις σε πάνω από 1080p amd είναι μονόδρομος επείδή έχει ~700mb περισσότερο cheap vid memory....

Ένα σας λέω , αν φτάσει η amd να περνάει σε fps τις 570/580 λόγο περισσότερου vid memory σε game (προφανώς μεγαλύτερης ανάλυσης που λένε ορισμένοι εδώ μέσα), ένα συμαίνει αυτό, ότι αυτό που θα βλέπετε αν είναι playable ελάτε να με χέσετε, δείξτε μου charts που να είναι αντίθετο με αυτό που λέω.

Φίλε , μην πάς και κάνεις την βλακεία και πάρεις ότιδήποτε που να έχει σχέση να κάνει με amd μέχρι να μας πείσει ότι αξίζει, ειλικρινά. Σε ξορκίζω! Ναι πες με nvidia fanboy δεν με νοιάζει, μην πάρεις amd όμως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.